Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20194/2017/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 163. §, 164. §, 253. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 74. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, 2:52. §, 6:522. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Berki Csilla, Gyöngyösiné dr. Antók Éva, Szentpéteriné dr. Bán Erzsébet

Pécsi Ítélőtábla

Pf.III.20.194/2017/4. szám

A Pécsi Ítélőtábla a dr. Károlyi Attila (ügyvéd címe) ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Csetneki Ügyvédi Iroda (ügyvédi iroda címe, ügyintéző: dr. Csetneki Gábor ügyvéd) által képviselt I.rendű alperes neve I. rendű, II.rendű alperes neve II. rendű (I.rendű és II. rendű alperes címe) alperesek ellen - személyiségi jogsértés megállapítása iránt indított perében a Zalaegerszegi Törvényszék 2017. szeptember 26. napján kelt 5.P.21.476/2016/18. számú ítélete ellen az alperesek részéről 20. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - fellebbezett részében - helybenhagyja.

Kötelezi az alpereseket, hogy fizessenek meg 15 napon belül a felperesnek 25.400.- (huszonötezer-négyszáz) forint másodfokú perköltséget és az államnak - külön felhívásra - 64.000.- (hatvannégyezer) forint feljegyzett másodfokú eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes körülbelül tíz éve vásárolt N-on és környékén földeket, ott gazdálkodik, állatokat tart, lovakkal foglalkozik, az alperesek tősgyökeres n-iak. A felek között az elmúlt időszakban számos konfliktus alakult ki, köztük haragos a viszony.

A felperes 2014. június 6-án 19:30 óra körül a birtokáról lovagolni indult a J-hegyre, illetve a H. elnevezésű területre. A felperes a H.hoz közelített, amikor észlelte, hogy a háta mögött egy autó közeledik, ezért jobbra húzódott, miután a jármű nem lassított, a lovát jobbra rántotta, hogy az autó elől kitérjen. A gépjármű a lovas után ment, felperest veszélyesen megközelítette. Az alperesek a felperes lova elé vágtak, a ló felágaskodott, eközben az állat orra a M terepjáró hátuljának ütközött és a ló megsérült. A felperes többször irányt változtatva próbált kitérni a gépkocsi elöl, de folyamatosan követték. Gépkocsival nem járható területre érve a felperes a rendőrség segélyhívó számán segítséget kért, és a rendőrség kiérkezéséig a környéken lévő elhagyatott területen bujkált, majd a közelben lakó T.S-hoz csatlakozott. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság Rendészeti Igazgatóság Tevékenységirányítási Központ hivatalos feljegyzése szerint a felperes 19 óra 50 perckor kért segítséget azzal a bejelentéssel, hogy Non egy zöld színű M terepjáró üldözi, ő pedig egy fehér lovon menekül előle. A helyszínre S.Sz. rendőr-törzsőrmester érkezett, aki a jelentésében rögzítette, hogy "a felperes lova szemmel láthatóan riadtan, nyugtalanul viselkedett, félt minden zajtól. A ló orr részén szemmel látható sérülés látható, valamint a ló orr részén található szőr véres volt.... a vetésben látható, hogy ott egy gépjármű fordult meg, valamint lópatkó nyomok is láthatóak voltak".

A helyszínelést követően felperes a lovát a P. Lovastanyára vezette kötőféken, mert nem lehetett lovagolni. Megérkezésekor a ló véres, habos, ideges volt, körbe forgott. A felperes kérésére a lovát további ellátásra befogadták, más lótól elkülönítve kellett elhelyezni, 2014. augusztus 21-ig ápolták, kezelték itt, próbálták a járműforgalomhoz és az emberekhez szoktatni. A ló tartása, gondozása ezen idő alatt 200.000 forintba került, amelyet a felperes készpénzben kifizetni nem tudott, ezért azonos értékben egy régi traktort adott a lovastanya tulajdonosainak ellentételezésként.

Az alperesek ellen a Nagykanizsai Járási Ügyészség vádat emelt, majd a Nagykanizsai Járásbíróság 7.B.134/2015/18. számú ítéletével az alpereseket a vád alól felmentette, álláspontja szerint a rendelkezésre álló bizonyítékok nem elégségesek a bűncselekmény megtörténtének megállapításához.

A felperes keresetében kérte a bíróság állapítsa meg, hogy az alperesek magatartásukkal megsértették az élethez, testi épséghez, egészséghez, személyes szabadsághoz, magánélethez való személyiségi jogát, a durva, személyét sértő ordítozásaik pedig a becsület és a jóhírnév megsértésére voltak alkalmasak, egyetemlegesen 800.000 forint sérelemdíj és 285.750 forint dologi kár megtérítésére kérte alpereseket kötelezni.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, azt nem vitatták, hogy a területen gépjárművel közlekedtek, de állították, hogy nem a lovagló felperest üldözték, hanem az autóból kiugrott kutyájukat keresték.

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével megállapította, hogy az alperesek azzal a magatartásukkal, hogy a lovagló felperest gépjárművel megkergették, megsértették a felperes élethez, testi épséghez, személyes szabadsághoz, magánélethez fűződő személyiségi jogát. Kötelezte az alpereseket egyetemlegesen 600.000 forint sérelemdíj, valamint 200.000 forint kártérítés és 68.000 forint perköltség megfizetésére, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Rögzítette, hogy a polgári perben eljáró bíróságot nem köti a jogerős büntetőügyben megállapított tényállás, és a bizonyítékok mérlegelése sem. L.K. tanú látta a felperest kilovagolni a faluból, majd néhány perccel később látta az alperesek terepjáróját, T.I. tanú látta azt, hogy a felperest egy terepjáró üldözi. S.Sz. helyszínelő jelentése megfelel a felperes által előadottaknak, keréknyomokat tapasztalt, és patkó nyomokat is rögzített, míg M.Sz., Zs.J.B., P.A. és J.A. tanuk egyértelműen úgy nyilatkoztak, hogy a felperes este, amikor a P. Tanyán a lóval megjelent, rendkívül izgatott állapotban volt, a ló orra véres volt, a ló egyértelműen személygépkocsikkal, valamint azzal a területtel kapcsolatos trauma jeleit mutatta, ahol a felperes által előadott esemény történt. Mindezen bizonyítékok egybevetése után az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes által előadottak a valóságnak megfelelnek, az alperesek megsértették a felperes élethez, testi épséghez, személyes szabadsághoz, magánélethez fűződő személyiségi jogát. A jóhírnévhez, becsülethez való személyiségi jog sérelmével kapcsolatos keresetet elutasította, mert nem találta bizonyítottnak, hogy a felperest durva szavakkal illették.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperest az alperesi magatartással okozati összefüggésben "nagy" trauma érte, halálfélelme volt, a mai napig félelmek gyötrik, e sérelmek kompenzálására 600.000 forint összegű sérelemdíjat talált elégségesnek. A vagyoni kárigényt is nagyobbrészt alaposnak találta, elfogadta a P. Lovarda tulajdonosainak P.A-nak és J.A-nak ekörben tett tanúvallomását, és az alpereseket a ló tartásával és kezelésével felmerült vagyoni kár megfizetésére is kötelezte.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperesek terjesztettek elő fellebbezést, kérték az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, és a kereset elutasítását. Álláspontjuk szerint az elsőfokú bíróság nem megfelelően értékelte a bizonyítékokat, a felperest terhelte ugyanis a tényállítása bizonyítása, ehhez azonban nincs elegendő bizonyíték. L.K. tanú nem látta az esetet, T.S.t pedig a felperes megpróbálta befolyásolni. S.Sz. tanúvallomásával kapcsolatban kiemelték, hogy nem látta az eseményeket, csupán a helyszínen a nyomokat rögzítette, a helyszínen az alpereseket nem hallgatta meg. A sérelemdíj körében arra hivatkoztak, hogy az elsőfokú bíróság csak a felperes bizonyítékokkal alá nem támasztott előadását értékelte. A dologi kár összegszerűsége álláspontjuk szerint szintén nem került bizonyításra, és a felperes nem igazolta annak kifizetését, illetve nem csatolta a traktor átruházásával kapcsolatos okiratot, a ló ápolásával kapcsolatos kiadások összege pedig szakkérdés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!