Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.6.160 I. A terhelt beszámítási képességének esetleges - tisztázott - korlátozottsága önmagában nem zárja ki automatikusan a beismerő nyilatkozatának elfogadását. Ebben az esetben azonban egyebek mellett a terhelt elmeállapotára is figyelemmel kell azt vizsgálni, hogy a konkrét ügyben, a konkrét cselekmény tekintetében a terhelt e nyilatkozatának természetét és elfogadásának következményeit megértette-e. Ezzel szemben a terhelt beszámítási képessége iránti észszerű kétely a terheltnek a nyomozás során megállapított és a vádiratban írt beszámítási képességével kapcsolatos bizonytalanságot jelenti.

Kapcsolódó határozatok:

Szombathelyi Járásbíróság B.158/2019/7., Szombathelyi Törvényszék Bf.79/2019/8., Kúria Bt.1399/2020/7. (*BH 2021.6.160*)

***********

II. A beszámítási képesség mindig az adott ügyben elbírált cselekmény tekintetében vizsgálandó; sem a cselekmények időbeli közelsége, sem a hasonló jellege nem ad alapot arra, hogy a bíróság más ügyben, más cselekmény tekintetében készült szakvélemény alapján állapítsa meg a terheltnek az adott cselekmény tekintetében fennálló beszámítási képességét vagy annak hiányát. Az ilyen szakvélemény felveti annak lehetőségét, hogy a terhelt beszámítási képessége az újabb ügyében elbírálandó cselekmény tekintetében is korlátozott volt. Ez pedig olyan kétely, ami a konkrét ügyben a beismerő nyilatkozat elfogadását és az ügy előkészítő ülésen való elbírálását kizárja [Be. 504. § (2) bek. a) és b) pont].

[1] A járásbíróság a 2019. október 8. napján, előkészítő ülésen meghozott ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett lopás vétségében [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bf) alpont], és ezért 5 napi elzárásra ítélte.

[2] Az ítélet ellen az ügyész által eljárási szabálysértés - a terhelt beismerő nyilatkozatának a törvényi feltételek hiányában történt elfogadása - miatt bejelentett fellebbezését elbírálva a törvényszék mint másodfokú bíróság a 2020. február 18. napján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság határozatát helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ítéletében megállapított tényállás szerint a terhelt elmebetegségben, szellemi leépülésben, tudatzavarban nem szenved, illetve nem szenvedett, ugyanakkor nála szenvedélybetegség: alkoholfüggőség, személyiségzavar és enyhe fokú veleszületett szellemi fogyatékosság került megállapításra. Kóros elmeállapota a jelen terhére rótt cselekmények elkövetésekor is fennállott és jelenleg is fennáll, amely őt a terhére rótt cselekmények társadalomra veszélyességének felismerésében, illetve abban, hogy e felismerésének megfelelően cselekedjék, enyhe fokban korlátozta.

[4] A terhelt 2019. március 1. és 8. napja között három alkalommal bement az F. Zs. tulajdonát képező, H., B. utca 33. szám alatti ingatlanhoz tartozó pincébe oly módon, hogy a pince ajtaját benyomta és onnan összesen 10 liter fehér bort tulajdonított el 4000 forint értékben. Az okozott kár nem térült meg.

[5] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a legfőbb ügyész nyújtott be jogorvoslati indítványt a törvényesség érdekében, a Be. 667. § (1) bekezdése alapján.

[6] Indokolásában idézte a jogerős ítéletnek a terhelt beszámítási képességére vonatkozó ténymegállapításait, és utalt arra, hogy azok egy hasonló ügyben 2018 júliusában készült, a nyomozás során beszerzett szakvéleményen alapulnak.

[7] Az indítvány emlékeztetett arra, hogy az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség kifejezetten a terhelt beismerésének elfogadása miatt fellebbezett, mert álláspontja szerint annak a Be. 504. § (2) bekezdés b) pontjában foglalt feltétele hiányzott.

[8] Ezzel kapcsolatban a másodfokú bíróság indokolásában azt helyezte előtérbe, hogy az észszerű kétely vizsgálata nem csupán a beismerés önkéntességével kapcsolatban, hanem annak hitelességével összefüggésben is kötelező. A bíróság megalapozott döntésének meghozatalához az ügyiratok tartalmát is figyelembe kell vennie, melyek között rendelkezésre állt a szakértői vélemény, így a terhelt beszámítási képességének korlátozottságával kapcsolatban további kétely nem merült fel, ezért nem vált szükségessé bizonyítási eljárás lefolytatása. Kiemelte azt is, hogy a terhelt beszámítási képességével és beismerésének önkéntességével kapcsolatban a törvény nem kétséget kizáró bizonyosságot, hanem az észszerű kétely hiányát követeli meg; ez a bizonyosság mércéje.

[9] Ezért önmagában az a tény, hogy az eljárás során beszerzett szakértői vélemény szerint a terhelt a beszámítási képességét korlátozó kóros elmeállapotban szenved, nem teszi feltétlenül szükségessé a beismerő nyilatkozat elfogadásának megtagadását, ezt a kérdést a bíróságnak az adott ügyben egyéniesítve kell megvizsgálnia. Ebből a szempontból pedig jelentősége van annak, hogy a vád tárgyát egyszerű ténybeli és jogi megítélésű ügy képezte; ezért a terhelt beszámítási képességének enyhe fokú korlátozottsága ellenére is tisztában volt a beismerő nyilatkozatának természetével és jóváhagyásának következményeivel, nyilatkozatát ennek ismeretében tette meg.

[10] A legfőbb ügyész álláspontja szerint törvényt sértett az elsőfokú és a másodfokú bíróság, amikor az előkészítő ülésen lehetőséget látott a kóros elmeállapotú terhelt bűnösségére kiterjedő beismerő nyilatkozatának elfogadására.

[11] Álláspontja szerint a beszámítási képességet érintő észszerű kétely azon esetekben zárható ki, ahol az adott betegség - például személyiségzavar - ugyan megállapítható, de nem érte el a kóros elmeállapot szintjét és így a beszámítási képességet sem érintette; továbbá az előkészítő ülésen tapasztaltak szerint a terhelt a beismerő nyilatkozat elfogadásának természetét és következményeit megértette.

[12] A kóros elmeállapot meglétére utaló adat esetében ugyanakkor az észszerű kétely szükségképpen fennáll. A kóros elmeállapot orvosi kategória, megállapítása szakértői kompetencia. A beszámítási képesség vizsgálatakor minden ügyben a konkrét esettel összefüggésben kell feltárni az elkövetéskori tudatállapotot, a beszámítási képesség kizártságának vagy korlátozottságának pedig a megvalósított elkövetési magatartás tekintetében kell fennállnia. Az sem zárható ki, hogy egy adott elmekórtani elváltozás az egyik esetben kizárja, míg egy másik cselekmény vonatkozásában csak korlátozza vagy nem is érinti a beszámítási képességet. A beszámítási képesség ezen bizonytalansága az észszerű kétely meglétét jelzi.

[13] Erre figyelemmel a cselekmény egyszerű ténybeli és jogi megítélése nem alkalmas az észszerű kétely bíróság általi kizárására, mivel a kóros elmeállapot terjedelmétől függő értékelési és akarati képesség más-más eseményre vonatkozó megléte, korlátozottsága vagy hiánya is speciális szakértelemmel állapítható meg, továbbá a beismerő nyilatkozat elfogadásának eljárásjogi következményeit érintő értékelési és akarati képesség mértéke is eltérhet a terhelt cselekményére vonatkozó beszámítási képességétől.

[14] Amennyiben a kóros elmeállapot terjedelme a beszámítási képességet korlátozza, a beszámítási képesség hiánya egyértelmű, így kétségtelen az arra vonatkozó kétely észszerűsége. Ennek tisztázására azonban az előkészítő ülésen bizonyítás nem folytatható, a szakértői vélemény ismertetésére és - ennek hiányában - a bizonyítékként történő értékelésére, figyelembevételére sem kerülhet sor. A beszámítási képességet érintő következtetés levonása, a beszámítási képességet érintő kérdések megválaszolása csak tárgyalás keretében lehetséges.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!