A Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.239/2013/69. számú határozata munkáltató egészségsértése miatti kárfelelősség tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 77. §, 78. §, 79. §, 233. §, 256/A. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 355. §, 360. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 56. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 166. §, 177. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 3. §, 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Enyedi István
Kapcsolódó határozatok:
*Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.239/2013/69.*, Nyíregyházi Törvényszék Mf.21187/2016/3., Kúria Mfv.10372/2017/3. (EH 2018.08.M20)
***********
Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság
6.M.239/2013/69.
A Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a dr. Stefán Éva ügyvéd (4300 Nyírbátor, Kossuth u. 34. szám) által képviselt felperes neve (felperes címe) szám alatti lakos felperesnek - a dr. Marssó Péter ügyvéd (4400 Nyíregyháza, Szent I. u. 2. II/3. szám) által képviselt (alperes neve és címe) alatti székhelyű alperes ellen munkáltató egészségsértése miatti kárfelelősség iránt indult perében az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi
Í T É L E T E T:
A bíróság kötelezi alperest, hogy fizessen meg felperesnek 15 napon belül 1 250 000 Ft, azaz egymillió-kettőszázötvenezer forint nem vagyoni kártérítést és ennek 2013. május 1. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát, valamint 1 192 461 Ft, azaz egymillió-egyszázkilencvenkettőezer-négyszázhatvanegy forint lejárt járadék (elmaradt jövedelem) vagyoni kártérítést és ennek 2015. január 29. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát.
Alperes köteles megfizetni felperesnek 2016. június 10. napjától minden hónap 10. napjáig havi 38 745 Ft, azaz harmincnyolcezer-hétszáznegyvenöt forint járadék vagyoni kártérítést.
A megítéltet meghaladóan a bíróság felperes keresetét e l u t a s í t j a.
Felperes fizessen meg alperesnek 15 napon belül 135 000 Ft, azaz egyszázharmincötezer forint perköltséget.
Alperes köteles megfizetni a magyar államnak az illetékügyi hatóság külön felhívására - az ott meghatározott módon és időben - 174 400 Ft, azaz egyszázhetvennégyezer-négyszáz forint kereseti illetéket és a Nyíregyházi Törvényszék Gazdasági Hivatala külön felhívására - az ott meghatározott módon és időben - 270 425 Ft, azaz kettőszázhetvenezer-négyszázhuszonöt forint állam által előlegezett költséget.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Nyíregyházi Törvényszékhez címzett, de a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.
A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy amennyiben a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérik, a másodfokú bíróság a fellebbezésüket tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, csak az előzetes végrehajthatósággal vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos vagy csak az ítélet indokolásánál ellen irányul.
I N D O K O L Á S:
A munkavállaló felperes a munkáltató alperessel állt munkaviszonyban. A munkavállaló felperes 2013. február 13. napján munkavégzés közben balesetet szenvedett.
Felperes jogi képviselője által előterjesztett végleges pontosított és módosított keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest az általa 2013. február 13. napján elszenvedett munkabalesetével összefüggően 5 000 000 Ft összegű nem vagyoni kártérítés, a 2013. október 9. napjától 2016. május 31. napjáig tartó időszakra 2 384 982 Ft elmaradt munkabér (elmaradt jövedelem) lejárt járadék vagyoni kártérítés, a jövőre nézve 2016. június 1. napjától havi
77 490 Ft járadék vagyoni kártérítés megfizetésére. A nem vagyoni kártérítés címen előterjesztett kereseti követelés és a lejárt járadék címén előterjesztett kereseti követelés után az esedékesség időpontjától késedelmi kamatot kért, valamint perköltségben kérte marasztalni az alperest.
Alperes jogi képviselője ellenkérelmet terjesztett elő, felperes keresetének teljes egészében való elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását kérte.
- - -
bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás, így a felperes és jogi képviselője, valamint az alperes jogi képviselője, (I-VIII. tanúk neve) tanúk személyes meghallgatása, a (I. igazságügyi munkavédelmi szakértő neve) igazságügyi munkavédelmi szakértő által adott 44. sorszám alatt beterjesztett munkavédelmi szakértői vélemény és (I. igazságügyi munkavédelmi szakértő neve) igazságügyi munkavédelmi szakértőnek a személyes meghallgatása, a (II. igazságügyi munkavédelmi szakértő) igazságügyi munkavédelmi és környezetvédelmi szakértő által adott 26. sorszám alatt beterjesztett szakértői vélemény, a (igazságügyi orvosszakértő neve) igazságügyi orvosszakértő (szakértői intézet neve) által adott V: 1603/2015. számú 61. sorszám alatt beterjesztett igazságügyi orvosszakértői lelet és vélemény, a (igazságügyi pszichológus szakértő neve) igazságügyi pszichológus szakértő (szakértői intézet neve) által adott
V: 1604/2015. számú 57. sorszám alatt beterjesztett igazságügyi pszichológus szakértői vélemény, a peres felek, illetve a jogi képviselőik írásbeli beadványai és az általuk becsatolt egyéb iratok, valamint a bíróság által beszerzett iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:
Az 1991. augusztus 14. napján született munkavállaló felperes a munkáltató alperessel írásbeli munkaszerződéssel 2012. július 10. napjától létesített 2012. augusztus 31. napjáig határozott időre szóló munkaviszonyt segédmunkás munkakör betöltésére.
Az írásbeli munkaszerződésben havi bruttó 95 000 Ft személyi alapbérben állapodtak meg. A felek a munkaszerződésben 30 nap próbaidőt kötöttek ki. Napi munkaidő 8 óra volt, a munkavégzés helye az alperes székhelye szerinti (székhelye) szám alatti telephelyen volt.
A felek a határozott időre szóló munkaviszonyt határozatlan időre szóló munkaviszonyra módosították.
2013. január 1. napjától a felek közötti írásbeli munkaszerződés módosítás alapján a felperes havi személyi alapbére bruttó 98 000 Ft-ra változott.
A munkavállaló felperes a munkába állásakor 2012. július 10. napján munkavédelmi oktatásban részesült. 2012. november 4. napján a munkavállaló felperest a munkáltató alperes ismét munkavédelmi oktatásban részesítette.
A munkavállaló felperes a munkáltató alperesnél a székhelyén lévő telephelyen mint betanított munkás-segédmunkás munkakörben többnyire a faipari gépek mellett úgynevezett leszedői munkakörben volt foglalkoztatva, illetve leszedő munkatevékenységet végzett.
A munkavállaló felperes 2013. február 13. napján munkavégzés közben balesetet szenvedett.
A munkavállaló felperes 2013. február 13. napján a reggeli munkakezdéstől 6 óra 00 perctől délután 14 óra 30 percig (I. tanú neve) brigádvezető utasítására a munkáltató telephelyén lévő üzemcsarnokban egy inga leszabó körfűrészgépen (III. tanú neve) gépkezelő mellett, mint leszedő dolgozott. Az inga leszabó körfűrészgép elromlott, ezért a brigádvezető mindkettőjüket átirányította az asztalos üzemben telepített és munkavédelmi üzembe helyezési eljárást követően üzemeltetett Zéger CP 06 típusú 3/B-11-2013. gyártási számú betoló rendszerű optimalizáló daraboló és hibakiejtő körfűrész géphez. A munkavállaló felperesnek továbbra is leszedő munkatevékenységet kellett ellátnia. A napi munkaidő végétől 15 óra 00 perctől az optimalizáló körfűrészen a gépkezelői feladatokat (II. tanú neve) munkavállaló látta el. A leszedői tevékenységet, a méretre vágott munkadarabok és hulladékdarabok leszedését a munkavállaló felperes az optimalizáló körfűrészgép kitoló fém asztal után, illetve mögött közvetlenül elhegyezett faszerkezetű asztal mellett állva végezte. A körfűrész által elvágott, illetve leszabott darabokat annak kitoló szerkezete tolta ki. A munkavállaló felperes erről az asztalról a készterméket a jobb oldalánál részben a háta mögött lévő raklapra, a hulladékot a baloldalánál a részben a fa asztal sarkánál elhelyezett fém tároló konténerbe rakta, illetve dobálta. Korábbi leszedőhelyét megváltoztatva közelebb húzódott a körfűrészgép leszedő asztalának sarkához. Az anyagok leszedése közben 16 óra 10 perc és 15 perc között a gépasztal végétől, tőle jobbra lévő felnyitható, hullámfonatú, rácsos, piros színű védőburkolat alatt benyúlt az ott lévő méreten aluli deszkarabok kiszedése céljából. Az automatikusan működő körfűrészgép munkadarabokat leszorító eleme - mely egyben a fűrésztárcsa védőburkolata is - a munkavállaló felperes jobb kézfejét leszorította a munkadarabra és az automatikusan alulról fölfelé meginduló fűrésztárcsa a leszorított jobb kéz III-IV. és V. ujjait a kézközépcsontokat az ujjakkal összekötő ízületek magasságában levágta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!