A Fővárosi Törvényszék P.24487/2012/47. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 77. §, 81. §, 130. §, 157. §, 206. §, 231. §, 233. §, 1979. évi 13. törvényerejű rendelet (Nmjtvr.) 24. §, 28. §, 29. §, 62/F. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 62. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Kocsis Andrea
Kapcsolódó határozatok:
*Fővárosi Törvényszék P.24487/2012/47.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.20539/2017/5.
***********
Fővárosi Törvényszék
9.UP.24.487/2012/47.
A Fővárosi Törvényszék dr. Erdős György ügyvéd (cím) által képviselt H. B. (cím) alatti lakos felperesnek, dr. Bíró Csaba ügyvéd (cím) által képviselt C.G.C. ... (cím) alperes ellen kártérítés iránt indított perében meghozta az alábbi
Í t é l e t e t
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 15.000.000,- (tizenötmillió) Ft tőkét, valamint a tőke után 2005. szeptember 27-tól a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3.175.000,- (hárommillió-százhetvenötezer) Ft tőkét, valamint a tőke után 2011. február 18-tól a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 5.649.500,- (ötmillió-hatszáznegyvenkilencezer-ötszáz) Ft tőkét, valamint a tőke után 2011. március 16-tól a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 6.759.165,- (hatmillió-hétszázötvenkilencezer-százhatvanöt) Ft tőkét.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 2016. június 1. napjától minden hónap 10. napjáig előre esedékesen fizessen meg a felperesnek havi 105.000,- (százötezer) Ft járadékot.
A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 635.000,- (hatszázharmincötezer) Ft perköltséget.
A bíróság az ítéletet a járadékra vonatkozó részében előzetesen végrehajthatóvá nyilvánítja.
Ezt meghaladóan a bíróság a keresetet elutasítja.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felhívására 570.000,- (ötszázhetvenezer) Ft illetéket. További 930.000,- (kilencszázharmincezer) Ft illetéket, 575.934,- (ötszázhetvenötezer-kilencszázharmincnégy) Ft fordítási költséget, 245.359,- (kétszáznegyvenötezer-háromszázötvenkilenc) Ft szakértői díjat az állam visel. Egyéb költségeiket a felek maguk viselik.
Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 napon belül ugyanennél a bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.
A felek a fellebbezési határidőben közösen kérhetik az ügynek tárgyaláson kívül történő elbírálását. Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá ha a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el. A fellebbező fél azonban ezen esetekben is tárgyalás tartását kérheti.
Ha a fél a fellebbezésben nem kérte a tárgyalás megtartását, az ellenfél a fellebbezésnek a tárgyalás tartási kérelemre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított 8 nap alatt tárgyalás tartását kérheti.
I n d o k o l á s
A magyar születésű és állampolgárságú felperes 2005. szeptember 21. és 28. között társasutazáson vett részt a feleségével Korfun. 2005. szeptember 24-én délután séta közben egy motorkerékpáros elütötte, amelyből eredően a bal csípője megsérült. A mentők haladéktalanul az alperesi kórházba szállították. Az alperesi intézményben a felperes 2005. szeptember 24-től 2005. október 9-ig állt gyógykezelés alatt, melynek során két műtétet hajtottak rajta végre.
A felperesnek a balesetet megelőzően cukorbetegsége és magas vérnyomása volt.
Az alperesi intézményben 2005. szeptember 27-én a balesetből eredő csonttörését antibiotikus védelemben, véralvadásgátló kezelés alkalmazása mellett megoperálták. Bal oldali csípőtáji törését DHS-sel rögzítették. Az elvégzett Dinamic Hip Screw műtét 2005-ben a bal oldali tomportájék-törés műtéti ellátása során korszerű és szakszerű beavatkozásnak számított. Pertrochanter törés esetén azonnali akut műtétet nem kell elvégezni, a törésegyesítő műtét a balesetet követő egy héten belül bármikor elvégezhető, amikor a sérült részéről is fennállnak a feltételei. A felperes esetében a műtétet időben végezték el.
A műtét során műtéttechnikai hiba következett be, amely azonban a műtéti leírás és az orvosi dokumentáció hiányosságai miatt teljes pontossággal nem írható körül.
A műtétet követő másnap a felperes gyógytornász segítségével próbált felállni és az orvosprofesszorral sétát tenni. A séta során a felperes a csípőtájékáról csattanást hallott és szúró, erős fájdalmat érzett. Ezt követően megállapítást nyert, hogy újabb műtétre van szüksége, amelyről a felperes azt a tájékoztatást kapta, hogy csak 10 percig fog tartani. Ezen a beszélgetésen a felperes felesége is jelen volt. Az újabb műtét azonban hosszú ideig tartott, a csavar hossza miatt feltárást végeztek, és az egyik csavart kicserélték, az ízületi tok nagy részét pedig eltávolították. Az, ítéleti bizonyossággal nem állapítható meg, hogy a felperes esetében a második műtét során melyik csavart kellett cserélni. Nem adható precíz válasz arra sem, hogy a csavar miért lett hosszabb a kelleténél.
A reoperáció elvégzésének időpontja nem volt késői, azt vagy a műtét napján 24 órán belül, vagy azt követően 5-7 nappal később szokás elvégezni, amennyiben szükségessége felmerül.
A műtéthez röntgenfelvételeket készítettek, amelyeket azonban az orvos nem adott oda a felperesnek, neki meg sem mutatta. A kórházból való elutazását megelőzően is kérte a felperes az őt elbocsátó orvost, hogy mutassa meg neki a röntgenfelvételeket, aki ezt megtagadta, bár ígérte, hogy postán elküldi, ez azonban nem történt meg.
A felperest 2005. október 9-én szállították Magyarországra, vízágyon, és egyből az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe vitték, ahol 39 fokos lázas, életveszélyes, szeptikus állapotban vették át. A felperes ekkor potenciális életveszélyes állapotban volt.
A felperes kezelése 2005. október 10-től itt folytatódott tovább, melynek során röntgenfelvételen észlelték, hogy a nagytompor a DHS-csavar bevezetési helyénél letört, a műtéti területen UH-val folyadékot igazoltak, ezért a felperest megoperálták. A műtét során a csavart eltávolították, a műtéti területről észlelt váladékból tenyésztésre mintát vettek, a törést lemezes egyesítéssel látták el. Szívó-öblítő kezelést, széles spektrumú antibiotikum adását kezdték meg. Az alkalmazott terápia ellenére a felperes lázas maradt, emiatt ismételt feltárás, sebtisztítás történt. Mikrobiológiai vizsgálat során a sebváladékból staphylococcus aureus pseudomonas aeruginosa tenyészett ki, amelynek oka iatrogén (kórházi), műtéti fertőzés. A második műtét során a még külföldön megnyitott ízületi tok maradványait is eltávolították, az ízületen is szívókezelést kezdtek meg.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!