Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1977.9.388 A kivitelező nem javasolhat célszerű műszaki megoldásként olyan tervvariánst, amelyet korábban az organizációs eljárás során megismert és mint alkalmatlant elvetett [5/1968. (IV. 6.) ÉVM sz. r.-tel közzétett építési szerződési alapfeltételek 5. §, 34/1974. (VIII. 6.) MT sz. r. 22. §].

A megrendelő és a kivitelező között fotólaboratórium építési-szerelési munkáinak kivitelezésére jött létre szerződés.

A felperes bank a 34/1974. (VIII. 6.) MT sz. rendelet 22. §-a alapján az alperes által benyújtott I. részszámla ellenőrzésekor megállapította, hogy ebben az utóbbi - célszerűbb műszaki megoldás címén - 2 406 224 Ft-ot jogszabályellenesen számlázott.

Minthogy az alperessel folytatott egyeztetés nem vezetett eredményre, a felperes a fentebb említett összeg visszafizetésére kötelezés iránt indított keresetet.

A per előzménye, hogy a beavatkozóként részt vett megrendelő a szerződéskötés során keletkezett véleményeltérés egyeztetésekor megállapodott az alperes kivitelezővel abban, hogy a célszerűbb műszaki megvalósítással elért gazdasági eredmény 30%-ban a beavatkozót, 70%-ban pedig az alperest illeti meg.

Az alperes a kivitelezés alatt, 1972. december 11-én arra tett javaslatot, hogy az eredeti műszaki terv szerinti kivitelű Siemens dúcolás csak az általa készített terven bejelölt nyomvonalon készüljön, az egyik utcai oldalon. Javasolta, hogy azokon a szakaszokon, ahol az eredeti terv szerint dúcolás lett volna, de a módosított terven ilyen már nem szerepel, rézsüs munkagödörhatárolás készüljön három ütemben.

A tervező az alperes javaslatával kapcsolatban közölte, hogy a tervezés során eredetileg is a földmunka végzéséhez rézsüs munkagödör kialakítását irányozta elő, az organizációs bejárás során azonban az alperes úgy nyilatkozott, hogy csak rés-falas megtámasztású vagy ducolt munkagödörben tudják vállalni a föld kiemelését. Ezért a tervező kénytelen volt a leggazdaságosabb rézsüs földkiemelés helyett a kiviteli tervben részben ducolt megoldást tervezni.

A beavatkozó vitatta, hogy tehet-e kellő jogalappal a vállalkozó célszerűbb műszaki megoldásra vonatkozó javaslatot olyan munkafázissal kapcsolatban, amelynek technológiája az ő kívánsága szerint került meghatározásra az organizációs eljárás során.

Az alperes a védekezésében hivatkozott a már említett arra a megállapodásra, amely szerint a vállalkozó a megrendelő hozzájárulásával jogosult a tervdokumentációtól eltérő célszerűbb műszaki megoldást alkalmazni, amelynek gazdasági eredménye a megrendelőt 30%-ban, a kivitelezőt 70%-ban illeti. Hangsúlyozta, hogy a konkrét célszerűbb műszaki megoldásra vonatkozó javaslatát 1972. december 7-én az építési naplóban tette meg. Ezt a javaslatot a beruházó az 1972. december 8-án kelt naplóbejegyzésével elfogadta. Ezután a célszerűbb műszaki megoldással érintett munkákat az alperes elvégezte, majd az 1973. július 7-én benyújtott számlájában elszámolta. A beruházót megillető 30% részesedés elszámolására azonban nem került sor, mert a felperes a részszámlát az utólagos ellenőrzés során a célszerűbb műszaki megoldás vonatkozásában jogosulatlannak nyilvánította.

A célszerűbb műszaki megoldást az alperes szerint az is indokolta, hogy a kutató árkok ásásakor az eredeti talajmechanikai véleményhez képest szilárdabb összetételű, olyan talaj minőséget észlelt, amely lehetővé tette a Siemens dúcolás mellőzését.

Az első fokú bíróság szakértői bizonyítást rendelt el, majd a felperes keresetét elutasította. Ezt a szakértő véleményével indokolta, amelyben az részletesen, tételről tételre megállapította, hogy az alperes az eredeti tervtől eltérő kivitelezést végzett, az építtető hozzájárulásával célszerűbb műszaki megoldást alkalmazott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!