Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.2.42 Megbízotti minőségben való károkozásnak minősül, ha a lakás-takarékpénztár ügynöke - az ügyfelet megbízotti jogkörének terjedelméről megtévesztve - olyan pénzügyi szolgáltatásra vesz át pénzt az ügyféltől, amely szolgáltatás nem tartozik a pénzügyi intézmény tevékenységi körébe. Ebben a minőségben való károkozásért a lakás-takarékpénztár felelős [1996. évi CXIII. tv. 5. § (4) bek., Ptk. 350. § (2) bek.].

Az irányadó tényállás szerint 2007. október 19-én az I. r. alperes fióktelepének hivatalos helyiségében a felperesek - J. Z.-néval előre egyeztetett időpontban - megjelentek, majd külön-külön kitöltötték az alperessel megkötendő lakás-előtakarékossági szerződés megkötésére vonatkozó ajánlatnak minősülő, az alperes által rendszeresített nyomtatványt. A nyomtatvány kitöltésére J. Z.-né közreműködése mellett került sor, aki egyéni vállalkozóként tartós megbízási jogviszony alapján, az alperes üzleti igazgatói besorolású ügynökeként végezte lakás-előtakarékos­sági szerződések közvetítését. Mindkét felperes ajánlata 6 250 000 Ft-ban jelölte meg a szerződéses összeget, a vállalt rendszeres megtakarítás pedig 20 000 Ft volt, melyet inkasszó útján kívántak megfizetni. A kitöltött nyomtatványokat tanácsadói minőségben, aláírással látta el J. Z.-né is, aki aláírásával azt is elismerte, hogy 62 500-62 500 Ft számlanyitási díjat átvett a felperesektől. Mivel J. Z.-né úgy tájékoztatta a felpereseket, hogy hamarabb fognak hitelhez jutni abban az esetben, ha a 6 250 000 Ft 10%-át is egyösszegben befizetik, 2007. október 19-én mindkét felperes átadott J. Z.-nénak 625 000-625 000 Ft előtörlesztési díjat, mely összegek ilyen címen való befizetését nevezett az egyidejűleg kitöltött bevételi pénztárbizonylattal igazolta. A pénztárbizonylaton elhelyezte annak a két bélyegzőnek a lenyomatát, melyet az alperes bocsátott rendelkezésre. Az egyik szerint J. Z.-né hitel-betét ügylet ügyintézésével és közvetítésével foglalkozik, a másik bélyegző szerint pedig az F. személyi bankára. Az alperes 2007. november 5-én a felperesek szerződéskötési ajánlatát visszaigazolta és ezzel a lakás-előtakarékossági szerződés a peres felek között létrejött. Miután az alperes visszaigazolása csak a számlanyitási díj megfizetésére utalt, de nem tett említést a 625 000 - 625 000 Ft előtörlesztési díj megfizetéséről, a felperesek az alperes vezérigazgatójához fordultak és annak válaszleveléből szereztek tudomást arról, hogy J. Z.-né hatáskörét túllépve járt el, ezért a vele kötött megbízási szerződést azonnali hatállyal megszüntették, és csalás miatt feljelentették.

A felperesek keresetükben azt kérték, hogy a bíróság kötelezze az alperest a felperesek javára külön-külön 625 000-625 000 Ft tőke és ennek 2007. október 15-től járó kamatai megfizetésére a Ptk. 348. §, 350. § (1) és (2) bekezdése, valamint a lakás-takarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény (a továbbiakban: Ltp. tv.) 5. § (4) bekezdése alapján.

Az alperes elsődlegesen a kereset elutasítását, másodlagosan a felperesek és az alperes közötti kármegosztás alkalmazása mellett a kereset részbeni elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság a keresettel egyezően marasztalta az alperest az I. r. és II. r. felperesek javára.

Tényként állapította meg a peres felek, valamint J. Z.-né egyező nyilatkozata alapján, hogy a felperesektől előtörlesztés címén átvett összesen 1 250 000 Ft nem került az alpereshez, illetve azt nem kapták vissza a felperesek sem. Rámutatott arra, hogy J. Z.-né tartós megbízási jogviszonyban állt az alperessel, mint megbízóval, és az általa okozott kárért az alperes a Ptk. 350. § (2) bekezdése értelmében még akkor is kártérítési felelősséggel tartozik, ha a megbízás keretein túllépve, esetleg még bűncselekményt is elkövetve okozott kárt. Álláspontja szerint a Ptk. 350. § (2) bekezdésének és az Ltp. tv. 5. § (4) bekezdésének alkalmazását az is megalapozta, hogy a károkozást az alperes és J. Z.-né közötti megbízási jogviszony fennállása tette lehetővé, e jogviszony alapján kelthette a károkozó azt a látszatot, hogy az alperes nevében és egyetértésével jár el, üzleti igazgatói pozíciója pedig kifejezetten erősítette a felperesek bizalmát.

Az elsőfokú bíróság szerint a felperesek nem hatottak közre a károkozásban, mert a körülményekből következően alappal gondolhatták, hogy a 625 000-625 000 Ft kifizetése az alperes tudtával és beleegyezésével történik. Nem kellett, hogy felmerüljön bennük a kár bekövetkeztének a lehetősége. Az általános szerződési feltételek is tartalmazták, hogy egyszeri betét befizetésére lehetőség van, joggal feltételezhették, hogy ehhez szerződésmódosításra nincs szükség, mert a befizetésről majd igazolást kapnak.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság helyes indokai alapján hagyta helyben az elsőfokú ítéletet. Hangsúlyozta, hogy azért is helytállóan mellőzte az elsőfokú bíróság a kármegosztás alkalmazását, mert a felperesek egy létező szerződéses konstrukcióval kapcsolatban annak keretében, az alperes működésére nyitva álló helyiségben, és az alperesnél vezető pozíciót ellátó személy tájékoztatása alapján döntöttek a befizetésről, amikor pedig értesültek arról, hogy a 625 000-625 000 Ft könyvelésére nem került sor, haladéktalanul jelezték problémájukat az alperesnek.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a kereset teljes terjedelmű elutasítását, másodlagosan az alperest terhelő marasztalási összeg mérséklését kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet az Ltp. tv. 5. § (4) bekezdésébe, a Ptk. 348. § (1) bekezdésébe, 350. § (1) és (2) bekezdésébe, valamint a Pp. 3. § (3) bekezdésébe, 163. §-ába, 199. §-ába és 206. §-ába ütközik. A másodlagos felülvizsgálati kérelem tekintetében hivatkozott még a Ptk. 4. § (1) és (4) bekezdésének, valamint 340. § (1) bekezdésének megsértésére is. Felülvizsgálati kérelmét az alábbiakkal indokolta:

J. Z.-né egy nem létező előtörlesztési konstrukció alapján vett át 625 000-625 000 Ft-ot a felperesektől anélkül, hogy ilyen tartalmú megbízást kapott volna, kaphatott volna az alperestől. A pénztárbizonylatokat J. Z.-né vásárolta és azokon az alperes bélyegző lenyomata nem található. J. Z.-né tehát nem megbízotti minőségben okozott kárt, hanem a felperesekkel általa kialakított és a bíróságok által fel nem tárt jogviszony alapján.

Az eljárt bíróságok elmulasztották a tényállás teljes körű feltárását. Nem derült ki, hogy a felperesek milyen jogviszonyt létesítettek J. Z.-néval és ennek a jogviszonynak mik voltak az elemei, feltételei.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!