Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

KMKv 2016.1 A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának 1/2016. (III. 21.) KMK véleménye

a 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény felülvizsgálatáról

A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 27. § (1) bekezdése alapján, a biztonságos harmadik ország megítélésének egyes kérdéseiről szóló 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény felülvizsgálata körében az alábbi véleményt alkotta:

A biztonságos harmadik ország megítélésének egyes kérdéseiről szóló 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény e vélemény meghozatalát követően nem alkalmazható.

***

A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a menekültügyi ítélkezési gyakorlat folyamatos elemzése során megállapította, hogy a biztonságos harmadik ország megítélésére vonatkozó 2012. évben meghozott kollégiumi vélemény alkalmazása a jelenleg hatályos menekültügyi és migrációs jogszabályok alapján nem lehetséges.

Egyes bíróságok változatlanul veszik figyelembe a biztonságos harmadik ország megítélésének kérdéseiről szóló 2/2012. (XII. 10.) KMK véleményt [a továbbiakban: 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény]. A vélemény meghozatala óta a menekültügyi és migrációs helyzet jelentősen megváltozott, és ezt tükörő jogszabályi módosulások is történtek, ami miatt szükségessé vált a KMK vélemény felülvizsgálata.

A 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény elvárta, hogy a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Met.) 51. § (2) bekezdése e) pontján alapuló végzések felülvizsgálata során hivatalból kellett figyelembe venni a bíróság döntésének időpontjában rendelkezésre álló, a bíró bármely eljárása során megismert pontos és hiteles, az ügyben érintett harmadik országra vonatkozó országinformációt. E körben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának országinformációit minden esetben értékelni kellett. Kétség esetén a Met. végrehajtásáról szóló 301/2007. (XI. 9.) Korm. rendelet 70. § (3) bekezdése alapján megkereshető volt a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, mint országinformációs központ, továbbá más, ellenőrizhető források is igénybe vehetők voltak a tájékozódásra. Valamely harmadik ország menekültügyi rendszere túlterheltségének lehetett az a következménye, hogy ebben az országban lehetetlenné válik a menedékkérőket megillető jogok biztosítása, amelynek okán a menekültügyi szempontból az országot nem lehetett biztonságosnak tekinteni. Menedékkérelem előterjesztésének elmaradása nem jelentette automatikusan, hogy az adott országot a kérelemző tekintetében biztonságosnak lehetett tekinteni.

A 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény elfogadásakor irányadó uniós jogszabályok időközben módosításra kerültek, valamint velük együtt a kapcsolódó magyar jogi szabályozás is. Az országinformáció használat és az egyéniesítés általános eljárási követelmények voltak mind a korábbi Kvalifikációs Irányelvben (2004/83/EK tanácsi irányelv), mind a korábbi Eljárási Irányelvben (2005/85/EK tanácsi irányelv), amelyeket minden menedékjogi eljárás minden elemére, eljárási szakaszára alkalmazni kellett. Ugyanakkor már az új Eljárási Irányelv (2013/32/EU) más rendszert vezetett be a biztonságos harmadik ország elismerését illetően. Ennek megfelelőan az új Eljárási Irányelv 37. cikkével összhangban módosultak a Met. szabályai, valamint a 191/2015. (VII. 21.) Korm.rendelet is elfogadásra kerül, utóbbiban egyedileg kerültek meghatározásra a biztonságos harmadik országok listája. Emellett a 191/2015. (VII. 21.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése az elismerést kérő számára azt teszi lehetővé, hogy bizonyíthatja a Met. szerinti menekültügyi eljárásban, hogy az ő egyéni esetében ebben az országban nem volt lehetősége hatékony védelemre.

Az időközben a tagállami jogalkotó szabályozási lehetőségeit megszabó uniós jogszabályok, illetve azok módosítása is lehetőséget biztosított arra, hogy a tagállam egyedi alapon döntsön a biztonságos harmadik országok listájáról, és változtasson a menekültügyi eljárásokban alkalmazandó bizonyítási renden.

Ennek okán a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a korábbi szabályozáson és ténybeli helyzeten nyugvó 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény jövőbeni alkalmazásának mellőzéséről döntött.