KMKv 2016.1 A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának 1/2016. (III. 21.) KMK véleménye
a 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény felülvizsgálatáról
A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 27. § (1) bekezdése alapján, a biztonságos harmadik ország megítélésének egyes kérdéseiről szóló 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény felülvizsgálata körében az alábbi véleményt alkotta:
A biztonságos harmadik ország megítélésének egyes kérdéseiről szóló 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény e vélemény meghozatalát követően nem alkalmazható.
***
A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a menekültügyi ítélkezési gyakorlat folyamatos elemzése során megállapította, hogy a biztonságos harmadik ország megítélésére vonatkozó 2012. évben meghozott kollégiumi vélemény alkalmazása a jelenleg hatályos menekültügyi és migrációs jogszabályok alapján nem lehetséges.
Egyes bíróságok változatlanul veszik figyelembe a biztonságos harmadik ország megítélésének kérdéseiről szóló 2/2012. (XII. 10.) KMK véleményt [a továbbiakban: 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény]. A vélemény meghozatala óta a menekültügyi és migrációs helyzet jelentősen megváltozott, és ezt tükörő jogszabályi módosulások is történtek, ami miatt szükségessé vált a KMK vélemény felülvizsgálata.
A 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény elvárta, hogy a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Met.) 51. § (2) bekezdése e) pontján alapuló végzések felülvizsgálata során hivatalból kellett figyelembe venni a bíróság döntésének időpontjában rendelkezésre álló, a bíró bármely eljárása során megismert pontos és hiteles, az ügyben érintett harmadik országra vonatkozó országinformációt. E körben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának országinformációit minden esetben értékelni kellett. Kétség esetén a Met. végrehajtásáról szóló 301/2007. (XI. 9.) Korm. rendelet 70. § (3) bekezdése alapján megkereshető volt a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, mint országinformációs központ, továbbá más, ellenőrizhető források is igénybe vehetők voltak a tájékozódásra. Valamely harmadik ország menekültügyi rendszere túlterheltségének lehetett az a következménye, hogy ebben az országban lehetetlenné válik a menedékkérőket megillető jogok biztosítása, amelynek okán a menekültügyi szempontból az országot nem lehetett biztonságosnak tekinteni. Menedékkérelem előterjesztésének elmaradása nem jelentette automatikusan, hogy az adott országot a kérelemző tekintetében biztonságosnak lehetett tekinteni.
A 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény elfogadásakor irányadó uniós jogszabályok időközben módosításra kerültek, valamint velük együtt a kapcsolódó magyar jogi szabályozás is. Az országinformáció használat és az egyéniesítés általános eljárási követelmények voltak mind a korábbi Kvalifikációs Irányelvben (2004/83/EK tanácsi irányelv), mind a korábbi Eljárási Irányelvben (2005/85/EK tanácsi irányelv), amelyeket minden menedékjogi eljárás minden elemére, eljárási szakaszára alkalmazni kellett. Ugyanakkor már az új Eljárási Irányelv (2013/32/EU) más rendszert vezetett be a biztonságos harmadik ország elismerését illetően. Ennek megfelelőan az új Eljárási Irányelv 37. cikkével összhangban módosultak a Met. szabályai, valamint a 191/2015. (VII. 21.) Korm.rendelet is elfogadásra kerül, utóbbiban egyedileg kerültek meghatározásra a biztonságos harmadik országok listája. Emellett a 191/2015. (VII. 21.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése az elismerést kérő számára azt teszi lehetővé, hogy bizonyíthatja a Met. szerinti menekültügyi eljárásban, hogy az ő egyéni esetében ebben az országban nem volt lehetősége hatékony védelemre.
Az időközben a tagállami jogalkotó szabályozási lehetőségeit megszabó uniós jogszabályok, illetve azok módosítása is lehetőséget biztosított arra, hogy a tagállam egyedi alapon döntsön a biztonságos harmadik országok listájáról, és változtasson a menekültügyi eljárásokban alkalmazandó bizonyítási renden.
Ennek okán a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a korábbi szabályozáson és ténybeli helyzeten nyugvó 2/2012. (XII. 10.) KMK vélemény jövőbeni alkalmazásának mellőzéséről döntött.