Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1986.2.59 I. Ha az írásba foglalt megállapodás tartalmazza azokat a kellékeket, amelyek az ingatlan tulajdonjogának átruházására irányuló szerződés érvényességéhez szükségesek, adásvételi szerződés, nem pedig előszerződés jön létre akkor is, ha jogban járatlan felek úgy vélik, hogy a tulajdonjog bejegyzéséhez még egy szerződést kell kötniük. Ahhoz, hogy a megállapodás előszerződésnek minősüljön, a felek kifejezett írásbeli megállapodása szükséges arról, hogy későbbi időpontban egymással szerződést kötnek [Ptk. 208. § (1) bek., és 365. § (3) bek., XXV. sz. PED].

II. Ha a szerződő fél vállalja, hogy szerzőképessé teszi magát, de e kötelezettségvállalás teljesítése érdekében semmit sem tesz, és ezzel a szerződés érvénytelenségét idézi elő, magatartásával alapot szolgáltathat a másik fél kártérítési igényének [Ptk. 237. § (1) bek., PK 32. sz.].

Az alperesek tulajdona a K. Felszabadulás u. 74. szám alatti, az ingatlan-nyilvántartásban 3329. helyrajzi szám alatt nyilvántartott ingatlan, amely K. Város Tanácsa Műszaki Osztályának közlése szerint „kizárólagos lakóövezetben fekszik", s mint ilyen, lakóházzal építhető be. A felperes vevőként és az I. r. alperes eladóként 1983. november 6-án az alábbi szövegű okiratot írták alá: „Elismervény 100 000 Ft, azaz egyszázezer forintról, amely összeget a 3329. helyrajzi számú K-i Felszabadulás u. 74. sz. alatti telek foglalója fejében a mai napon felvettem. A további összeget, vagyis a vételár 410 000 Ft, azaz négyszáztízezer forintból visszalevő összeget 1984. április 15-ig kifizetik.

A felperes a foglalót kifizette, s azt tervezte, hogy a megvett ingatlanon 1984-ben vagy 1985-ben családi házat épít, és azt részben lakóházként, részben penzióként használja. Az építési engedélyt mindenképpen családi ház építésére kívánta megkérni. A szerződés megkötésekor már hatályban volt a 4/1983. (III. 3.) ÉVM számú rendelet, amelynek értelmében K. városban 1987. december 31-ig penzió nem építhető. Amikor a felperes a szerződést megkötötte, tulajdonában volt egy családi ház; a tulajdonszerzési korlátozás alól nem kért felmentést.

A felperes megtudta, hogy az ingatlanhoz a szennyvízbekötés tetemes költséggel járna, ezért bejelentette, hogy eláll a szerződéstől, és kérte a foglaló visszaadását. Az alperesek annak visszaadását megtagadták.

A felperes módosított keresetében a szerződést megtámadta, és kérte, hogy a bíróság a foglaló visszafizetésére kötelezze az alpereseket.

Megtámadási okként arra a tévedésére hivatkozott, hogy a vételkor nem tudott a csatornabevezetés magas költségéről, (ezt előtte az alperesek elhallgatták), továbbá arra, hogy időközben megjelent a 14/1984. (III. 10.) MT számú rendelet, amelynek 14. §-a kizárja a számára annak lehetőségét, hogy családi házat építhessen K-en.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az első fokú bíróság ítéletével a felek szerződését érvénytelennek nyilvánította, és kötelezte az alpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg a felperesnek 100 000 forintot, ennek 1983. november 6-tól járó évi 5%-os kamatát és 11 148 forint perköltséget. Az ítélet indokolása szerint a felek abban a tudatban kötötték meg a szerződést, hogy a felperes tulajdonjogának bejegyzése után nem lesz akadálya családi ház építésének, ezért a felperes a szerződést megtámadhatja. Az első fokú bíróság nem jelölte meg a jogszabályt, amelyre tekintettel a megtámadást alaposnak találta, de az indokolás szövegéből valószínűsíthető, hogy a Ptk. 210. §-ának (3) bekezdésében írt megtámadási ok alapján döntött a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdésében meghatározott módon.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és az alpereseket terhelő marasztalás összegét 50 000 forintra mérsékelte a kamatfizetés változatlanul hagyása mellett. Mellőzte az alperesek perköltség fizetésére való kötelezését: úgy rendelkezett, hogy a felek a költségeiket maguk viseljék. Az ítélet indokolása szerint a felek megállapodása előszerződésnek minősül [Ptk. 208. § (1) bekezdése], mert a felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy a végleges, ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre is alkalmas szerződést a teljes vételár kifizetése után megkötik. A bírói gyakorlat szerint: ha az előszerződés csak későbbi időpontban létrejövő adásvételi szerződésre utal, az előszerződés az ingatlanszerzési képességet korlátozó jogszabályi rendelkezésekre tekintettel nem semmis. A felperesnek ugyanis az előszerződés megkötése után, még a végleges szerződés megkötése előtt módjában állt volna a tulajdonszerzési korlátozást elhárítani. A felperesnek nincs olyan indoka, amelynek alapján a szerződést megalapozottan megtámadhatná. Az előszerződés érvényes, amelyet foglalóval lehet biztosítani. Az előszerződés teljesítése a felperesnek felróható okból hiúsult meg, ezért az adott foglalót elveszti [Ptk. 245. § (1) bekezdése]. A megyei bíróság azonban a túlzott mértékű foglalót a Ptk. 245. §-ának (3) bekezdése alapján mérsékelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!