Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.3.84 I. Az Mt. 124. §-a határozza meg a szabadság kiadásának módját, egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén választási lehetőséget biztosítva a munkáltatónak arra nézve, hogy a szabadságot munkanapban, avagy a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban adja ki [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 124. § (2)-(4) bekezdés].

II. Ha a munkavállaló az egyenlő bánásmód megsértésére hivatkozik, a munkáltatónak a kimentést megelőzően lehetősége van a valószínűsített védett tulajdonság és a hátrány közötti okozati összefüggés hiányának bizonyítására, amely nem azonos a kimentésben foglalt feltételek bizonyításával [az egyenlő bánásmódról és esélyegyenlőség biztosításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 7. §, 22. §].

A tényállás

[1] A felperesek 2013. január 1-től vízműgépész munkakörben álltak határozatlan idejű munkaviszonyban az alperesnél, e jogviszonyt megelőzően a H. V. Kft. alkalmazásában álltak. A felperesek munkaideje heti 40 órában, havi munkaidőkeretben került megállapításra. Az alperes a végkielégítés és a rendes felmondás szempontjából a jogelődnél eltöltött időtartamot a munkaviszonyban eltöltött időnek ismerte el.

[2] A felperesek 1995 óta tagjai a munkavállalói érdek-képviseleti szervnek.

[3] Az alperes üzemegységénél vízműgépész munkakörben 2014. december 1-ig 10 fő, ezt követően 9 fő állt munkaviszonyban, azonos munkaidő-beosztás mellett. A 9 munkavállalóból 7 fő - köztük a felperesek is - 2014. szeptember 1-jén szakszervezeti tagok voltak. 2013. január 1-től az I. rendű felperes órabére 767 forint, a II. rendű felperes órabére 753 forint volt, 1 munkavállaló azonos összegű munkabérben részesült a II. rendű felperessel, míg a felperesekkel azonos munkakörben dolgozó többi munkavállaló órabére ennél alacsonyabb összegű volt. Az üzemegységnél dolgozó vízműgépészek 15%-os "folyamatos műszak" elnevezésű pótlékban és 40%-os műszakpótlékban részesültek.

[4] 2014. július 11-én az I. rendű felperes, a szakszervezet vezetői, valamint a szakszervezet jogsegélyszolgálatának ügyvédje a túlórák elszámolásával és a szabadság kiadásával kapcsolatos kifogásaik ügyében - az üzemegység 9 vízműgépészének felhatalmazása alapján - egyeztetni kívántak az alperesi igazgatóság elnökével, aki az I. rendű felperessel és a szakszervezeti főbizalmival minősíthetetlen hangnemben kiabált, a tárgyalásra a szakszervezeti régióvezetőt és a szakszervezet ügyvédjét nem engedte be, velük is durván kiabálva őket az épületből kiutasította, az ügyvédet mellkasánál meg is lökte.

[5] Az alperes 2014. augusztus 1-től a "folyamatos műszak" címén fizetett pótlékot megszüntette, egyidejűleg a műszakpótlékot 40%-ról 30%-ra módosította.

[6] 2014. szeptember 1. napjától az alperes a felperesekkel azonos munkakörben dolgozó 5 fő munkabérét megemelte, ugyanakkor a felperesek, valamint további 2 munkavállaló munkabérét nem módosította.

[7] A szakszervezet 2014. október 6-án panasszal fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, amelyben többek között a 15%-os bérpótlék megvonását sérelmezték. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a szakszervezet vezetőjének címzett, 2014. október 22-én kelt válaszlevelében kifejtette, hogy az előadott panasz kapcsán védett tulajdonság, illetve diszkriminációs panasz nem állapítható meg.

[8] 2014. december 1-jén a 4. számú elnök-igazgatói utasításban az alperes az üzemegységének vízműgépész munkakörét készenléti jellegű munkakörré minősítette. Az utasítás alapján az alperes valamennyi vízműgépész - köztük a felperesek - munkaszerződését 2014. december 1. napjától módosítva rögzítette, hogy a munkavállalók munkaköre készenléti jellegű munkakör, teljes napi munkaidejük 12 óra. Tájékoztatást kaptak a munkavállalók arról is, hogy az általuk teljesítendő munkaidő 6 havi munkaidőkeretben kerül meghatározásra. A módosítás tartalmazta, hogy a napi munkaidő beosztásának joga a munkáltatót illeti meg, továbbá azt is, hogy a munkaidőkeret alkalmazására tekintettel a munkaidő a hét minden napjára vagy az egyes munkanapokra egyenlőtlenül is beosztható. A megállapodás szerint a munkavállalók beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb 24 óra, heti munkaideje legfeljebb 72 óra lehet, továbbá lehetőség volt arra, hogy a munkavállalók a megállapodást a vonatkozó szabályok szerint felmondják. A felperesek a munkakörük készenléti jellegűvé minősítését nem kifogásolták.

[9] A felperesek a módosítást követően ténylegesen továbbra is 1 havi munkaidőkeret alkalmazása mellett, megszakítás nélküli munkarendben, váltott műszakban látták el feladataikat akként, hogy az egyik napon 7 órától 19 óráig (nappalos műszak), a következő napon 19 órától 7 óráig (éjszakás műszak) dolgoztak, amely munkavégzést 2 szabadnap követett.

[10] 2017. január 1-től az I. rendű felperes órabére 970 forintra, a II. rendű felperes órabére 950 forintra emelkedett.

A felperesek keresete és az alperes ellenkérelme

[11] A felperesek az alperessel szemben előterjesztett keresetükben elmaradt munkabér és kamata megfizetését kérték. Kereseti kérelmükben előadták, hogy műszakpótlék átalány jogcímén történő kifizetését a munkáltató 2014. szeptember 1-től megszüntette, rajtuk kívül a velük azonos munkakörben foglalkoztatott munkavállalóknak ezen összeget alapbéresítették, így órabérüket 80 forinttal megemelték. Álláspontjuk szerint a munkáltató megtorlásként nem részesítette őket órabéremelésben, amellyel megsértette a hátrányos megkülönböztetés tilalmát. Az egyenlő bánásmód megsértése körében a védett tulajdonságként szakszervezeti tagságukra hivatkoztak. A munkáltató magatartását másodlagosan joggal való visszaélésként kérték értékelni, amelynek alapjául a megtorlás alapjául szolgáló magatartást jelölték meg.

[12] Érvelésük szerint az alperesnek a szabadság idejére járó távolléti díjat a napi 12 óra figyelembevételével kellett volna elszámolni, tekintettel arra, hogy a beosztás szerint nappali és az éjszakai munkavégzésük is 12 órás napi munkaidőnek minősült.

[13] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a szabadság kiadására a jogszabályoknak megfelelően került sor, és a munkaszerződés szerinti napi 8 óra figyelembevételével számfejtették a szabadság idejére járó távolléti díjat is. Állította, hogy az egyenlő bánásmód követelményét az órabéremelés körében megtartották. A béremelésre 2014. szeptember hónapban a műszakpótlék egyidejű megszüntetése mellett került sor, amelynek során az órabéreket az azonos munkakörben foglalkoztatottak esetében azonosan akarták megállapítani. Ennek során figyelemmel voltak a munkavállalók hozzáállására és teljesítményére is azzal, hogy a béremelés a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozó döntés.

Az első- és másodfokú bíróság ítélete

[14] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperesek keresetét elutasította. Ítéletének indokolása szerint a munkáltató a felpereseket a munkaszerződés-módosítás ellenére ténylegesen 1 havi munkaidőkeretben alkalmazta, amelyet nem kifogásoltak és az 1 havi munkaidőkeretben ledolgozandó órák számát a felek egyezően napi 8 órás munkaidővel számították. Ebből következően nem volt megalapozott a felperesek azon állítása, hogy esetükben a napi munkaidő 12 óra volt és ezért 360 óra szabadságra váltak jogosulttá. Megállapította, hogy miután a felperesek a munkaidő-beosztásuk szerint az éjszakai műszakkal érintett napokban reggel 7 órától másnap 7 óráig tartó intervalluma a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 87. § (1) bekezdése alapján 1 munkanapnak tekinthető, így arra elegendő lett volna egy munkanap szabadságot kivenniük, ám a távolléti díj számítása az alperesnél jogszerűen történt, miután a nappali 12 óra, éjszakai 5+7 óra megegyezik a 3×8 órával, azaz 24 órának megfelelően került kifizetésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!