Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2001.5.206 I. A vámhatóság megtévesztésével az ország területére behozott gépkocsi a csempészet elkövetési tárgya, ezért az elkobzás alá esik [Btk. 77. § (3) bek., 312. § (1) bek. a) pont, 314. § (3) bek., 1995. évi C. tv 127. § (1) és (2) bek., 45/1996. (III. 25.) Korm. r., Be. 375. § (1) bek.].

II. A különleges eljárás során hozott elkobzást kimondó végzés nem érdemi ügydöntő határozat, minthogy a bíróság nem a vádról határoz, ezért a végzést nem a Magyar Köztársaság nevében kell meghozni [Be. 163. § (1) és (2) bek., 375. §].

A városi bíróság az 1999. április 22. napján kelt végzésével a csempészet vétsége miatt a terhelt ellen folyamatban volt bűnügyben az eljárás során lefoglalt és a vámhivatal által tárolt tehergépkocsit elkobozta.

A tényállás szerint a terhelt ellen a Vám- és Pénzügyőrség megyei nyomozó hivatala csempészet vétsége miatt nyomozást folytatott.

A terhelt az általa vezetett gépjárműszerelvénnyel 1998. október 15-én Ausztriából Magyarországra a közúti határátkelőhelyen belépett, majd a vámhivatal kirendeltségén vámáru-nyilatkozatot nyújtott be. Másik gépjármű mellett kérte az általa szállított tehergépkocsi vámkezelését a szükséges iratok csatolásával.

A vámhivatal csempészet vétségének alapos gyanúja miatt a tehergépkocsit lefoglalta.

A terhelttel szemben a nyomozást a Vám- és Pénzügyőrség nyomozó hivatala 1999. február 12-én kelt határozatával megszüntette, mivel nem bizonyítható, hogy a csempészet bűncselekményét ő követte el. Ugyanakkor alapos gyanú merült fel arra, hogy a tehergépkocsit magyarországi értékesítés céljából ismeretlen személyek a terhelt felhasználásával a magyar vámhatóság megtévesztésével csempészet útján juttatták Magyarország területére.

A városi ügyészség átiratában a lefoglalt tehergépkocsi elkobzását indítványozta, a bíróság pedig az indítvánnyal megegyező határozatot hozott.

A városi bíróság végzésével kapcsolatban a terhelt - most már mint érdekelt - tárgyalás tartását és az elkobzás mellőzését kérte.

A bíróság a tárgyalás eredményeként a tárgyalás mellőzésével hozott végzéssel azonos tényállást állapított meg, illetve azt az alábbiakkal egészítette ki:

A terheltet a H. cég képviselője a teherautóért tovább küldte Brüsszelbe, itt a teherautót átadó ismeretlen személy zárt borítékban iratokat adott át azzal, hogy az osztrák határátkelőhelyen egy személy ezeket kérni fogja, majd segít a gépkocsi vámügyintézésénél és kiléptetésénél.

A magyar-osztrák határon az ausztriai K. melletti határátkelőhelyen ismeretlen személy a fenti módon önállóan elintézte a tehergépkocsi kiléptetését Ausztriából, és a járműszerelvényben várakozó terheltnek átadta a tehergépkocsi forgalmi engedélyét, a számlát és a T1-es jelzésű okmányt.

A terhelt ezt követően 1998. október 15-én a kapott iratokkal vámügyintézésre jelentkezett az s.-i közúti határátkelőhelyen. Az ismeretlen személy a K.-i osztrák határátkelőhelyen a tehergépkocsit úgy jelentette be, hogy azt a brüsszeli L. cégtől a romániai székhelyű S. Kft.-nek szállítják, 65 000 BFR (belga frank) értékben. Ezt követően a terhelt a vámhivatalban ezt a tehergépkocsit úgy jelentette be vámkezelésre, hogy a H. cégtől szállítja az S. Kft.-nek, 1200 DEM értékben. A terhelt vallomásából megállapítható, hogy Bernben a cég képviselője fogadta azzal, hogy az autóért Brüsszelbe kell mennie. Ott a gépkocsit átvette, és kapott egy borítékot, valamint forgalmi engedélyt azzal, hogy az osztrák határnál segítenek a tehergépkocsit kiléptetni, ami meg is történt.

G. L. tanúvallomása szerint a H. cégtől a tehergépkocsit megvásárolták, a vételárat azonban nem fizették ki. A gépkocsi a H. cég tulajdona, az L. céggel pedig nincs kapcsolatuk. A H. céggel történt megállapodás szerint a tehergépkocsi az S. Kft. tulajdona. A H. cég becsatolt nyilatkozata szerint a cég a tehergépkocsit az S. Kft.-nek értékesítette, a tehergépkocsi tulajdonosa az S. Kft., amely a vételárat a magyarországi értékesítés után köteles kifizetni. Az S. Kft. ezzel egyező nyilatkozatot tett, miszerint a lefoglalt tehergépkocsi a tulajdonuk.

A határátkelőhelyen 1998. október 15-én benyújtott egységes vámáru-nyilatkozat szerint a feladó berni H. cég, a címzett az S. Kft., a számla szerint a gépkocsi értéke 1200 DEM. Ezzel szemben a K.-i osztrák határátkelőhelyen 1998. október 14-én benyújtott nyilatkozat szerint a brüsszeli L. cég a romániai Aradra szállítja az S. cégnek ugyanezt a tehergépkocsit 65 000 BFR értékben.

A Btk. 312. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint a csempészet vétségét követi el, aki a vámteher megállapítása vagy beszedése szempontjából lényeges körülmények tekintetében valótlan nyilatkozatot tesz.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!