Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1995.12.688 A testi sértésnek és a foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetésnek az elhatárolása szempontjából annak van jelentősége, hogy az elkövető szándéka a sértett testi épségének a sérelmére vagy csupán a veszélyhelyzet szándékos előidézésére irányult-e, és a ténylegesen bekövetkezett eredmény tekintetében fennálló bűnösség a szándékosságnak vagy a gondatlanságnak az ismérveit tükrözi-e [Btk. 170. § (6) bek. 1. tétele, 171. § (3) bek. 1. tétele].

A városi bíróság végzésében megállapította, hogy a rendőr zászlós vádlott megvalósította a gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségét, és ezért 1 évre próbára bocsátotta. A tényállás szerint a rendőr zászlós vádlott 1994. június 30-án 21 órától lépett szolgálatba. Szolgálatát rendőri egyenruhában, szolgálati pisztollyal és szolgálati gépkocsival látta el az ugyancsak fegyveres P. L. alapítványi vagyonvédelmi őrrel együtt. Az őrügyeletes eligazította őket feladatukról és a fegyverhasználat szabályairól. A vádlott és az őr feladata az őrsre riasztóberendezéssel bekapcsolt helyek ellenőrzése és riasztás esetén a szükséges intézkedések megtétele volt, melyre természetesen a rendőr vádlott volt hivatott.

Az őrügyeletes 1994. július 1-jén 02.35 órakor rádión utasította a szolgálati gépkocsival úton lévőket, hogy a csemege bolthoz menjenek, ahonnan a riasztóberendezés betörést jelzett. A vádlott kb. 02.40 órakor a bolt jobb oldalán belülről az oda jogtalan eltulajdonítási szándékkal behatolt ittas sértett által okozott zajt halott, mire a vádlott felszólította a vagyonvédelmi őrt, hogy maradjon a bolt előtt, ő maga pedig balról a bolt mögé került, és a nyitott raktárba bement. A sértett közben észlelte a gépkocsi megérkezését, ezért a bolt bukóablakán az általa eltulajdonított doboz cigarettával kimászott, és a bejárattól jobbra eső falnál meglapult. A vádlott a bejárattól zseblámpájával bevilágított a raktárhelyiségbe, és látta a betört, lenyitott bukóablakot, és beszólt: "Rendőrség, ha van bent valaki, akkor jöjjön ki". A sértett nem szólt és nem mozdult. A vádlott ekkor elővette a szolgálati pisztolyát, azt kibiztosította és csőre töltötte, majd az így tűzkész állapotba helyezett pisztollyal jobb kezében és a zseblámpával bal kezében belépett a raktárhelyiségbe, ahol a bukóablak előtt kb. 1,5 méternyire megállva a bolt felől várta a még bent tartózkodóként feltételezett tolvaj kimászását.

A vádlottban közben felidéződött, hogy évekkel korábban történt rendőri intézkedése során a járőrtársával együtt őt több késszúrással megsebesítették, számolt azzal, hogy most is támadás érheti. A vádlott ekkor közvetlenül a háta mögül a kifelé araszoló sértett által okozott zajt hallott, amiből arra következtetett, hogy további elkövető van jelen, továbbá hogy azonnali támadás éri. A 172 cm magas vádlott ekkor megfordult, és a kb. derékvonal fölött jobb kezében tartott pisztollyal, enyhén lefelé irányulóan 1,34-1,45 méter távolságból egy ízben rálőtt a sértettre, akinek a beszűrő fényben és a zseblámpa fényben csak a körvonalait látta. Az arccal a falnak fordult sértettet a lövés hátulról-oldalról kb. 30-50 fokos szögben érte, a bal csípőlapát felső szélén a hátsó hónaljvonalban. A lövedék áthatolt a sértett hasán és a testből távozva becsapódott egy kerítésoszlopba. A vádlott a zseblámpa fényénél ezután már felismerte a korábbi rendőri intézkedéseiből általa személyesen ismert sértettet, akit megbilincselt. A vádlott a közben odaérkező őrrel a szolgálati gépkocsihoz kísérte a már erősen vérző sértettet, és rádión a történtekről jelentést tett az őrügyeletesnek. A hamarosan kiérkező rendőrtársak a sértettet orvoshoz vitték.

A sértett a bal csípőlapát felső szélén 1,5 cm csonthiányt okozó, a hasüregben kb. 100 ml vérömlenyt előidéző, 0,8×0,8 cm be- és kimeneti nyílású lőtt sérülést szenvedett, melynek a tényleges gyógytartama 3-4 hét volt. A sértett nem kérte a vádlott megbüntetését.

Az ügyészség a Btk. 171. §-a (3) bekezdésének 1. tétele szerinti foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés bűntette miatt emelt vádat azzal, hogy a vádlott az 1/1990. (I. 10.) BM rendelettel kiadott rendőrségi szolgálati szabályzat 222/f pontját szegte meg, valamint elmulasztotta a 224/a), b), r), d) és f) pontokbeli megelőző intézkedéseket. Jelenleg a Rendőrség Szolgálati Szabályzatáról szóló - lényegében azonos tartalmú - 3/1995. (III. 1.) BM rendelet van hatályban.

A városi bíróság azt állapította meg, hogy a vádlott cselekménye a Btk. 170. §-a (6) bekezdésének 1. tétele szerinti gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségének minősül.

A vádlott korábbi rendőri intézkedésének felidéződése mellett eleve számolt azzal, hogy támadás érheti, és amikor felszólítására a még boltban feltételezett sértett nem reagált, nem tekinthető indokolatlannak a pisztoly tűzkész állapotba helyezése, minthogy józan megfontolás mellett nem volt kizárható a tolvaj felfegyverkezett vagy fegyveres volta sem, amelynek számos példáját ismerhette meg a vádlott is.

A vádlott cselekménye megítélésénél nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a zsákmánnyal a helyiségből kimászó tolvaj a feszült idegállapotban váró vádlott mögött egy ideig meglapult, majd araszolgató mozgásával zajt okozott, melyből a vádlott több elkövetőt, valamint a közelében levő tolvaj részéről támadást feltételezhetett. A sértett ugyanakkor nem támadott, és nem is készült támadni, arccal a falnak fordult testhelyzete folytán erre nem is volt képes. A vádlott az azonnali lövésével a tőle elvárható körültekintést és figyelmet elmulasztotta, amikor a kintről beszűrődő fényben és zseblámpája világításában csak a sértett alakjának a körvonalát látta.

A vádlott a saját testi épsége ellen irányuló közvetlenül fenyegető támadással számolva, a szolgálati szabályzat 230. pontjában meghatározott fegyverhasználati eset fennállását tételezte fel, valójában tehát tévedésben volt [Btk. 27. § (1) bek.], ezt a tévedését gondatlanság okozta, ezért a Btk. 27. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezés folytán a gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségét valósította meg.

A vádlott a vélt jogos védelem folytán nem szegett és nem szeghetett meg semmiféle foglalkozási szabályt, az pedig a vádlott számára sem lehetett kétséges, hogy a pisztolyból leadott enyhén lefelé irányított lövés embert érve súlyosabb sérülést okozhat.

A megyei bíróság az ügyész által bejelentett fellebbezés alapján a városi bíróság végzésének a cselekmény jogi minősítésére vonatkozó rendelkezéseit megváltoztatta, és a vádlott cselekményét foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés bűntettének minősítette, egyekben az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!