Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1986.3.120 I. Bedolgozói munkaviszonyt csak önállóan elvégezhető fizikai vagy nem fizikai munkára lehet létesíteni. Nem létesíthető bedolgozói munkaviszony olyan munkára, amelyet a dolgozónak a munkáltató telephelyén, a munkáltató más dolgozóival együttműködve kell végeznie [10/1981. (IX. 29.) MüM sz. r. 1. § (3) bek., 5. § (2) bek.].

II. Érvénytelen a munkaszerződésnek az a kikötése, amely szerint a dolgozót csak az általa elvégzett munkának a megrendelő által történt átvétele esetén illeti meg munkabér [Mt. 22. § (3) bek., 44. §, 45. § (1) bek., 4/1981. (II. 26.) MÉM-MüM sz. r.].

A felek 1983. július 1-én írásban munkaszerződést kötöttek, amely szerint az alperes határozatlan időre bedolgozóként alkalmazta a felperest. A munkavégzés helyéül az alperes Budapest, XVII., K. u. 31. szám alatti műhelyét jelölték meg. A szerződés 4. pontja értelmében a felperest munkabér és rezsiköltség térítés a munkának a megrendelő által történt átvétele után illeti meg. A munkaviszony alig hat hónap elteltével 1984. január 23-án megszűnt. A felperes a munkaviszonyának fennállása alatt - kivéve azokat az időket, amelyek alatt keresőképtelen állományban volt - az alperes műhelyében rendszeres munkát végzett, munkabérben azonban nem részesült, mert azok a munkák, amelyeknek elkészítésében részt vett, anyaghiány miatt teljesen készre nem készültek el. A munkaviszony megszűnésekor az alperes a felperes MIL-lapján munkabérelőleg és rezsiköltség címén 14 730 forint tartozást tüntetett fel.

A felperes ezt sérelmesnek tartotta, ezért kérelemmel fordult a döntőbizottsághoz. A MIL-lapján feltüntetett tartozás megfizetése alóli mentesítését kérte. Kérte továbbá az alperest a munkaviszonya fennállása alatt járó munkabér és költségtérítés megfizetésére, továbbá keresőképtelenség idejére táppénz fizetésére kötelezni.

Az alperes mellett működő szövetkezeti döntőbizottság a határozatával csak a felperes munkabér, költségtérítés és táppénz iránti igénye tárgyában rendelkezett, és a felperes kérelmét elutasította. Megállapította, hogy azoknak a munkáknak a megrendelője, amelyek elkészítésében a felperes részt vett, a munkák elhúzódása miatt a megrendelését visszavonta, ezért a felperest munkadíj és költségtérítés a szerződés 4. pontja értelmében nem illeti meg. Táppénzre pedig azért nem jogosult, mert a megbetegedését megelőző hónapokban munkabérben nem részesült.

A szövetkezeti döntőbizottság határozata ellen a felperes keresettel fordult a munkaügyi bírósághoz. A kereseti kérelme lényegében azonos volt a döntőbizottsághoz előterjesztett kérelmével.

A munkaügyi bíróság eljárása során kirendelt műszaki szakértő szakvéleményében meghatározta azoknak a gépeknek és berendezéseknek a készültségi fokát, amelyek elkészítésében a felperes is részt vett. Annak meghatározása azonban, hogy abból mennyi a felperes munkájának értéke, a szakértő szerint olyan tetemes munkát igényelne, amely nincs arányban a perértékekkel.

A munkaügyi bíróság az ítéletével a döntőbizottság határozatát részben megváltoztatva kötelezte az alperest, hogy a felperesnek fizessen vissza 14 730 forintot. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. A munkabérre vonatkozó elutasító ítéleti döntését azzal indokolta, hogy a felperes nem bizonyította az általa elvégzett munka mennyiségét. A rezsiköltség megtérítése, valamint a táppénz iránti keresetet elutasító döntését nem indokolta.

A jogerős ítéletnek a felperes keresetét elutasító része ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A Legfelsőbb Bíróság mindenekelőtt arra utal, hogy a felperes foglalkoztatásának formája a bedolgozói jogviszonynak nem felelt meg.

A bedolgozók foglalkoztatásáról szóló 10/1981. (IX. 29.) MüM számú rendelet 1. §-ának (3) bekezdése szerint bedolgozói munkaviszony olyan önállóan végezhető fizikai vagy nem fizikai munkára létesíthető, amelyre a teljesítménykövetelmény munkanorma formájában, illetőleg más mennyiségi vagy minőségi mutatókkal meghatározható. A rendelet 5. §-ának (2) bekezdése szerint a munkavégzés helye a bedolgozó személyi igazolványában bejegyzett állandó, illetve ideiglenes lakása vagy a megállapodásban meghatározott telephely. Ez utóbbi nem lehet olyan munkahely, ahol a munkáltatóval munkaviszonyban, illetve tagsági viszonyban álló dolgozók végzik munkájukat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!