Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2011.2422 I. Az elsőfokú bíróság csődeljárás során, kifogás elbírálása tárgyában hozott végzése az eljárást befejező határozat elleni fellebbezésben támadható jogorvoslattal [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 6. § (3) bek., Pp. 233. § (1) bek.].

II. Ha a főkötelezettel szemben a készfizető kezes elleni csődeljárás kezdő időpontjában még nem járt le a követelés, a készfizető kezes csődeljárásában hitelezői igény e követelés alapján nem jelenthető be [Cstv. 15. § (3) bek., Ptk. 272. § (1) bek., 274. § (2) bek. a) pont], Cstv. 3. § c) pont, 11. § (2) bek. h) pont].

Az elsőfokú bíróság az adós által 2010. április 26-án benyújtott csődeljárás lefolytatása iránti kérelem alapján 2010. május 23-án indította meg az adós csődeljárását, vagyonfelügyelőként a L. B. és K. Kft.-t jelölve ki.

A K. Bank Zrt. hitelező 2010. július 1-jén kifogást terjesztett elő a vagyonfelügyelő intézkedésével szemben. Előadta, hogy a V-C. Kft. részére 160 000 000 Ft kölcsönt nyújtott, mely tartozásért az adós készfizető kezességet vállalt. A hitelező a kölcsönszerződést felmondta, s ennek alapján a V-C. Kft-nek 2010. március 11-ig 160 000 000 Ft tőke, 9 846 970 Ft kamat és 13 687 Ft késedelmi kamat tartozása keletkezett, s ezt a követelést a hitelező az adóssal, mint készfizető kezessel szemben is érvényesíti. A vagyonfelügyelő csak 9 500 657 Ft-ot vett figyelembe nem biztosított követelésként, a bejelentett többi igényt elutasította arra hivatkozással, hogy a hitelező a V-C. Kft.-vel kötött kölcsönszerződését a Cstv. 11. § (2) bekezdésének h) pontjába ütközően mondta fel, ezért csak a kamat és a késedelmi kamat tekinthető lejárt követelésnek, a tőkeösszeg nem. A V-C. Kft. csődeljárásban a moratórium 2010. március 11-én lépett hatályba, a hitelező bank ezt követően, 2010. március 12-én mondta fel a hitelszerződést.

Az elsőfokú bíróság végzésében a kifogásnak részben, és akként adott helyt, hogy kötelezte a vagyonfelügyelőt a hitelező 160 000 000 Ft tőkekövetelésének, soron kívül, nem vitatott, nem biztosított követelésként való nyilvántartásba vételére. Álláspontja szerint a hitelező adóssal szembeni követelése le nem járt követelésnek tekintendő, ezért utána a vagyonfelügyelőnek a szavazatot ki kell számítania.

Az adós 2010. augusztus 2-án kifogást terjesztett elő a vagyonfelügyelőnek azzal az intézkedésével szemben, mellyel a K. BANK Zrt. 160 000 000 Ft-os tőkekövetelését elfogadta hitelezői igényként. A bíróság a kifogást elutasította, utalva arra, hogy a 6. számú végzésében foglalt határozatnak megfelelően járt el a vagyonfelügyelő.

Az adós 2010. október 25-én ismételt kifogást terjesztett elő a vagyonfelügyelő intézkedésével szemben, melyben a K. BANK Zrt. hitelező igényét 59 325 235 Ft erejéig a Cstv. 12. § (2) bekezdés ba) pontjába, nem biztosított követelésként nyilvántartásba vette. Kifogását arra alapította, hogy a V-C. Kft. csődeljárásában az elsőfokú bíróság 22. sorszámú végzésével a csődegyezséget jóváhagyta. A vagyonfelügyelő a fenti végzésre hivatkozással, indokolás nélkül módosította a K. BANK Zrt. hitelező igényét a kifogásolt összegre. Állította, a vagyonfelügyelő álláspontja ellentmondásos. Utalva a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontjára kifejtette, hogy a csődegyezség jóváhagyásával a V-C. Kft. haladékot kapott a tartozás kiegyenlítésére, ennek folytán a K. BANK Zrt. követelése és hitelezői igénye az adós, mint készfizető kezes vonatkozásában nem minősülhet lejárt követelésnek. A csődeljárás nem teszi automatikusan lejárttá az adós tartozását, így az adóssal szemben folyamatban levő csődeljárásban fogalmilag és jogilag kizárt, hogy a kezes tartozása lejárt legyen. Az adós álláspontja szerint a K. BANK Zrt. igénye függő követelés, de ez a csődeljárásban nem minősülhet hitelezői igénynek.

A vagyonfelügyelő hivatkozott a bíróság 6. számú végzésére, és arra, hogy a V-C. Kft. főadós csődeljárásában a csődegyezség szerint a K. BANK Zrt. hitelező bejelentett igényéhez képest 35%-os kielégítésben részesül. A Ptk. 273. §-ára figyelemmel az adós csődeljárásában is módosította ezért a hitelezői igényt, tekintettel arra, hogy a kezes kötelezettsége ahhoz a követeléshez igazodik, amelyért kezességet vállalt.

Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Fenntartotta álláspontját arra vonatkozóan, hogy hitelező készfizető kezessel szembeni igényét nyilvántartásba kell venni, annak nincs jelentősége, hogy az egyenes adóssal szemben a követelés lejárt vagy nem járt le. Megjegyezte, hogy a V-C. Kft. egyenes adós csődeljárásában az egyezséget jóváhagyó végzés - fellebbezés miatt - nem emelkedett még jogerőre, de jogerőre emelkedése esetén sem fog alapot nyújtani jelen eljárásban a K. BANK Zrt. hitelezői igényének a nyilvántartásból való törlésére. A követelés eredeti besorolásakor is figyelembe vett az a tény, hogy egy még le nem járt követelésről van szó, az egyenes adós csődeljárásban létrejött csődegyezséget jóváhagyó végzés jogerőre emelkedését követően sem fog megváltozni, legfeljebb a követelés jövőbeni lejártának időpontja módosul. A hitelező részére fizetendő összeg is változhat, ami kihatással lehet a hitelező igényére a kezessel szemben, azonban a módosított besorolás szerinti összeget sem az adós, sem a hitelező nem kifogásolta, ezért azt a bíróság nem is vizsgálta.

Az adós bejelentette 2010. november 3-án, hogy a 2010. október 26-án megtartott csődegyezségi tárgyaláson a hitelezők elfogadták az egyezségi javaslatát, ezért kérte a csődegyezség jóváhagyását. Előadta, hogy a vagyonfelügyelő helytelen hitelezői igény besorolásának figyelmen kívül hagyásával a hitelezők az egyezséget a biztosított csoportban 60,42%, a nem biztosított csoportban 94,79% szavazattal fogadták el.

Az ugyanekkor benyújtott kifogásában az adós előadta, hogy álláspontja szerint a vagyonfelügyelő a 2010. október 26-án tartott csődegyezségi tárgyaláson jogszabálysértően járt el, amikor a K. BANK Zrt. elismert 59 325 230 Ft követelése alapján kiszámított 593 szavazat helyett 169 500 560 Ft figyelembevételével 1695 szavazatban állapította meg a hitelező szavazatainak számát. A vagyonfelügyelő a módosítást azzal indokolta, hogy a V-C. Kft. csődeljárásában még nem emelkedett jogerőre a csődegyezséget jóváhagyó végzés, ezért a hitelező eredeti igénye alapján kell a szavazatot kiszámítani. Az adós álláspontja szerint azonban a vagyonfelügyelőt nem illeti meg az a jog, hogy a csődegyezségi tárgyalást közvetlenül megelőzően, a már korábban besorolt hitelezői igényt egyoldalúan megváltoztassa.

Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Végzését azzal indokolta, hogy az adós részére biztosított fizetési haladék 2010. november 1-jén lejárt, ezért ismételt csődegyezségi tárgyalás tartására nincs lehetőség. A továbbiakban a követelések besorolásához, vagy a nyilvántartásba vételük elutasításához joghatás nem fűződik.

A vagyonfelügyelő bejelentette, hogy a 2010. október 26-án tartott csődegyezségi tárgyalás sikertelen volt, mert az adós által előterjesztett kétféle csődegyezségi javaslat egyike sem került elfogadásra. Igaz, hogy az adós által előterjesztett mind a két javaslatnál a biztosított hitelezők osztályában 50% feletti volt a hozzájárulás, a nem biztosított osztályban azonban a hitelezők kevesebb, mint 50%-a fogadta azt el. Ennek alapján kérte a csődeljárás megszüntetését.

A bíróság a vagyonfelügyelő beadványa és az általa csatolt mellékletek alapján megállapította, hogy a nem biztosított osztályba sorolt hitelezők nem támogatták az adós egyezségi javaslatának elfogadását. A K. BANK Zrt. részére megállapított szavazati jog alapján - akár 593, akár 1695 szavazatot veszünk figyelembe - semmilyen módon nem jöhetett volna létre az egyezség, miután a hitelező nem fogadta el az egyezségi javaslatot. A többi nem biztosított hitelező 365 szavazatához képest pedig még az 593 szavazat is a szavazatok 61%-ának minősül.

Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság a csődeljárást megszüntette, megállapította a vagyonfelügyelő költségét és díját, továbbá rendelkezett annak kielégítéséről.

Az adós fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Határozatának indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, és abból helytálló jogi következtetésre jutott.

Rámutatott, hogy a kifogást elbíráló elsőfokú bíróság végzése ellen külön fellebbezésnek ugyan nincs helye, azonban a jogorvoslat lehetőségét ez nem zárja ki, mert arra értelemszerűen, az eljárást befejező, illetve megszüntető végzés elleni jogorvoslat során van lehetőség. Erre tekintettel vizsgálta, hogy a K. BANK Zrt. hitelezői igényéből a le nem járt 160 000 000 Ft követelést az elsőfokú bíróság jogszerűen vetette-e nyilvántartásba.

A másodfokú bíróság a hitelezői igény nyilvántartásba vétele tekintetében osztotta az elsőfokú bíróság által kifejtett jogi álláspontot. Utalt a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontjában foglaltakra, s kifejtette, hogy a függő követelésre vonatkozó rendelkezéseket csődeljárásban nem kell alkalmazni. Abból, hogy a törvény a csődeljárás esetére nem rendelkezik kifejezetten a készfizető kezességen alapuló bizonytalan esedékességű követelések hitelezői minősítéséről, nem következik, hogy ezek a követelések ne lennének érvényesíthetőek a csődeljárásban a hitelezői igényekre vonatkozó általános szabályok szerint. Az ilyen igények - így a hitelező jelen eljárásban érvényesített, és az adós által végig kifogásolt követelése is - besorolhatóak a 3. § (1) bekezdés c) pontjának általános rendelkezése szerint, mint nem vitatott, le nem járt követelések. A vagyonfelügyelőnek nyilvántartásba kell vennie valamennyi elismert vagy nem vitatott követelést. A hitelezőt tehát a csődeljárásban mind a lejárt esedékességű, mind a le nem járt esedékességű, nem vitatott, illetve elismert követelése alapján megilleti szavazati jog. A követelés fennállását az adós sem kérdőjelezte meg, csupán annak - a csődeljárásban a fent kifejtettek alapján jelentőséggel nem bíró - esedékességét vitatta.

A jogerős végzéssel szemben az adós nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős végzés megváltoztatását és annak megállapítását, hogy a csődegyezség létrejött, ekként tartalmilag a csődegyezség jóváhagyását és az eljárás befejezését kérte. Állította, hogy a jogerős végzés sérti a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontjának és 11. § (2) bekezdés h) pontjának rendelkezéseit. Kifejtette, hogy a hitelező 160 000 000 Ft összegű követelését sem a vagyonfelügyelő, sem az adós nem fogadta el, mind összegében, mind jogalapjában vitatták azt. Az esedékesség kérdése a szövegkörnyezetből megállapíthatóan a V-C. Kft., mint egyenes adós esetében merült fel, mely a K. BANK Zrt. hitelezői minőségét befolyásolta ebben az eljárásban. Az ügyben alapvető jelentősége annak a kérdésnek van, hogy a K. BANK Zrt. hitelező jogszerűen mondta-e fel a V-C. Kft. hitelszerződését. Álláspontja szerint a hitelező a V-C. Kft.-vel szemben a Cstv. 11. § (2) bekezdés h) pontja alapján nem gyakorolhatta volna elállási jogát. A már moratórium alatt levő V-C. Kft.-nek írt levelében a hitelező azt írta, hogy "mivel a fenti számú kölcsönszerződésbe foglalt fizetési kötelezettségének felszólítás ellenére sem tett eleget, kölcsönét a Ptk. 525. §-a alapján a mai nappal felmondjuk." A bírósági eljárás során a hitelező arra hivatkozott, hogy a felmondásra azért került sor, mert a főadós - a V-C. Kft. - a 2010. február 22-én kelt fizetési felszólításban foglaltaknak nem tett eleget. Mivel a korábbi felszólítás is a fizetési kötelezettség teljesítésére vonatkozott, a felmondásnak a Cstv. 11. § (2) bekezdés h) pontjába ütközése - az adós álláspontja szerint - egyértelműen megállapítható. Mindezek alapján állította, hogy az elsőfokú bíróság 6. sorszámú végzése a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontjába ütközik, s a csődeljárás során felmerült minden további jogcselekmény, így a szavazatok számának nem megfelelő megállapítása, a csődegyezség meghiúsulása ennek a jogszabályhelynek a megsértésén alapul. Ezért elsődlegesen azt kell vizsgálni, hogy a hitelező jogszerűtlenül mondta-e fel az egyenes adós hitelszerződését, ez a jogszerűtlen döntés ugyanis nem hathat ki a készfizető kezes és a hitelező jogviszonyára. Álláspontja szerint a hitelező 160 000 000 Ft-os igénye függő követelésnek minősül és az nem vehető nyilvántartásba. Hivatkozott a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 3. § (8) bekezdés 14. pontjának a függő kötelezettséget tartalmazó meghatározására. Állította, hogy az első- és másodfokú bíróság nem tett különbséget a függő- és a le nem járt követelések között, így jogszerűtlenül utasította az elsőfokú bíróság a vagyonfelügyelőt a 160 000 000 Ft nyilvántartásba vételére.

Bejelentette, hogy a V-C. Kft. csődeljárásában a bíróság a csődegyezséget jogerősen jóváhagyta és az eljárást befejezetté nyilvánította. A másodfokú bíróság 2. számú végzése 2010. december 21-én kelt. Ebben az eljárásban a vagyonfelügyelő figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy az egyenes adós fizetési kötelezettsége csak a jövőben áll be, így a kezes szempontjából ez függő követelés. A függő követelés nyilvántartásba vételével és a jogtalan szavazatszám megadásával felszámolásba fordította az adóst.

A K. BANK Zrt. hitelező felülvizsgálati ellenkérelmében kérte a jogerős végzés hatályában való fenntartását. Állította, hogy az adós soha nem kérdőjelezte meg a követelés fennállását, csak az esedékességet illetően volt más állásponton. Hangsúlyozta, hogy 2010. február 22-én felszólította az adóst a tartozás megfizetésére, az 5 napos fizetési határidő elmulasztása esetén alkalmazandó felmondás kilátásba helyezésével. A felszólítást tartalmazó levelet az adós 2010. február 26-án vette át, s az abban közölt fizetési határidő a csődeljárás megindításának időpontja előtt járt le. Mivel az adós nem teljesített, a hitelező a kölcsönt a Ptk. 525. §-a alapján felmondta. A felmondásra nem azért került sor, mert az adós a fizetési haladék időtartama alatt tartozását nem egyenlítette ki, hanem azért mert a felszólításban közölteknek nem tett eleget. Ezért a felmondás jogszerű, és nem ütközik a Cstv. 11. § (1) bekezdés h) pontjába.

Az R. Bank Zrt. hitelező észrevételében kérte a jogerős végzés hatályában való fenntartását. Utalt arra, hogy az adós felülvizsgálati kérelmében is az elsőfokú végzésben már elbírált kifogásokban foglaltakat ismétli meg.

A cégnyilvántartás adatai szerint az adós 2011. április 13-án felszámolás alá került.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős másodfokú végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése szerint alkalmazott Pp. 275. § (2) bekezdése alapján.

A Legfelsőbb Bíróságnak elsőként azt az eljárásjogi kérdést kellett elbírálnia, hogy az elsőfokú bíróságnak a kifogás tárgyában hozott határozata az eljárást befejező végzés elleni fellebbezésben támadható-e, illetve felülvizsgálati kérelem benyújtható-e a jogerős végzés ellen?

A Legfelsőbb Bíróság egyetért a másodfokú bíróságnak a Cstv. 15. § (3) bekezdésének értelmezése körében kifejtett azzal az álláspontjával, mely szerint az elsőfokú bíróságnak a kifogás tárgyában hozott végzése az eljárást befejező határozat elleni fellebbezésben támadható. Ebből következően a K. BANK Zrt. hitelezői igényének elismert követelésként történő nyilvántartásba vételét elrendelő elsőfokú határozat felülbírálható, és az e tárgyban hozott jogerős másodfokú végzés ellen felülvizsgálati kérelem nyújtható be a Cstv. 6. § (3) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 270. § (2) bekezdése alapján.

Ekként a felülvizsgálati eljárásban vizsgálható, hogy a K. BANK Zrt. hitelezőnek a főadóssal kötött, és a jelen eljárás adósa által vállalt készfizető kezességgel biztosított kölcsönszerződésének a felmondása hatással van-e a hitelezőnek a készfizető kezessel szembeni hitelezői igényére.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a főadós V-C. Kft. elleni csődeljárásban a szavazatok számítása szempontjából valójában annak nem volt jelentősége, hogy a jelen eljárásbeli hitelező felmondta-e a kölcsönszerződést, vagy sem, mert - ahogyan a bíróság helytállóan kifejtette a jogerős határozatában - a lejárt és le nem járt követelések esetében is a hitelezői igényt be kell jelenteni, és ténylegesen az adóssal szemben a csődeljárás kezdő időpontjában fennálló követelés alapján kell a hitelező szavazatát kiszámítani. Ugyanakkor a kölcsönszerződésből eredő hitelezői igénynek a főadós eljárásában való esedékessé tétele alapvetően befolyásolja azt, hogy a hitelező a készfizető kezes csődeljárásában érvényesíthette-e hitelezői igényét, figyelemmel a Ptk. 274. § (2) bekezdésének a) pontjában és a 272. § (1) bekezdésében foglaltakra.

A Legfelsőbb Bíróságnak az ügy érdemével kapcsolatban elsőként abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy pontosan milyen kötelezettséget vállal el a készfizető kezes a kezességi szerződésben. A kötelezettségvállalás tartalma határozza meg azt, hogy egy le nem járt, készfizető kezességgel biztosított szerződés esetén a készfizető kezes elleni csődeljárásban bejelenthető-e a készfizető kezessel szemben a követelés, és ennek megfelelően kaphat-e szavazatot a hitelező.

A jogerős végzésben kifejtett álláspont szerint a hitelező a készfizető kezessel szemben azon összeg tekintetében, amelyért a kezességet vállalta, le nem járt követelésként érvényesítheti az igényét, s a hitelezőt a Cstv. 3. § c) pontja értelmében megilleti a szavazati jog a készfizető kezes csődeljárásában. Ennek megfelelően a bíróság úgy ítélte meg, hogy a K. BANK Zrt. hitelező a készfizető kezes csődeljárásában a 160 000 000 Ft tőke után is szavazati joggal rendelkezett.

A Legfelsőbb Bíróság nem ért egyet ezzel a jogértelmezéssel a következő indokok miatt:

Nem vitásan a főkötelezett - V-C. Kft. - elleni csődeljárásban az adós a le nem járt követeléssel tartozott a jogosultnak, annak összege megállapítható volt, így kiszámítható a szavazatok száma is, valamint az egyezségnél is figyelembe kellett venni ezt az igényt. A készfizető kezes - V. Kft - a jogosulttal kötött szerződésben azt vállalta, hogy a kötelezett nem fizetése esetén maga teljesít, kötelezettségének létrejötte azonban attól a feltételtől függ, hogy esedékes lesz-e a főkötelezettel szemben a jogosult igénye.

A kezesség az idegen tartozásért való helytállási kötelezettség vállalása. (Leszkoven László: A kezességi szerződés, Hatra Mag Kft. Miskolc, 2009. 54. oldal)

"A kezesség különbözik az egyetemes adóstársaságtól: elvállalása más, mint a (kumulatív) tartozás-elvállalás. Az egyetemleges adóstársak önálló kötelezettek. A kezes kötelezettsége járulékos: tartalmában a főkötelezettséghez igazodik." (Szladits Károly: Magyar Magánjog, III. Kötelmi jog, Általános része, 86. oldal. Grill, Budapest, 1939.)

A kezes helytállást vállal tehát a kötelezettségért, de nem vállalja át a főadós kötelezettségét. Nem önálló adós, a vele szembeni követelés nem a saját, hanem a főkötelezett tartozása akkor is, ha a kezes (példának okáért a készfizető kezes) önállóan perelhető. (BH 2006/60.)

Mindebből következően a készfizető kezességgel biztosított szerződések esetében meg kell különböztetni egymástól azt a helyzetet, amikor már esedékessé vált a főkötelezettel (főadóssal) szemben a jogosult követelése, attól az esettől, amikor vele szemben még csak le nem járt követeléssel rendelkezik a hitelező. Ha még nem járt le a főkötelezettel szemben a követelés, úgy a főkötelezett elleni csődeljárásban a hitelezői igényt - mint le nem járt követelést - be kell jelenteni. A készfizető kezessel szemben azonban ekkor még nem lehet fellépni. A főkövetelés lejáratának időpontja előtt a kezesnek nincs még semmilyen tartozása a jogosulttal szemben, mert a készfizető kezesség vállalásából eredő fizetési kötelezettsége akkor keletkezik, amikor a főadóssal szemben esedékessé válik a követelés.

A fentiekben kifejtettek alapján a készfizető kezes elleni csődeljárásban lényeges, hogy a főadós tartozása lejárttá vált-e. A kezes az ellene indult csődeljárásban hivatkozhat arra, hogy a jogosulttal szemben még nem áll fenn a tartozása, hiszen az csak akkor keletkezik, amikor a főadóssal szemben lejárttá válik a jogosult követelése. Ily módon a kezessel szembeni követelés keletkezésének alapja az, hogy lejárt-e a főadóssal szembeni igény.

Az e tekintetben nem vitás tényállás szerint a főadós V-C. Kft. csődeljárása 2010. március 11-én indult, a K. Bank Zrt. hitelező ezt követően, 2010. március 12-én mondta fel a hitelszerződést. Az adós a Cstv. 11. § (2) bekezdés h) pontjára hivatkozással állította azt, hogy a kölcsönszerződés lejárttá tétele jogszabályellenes volt. E rendelkezés szerint a fizetési haladék időtartama alatt az adóssal kötött szerződéstől nem lehet elállni, vagy azt nem lehet felmondani arra hivatkozással, hogy az adós a fizetési haladék időtartama alatt tartozását nem egyenlíti ki.

A hitelező arra hivatkozott, hogy az adóst már korábban felszólította az esedékes tartozásának rendezésére, s mivel ennek nem tett eleget, ezért mondta fel a csődeljárás kezdő időpontja után a szerződést, amit a törvény nem tilt.

A bíróság jogerős végzésében azt az álláspontot foglalta el, hogy a hitelező követelése nem járt le, tehát nem fogadták el a hitelező nyilatkozatát a szerződés érvényes felmondására vonatkozóan.

A felülvizsgálati kérelemben az adós által állított egyik jogszabálysértés az, hogy a jogerős végzés sérti a Cstv. 11. § (2) bekezdés h) pontját.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az adós e jogszabálysértésre helytállóan hivatkozott. A bíróság ugyanis jogerős végzésében nem fogadta el a felmondást jogszerűnek (le nem járt követelésnek tekintette a K. BANK Zrt. hitelezői igényét), holott a Cstv. 11. § (2) bekezdés h) pontja csak akkor zárja ki a szerződés felmondását, ha kifejezetten arra az indokra hivatkozik a hitelező a felmondásban, hogy a fizetési haladék időtartama alatt nem fizeti ki az adós a tartozást. A hitelező azonban nem erre alapozta felmondását. Ebből következően a felmondás a jelen eljárás adósa, mint készfizető kezes által állított okból nem minősül érvénytelennek, aminek az a következménye, hogy a készfizető kezes csődeljárásában - mely a főadós csődeljárásához képest később indult - már mint lejárt követelést kellett volna figyelembe venni a hitelező igényét, hiszen a készfizető kezessel szemben a követelésnek a főadóssal szembeni lejárttá tétele nemcsak létrehozza a készfizető kezes kötelezettségét, hanem azonnal lejárttá is teszi.

Ugyanakkor a készfizető kezes csődeljárásában bár le nem járt követelésként vették nyilvántartásba a hitelező igényét, ez azonban - az előzőekben kifejtettek szerint - nem változtat a vagyonfelügyelő által figyelembe vett szavazatok számán, s így nem befolyásolta az egyezségkötési eljárás eredményét sem.

A főadós a csődeljárása során egyezséget kötött a hitelezőivel, s így egyrészt a tartozása, másrészt annak esedékessége megváltozott. Az egyezséget jóváhagyó végzés azonban csak a jelen - a készfizető kezes ellen indult - csődeljárás csődegyezségi tárgyalását követően emelkedett jogerőre, s mindaddig a vagyonfelügyelő helyesen a teljes bejelentett összegben vette figyelembe a hitelező készfizető kezessel szembeni igényét. A főadós elleni csődeljárásban később jogerőre emelkedett egyezséget jóváhagyó végzés nem befolyásolhatja utólag a készfizető kezes csődeljárásában történteket, a szavazatok számításának helytálló voltát.

A felülvizsgálati kérelemben az adós arra is hivatkozott, hogy függő követelésnek kellett volna tekinteni a hitelező igényét, utalva a számviteli törvényben foglaltakra. A jogerős végzés helytállóan tartalmazta azt, hogy a Cstv. 3. § c) pontjában szabályozott hitelezői fogalomból következően a függő követelés fogalma csak a felszámolási eljárásban értelmezhető, de a készfizető kezesség tekintetében ott sem alkalmazható.

A kifejtett indokokra tekintettel a bíróság jogerős végzésében - bár részben téves indokolással, de - helyes rendelkezéssel fogadta el a hitelező igényét és vonta le azt a jogi következtetést, hogy a vagyonfelügyelő a szavazatokat helyesen állapította meg. A jogszabályoknak megfelelő jogerős eljárást megszüntető végzést a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. X. 30.126/2011.)