Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20824/2017/4. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §] Bírók: Benedek Szabolcs, Czukorné dr. Farsang Judit, Matosek Edina

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20338/2016/33., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20824/2017/4.*, Kúria Pfv.20239/2018/7., 3178/2020. (V. 21.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.824/2017/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Zudor Mónika Csilla ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a ... jogtanácsos (alperes cime) által képviselt alperes neve (alperes cime) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2017. május 23. napján meghozott 66.P.20.338/2016/33. számú ítélete ellen a felperes részéről 34. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja azzal a kiegészítéssel, hogy az elsőfokú ítéletben foglalt 1.075.800 (egymillió-hetvenötezer-nyolcszáz) forinton felül a felperes további 1.793.800 (egymillió-hétszázkilencvenháromezer-nyolcszáz) forint feljegyzett fellebbezési és felülvizsgálati illetéket köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 50.000 (ötvenezer) forint másodfokú perköltséget és térítsen meg az államnak külön felhívásra 650.400 (hatszázötvenezer-négyszáz) forint különbözeti fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság Pfv.IV.21.619/2015/3. számú részítéletére figyelemmel megismételt eljárásban a felperes felemelt keresetével 17.930.000 forint és késedelmi kamatai, továbbá a perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 349. §-a és 339. §-a alapján. Az alperes kárfelelősséget megalapozó jogellenes magatartását abban jelölte meg, hogy az M. Rt. jelzálogjogát a jogszabályoknak nem megfelelő kérelem alapján a felperes jogelődjének tulajdonjog bejegyzését megelőző ranghelyen jegyezte be az ingatlan-nyilvántartásba. Állította, hogy az M. Rt. 1991-ben érkeztetett jelzálogjog bejegyzési kérelme nem tartalmazott bejegyzésre alkalmas okiratot, ezért az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. tvr. (a továbbiakban: Itvr.) 17. § (1) bekezdése szerint hiánypótlás nélkül el kellett volna utasítani. A jogszabály megsértésével és késedelmesen elrendelt hiánypótlást a jelzálogjog jogosultja csak 1993. július 5-én teljesítette, amire tekintettel az Itvr. 15. § (1) bekezdése és az Itvr. végrehajtásáról szóló 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet 73. § (3) bekezdése alapján ranghelyet is csak ezen időponttól szerezhetett. A jelzálogjog bejegyzését 1993. július 5-én az azt alapító kölcsönszerződés benyújtásával keletkezett rangsorban lehetett volna figyelembe venni, amikor a felperes jogelődje már az ingatlan tulajdonosa volt. Az alperes jogszabálysértő magatartása miatt azonban a jelzálogjogot a felperes jogelődjének tulajdonjogát megelőző ranghelyen jegyezték be. A felperes engedményesként érvényesített kárigényt. Előadta, hogy a jelzálogjoggal biztosított követelést megvásárolta, majd a jogelődje ajándékozási szerződéssel átruházta rá az ingatlant, egyúttal rá engedményezte az alperessel szembeni kárkövetelést. Állította, hogy jogelődjének kára a jelzálog-kötelezettség kényszerű teljesítése miatti ingatlan átadási kötelezettség folytán bekövetkezett vagyonvesztés. Jogelődje a zálogtárggyal történt árverésen kívüli kielégítéssel teljesítette a jelzálogból adódó kötelezettségét, ezzel elvesztette az ingatlanát, így kára az ingatlan átruházásának időpontjában 2013. január 25-én következett be. A kárt az ingatlanárak jelentős emelkedése miatti további károsodás megakadályozása érdekében az ingatlan ítélethozatalkori forgalmi értékében vette számításba. Megítélése szerint az alperes magatartása és a kár közötti okozati összefüggést az teremti meg, hogy a jelzálogjog bejegyzési kérelemnek a felperesi jogelőd tulajdonjog bejegyzési kérelmét megelőző rangsorba helyezése eredményezte, hogy jogelődjének a jelzálogjogból származó kötelezettséget teljesíteni kellett.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Elsősorban azzal védekezett, hogy a felperes követelése elévült. Álláspontja szerint a felperes jogelődjének kára akkor következett be, amikor a Legfelsőbb Bíróság Kfv.III.37.173/2006/12. számú ítéletéből egyértelművé vált számára, hogy az M. Rt. jelzálogjog bejegyzéséről szóló földhivatali határozat megváltoztathatatlan. Az elévülési idő így a felülvizsgálati eljárásban hozott határozat jogi képviselő részére történt kézbesítésével, 2006. december 8-án vette kezdetét. Következésképpen az alperessel szembeni kárigény engedményezésének időpontjában és a perindítás időpontjában a követelés már elévült. Álláspontja szerint a felperes kártérítés jogalapjára, illetve az M. Rt. kérelmének ranghelyére vonatkozó állítása ítélt dolognak minősül. A Kfv.III.37.173/2006/12. számú felülvizsgálati ítélet alapján a felperes fellebbezését a Fővárosi Földhivatal a jogszabályoknak megfelelően utasította el érdemi vizsgálat nélkül, ezért közigazgatási perben nem lehet vizsgálni, hogy az M. Rt. jelzálogjog bejegyzésére irányuló beadványa ranghelyet foglalhatott-e el és a kérelem benyújtásakor csatolták-e a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot. A jelzálogjog bejegyzés vitatására további jogi lehetőség nincs. A felperes nem hivatkozhat arra sem, hogy jogelődje a jelzálogjogot bejegyző határozatról nem szerzett tudomást, mert 1992. július 22-től az ingatlan tulajdonosaként a tulajdoni lapot és az iratokat bármikor megtekinthette. Érvelése szerint a felperes jogelődjét az előadott ténybeli alapon kár sem érte, az ajándékozás jogcímén történő ingyenes vagyonátadás nem minősül károsodásnak. A felperes kára abból keletkezett, hogy a jogelődjével szerződő fél annak ellenére szavatolta az ingatlan per-, teher- és igénymentességét, hogy tudta: a lakást az M. Rt.-nek jelzálog fedezetül ajánlotta fel. Ezért a kárigényt elsősorban az eladóval szemben kellett volna érvényesíteni. A felperes nem tett tényállítást arra nézve, hogy az eladó előbbi magatartása alapján vele szemben felléptek-e, érvényesítettek-e valamely jogkövetkezményt. Hangsúlyozta, hogy a felperes nem adta elő kárigényének valós és bizonyítható okát, a követelésmegvásárlás nem hozható összefüggésbe az alperes magatartásával. Nem tekinthető bizonyítottnak, hogy 2013. január 25-én milyen okból, mely kár és kinek az oldalán következett be. Abban az esetben, ha a felperes kárigénye alaposnak is bizonyulna, kára legfeljebb a jelzálogjog megszerzésére, illetve a tehermentesítésre fordított összegben állapítható meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 600.000 forint perköltséget, továbbá az adóhatóság felhívására 1.075.800 forint feljegyzett illetéket. Az ítélet indokolása szerint a bíróság elsősorban a követelés elévülését vizsgálta és arra a következtetésre jutott, hogy a felperes követelése nem évült el. A felperes jogelődje megkísérelte elérni a bejegyzett jelzálogjog törlését és a tulajdonjoga bejegyzését. Az elsőfokú bíróság értelmezése szerint ezzel az elévülési időt folyamatosan megszakította és csak 2012. évben, a követelés megvásárlása után került a felperes abba a helyzetbe, hogy tulajdonosként bejegyzésre kerüljön. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy a felperes 2013. február 20-án az elévülési időben indította meg a pert. A Ptk. 349. § (1) bekezdésre utalással megállapította, hogy a felperes, illetve jogelődje minden jogorvoslati lehetőséget igénybe vett. A felperes károsodását abban látta, hogy jogelődje elajándékozta az ingatlant a felperesnek úgy, hogy annak vételárát korábban az eladó részére megfizette. A kár összegét illetően utalt az elrendelt szakértői bizonyításra. Az alperes kártérítési felelősségét azért nem találta megállapíthatónak, mert a felperes az alperes felróható, jogellenes magatartását bizonyítani nem tudta. A Kfv.III.37.173/2006/12. számú ítéletnek abból a megállapításából, hogy az M. Rt. kérelme megfelelt a jogszabályoknak, az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az alperes jelzálogjogot bejegyző határozata nem volt jogszabálysértő, magatartása nem jogellenes. Megjegyezte azt is, hogy a nyilvántartásba még be nem jegyzett ingatlan megvásárlása esetén nem feltétlenül elegendő az eladó tehermentességre vonatkozó nyilatkozata. Az eladó két évvel a felperes jogelődjével megkötött szerződés előtt vásárolta az ingatlant, aminek státuszát az ingatlan-nyilvántartás tartalmazta. A tulajdoni lap kétségkívül bonyolult volt, ennek ellenére elkerülhetetlen lett volna a szerződés megkötése előtt annak áttanulmányozása. A felperes jogelődje kellő körültekintéssel eljárva meggyőződhetett volna az M. Rt. ekkor már iktatott bejegyzési kérelméről. Ezért azt sem találta bizonyítottnak, hogy a károsult eleget tett a kárelhárítási kötelezettségének.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!