BH 2011.11.303 Ha a személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó büntetendő cselekmény elkövetésével való fenyegetés célja nem a félelemkeltés, hanem a bántalmazás közbeni indulat levezetése, a zaklatás vétségének felrovására nincs lehetőség, a terhelt terhére kizárólag a megvalósult élet vagy testi épség elleni bűncselekmény állapítandó meg [Btk. 176/A. § (2) bek. a) pont].
Kapcsolódó határozatok:
Kecskeméti Járásbíróság B.1694/2008/22., Kecskeméti Törvényszék Bf.171/2009/6., Kúria Bfv.639/2010/6. (*BH 2011.11.303*)
***********
A városi bíróság a 2009. március 18-án meghozott - és a megyei bíróság ítélete folytán 2010. április 15-én jogerőre emelkedett - ítéletével a terheltet a Btk. 176/A. §-ának (2) bekezdésébe ütköző zaklatás vétsége és a Btk. 170. §-ának (2) bekezdése szerinti testi sértés bűntettének kísérlete miatt halmazati büntetésül 1 év 4 hó börtönbüntetésre, valamint 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte. Egyidejűleg elrendelte a korábban kiszabott 10 hó - eredetileg 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetés végrehajtását is.
A tényállás a következőket tartalmazza:
A megelőzően - a 2007. december 12-én jogerőre emelkedett ítélettel - 4 rendbeli közokirat-hamisítás bűntette miatt 10 hó, 3 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt terhelt 2008. szeptember 25-én ittas állapotban szóváltásba keveredett az ugyancsak ittas élettársával, a jelen ügy sértettjével. A vita oka az volt, hogy a terhelt italra kért pénzt, ám ennek teljesítését a sértett megtagadta. A terhelt kiabált, szidalmazta, s azzal fenyegette a sértettet, hogy megöli, megfojtja, sőt egy alkalommal pofon is ütötte őt. A sértett - tartva a bántalmazástól - kihívta a rendőröket, akik csitították a terheltet, majd eltávoztak a helyszínről. A terhelt azonban folytatta a fenyegetőzést, ezért a sértett ismét rendőri segítséget kért. Az újból kiérkező rendőrök a terheltet intézkedés alá vonták. A pofonütés következtében a sértett nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett. Emiatt és a zaklatás vétsége miatt a sértett magánindítványt terjesztett elő.
A testi sértés tekintetében az ügyész elállt a vád képviseletétől, így a cselekményt a bíróság elkülönítette, ezt követően pedig megszüntető rendelkezést hozott.
2008. október 3-án kora délután az ekkor is ittas terhelt - szóváltást követően - egy akácfa karóval a testén, a nyakán, mellkasán, alkarján, bal kezén és jobb combján több alkalommal megütötte a sértettet. Ennek következtében a sértett a megtámadott testfelületeken, nyolc napon belül gyógyuló horzsolt, zúzott, hámfosztásos sérüléseket szenvedett. Az ütések nyomán a sértettet nyolc napon túli gyógytartamú töréses sérülések is érhették volna, amelyek elmaradása nem a terhelten múlott.
A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, sérelmezve bűnösségének a zaklatás vétségében és a súlyos testi sértés bűntettének kísérletében történt megállapítását. Álláspontja szerint ugyanis e cselekmények elkövetése nincs tisztázva.
A Legfőbb Ügyészség nyilatkozatában a zaklatás vétségével kapcsolatosan - az irányadó tényállást tekintve - a bűnösség megállapítását törvénysértőnek látta. Álláspontja szerint ugyanis nem valósult meg a rendszeres és tartós háborgatás, minthogy az elkövetés személyes indítékból fakadt, s hiányzik a célzat, a megfélemlítés is.
Mindezekre figyelemmel a terheltnek a zaklatás vétsége alóli a zaklatás vétsége alóli felmentését, a fennmaradó súlyos testi sértés bűntettének kísérlete miatt pedig pénzbüntetés kiszabását indítványozta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!