Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2001.428 I. A kórház kártérítési felelősséggel tartozik, ha a tárgyilagos, részletes, körültekintő és a valóságnak megfelelő tájékoztatást a betegnek nem adják meg.

II. A betegnek a kórházba való felvétele során adott, a kivizsgálásba, kezelésbe és műtétbe beleegyező nyilatkozata önmagában nem alkalmas annak bizonyítására, hogy a beteg a műtét előtti megfelelő tájékoztatást megkapta [1972. évi II. tv. 45. § (1) bek., 47. § (3) bek., 15/1972. (VIII. 5.) EüM r. 83. § (1) bek., 87. § (2) bek.].

A felperest 1991. november 1-jén vette fel az alperes idegsebészeti osztálya kivizsgálás, illetőleg a nyaki gerinc problémájának esetleges műtéti megoldása végett. A CT-vizsgálat 1991. november 7-én volt, majd november 13-án megtörtént a nyaki gerincműtét is. Ez alkalommal "hátsó feltárásból laminectomiát" végeztek. A műtét alkalmával gerincvelő-károsodás következett be. A felperes állapota rosszabbodott, ezért másnap reoperációt hajtottak végre. A műtét következtében a felperes egészségkárosodása teljes mértékűvé vált.

A felperes keresetében kártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Azt állította, hogy orvosai a műtét várható szövődményeiről nem tájékoztatták, csupán azt állították, hogy az állapota ennél jobb lesz. Ezért nem volt abban a helyzetben, hogy a kockázat ismeretében döntse el, vállalja-e az adott beavatkozást.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletével megállapította: az alperes kártérítési felelőssége fennáll abban, hogy a felperesnek - a rajta 1991. november 13-án végrehajtott nyaki gerincműtét folytán-olyan mértékű gerincvelő-károsodása következett be, amellyel okozati összefüggésben a műtét előtti 67%-os mértékű rokkantsági foknak megfelelő egészségi állapota 100%-os mértékűre súlyosbodott.

A közbenső ítélet indokolása szerint az alperes még a felvétel napján, lényegében a műtétet megelőző vizsgálatok megkezdése előtt íratott alá a felperessel egy teljesen általános szövegű hozzájáruló nyilatkozatot, amelynek tartalmából nem állapítható meg, hogy a tájékoztatás, illetőleg felvilágosítás-adás mire terjed ki, milyen körű és mélységű volt. Az alperesnek a korábban hatályban volt, az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény (Eü. tv) 45. §-ának (1) bekezdése, 47. §-ának (3) bekezdése és a törvény végrehajtására kiadott, az egészségügyről szóló 1972. évi Il. törvénynek a gyógyító-megelőző ellátásra vonatkozó rendelkezései végrehajtásáról szóló 15/1972. (VIII. 5.) EüM rendelet (R.) 83. §-ának (1) bekezdéséből következően tájékoztatnia kellett volna a felperest arról, hogy a műtéttel esetenként - egy-három százalékos gyakorisággal együtt járó szövődmény lehet az ideg- és gerincvelő-károsodás, amely a beteg állapotát lényegesen súlyosbítja. Az alperes nem bizonyította, hogy erről a lehetséges szövődményről - amely olyan súlyú károsodáshoz vezethet, amelyről a betegnek mindenképpen tudomást kell szereznie - a felperest tájékoztatta. Ezért a felperes a tájékoztatás hiányában nem volt abban a helyzetben, hogy eldöntse: vállalja-e a kockázatok ismeretében a műtétet vagy ahhoz nem járul hozzá.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta.

A jogerős közbenső ítélet felülvizsgálatát az alperes kérte. A jogszabálysértést a közbenső ítélet megalapozatlanságában, a bizonyítékok téves mérlegelésében jelölte meg. Álláspontja szerint az általa elvégzett műtét és a felperes egészségromlása között az okozati összefüggés nem áll fenn, mert szakmai szabályt nem sértett, ezt a bíróság maga sem állapította meg. A felperes a műtéthez hozzájárult, a bíróság nem adta indokát annak, hogy még milyen tájékoztatást kellett volna nyújtania a felperes részére. Utalt arra, hogy a felperes eredeti keresetlevelében nem is a tájékoztatási kötelezettség elmulasztására hivatkozott, tehát a bíróságok az alperes kártérítési felelősségét erre nem alapíthatták. Álláspontja szerint a bíróságok az egészségromlás mértékét nem állapíthatták volna meg, mert ezt senki nem kérte, és a rokkantság fokának megállapítására csak a társadalombiztosítási szervek jogosultak.

A felperes ellenkérelmében a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartását kérte:

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp. 270. §-ának (1) bekezdése értelmében a jogerős ítélet felülvizsgálatát csak jogszabálysértésre hivatkozással lehet kérni. A megalapozatlan ítélet jogszabálysértő, és alapja lehet a felülvizsgálati kérelem előterjesztésének, megalapozatlanságról azonban csak akkor lehet szó, ha a tényállás feltáratlan maradt, vagy a megállapított tényállás iratellenes, illetve okszerűtlen, logikai ellentmondást tartalmaz. Az adott esetben a bíróságok a tényállást a jogvita eldöntéséhez szükséges mértékben felderítették, és megalapozott, érdemben helyes döntést hoztak.

Az alperes kártérítési felelősségének jogalapja nem a műtét során bekövetkezett hiba; hanem az Eü. tv.-ben és az R.-ben megfogalmazott tájékoztatási kötelezettség megsértése volt, mert orvosai az őket terhelő tárgyilagos, részletes, körültekintő és a valóságnak megfelelő tájékoztatást nem adták meg a felperes részére.

A felperes kártérítés iránt indított keresetet, és nem volt akadálya annak, hogy a per során a kárigényét a tájékoztatási kötelezettség elmulasztására is alapítsa. A bíróságok tehát nem sértettek jogszabályt, amikor ezt a kérdést vizsgálták, és az alperes kártérítési felelősségét erre alapították.

A rendelkezésre álló bizonyítékokból helyesen állapította meg a jogerős ítélet, hogy a felvétel napján, még a vizsgálatok megkezdése előtt adott, a kivizsgálásba, kezelésbe és a műtétbe beleegyező nyilatkozata önmagában nem alkalmas annak bizonyítására, hogy a felperes az R. 83. §-ában, 87. §-ának (2) bekezdésében előírt, műtét előtti megfelelő tájékoztatást megkapta. Az alperes által 1991. november 13-án elvégzett műtét olyan kockázattal járt, amely ha nem is túl gyakori, de - ismert, lehetségest és olyan súlyos károsodással járó szövődményt okozhat, amely mindenképpen indokolta volna az alperes orvosai részéről a felperes erről való tájékoztatását. Ez nem történt meg. Az alperes kártérítési felelőssége tehát orvosainak mulasztásában áll, mert a tájékoztatás elmulasztása folytán a felperes nem volt abban a helyzetben, hogy maga döntse el: a lehetséges kockázat és szövődmény ismeretében is vállalja-e a műtétet, vagy ahhoz a hozzájárulását megtagadja. A bíróságnak a közbenső ítéletében az alperes kártérítési felelősségének jogalapját kellett meghatároznia, és ezt csak úgy tehette meg, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján körülírta az egészségkárosodásnak azt a mértékét, amely a műtéttel okozati összefüggésben áll, amely a műtét előtti állapothoz képest a műtét után kialakult állapotnak megfelelő mértékére súlyosbodott, és amelyért az alperes felelősséggel tartozik. Ezzel a rendelkezéssel nem vonta el a társadalombiztosítási szervek jogkörét.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős közbenső ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. III. 22. 083/1998. sz.)