Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 1999.165 Jogszerűtlen az áfa-visszaigénylés, ha az alapul szolgáló számlán feltüntetett ellenérték megfizetésére nem került sor és az ott megjelölt jogügylet a valóságban nem történt meg [1992. évi LXXIV. tv. 32. §].[1]

Az első fokú adóhatóság a felperesnél 1994. június hónapra vonatkozóan adóellenőrzést végzett általános forgalmi adó adónemben. Az ellenőrzés eredményeként meghozott határozatában a felperes terhére 1 250 000 Ft adókülönbözetet állapított meg és a jogosulatlanul visszaigényelt ezen adókülönbözet után vele szemben 625 000 Ft adóbírságot szabott ki. Az adóhiány megállapítására azért került sor, mert az alperes a felperes és a Q. T. Részvénytársaság között 1994. február 1-jén szellemi termékek értékesítése céljából létrejött megállapodást színlelt ügyletnek és a felperes eljárását - az általános forgalmi adó visszaigénylését - jogosulatlan igénylésnek minősítette.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az 1995. április 11-én kelt határozatával az első fokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperesi határozat felülvizsgálat keretében való hatályon kívül helyezését kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, megállapítva, hogy a felperes és a Q. T. Részvénytársaság között létrejött megállapodásban a vétel konkrét tárgya nem került feltüntetésre, a felek a vételárban nem állapodtak meg és nem tartalmazza a megállapodás a tulajdonjog átruházására irányuló szándék kinyilvánítását sem. A felperes részéről pénzügyi teljesítés nem történt, a felperes tényleges gazdasági tevékenységet bizonyítani nem tudott. Mindezen körülmények alapján az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felperes a megállapodás alapján az általános forgalmi adó fizetési kötelezettséget megelőzően kívánt adólevonási (visszaigénylési) jogot gyakorolni. Minderre figyelemmel pedig a felperes az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (a továbbiakban: Art. ) 1. § (7) bekezdése, a Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése és az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: áfa törvény) 32. § (1) bekezdésének a) pontja alapján nem volt jogosult az adólevonási jog gyakorlására.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét - annak helyes indokaira utalással - helybenhagyta, a fellebbezésben foglaltakra figyelemmel kiemelve, hogy a perbeli megállapodásnak gazdasági eredménye nem volt. A felperesi visszaigénylés így a visszaigénylés alapjául szolgáló számla, a tényleges kifizetés és a számla hiányosságából fakadóan is jogszerűtlen volt.

A jogerős ítélet felülvizsgálata iránt a felperes nyújtott be kérelmet annak hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a keresetének helyt adó határozat hozatala iránt. Kérelmében kifejtett álláspontja szerint közte és a Q. T. Rt. között termékértékesítési szerződés jött létre, melynek megfelelően az Rt. ténylegesen átadta részére a szellemi termék tulajdonjogát és a vételárat leszámlázta. Téves tehát a bíróság azon következtetése, hogy a felperes gazdasági tevékenység gyakorlása nélkül kívánt adóvisszaigénylési jogával élni, mert visszaigénylése jogszerű volt, az ahhoz rendelkezésre álló számla alakilag is megfelelő volt. Egymagában az a körülmény, hogy a számlakibocsátó részére a felperes a vételárat nem fizette ki - álláspontja szerint - nem eredményezi a szerződés színleltségét.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, előadva, hogy a felperes felülvizsgálati kérelmében a már elbíráltakon felül újabb szempontot nem tárt fel, a bizonyítékok mérlegelésével megállapított tényállás felülbírálását kérte.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

Az áfatörvény 32. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a 34. § szerinti adóalanyt megilleti az a jog, hogy az általa fizetendő adó összegéből [48. § (1) bek.] levonhatja azt az összeget, amelyet a részére teljesített termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás során egy másik adóalany rá áthárított. Az áfa- törvény 35. §-ának (1) bekezdése értelmében az adólevonási jog kizárólag az előzetesen felszámított adó összegét hitelesen igazoló dokumentum birtokában gyakorolható. A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény 84. §-ának (2) bekezdése szerint a számviteli bizonylat adatainak alakilag és tartalmilag hiteleseknek, megbízhatóknak és helytállóknak kell lenniük.

Az adólevonási jog gyakorlására tehát a fenti törvényi előírások szerint csak formai és tartalmi feltételek együttes megléte esetén kerülhet sor. Míg a formai feltételek a felszámított adó összegét igazoló dokumentumra vonatkoznak, addig a tartalmi feltételek meglétén belül az vizsgálandó, hogy a gazdasági esemény valóságosan végbement-e, a termékértékesítés ellenértékét a vevő megfizette-e, illetőleg másik adóalany részéről sor kerülhetett-e az adó áthárítására.

Amennyiben csak egy önmagában formailag szabályos számla áll rendelkezésre, ez önmagában még nem ad alapot az adólevonásra, ha a felsorolt tartalmi feltételek közül bármelyik hiányzik.

A perbeli esetben az eljárt bíróságok a tényállást helyesen állapították meg és az abból levont jogi következtetésük is mindenben helytálló volt. A peradatok szerint 1993-ban ugyanazon tagok által alapított felperes és a Q. T. Rt. között létrejött megállapodás színlelt volt, tényleges gazdasági tevékenységet nem folytattak, így a jogügyletnek gazdasági eredménye sem volt. A tartalmi feltételek hiányában a felperes adólevonási, illetőleg adóvisszaigénylési jogát jogszerűen nem gyakorolhatta.

Az elsőfokú bíróság a tényállást az általa beszerzett bizonyítékok mérlegelése alapján állapította meg. Ez a tényállás a felülvizsgálati eljárásban is irányadó, az attól való eltérésnek csak akkor lenne helye, ha a bíróság által megállapított tényállás iratellenes, vagy nyilvánvalóan okszerűtlen, illetve logikai ellentmondást tartalmaz. Az elsőfokú bíróság által megállapított és a másodfokú bíróság által elfogadott tényállás azonban nem iratellenes, logikai ellentmondást nem tartalmaz, így a bizonyítékok okszerű mérlegelését támadó felülvizsgálati kérelem megalapozatlan.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Kfv. II. 27. 324/1997. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 1999.52 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.