Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20584/2018/5. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 253. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. §, 2:52. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Bakó Pál, Csiki Péter, Molnár Tibor Tamás

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.584/2018/5. szám

A Debreceni Ítélőtábla a Gondos Ügyvédi Iroda (címe., ügyintéző: dr. Gondos Csaba ügyvéd) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek - alperes neve (címe) alperessel szemben személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Miskolci Törvényszék 13.P.22.226/2017/8. számú ítélete ellen a felperes részéről 9. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, a fellebbezett részét részben megváltoztatja, az alperest a további jogsértéstől eltiltja. Az alperes által a felperesnek fizetendő elsőfokú perköltséget 42 075 (negyvenkétezer-hetvenöt) forintra, az alperes által fizetendő feljegyzett kereseti illetéket pedig 18 900 (tizennyolcezer-kilencszáz) forintra felemeli. A felperes által fizetendő feljegyzett kereseti illetéket 2100 (kétezer-egyszáz) forintra leszállítja. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 2540 (kétezer-ötszáznegyven) forint másodfokú perköltséget.

A felperest 28 800 (huszonnyolcezer-nyolcszáz) forint, az alperest pedig 19 200 (tizenkilencezer-kétszáz) forint feljegyzett fellebbezési illeték állam részére, külön felhívásra történő megfizetésére kötelezi.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A felperes P polgármesterének: T. B-nak a házastársa, továbbá a Pi Sz Központ intézményvezető-helyettese.

Az alperes 2017. február 7-én a p-i Belvárosi Művelődési Központban tartott közmeghallgatáson a polgármester felé fordulva a következőket mondta:

"Nagyon érdekes volt, a tavalyi év költségvetéséhez tartozik, hogy Ön a kedves nejével kirándult egyet Normandiába, mely belekerült a városnak közel negyedmillió forintjába. Gépjárművel volt kint F városában. Tegye már meg nekem azt a szívességet, hogy itt megosztaná velünk: egy ilyen negyedmillió forintot érő autós kirándulás pontosan milyen előnyt jelentett a p-i adófizetőknek, mi volt belőle az a haszon, ami megérte például ennek a pénznek az elköltését, mert érdekes módon más dolgokra nagyon szűken jutott pénz. Mondjuk tavaly nem jutott pénz kifizetni a 30 000 Ft-os szakrendelést időben, mert nem volt rá pénz. Erre jutott. Ha megtisztelne vele, nagyon szépen megköszönném." A közmeghallgatásról készült videofelvételt leadta a P-i Városi Televízió.

Az alperes által hivatkozott időpontban a polgármester a felperes nélkül utazott el F-ba, amely P francia testvérvárosa. Az ezt megelőző években ugyanakkor többször is előfordult, hogy a felperes e testvérváros meghívására elkísérte a házastársát Normandiába.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes a közmeghallgatás során előadott azon valótlan tényállításával, amely szerint ő az alperes által hivatkozott időpontban P városának költségén F-ba utazott, megsértette a becsülethez és a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogait. Kérte, hogy a bíróság tiltsa el az alperest a további jogsértéstől és kötelezze őt arra, hogy a keresetlevél F/4. jelű mellékletében foglalt bocsánatkérő nyilatkozatot olvassa fel P Város Önkormányzatának legközelebbi nyilvános képviselő-testületi ülésén, továbbá a felolvasásról készített videófelvételt a saját költségén jelentesse meg a P-i Városi Televízióban. A keresete kiterjedt arra is, hogy az alperes fizessen meg neki 150 000 Ft sérelemdíjat.

Az alperes nem vitatta, hogy a per tárgyát képező tényállítása valótlan volt, hiszen a felperes az abban foglalt időpontban nem járt F-ban. Utalt azonban arra is, hogy személyiségi jogsértést e tévedés ellenére sem követett el, a felperes ugyanis az ezt megelőző években többször elkísérte a férjét Normandiába. Ennek ellenére úgy nyilatkozott, hogy hajlandó a felperesnek elégtételt adni, de nem az általa követelt módon, a további kereseti kérelmeket pedig elutasítani kérte.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletével megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát a közmeghallgatáson előadott azon kijelentésével, amely szerint "Ön a kedves nejével kirándult egyet Normandiába, mely belekerült a városnak közel negyedmillió forintjába." Kötelezte az alperest, hogy a P-i Városi Televízióban a saját költségén közzétett nyilatkozattal, továbbá a P-on tartandó következő közmeghallgatáson ismertesse az ítélet jogsértés tényét megállapító rendelkezését. Az ezt meghaladó keresetet elutasította, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 26 550 Ft elsőfokú perköltséget. A feleket kötelezte személyenként 10 500 Ft feljegyzett kereseti illeték állam részére történő megfizetésére is.

A határozatát azzal indokolta, hogy az alperes sérelmezett kijelentése nem vitásan valótlan tényállítás volt, amely azt a hamis látszatot keltette, hogy P polgármestere a házastársát közpénzen viszi kirándulni Franciaországba. Bár a szöveg további része az utazás politikai hasznosságát firtatta, nem lehet eltekinteni attól, hogy ez a kijelentés sértő volt a felperesre nézve, amelyet a keresetlevél mellékleteként csatolt internetes hozzászólásokban kifejezett rosszallás is megerősít. Mivel pedig e sérelmet az alperes nem véleménynyilvánítással, hanem valótlan tényállítással idézte elő, a felperesnek nem a becsületét, hanem a jóhírnevét sértette meg, így a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján csak ez utóbbi jogsértés megtörténtét lehetett megállapítani.

Kifejtette, hogy az alperesnek a jogsértéssel érintett személyi kör előtt kell elégtételt adnia a felperes részére, ezért a Ptk. 2:51. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján kötelezte őt arra, hogy a saját költségén a P-i Városi Televízióban, valamint a következő közmeghallgatáson ismertesse az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését. Úgy érvelt, hogy további elégtételre a felperes nem tarthat igényt, az alperes ugyanis a kialakult bírói gyakorlat szerint nyilvános bocsánatkérésre vagy ehhez hasonló egyéb nyilatkozat közzétételére nem kötelezhető (Legfelsőbb Bíróság Pfv.IV.20.801/2007/7.).

Nem tartotta indokoltnak a Ptk. 2:51. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt objektív szankció alkalmazását sem, hiszen a felperes nem igazolta, hogy az alperes magatartása ismétlődő jellegű lenne. Erre nem volt alkalmas a P-i R internetes honlapján "Tetthely: P - a városi vezetők házainak felújítása" címmel közzétett videofelvétel sem, az ugyanis a felperes személyére vonatkozóan nem tartalmazott valótlan tényállítást vagy a becsület csorbítására alkalmas véleménynyilvánítást, az a körülmény pedig, hogy a felek a felvétel végén összeszólalkoztak, jelen pert nem érintette. Az alperes sérelmezett kijelentésének azon része, amely szerint a 30 000 Ft szakrendelésre nem jutott pénz, szintén nem minősült a felperes személye elleni támadásnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!