32005D0928[1]
2005/928/EK: A Bizottság határozata ( 2005. december 20. ) a 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv Közösségen belüli összehangolásáról (az értesítés a C(2005) 5503. számú dokumentummal trötént)
A BIZOTTSÁG HATÁROZATA
(2005. december 20.)
a 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv Közösségen belüli összehangolásáról
(az értesítés a C(2005) 5503. számú dokumentummal trötént)
(EGT vonatkozású szöveg)
(2005/928/EK)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra ("Rádióspektrum-határozat") ( 1 ) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,
(1)
A nyilvános páneurópai földi rádiós személyhívó rendszernek a Közösségen belüli összehangolt bevezetéséhez kijelölt frekvenciasávokról szóló, 1990. október 9-i 90/544/EGK tanácsi irányelv (ERMES-irányelv) ( 2 ) a 2005. december 27-i 2005/82/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel ( 3 ) hatályát vesztette. Ez az irányelv előírta a tagállamok számára, hogy a nyilvános páneurópai földi rádiós személyhívó szolgáltatás (a továbbiakban: ERMES) részére négy csatornát jelöljenek ki a 169,4-169,8 MHz-ig terjedő frekvenciasávon belül, és hogy biztosítsák, hogy az ERMES-szolgáltatások a kereskedelmi igényeknek megfelelően a 169,4-169,8 MHz-ig terjedő frekvenciasáv egészét a lehető legrövidebb időn belül elfoglalják.
(2)
A 169,4-169,8 MHz-ig terjedő frekvenciasáv ERMES általi használata a Közösségen belül drámaian csökkent vagy akár teljesen megszűnt, ezért ezt a frekvenciasávot jelenleg nem használja ki hatékonyan az ERMES, és azt más közösségi szakpolitikai szükségletek teljesítésére lehetne alkalmazni.
(3)
A Rádióspektrum-határozat 4. cikkének (2) bekezdése alapján a Bizottság 2003. július 7-én megbízta a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletét (a továbbiakban: CEPT) azzal, hogy gyűjtsön információt a 169,4-169,8 MHz sáv jelenlegi és jövőbeni lehetséges alkalmazásairól, hogy a frekvenciasáv alternatív felhasználási lehetőségeiről listát állítson össze, különösen tekintettel azokra a lehetőségekre, amelyek nem csak a hagyományos elektronikus hírközléshez kapcsolódnak. A CEPT-et felkérték arra, hogy minden lehetséges alkalmazás esetében értékelje a különféle alkalmazások párhuzamos működését és az alternatív frekvenciasávok felhasználásának lehetőségét a Keretirányelv alapelveivel összhangban. Az említett frekvenciasáv - amely már részben összehangolt - számos közösségi szakpolitikai területen megfelelő a belső piac létrehozásához és működéséhez kapcsolódó egyes alkalmazások számára, amelyek közül néhány valószínűleg a fogyatékkal élők javát szolgálná, vagy segítené az Európai Unión belüli együttműködést a bel- és igazságügy területén.
(4)
Az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 2002/21/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ("Keretirányelv") ( 4 ) 8. cikkének (4) bekezdése előírja a tagállamok számára, hogy mozdítsák elő az Európai Unió polgárainak érdekeit többek között azáltal, hogy kielégítik meghatározott társadalmi csoportok - különösen a halláskárosult és sürgős segítségre szoruló személyek - igényeit.
(5)
Műszaki vizsgálatok és információgyűjtés alapján a CEPT megerősítette, hogy a 90/544/EGK irányelv elfogadása ellenére a frekvenciasáv ERMES általi felhasználása igen korlátozott maradt, továbbá hogy a személyhívó rendszerek iránti szükséglet megváltozott Európa-szerte, mivel ezek szerepét más technológiák, pl. a rövid szöveges üzenetek GSM hálózatokon történő küldésére szolgáló rendszerek (SMS) vették át.
(6)
Ennélfogva a 169,4-169,8 MHz frekvenciasáv egyes részeinek a Közösségen belüli, az ERMES céljára történő kijelölését e frekvenciasáv hatékonyabb felhasználása érdekében módosítani kell úgy, hogy annak összehangolt jellege is megmaradjon.
(7)
A CEPT a megbízás alapján egy új frekvenciatervet és csatornaelrendezést készített el, ami hat különböző típusú kitüntetett alkalmazás számára teszi lehetővé a 169,4-169,8125 MHz-ig terjedő frekvenciasáv megosztását több közösségi szakpolitikai szükséglet teljesítése érdekében. E szükségletek magukban foglalják: a hallókészülékek használata révén történő segítségnyújtást halláskárosodástól szenvedő személyeknek, akik esetében a Közösségen belüli összehangolt frekvenciasáv javítaná a tagállamok közötti utazás feltételeit, valamint a méretgazdaságosság révén csökkentené a készülékek árait; az olyan szociális segélykérő készülékek belső piacának fejlesztését, amelyek az idős vagy fogyatékkal élő emberek számára lehetővé teszik, hogy segélykérő üzenetet küldjenek; a tárgyak nyomon követésére vagy felkutatására szolgáló eszközöket, amelyek segítenék a lopott áruk Közösségen belüli nyomon követését és visszaszerzését; a víz- és áramszolgáltató vállalatok által használt mérőóra-leolvasó rendszereket; valamint a meglévő személyhívó rendszereket, mint pl. az ERMES, továbbá az ideiglenes felhasználás esetén, a néhány naptól néhány hónapig terjedő különleges ideiglenes események lefedettségének segítése céljából alkalmazott magán mobil rádiótávközlési rendszereket (PMR).
(8)
A CEPT megbízatásának eredményeit, amelyeket a Bizottság kielégítőnek tart, alkalmazandóvá kell tenni a Közösségen belül, és azokat a tagállamoknak végre kell hajtani. Az új frekvenciatervnek és csatornaelrendezésnek nem megfelelő ERMES- és/vagy PMR-engedélyek fennmaradását változatlanul meg kell hagyni addig, amíg azok lejárnak, vagy amíg az ERMES- és/vagy PMR-alkalmazások túlzott terhek nélkül áthelyezhetők a megfelelő frekvenciasávokba.
(9)
A rádióspektrumhoz való hozzáférés lehetővé tétele esetén a legkevésbé terhes engedélyezési rendszert kell alkalmazni, az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről szóló, 2002. március 7-i 2002/20/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (Engedélyezési irányelv) ( 5 ) megfelelően, beleértve az egyedi használat jog hiányát is.
(10)
Annak a ténynek a sérelme nélkül, hogy az egyedi politikák spektrumkövetelményei kizárólagos frekvenciahasználatot tehetnek szükségessé, általában helyénvaló a frekvenciasávok lehető legáltalánosabb felosztását javasolni, hogy használatukat kizárólag olyan egyedi felhasználási megszorításokkal is irányítani lehessen, mint a kitöltési tényező vagy teljesítményszint, valamint hogy a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint a megfelelőségük kölcsönös elismeréséről szóló, 1999. március 9-i 1999/5/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 6 ) értelmében elismert összehangolt szabványok révén biztosítsák, hogy a felosztott rádióspektrumban működő berendezés minimálisra csökkenti a rádióspektrum használatát, annak érdekében, hogy elkerülje a káros zavarást.
(11)
A 169,4-169,8125 MHz sáv nagyteljesítményű tartományában lévő csatornák szomszédos országok közötti egyeztetését két- vagy többoldalú megállapodások révén biztosítják.
(12)
A 169,4-169,8125 MHz sáv hosszú távon is hatékony felhasználásának biztosítása érdekében az igazgatásoknak olyan vizsgálatokat kell folytatni, amelyek növelhetik a hatékonyságot, különösen a meghatározott védősáv hasznosítását.
(13)
Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a rádiófrekvencia-bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
Tárgy
E határozat tárgya a 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv hozzáférhetőségére és hatékony használatára vonatkozó feltételek összehangolása a Közösségen belül.
2. cikk
Fogalommeghatározások
E határozat alkalmazásában:
a) "hallókészülék": rendszerint egy vagy több rádióadót, valamint egy vagy több rádióvevőt magában foglaló rádiótávközlési rendszer, amely lehetővé teszi a halláskárosodásban szenvedő személyek számára, hogy növeljék hallóképességüket;
b) "szociális segélykérő": olyan hordozható berendezéssel ellátott, megbízható rádiótávközlési rendszer és hálózat, amely lehetővé teszi, hogy egy korlátozott hozzáférésű területen vészhelyzetben lévő személy egyszerű beavatkozással segélyhívást indítson;
c) "mérőóra-leolvasó rendszer": olyan rendszer, amely rádiótávközlési eszközök használatával lehetővé teszi a távoli állapotellenőrzést, mérést és üzemeltetési utasítások küldését;
d) "nyomon követésre és tárgyak felkutatására szolgáló rendszer": olyan rendszer, amely lehetővé teszi az áruknak azok visszaszerzését eredményező nyomon követését és felkutatását, és amely általában egy, a védendő árucikkre helyezett rádióadót, valamint egy rádióvevőt tartalmaz, továbbá magában foglalhat egy riasztót is;
e) "személyhívó rendszer": olyan rendszer, amely lehetővé teszi az adó- és vevőegység közötti egyirányú rádiótávközlést bázisállomás használatával, ahol a mobil a vevőegység;
f) "magán mobil rádiótávközlési rendszerek (PMR)": olyan földi mozgó távközlési szolgálat, amely a végberendezésnél szimplex, félduplex és esetleg teljes duplex üzemmódok használatával zárt felhasználói csoport forgalmának lebonyolítását biztosítja.
3. cikk
Összehangolt alkalmazások
(1) A 169,4-169,8125 MHz sávot egy kisteljesítményű és egy nagyteljesítményű tartományra kell osztani. Ennek frekvenciatervét és csatornaelrendezését e határozat mellékletében kell megállapítani.
(2) A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv kisteljesítményű tartományában a következő kitüntetett alkalmazásokat kell elhelyezni:
a) kizárólagos felhasználás hallókészülékek számára;
b) kizárólagos felhasználás szociális segélykérő rendszerek számára;
c) nem kizárólagos felhasználás mérőóra-leolvasó rendszerek számára;
d) nem kizárólagos felhasználás nyomon követésre és tárgyak felkutatására szolgáló rendszerek kisteljesítményű adói számára.
(3) A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv nagyteljesítményű tartományában a következő kitüntetett alkalmazásokat kell elhelyezni:
a) nyomon követésre és tárgyak felkutatására szolgáló rendszerek nagyteljesítményű adói;
b) meglévő személyhívó rendszerek, vagy a frekvenciasáv más csatornáiról áthelyezésre kerülő személyhívó rendszerek.
(4) A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv alternatív alkalmazásait is meg lehet valósítani, feltéve hogy nem korlátozzák a kitüntetett alkalmazások összehangolt megvalósítását. Ezek az alternatív alkalmazások a következők:
a) hallókészülékek a frekvenciasáv nem kizárólagos, kisteljesítményű tartományára;
b) felkutatás, személyhívó rendszerek, ideiglenes használat vagy magán mobil rádiótávközlési rendszerek nemzeti jelleggel a sáv nagyteljesítményű tartományában.
(5) A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv kisteljesítményű tartományában a legmagasabb kisugárzott teljesítményt 0,5 W effektív kisugárzott teljesítményre (e.r.p.) kell korlátozni. A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv kisteljesítményű tartományában a mérőóra leolvasó rendszerek és a nyomon követésre és tárgyak felkutatására szolgáló rendszerek maximális kitöltési tényezője < 10 %, illetve < 1 %.
(6) A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv személyhívó rendszerek és magán mobil rádiótávközlési rendszerek által történő olyan használata, amely az e határozatról szóló értesítés időpontjában engedéllyel rendelkezett, és amely nincs összhangban a 3. cikk (1)-(5) bekezdésével, addig folytatódhat, ameddig az ilyen rendszerre vonatkozó, e határozatról szóló értesítés időpontjában meglévő engedély érvényben van.
4. cikk
A 3. cikk végrehajtása
A 3. cikket 2005. december 27-tól kell alkalmazni.
5. cikk
Felülvizsgálat
A tagállamok a 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv használatát felülvizsgálat alatt tartják a sáv hatékony felhasználásának biztosítása céljából, és megállapításaikat jelentik a Bizottság felé.
6. cikk
Címzettek
Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.
MELLÉKLET
A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv frekvenciaterve
Kisteljesítményű alkalmazások | „Védősáv” | Nagyteljesítményű alkalmazások | ||||||||||||||||||||||||
Egyedi kisteljesítményű alkalmazások | Szociális segélykérő rendszerek | Hallókészülékek | Szociális segélykérő rendszerek | Nyomon követő és felkutató rendszer | Személyhívó rendszer | Személyhívó rendszer | Személyhívó rendszer | Nyomon követő és felkutató rendszer | Nyomon követő és felkutató rendszer | Személyhívó rendszer | Nyomon követő és felkutató rendszer | |||||||||||||||
Hallókészülékek | Kizárólagos használat | E csatornák nemzeti jelleggel olyan nagyteljesítményű alkalmazások számára használhatók, mint a személyhívó, felkutatás, ideiglenes használat vagy PMR. | ||||||||||||||||||||||||
50 kHz-ig | 12,5 | 50 kHz-ig | 12,5 | 12,5 (1) | ||||||||||||||||||||||
1a | 1b | 2a | 2b | 3a | 3b | 4a | 4b+5+6a | 6b+7+8a | 8b | 9a | 9b | 10a | 10b | 11a | 11b | 12a | 12b | 13a | 13b | 14a | 14b | 15a | 15b | 16a | 16b | |
(1) Bármely nagyteljesítményű csatorna ideiglenes használatú alkalmazások számára történő használata lehetőségének következtében. Azonban a határövezeti egyeztetés elősegítése céljából a 25 kHz-es csatornákat használó rendszereknek tekintettel kell lenniük a 9-es csatorna alsó határától induló csatornaosztásra. Jelmagyarázat: 1. sor: alkalmazáskategória, azaz kisteljesítményű vagy nagyteljesítményű alkalmazások; 2. sor: kitüntetett alkalmazások: — egyedi kisteljesítményű alkalmazások: lásd a 3. cikk (2) bekezdésének c) és d) pontját, — szociális segélykérő rendszerek: lásd a 3. cikk (2) bekezdésének b) pontját, — hallókészülékek: lásd a 3. cikk (2) bekezdésének a) pontját, — nyomon követő és felkutató rendszer (nagyteljesítményű tartomány): lásd a 3. cikk (3) bekezdésének a) pontját, — személyhívó: lásd a 3. cikk (3) bekezdésének b) pontját; 3. sor: alternatív alkalmazások: lásd a 3. cikk (4) bekezdését; 4. és 5. sor: csatornaosztás (kHz-ben) és csatornaszám. |
A 169,4-169,8125 MHz frekvenciasáv csatornaelrendezése
12,5 kHz-es csatornaosztás | 25 kHz-es csatornaosztás | 50 kHz-es csatornaosztás | |||
Csatornaszám | Középfrekvencia | Csatornaszám | Középfrekvencia | Csatornaszám | Középfrekvencia |
1a | 169,406250 | 1 | 169,412500 | ||
1b | 169,418750 | „0” | 169,437500 | ||
2a | 169,431250 | 2 | 169,437500 | ||
2b | 169,443750 | ||||
3a | 169,456250 | 3 | 169,462500 | ||
3b | 169,468750 | ||||
4a | 169,481250 | 4 | 169,487500 | ||
4b | 169,493750 | „1” | 169,512500 | ||
5a | 169,506250 | 5 | 169,512500 | ||
5b | 169,518750 | ||||
6a | 169,531250 | 6 | 169,537500 | ||
6b | 169,543750 | „2” | 169,562500 | ||
7a | 169,556250 | 7 | 169,562500 | ||
7b | 169,568750 | ||||
8a | 169,581250 | 8 | 169,587500 | ||
8b | 169,593750 | ||||
12,5 kHz-es „védősáv” | |||||
9a | 169,618750 | 9 | 169,62500 | ||
9b | 169,631250 | ||||
10a | 169,643750 | 10 | 169,65000 | ||
10b | 169,656250 | ||||
11a | 169,668750 | 11 | 169,67500 | ||
11b | 169,681250 | ||||
12a | 169,693750 | 12 | 169,70000 | ||
12b | 169,706250 | ||||
13a | 169,718750 | 13 | 169,72500 | ||
13b | 169,731250 | ||||
14a | 169,743750 | 14 | 169,75000 | ||
14b | 169,756250 | ||||
15a | 169,768750 | 15 | 169,77500 | ||
15b | 169,781250 | ||||
16a | 169,793750 | 16 | 169,80000 | ||
16b | 169,806250 |
( 1 ) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.
( 2 ) HL L 310., 1990.11.9., 28. o.
( 3 ) HL L 344., 2005.12.27., 38. o.
( 4 ) HL L 108., 2002.4.24., 33. o.
( 5 ) HL L 108., 2002.4.24., 21. o.
( 6 ) HL L 91., 1999.4.7., 10. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005D0928 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005D0928&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02005D0928-20081031 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02005D0928-20081031&locale=hu