Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.6.184 I. A mobilhálózat kiépítése érdekében létesített antennatorony által a szomszédos ingatlanokban okozott kár elbírálására a szomszédjog általános szabálya és a szerződésen kívüli kártérítés szabályai az irányadóak.

II. A felperest terheli annak bizonyítása, hogy az alperes az antennatorony létesítésével szomszédját szükségtelenül zavarja [Ptk. 100. §, 108. §, 339. §; Pp. 164. §].

Az alperesek által kötött vállalkozási szerződés alapján az I. r. alperes 2000 nyarán a perbeli ingatlanon egy 54 méter magas antennatornyot épített, amelyen 3 mikrohullámú és 2 GSM antenna található. A létesítmény a II. r. alperes tulajdonában és üzemeltetésében áll.

A felperesek a torony közelében lévő ingatlanok tulajdonosai, akik az alperesek által elutasítani kért keresetükben a torony jelenlétével összefüggő és az ingatlanaik forgalmi értékének csökkenéséből eredő káraik megtérítését igényelték az alperesektől.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a Ptk. 100. §-a és 339. §-ának (1) bekezdése alapján a II. r. alperest kötelezte, hogy a 2000. június 1-jétől a kifizetés napjáig járó késedelmi kamataival együtt fizessen meg az I-II-III-IV. r. felpereseknek egyetemlegesen 30 000 forint, az V-VI. r. felpereseknek 35 000, a VII. r. felperesnek 100 000, a VIII. r. felperesnek 12 000, a IX. r. felperesnek 4000 és a X. r. felperesnek 80 000 forint kártérítést; az I. r. alperessel szemben előterjesztett kereseteket elutasította. Az elsőfokú bíróság az antennatorony ingatlan forgalmiérték- csökkentő hatásának százalékos arányait és az ingatlanok forgalmi értékeit Cs. A. igazságügyi ingatlanszakértő szakvéleménye alapján határozta meg. Dr. K. T. igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján pedig megállapította, hogy a bázisállomás kialakításának körülményei az adott helyszínen megfelelőek voltak és az építmény a szakmai előírásoknak, engedélyeknek megfelelően és a legnagyobb gondossággal létesült. Közel azonos lefedettség azonban nagyobb távolságra is biztosítható, ha ott építésre alkalmas helyszín található.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a közérdek nem lega­lizálhatja a magánérdek sérelmét. A közérdekből épült technikai berendezésnek is meg kell teremtenie az összhangot a környezettel, ennek hiányában az elsőfokú bíróság szerint megállapítható, hogy a torony létesítésével a Ptk. 100. §-ában szabályozott szomszédjogok sérültek, a szomszédos ingatlanok tulajdonosai károsodtak.

A II. r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú ítéletet fellebbezett részében helybenhagyta. A másodfokú ítélet indokolása szerint a II. r. alperes tevékenysége közcélú szolgáltatás és ennek érdekében létesült az antennatorony. A II. r. alperesnek az ezzel kapcsolatos tevékenysége a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerint jogellenesnek nem tekinthető, azonban az adott esetben nem a Ptk. 100. §-át, hanem a 108. §-ának (1) bekezdését kell alkalmazni. Így a zavarás "szükségtelen" voltának sincs jelentősége. A felperesek valójában az elsőfokú ítéletben meghatározott összegekre kártalanítás címén tarthatnak igényt.

A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a II. r. alperes elsődlegesen a felperesek keresetét elutasító, másodlagosan a másodfokú bíróságot új eljárásra utasító döntés meghozatalát kérte. Jogi álláspontja szerint sem a Ptk. 108. §-a (1) bekezdésének helyes értelmezésével kártalanítás, sem pedig a Ptk. 100. §-a és 339. §-ának (1) bekezdése alapján kártérítés megfizetésére nem kötelezhető. A torony létesítése a II. r. alperes szerint nem valósít meg szükségtelen zavarást, figyelemmel a korábban hatályos, a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény (továbbiakban: Hkt.) 32. §-ának (2) bekezdésére, illetőleg a helyébe lépő, az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (továbbiakban: Eht.) 96. §-ának (2) bekezdésére.

A II. r. alperes szerint a Ptk. 108. §-ának (1) bekezdése azért nem alkalmazható, mert a torony nem a felperesek ingatlanain épült, az e jogszabályi rendelkezésben szabályozott feltételek nem állnak fenn. A felperesek birtoklási, használati, hasznosítási és rendelkezési joga nem sérült. A másodfokú ítélet szerint ugyan nincs jelentősége a zavarás szükséges vagy szükségtelen voltának, azonban a másodfokú bíróság helybenhagyta azt az elsőfokú ítéletet, amely a zavarás szükségtelen voltát - tévesen -megállapította. Az elsőfokú bíróság a II. r. alperes szerint helytelenül állapította meg a kártérítő felelősséget az ingatlanok forgalmiérték-csökkenésének tényére alapítva. A zavarás önmagában nem tekinthető szükségtelennek, ilyen vélelmet semmilyen jogszabály nem állít fel. A szükségtelen zavarásról a Hkt. 32. §-ának (2) bekezdése rendelkezik, az azt megelőzően hatályos, a távközlésről szóló 1992. évi LXXII. törvény (továbbiakban: Tvt.) még ilyen szabályt nem tartalmazott. A Hkt. azonban éppen a korábban már kialakult gyakorlatot szabályozta, figyelembe véve, hogy egy közcélú, a Magyar Államtól koncesszió keretében átvállalt szolgáltatás biztosításával kapcsolatos beruházásról van szó, amelyet - mint szükségszerű zavarást - a szomszédok kötelesek tűrni, ha a létesítmény a körülményekhez képest a legkevesebb zavart kelti. Ez utóbbi tényt pedig a szakértői vélemény alátámasztotta. A II. r. alperes a felülvizsgálati kérelmében utalt arra, hogy tisztázni kell a bizonyítási teher kérdését is. Érvelése szerint a Ptk. 100. §-a tekintetében annak bizonyítása, hogy szükségtelen zavarás történt, a felpereseket terhelte, ezért a szakértői véleményből következő "bizonytalanságot" a II. r. alperes terhére értékelni nem lehet. A II. r. alperes vitatta továbbá a szakértői vélemény alapján meghatározott értékcsökkenés mértékének megfelelő kártérítési összegeket is. Szerinte a szakértő túlzott jelentőséget tulajdonított a szubjektív, nem igazolható elemeknek és az értékcsökkenés mértékét kellően nem is indokolta meg, ezért a kár mértéke nem bizonyított.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása során hozott határozatával a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult. Álláspontjuk szerint a II. r. alperest a Ptk. 108. §-ának (1) bekezdése szerint marasztaló jogerős ítélet nem jogszabálysértő, mert a kártalanítási kötelezettség nemcsak a tulajdoni korlátozásokkal közvetlenül érintett ingatlanra vonatkozik. A szükségtelen zavarás kapcsán a felperesek szerint a II. r. alperesnek azt kellett volna bizonyítania, hogy az építményt máshol nem lehetett felépíteni. A kár mértékének, az ingatlan értékcsökkenésének a megállapításánál pedig a felperesek szerint a szubjektív elemeket is figyelembe kell venni.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp.-nek az ügy elbírálására irányadó, korábban hatályos és az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozatával módosult 270. §-a (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy a jogerős határozat a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okok miatt az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!