31980L0233[1]

A Bizottság irányelve (1979. november 21.) a gépjárművek és pótkocsijuk világító- és fényjelző berendezéseinek felszerelésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 76/756/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról

A Bizottság irányelve

(1979. november 21.)

a gépjárművek és pótkocsijuk világító- és fényjelző berendezéseinek felszerelésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 76/756/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról

(80/233/EGK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 78/547/EGK irányelvvel [1] módosított, a gépjárművek és pótkocsijuk típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i 70/156/EGK tanácsi irányelvre [2] és különösen annak 11., 12. és 13. cikkére,

tekintettel a gépjárművek és pótkocsijuk világító- és fényjelző berendezéseinek felszerelésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/756/EGK tanácsi irányelvre [3],

mivel a tapasztalatok tükrében és a technika jelenlegi állása szerint lehetőség van egyes követelmények szigorítására és azok fokozottabb összehangolására a jelenleg hatályos vizsgálati feltételekkel;

mivel e módosításokat a jelenleg vizsgálat alatt álló további módosításoknak kell követniük, amelyek hatására egyes követelmények szigorúbbak lesznek mind a járművekben utazók, mind a közúti közlekedés többi résztvevője biztonságának növelése céljából;

mivel az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak a gépjárművek kereskedelme műszaki akadályainak felszámolásáról szóló irányelveknek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításával foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 76/756/EGK irányelv a következőképpen módosul:

1. A 2. és 3. cikk helyébe a következő új 2. cikk lép:

"2. cikk

(1) 1980. május 1-jétől kezdődő hatállyal a tagállamok az 1. melléklet 1.5.7.-1.5.20. pontjában felsorolt kötelező vagy megengedett világító- és fényjelző berendezések felszerelése miatt:

- egy járműtípus vonatkozásában nem tagadhatják meg annak EGK-típusjóváhagyását, a 70/156/EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében említett okirat kiadását vagy a nemzeti típusjóváhagyás megadását, vagy

- nem tilthatják meg a jármű forgalomba helyezését,

ha az említett világító- és fényjelző berendezések felszerelése az ilyen típusú járműre vagy e járművekre megfelel ezen irányelv rendelkezéseinek.

(2) 1981. január 1-jétől kezdődő hatállyal a tagállamok:

- nem adhatják ki a 70/156/EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében említett okiratot olyan járműtípusra, amelyben az említett világító- és fényjelző berendezések felszerelése nem felel meg az irányelv rendelkezéseinek,

- megtagadhatják a nemzeti típusjóváhagyás megadását olyan járműtípusra, amelyben az említett világító- és fényjelző berendezések felszerelése nem felel meg ezen irányelv rendelkezéseinek.

(3) 1982. október 1-jétől kezdődő hatállyal a tagállamok megtilthatják azon járművek forgalomba helyezését, amelyekre az említett világító- és fényjelző berendezések felszereléséről szóló 70/156/EGK irányelv szerint 1979. október 1-je után adtak ki bizonyítványt, ha e berendezések felszerelése nem felel meg ezen irányelv rendelkezéseinek."

2. A 4., 5., 6. és 7. cikk számozása rendre 3., 4., 5. és 6. cikkre változik.

3. Az I. és II. melléklet ezen irányelv mellékletével összhangban módosul.

2. cikk

A tagállamok hatályba léptetik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 1980. április 30-ig megfeleljenek, és erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

3. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 1979. november 21-én.

a Bizottság részéről

Étienne davignon

a Bizottság tagja

[1] HL L 168., 1978.6.26., 39. o.

[2] HL L 42., 1970.2.23., 1. o.

[3] HL L 262., 1976.9.27., 1. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

A 76/756/EGK irányelv mellékleteinek módosítása

I. MELLÉKLET: VILÁGÍTÓ- ÉS FÉNYJELZŐ BERENDEZÉSEK FELSZERELÉSE

Az 1.3. pont a következőképpen módosul:

"1.3. Üres jármű

"Üres jármű": az EGK 70/156 irányelv 1. mellékletének (adatközlő lap minta) 2.6. pontjában meghatározott menetkész állapotú jármű, a vezető nélkül."

Az 1.5.3. pont a következőképpen módosul:

"1.5.3. Csoportosított lámpák

"Csoportosított lámpák": külön lámpaburával (üveggel) vagy lámpaburarészekkel, külön fényforrással, de közös lámpatesttel rendelkező berendezések."

Az 1.5.4. pont a következőképpen módosul:

"1.5.4. Kombinált lámpák

"Kombinált lámpák": a külön záróüveggel vagy záróüvegrészekkel, de közös fényforrással és közös lámpatesttel rendelkező berendezés."

Az 1.5.20. pont a következőképpen módosul:

"1.5.20. Fényvisszaverő

"Fényvisszaverő": a jármű jelenlétét a járműtől független fényforrásból kibocsátott fény visszaverésével a fényforrás közelében tartózkodó megfigyelő számára jelző berendezés.

Az irányelv alkalmazásában nem minősül fényvisszaverőnek:

- a fényvisszaverő rendszámtábla,

- az ADR-ben (a veszélyes áruk nemzetközi közúti szállítására vonatkozó európai megállapodás) említett fényvisszaverő jelzés,

- az egyéb fényvisszaverő táblák és jelzések, amelyeket valamely tagállam előírásai szerint egyes jármű-kategóriák vagy üzemmódok esetében kell alkalmazni."

Az 1.6.1. pont a következőképpen módosul:

"1.6.1. Fényszóró átvilágított felülete

"Fényszóró átvilágított felülete": (1.5.7.-1.5.10.) a fényszórótükör teljes felületének a keresztirányú síkra eső ortogonális vetülete. Ha a világítóberendezésben nincs fényszórótükör, akkor az 1.6.2. pont meghatározását kell alkalmazni. Ha a záróüveg (vagy üvegek) a fényszórótükör teljes felületének csak egy részére terjed(nek) ki, csupán e rész vetületét kell számításba venni.

Tompított fényszórók esetében az átvilágított felületet a sötéten maradó rész határvonalának a záróüvegen látható vetülete határolja. Ha a fényszórótükör és az üveg egymáshoz viszonyítva állítható, a közepes beállítást kell alkalmazni."

Az 1.6.4. pont a következőképpen módosul:

"1.6.4. Látható felület

"Látható felület": valamely meghatározott megfigyelési irányból a látható felület ortogonális vetülete a megfigyelési irányra merőleges síkban és érintőlegesen a záróüveg legszélső pontjára (lásd 2. függelék vázlatrajza)."

Az 1. melléklet az 1.6.4. pont után a következő új 1.6.5. ponttal egészül ki:

"1.6.5. Világítófelület

"Világítófelület": átlátszó záróüveg teljes külső felülete vagy annak része, amely magában foglalja a világító- és fényjelző berendezést, és lehetővé teszi a fotometriai és kolorimetriai követelmények betartását."

Az 1.8. pont a következőképpen módosul:

"1.8. Vonatkoztatási középpont

"Vonatkoztatási középpont": a vonatkoztatási tengely és az átvilágított felület metszéspontja. E vonatkoztatási középpontot a lámpa gyártója adja meg."

Az 1.9.pont a következőképpen módosul:

"1.9. A geometriai láthatóság szögei

"A geometriai láthatóság szögei": azon minimális térszögű zónát meghatározó szögek, amelyeken belül a lámpa látható felületének láthatónak kell lennie. E térszögű tartományt az a gömbcikk határozza meg, amelynek középpontja egybeesik a lámpa vonatkoztatási középpontjával, és amelynek vízszintes metszete a talajjal párhuzamos. E gömbcikkeket a vonatkoztatási tengelyhez képest kell meghatározni. A β vízszintes szög a hosszúságnak, az α függőleges szög a szélességnek felel meg. A geometriai láthatósági szögeken belül nem lehet semmiféle olyan akadály, amely gátolja a lámpa külső látható felületének bármely részéből a fény terjedését.

Ha a lámpához közelebb végeznek méréseket, a megfigyelési irányt párhuzamosan el kell tolni azonos pontosság eléréséhez.

A geometriai láthatóság szögein belül nem kell figyelembe venni azon akadályokat, amelyeket a típusjóváhagyás során már bemutattak.

Ha a lámpa felszerelésekor a lámpa látható felületének bármely részét a jármű bármely további része eltakarja, igazolni kell azt, hogy a lámpának az akadályok által el nem takart része még megfelel a berendezés, mint optikai egység jóváhagyására előírt fotometriai értékeknek (lásd az alábbi ábrát)."

+++++ TIFF +++++

Az 1.12.pont a következőképpen módosul:

"1.12. Egyes lámpa

"Egyes lámpa": két vagy több azonos, vagy nem azonos, de ugyanolyan funkciójú és azonos színű fényt kibocsátó, berendezéseket tartalmazó lámpa minden olyan együttese, amelyek összes látható felületének adott keresztirányú síkra eső vetülete legalább 60 %-át elfoglalja az említett látható felületek vetületeit körülvevő legkisebb négyszög területének, típus-jóváhagyási kötelezettség esetén azzal a feltétellel, hogy az ilyen együttest egyes lámpaként hagyták jóvá.

E lehetséges kombináció az országúti fényszórókra, a tompított fényszórókra és a ködfényszórókra nem vonatkozik."

"1.13. Csak az angol nyelvű változatban a

"light emitting surface" (átvilágított felület) helyére mindenütt az "illuminating surface" (átvilágított felület) lép."

Az 1.14.pont a következőképpen módosul:

"1.14. Két lámpa közötti távolság

"Két lámpa közötti távolság": egy irányba néző lámpák esetén az 1.6. pontban említett eset szerint meghatározott két átvilágított felület kerületének vonatkoztatási tengelyére merőleges síkban az ortogonális vetületeik közötti legrövidebb távolság. Két lámpa közötti távolság azonban mérhető az átvilágított felületek körvonalának pontos meghatározása nélkül is, ha a távolság egyértelműen meghaladja az irányelvben meghatározott minimális követelményeket."

Az 1.melléklet az 1.17. pont után a következő új,1.18. ponttal egészül ki:

"1.18. Talaj

"Talaj": az a felület, amelyen a jármű áll, és amely teljesen vízszintes."

A 2.2.2. pont a következőképpen módosul:

"2.2.2. a gyártó által világító- és fényjelző berendezésként megadott eszközök jegyzéke. A jegyzék minden egyes funkcióra több típust is tartalmazhat. Minden egyes típust megfelelően azonosítani kell (alkatrész típus-jóváhagyási jele, a gyártó megnevezése stb.)."

A 2.2.4. pont a következőképpen módosul:

"2.2.4. elrendezési rajz(ok) minden egyes lámpára, feltüntetve az 1.6. pontban meghatározott átvilágított felületet, az 1.7. pontban meghatározott vonatkoztatási tengelyt és az 1.8. pontban meghatározott vonatkoztatási középpontot."

A 3.5.1. pont a következőképpen módosul:

"3.5.1. a jármű hosszirányú középsíkjára szimmetrikusan kell felszerelni (ezt a lámpa külső geometriai alakja alapján, és nem az 1.6. pontban említett átvilágított felület széle alapján kell meghatározni);"

.A 3.5.2. pont a következőképpen módosul:

"3.5.2. azok egymással is szimmetrikusak legyenek a jármű hosszirányú középsíkjához viszonyítva; e követelmény nem vonatkozik a lámpa belső felépítésére;"

.A 3.8. pont a következőképpen módosul:

"3.8. A talaj felett a legnagyobb magasságot az átvilágított felület legmagasabb pontjától, míg a legkisebb magasságot az átvilágított felület legalacsonyabb pontjától kell mérni.

Tompított fényszórók esetében a talajhoz viszonyított legkisebb magasságot a reflektor alsó szélétől mérik."

Az 1. melléklet a 3.8. pont után a következő új, 3.8.1. ponttal egészül ki:

"3.8.1. A szélességi helyzetet a teljes szélesség tekintetében azon átvilágított felület peremétől számítva határozzák meg, amely legtávolabb van a jármű hosszirányú középsíkjától, a lámpák közötti távolság tekintetében pedig az átvilágított felületek belső peremétől számítva a lámpák közötti távolságra hivatkozással."

A 3.10. pont a következőképpen módosul:

"3.10. Az 1.5. pontban meghatározott lámpából kibocsátott piros fény nem lehet látható menetirányban, az 1.5. pontban meghatározott lámpából kibocsátott fehér fény pedig nem lehet látható a menetiránynak háttal, a hátrameneti lámpák kivételével. A jármű belsejének a megvilágítására használt lámpákat e tekintetben nem kell figyelembe venni.

E követelmény akkor minősül teljesítettnek:"

A 3.10.1. pont a következőképpen módosul:

"3.10.1. menetirányból a vörös fényű lámpák láthatóságára: ha a vörös fény nem közvetlenül látható az olyan megfigyelő számára, aki a jármű első pontja előtt 25 m-re fekvő keresztirányú sík 1. zónájában mozog (lásd a 3. függelék, 1. ábra);"

.A 3.10.2. pont a következőképpen módosul:

"3.10.2. menetiránynak háttal a fehér fényű lámpa láthatóságára: ha a fehér fény nem közvetlenül látható az olyan megfigyelő számára, aki a jármű leghátsó pontja mögött 25 m-re fekvő keresztirányú sík 2. zónájában mozog (lásd a 3. melléklet, 2. ábra vázlatát"

. A 3.11. pont a következőképpen módosul:

"3.11. Az elektromos rendszert úgy kell kialakítani, hogy az első és a hátsó helyzetjelző lámpák és (ha vannak) a méretjelző lámpák, valamint a hátsó rendszámtáblát megvilágító lámpák csak egyszerre legyenek be- és kikapcsolhatók.

Ezt nem kell alkalmazni, ha az első és hátsó (oldalsó) helyzetjelző lámpákat várakozást jelző lámpaként használják."

A 3.15.3. pont a következőképpen módosul:

"3.15.3. Az elrejtést vezérlő szerkezet meghibásodása vagy a 3.15.2.1. és 3.15.2.2. pontban említett más hiba esetén az elrejtett világítóberendezést szerszámok igénybevétele nélkül üzemi helyzetbe kell tudni állítani."

A 3.15.6. pont a következőképpen módosul:

"3.15.6. A süllyesztőberendezés -30 °C és +50 °C közötti hőmérséklete esetén a fényszórónak a vezérlőelem működtetésétől számított három másodpercen belül el kell érnie nyitott véghelyzetét."

Az 1. melléklet a 3.15.6. pont után a következő 3.16. ponttal egészül ki:

"3.16. A lámpák száma

A járműre felszerelt lámpák számnak meg kell egyeznie a 4.1.-4.17. pont második alpontjában részletesen meghatározott számmal."

A 4.1.4.3. pont a következőképpen módosul:

"4.1.4.3. Hosszirányban:

a jármű elején és úgy kell felszerelni, hogy a kibocsátott fény a visszapillantó tükrön és/vagy a jármű egyéb fényvisszaverő felületén keresztül a jármű vezetőjét se közvetlenül, se közvetetten ne zavarja."

A 4.1.5. pont a következőképpen módosul:

"4.1.5. Geometriai láthatóság

Az átvilágított felület láthatóságát - beleértve a megfigyelés irányában meg nem világítottnak látszó területek láthatóságát is - biztosítani kell azon területen belül, amelyet az átvilágított felület kerületéről kiinduló és a fényszóró vonatkoztatási tengelyével legalább 5°-os szöget bezáró alkotók határolnak. A geometriai láthatóság szögeinek eredete az átvilágított felület vetületének kerülete a fényszóró záróüvegének elöl lévő pontjára illeszkedő keresztirányú érintősíkon."

A 4.1.11. pont a következőképpen módosul:

"4.1.11. Visszajelző

Bekapcsolást ellenőrző visszajelző alkalmazása kötelező."

A 4.2.5. pont a következőképpen módosul:

"4.2.5. Geometriai láthatóság

Az 1.9. pontban részletesen meghatározott α és β szögekkel határozzák meg:

α = 15° felfelé és 10° lefelé,

β = 45° kifelé és 10° befelé.

Mivel a tompított fényszórókra előírt fotometriai értékek nem fedik a teljes geometriai láthatósági mezőt, típus-jóváhagyási célokra a fennmaradó térre legalább 1 cd a követelmény. A fényszóró közelében lévő felületek vagy a berendezés más részei nem idézhetnek elő olyan másodlagos hatásokat, amelyek a közlekedés többi részvevőjét zavarhatják."

A 4.2.11. pont a következőképpen módosul:

"4.2.11. Visszajelző

A visszajelző berendezés megengedett."

A 4.3.11. pont a következőképpen módosul:

"4.3.11. Visszajelző

A visszajelző berendezés megengedett."

A 4.4.11. pont a következőképpen módosul:

"4.4.11. Visszajelző

A visszajelző megengedett."

A 4.5.3. pont a következőképpen módosul:

"4.5.3. Elrendezés

A.: Két első irányjelző (1. kategória).

Két hátsó irányjelző (2. kategória).

Két kiegészítő oldalsó irányjelző (5. kategória).

Amennyiben az első irányjelzők (1. kategória) és a kiegészítő oldalsó irányjelzők (5. kategória) funkcióit egyesítő lámpákat szereltek fel, két kiegészítő oldalsó irányjelzőt (5. kategória) lehet felszerelni a 4.5.5. pont láthatósági követelményeinek teljesítésére.

B.: Két hátsó irányjelző (2. kategória)."

A 4.5.4.1. pont a következőképpen módosul:

"4.5.4.1. Keresztirányban:

A jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabb eső irányjelző átvilágított felületének külső széle és a jármű külső széle közötti távolság nem lehet nagyobb 400 mm-nél.

A két átvilágított felület belső széle közötti távolságnak legalább 600 mm-nek kell lennie. Amennyiben a hátsó irányjelző és a megfelelő hátsó (oldalsó) helyzetjelző lámpa közötti függőleges távolság nem haladja meg a 300 mm-t, a jármű külső széle és a hátsó irányjelző átvilágított felületének külső széle közötti távolság legfeljebb 50 mm-rel haladhatja meg a jármű külső széle és a megfelelő hátsó (oldalsó) helyzetjelző lámpa átvilágított felületének külső széle közötti távolságot.

Az első irányjelzők átvilágított felületének legalább 40 mm távolságra kell lennie a tompított fényszóró és az esetleges ködfényszóró átvilágított felületétől. Ennél kisebb távolság csak akkor megengedett, ha az irányjelző fényerőssége a vonatkoztatási tengelyben legalább 400 cd."

A 4.5.8. pont a következőképpen módosul:

"4.5.8. Nem kombinálható

másik lámpával. Csak más kategóriájú irányjelzővel lehet kombinálni."

A 4.5.11. pont a következőképpen módosul:

"4.5.11. Visszajelző

A működést jelző visszajelző alkalmazása kötelező az első és hátsó irányjelzőkhöz. Lehet optikai vagy akusztikai, vagy mindkettő. Optikai visszajelző esetén villogó lámpának kell lennie, ami az oldalsó irányjelzőket kivéve bármelyik irányjelző hibás működése esetén kialszik, vagy villogás nélkül égve marad, vagy észlelhető frekvenciaváltozást mutat. Ha a visszajelző berendezés csak akusztikai jelzést ad, annak jól hallhatónak kell lennie, és lényeges frekvenciaváltozást kell mutatnia legalább bármely első vagy hátsó irányjelző meghibásodása esetén.

Ha a gépjármű pótkocsi vontatására alkalmas, azt fel kell szerelni a pótkocsi irányjelzőjét ellenőrző külön visszajelző lámpával, kivéve amikor a vontató visszajelzője lehetővé teszi az egész járműszerelvény bármely irányjelző lámpája meghibásodásának észlelését."

A 4.6.10. pont a következőképpen módosul:

"4.6.10. Elektromos kapcsolás

A jelzésnek külön kapcsolóval kell bekapcsolhatónak lennie, amely valamennyi irányjelzőt egy fázisban képes működtetni."

A 4.6.11. pont a következőképpen módosul:

"4.6.11. Visszajelző

A bekapcsolást jelző visszajelző kötelező. Olyan villogó figyelmeztető jelzés, amely a 4.5.11. pontban részletesen meghatározott visszajelző berendezéssel egyidejűleg működhet."

A 4.7.11. pont a következőképpen módosul:

"4.7.11. Visszajelző

A visszajelző megengedett. Amennyiben felszerelték, e működést ellenőrző visszajelző berendezésnek folyamatos figyelmeztető fényjelzést kell adnia, amely a féklámpák meghibásodása esetén gyullad ki."

2. függelék: a rajz helyébe a következő rajz lép:

+++++ TIFF +++++

MELLÉKLET

A 15. pont a következőképpen módosul:

"15. E típusbizonyítványhoz a következő, a fenti típus-jóváhagyási számot feltüntető dokumentumokat mellékelték:

......... A világító- és fényjelző berendezések gyártója által bemutatott berendezések felsorolását; minden egyes berendezésen a gyártó jelzését és az alkatrész típus-jóváhagyási jelét fel kell tüntetni."

Kifejezett kérésre e a dokumentumokat a többi tagállam illetékes hatóságai részére meg kell küldeni.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31980L0233 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31980L0233&locale=hu

Tartalomjegyzék