Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2014.8.352 A gyermek érdekének vizsgálatánál irányadó szempontok az ún. megállapodáson alapuló joghatóság körében [2201/2003. évi EK rendelet 12. Cikk. (3) bek.].

A jogerős végzés alapjául szolgáló tényállás szerint a peres felek magyar állampolgárok. 2008 márciusában az alperes munkavállalás céljából Írországba költözött, ahova júliusban a felperes követte őt. Kiköltözésüket követően a peres felek közös háztartásban, élettársakként éltek közös bérleményükben.

A felek élettársi kapcsolatából 2011. március 11-én Írországban született B. utónevű gyermekük, aki ugyancsak magyar állampolgár. Ebben az időszakban a szülői felügyeletet együttesen gyakorló szülők írországi tartózkodásukat véglegesnek tekintették, közösen döntöttek arról, hogy kiskorú gyermekük élettere, illetve a családi élet központja Írország lesz.

A gyermek hét hónapos korában a felperes visszament a munkahelyére dolgozni, ahol értékesítési asszisztensként hat órás munkaidőben foglalkoztatták. Erre tekintettel ezt követően a gyermek teljes körű ellátását, felügyeletét az alperes biztosította, aki ebben az időszakban regisztrált álláskereső volt.

A felek kiskorú gyermekükkel 2012. szeptember 8-án hazalátogattak. Ekkor a kapcsolatuk már konfliktusos volt. Magyarországra érkezésük napján az alperes szüleinek lakásában vita alakult ki közöttük. Az alperes kijelentette, hogy nem tér vissza Írországba, Magyarországon kíván élni és itt kívánja a közös kiskorú gyermeket felnevelni. A felperes célja ugyanakkor továbbra is az írországi letelepedés maradt.

A vitát követően az alperesi család kívánságára a felperes az alperesi lakást elhagyta. A gyermeket nem vihette magával, B. átmenetileg az alperes gondozásába került, a felperes a gyermeket csak az alperes, illetve családja hozzájárulásával látogathatta. Nem járultak hozzá, hogy a felperes a gyermeket magával vigye, tartva attól, hogy a gyermekkel visszaköltözik Írországba. Az apánál tartózkodás ideje alatt a gyermek két alkalommal kórházba került. Erről a család az anyát nem értesítette, illetve kérésére sem tájékoztatták arról, hogy melyik kórházban kezelik a kisfiút.

A felperes 2012. szeptember 12-én kereseti kérelmet terjesztett elő az alperessel szemben, amelyben kérte, hogy a bíróság a B. utónevű gyermeket nála helyezze el. Kérte az alperes kötelezését a mindenkori fizetése 20%-át kitevő, de legalább havi 15 000 forint összegű gyermektartásdíj megfizetésére. Ideiglenes intézkedéssel kérte továbbá a gyermek nála történő elhelyezését, illetve az alperes kötelezését a gyermek útlevelének kiadására.

Az alperes 2012. szeptember 13-án terjesztett elő keresetet a gyermek nála történő elhelyezése iránt. Ideiglenes intézkedéssel kérte B. nála történő elhelyezését. A kapcsolattartás biztosítását vállalta, azzal, hogy a felperes a gyermeket nem vihetné külföldre. Kérte továbbá, hogy a bíróság a gyermek tartózkodási helyének kijelölése kérdésében hozzon döntést, figyelemmel arra, hogy a felperes a közös kiskorú gyermeket tartósan, egy évet meghaladóan külföldön kívánja elhelyezni.

A bíróság az alperes által indított pert a felperes által egy nappal korábban kezdeményezett perhez egyesítette.

A perek egyesítését követően a felperes kérte, hogy a bíróság a tartózkodási hely kijelölésére vonatkozó alperesi kérelmet utasítsa el. Abban az esetben, ha a bíróság ezt mégis szükségesnek látja, úgy kérte, hogy a felperes szüleinek ingatlanában jelölje ki a gyermek tartózkodási helyét. Ezzel összefüggésben a gyermek érdekében a jogerős ítélet meghozataláig vállalta, hogy nem költözik vissza Írországba.

Az elsőfokú bíróság 2012. október 19-én kelt, 2012. december 5-én jogerőre emelkedett 10. sorszámú végzésével ideiglenes intézkedést hozott. Ebben a B. utónevű gyermeket a felperesi anyánál helyezte el. Kötelezte az alperest, hogy 3 napon belül adja ki a gyermeket az útlevelével és az egészségbiztosításával kapcsolatos okiratokkal együtt a felperesnek. A gyermek tartózkodási helyéül a Sz., K. u. 10. szám alatti felperesi szülői ingatlant jelölte ki. Az alperes és a gyermek közötti kapcsolattartást akként szabályozta, hogy az alperest naponta délután 17 órától 20 óráig a Sz., K. u. 10. szám alatti lakóingatlanban gyakorolható folyamatos kapcsolattartásra jogosította fel, míg az alperes ideiglenes intézkedés iránti kérelmét elutasította. A végzés alapján az alperes a B. utónevű gyermeket és annak útlevelét, továbbá az egészségbiztosítással kapcsolatos okmányait átadta a felperesnek.

A felperes 2012. november 29-én érkezett újabb beadványában kérte az ideiglenes intézkedést tartalmazó 10. sorszámú jogerős végzés részbeni megváltoztatását, ennek keretében a gyermek tartózkodási helye kijelölésére vonatkozó rendelkezés mellőzését és annak engedélyezését, hogy a gyermekkel a korábbi írországi lakóhelyére és egyben a gyermek szokásos tartózkodási helyére visszatérhessen. Ennek megfelelően kérte a kapcsolattartás újraszabályozását is.

Az alperes az ideiglenes intézkedés megváltoztatása és a kapcsolattartás újraszabályozása iránti felperesi kérelem elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság végzésével a felperes ideiglenes intézkedés megváltoztatása iránti kérelmét elutasította. Megállapította joghatóságának hiányát és a pert megszüntette.

Az elsőfokú bíróság a végzésének indokolásában megállapította, hogy a B. utónevű gyermek születése óta Írországban tartózkodott, Magyarországra hozatalát megelőzően ott volt a szokásos tartózkodási helye. Ez nem változott meg akkor sem, amikor a szülők őt 2012. szeptember 8-án Magyarországra hozták, ugyanis az alperes nem bizonyította kétséget kizáróan, hogy a felperessel közösen döntöttek volna a szokásos tartózkodási helyük megváltoztatásáról, Magyarországra történő áthelyezéséről, így arról is, hogy a közös kiskorú gyermekük élettere, a családi élet központja a továbbiakban Magyarországon lesz, mivel a szülői felügyeletet együttesen gyakorló szülők erről csak közösen dönthettek volna.

A bizonyítékokat értékelve az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a peres felek a magyarországi tartózkodásukat eredetileg csak átmeneti jellegűnek tekintették, a szabadságukat kívánták a magyarországi hozzátartozóik körében eltölteni. Ezt támasztja alá, hogy nem tettek lépéseket az írországi otthonuk, a felperes munkahelye, az alperes munkanélküli segélye felszámolása, illetve megszüntetése érdekében. Az alperes csak azt követően nyilvánította ki elhatározását az Írországba való visszatérés megtagadását illetően, amikor már Magyarországra, a szülei lakóingatlanába megérkeztek. Ekkor közölte azt az elhatározását is a felperessel, miszerint a gyermeket itt tartja, nem engedi vissza Írországba.

Mindezek következtében az alperes a gyermeket jogellenesen tartotta vissza Magyarországon. Erre tekintettel a gyermek feletti szülői felelősségre (elhelyezésre) vonatkozó ügyben az ír bíróság joghatósága az Európai Unió Tanácsának a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, illetve az 1347/2000/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2201/2003/EK rendelet (Brüsszel-II. A rendelet; a továbbiakban: Rendelet) 10. cikke alapján fennmaradt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!