Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.9.249 Fogyasztói szerződésben alkalmazott általános szerződési feltétel módosítása módjának tisztességtelensége nem vizsgálható, csak az ilyen feltétel tartalmának tisztességtelensége lehet a vizsgálat tárgya [Ptk. 209/A. § (1) bek., 209/B. § (1) bek.].

Az alperes az A.-i Szabad Strandon 2010. július 28. és augusztus 1-je között megrendezésre kerülő fesztivál rendezvényre szóló jegyek on-line értékesítését végezte, valamint a rendezvény alatt azok helyszíni értékesítését tervezte. A rendezvény szervezője a kezdést megelőzően bejelentette a rendezvény elmaradását. A jegyet megváltott fogyasztók az értékesített jegyek hátoldalán, illetve az alperes honlapján olvasható tájékoztatásnak megfelelően nagy számban jelentették be a jegyek árára vonatkozó visszatérítési igényüket az alperesnek, de az elzárkózott ennek teljesítésétől arra való hivatkozással, hogy arra nem ő, hanem a rendezvény szervezője köteles.

A rendezvényre szóló belépőjegy hátoldalán többek között az szerepelt: "A rendezvény elmaradás esetén a jegyek kizárólag a vásárlás helyszínén, az elmaradt rendezvény meghirdetett dátumától számított 30 napos jogvesztő határidőn belül, a jegy és a vásárlást igazoló bizonylat (nyugta) ellenében válthatók vissza. A visszaváltás részleteiről minden esetben tájékozódjon a www.ticketpro.hu weboldalon! A jegy árán kívül nem léphet fel semmilyen egyéb követeléssel, vagy kártérítési igénnyel a rendezőkkel, vagy a jegyforgalmazóval szemben. Egyéb esetekben jegyet nem cserélünk és nem váltunk vissza."

A rendezvény elmaradásának bejelentését követően az alperes 2010. július 30-án a saját honlapján "Mi a teendő, ha elmarad egy koncert?" kérdés alatt szereplő tájékoztatás tartalmát megváltoztatta.

Felperesek kereseti kérelmükben a Ptk. 209/A. § (2) bekezdése és a 209/B. § (1) bekezdése alapján annak megállapítását kérték, hogy a fesztiválra szóló belépőjegyek hátoldalán feltüntetett általános szerződési feltétel (ÁSzF) utólagos, az alperes honlapján július 30-án megjelent módosítása tisztességtelen, ezért semmis, az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal. Másodlagos annak megállapítását is kérték, hogy az alperes a Ptk. 205/A. § (1) és (3) bekezdése, valamint 207. §-a alapján a jegyek vételárának visszatérítéséért helytállni köteles.

Álláspontjuk szerint a jegyek hátoldalán és az alperes honlapján olvasható tájékoztatás általános szerződési feltételnek minősül, melyben a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint az alperes maga vállalata a jegyek visszatérítését. Ezt az általános szerződési feltételt az alperes a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével a vele szerződő felek hátrányára egyoldalúan, és indokolatlanul utólag változtatta meg. E változtatás arra irányul, hogy a fogyasztók a rendezvény szervezőktől követeljék vissza a jegyek vételárát annak ellenére, hogy a fogyasztók annak tudatában vásárolták meg a jegyet, hogy annak árát a koncert elmaradása esetén az alperes téríti meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jegy hátoldalán feltüntetett feltételek nem az alperes feltételei, hanem a rendezvény szervező tájékoztatása a visszaváltás helye és időtartama tekintetében. E feltételeket nem az alperes, hanem a rendezvény szervező változtatta meg, amikor közleményét számos egyéb sajtófelület mellett az alperes honlapján is közzétette. Álláspontja szerint nem áll szerződéses kapcsolatban a fogyasztókkal, így azok szerződésből eredő jogosultságait és kötelezettségeit sem módosíthatta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megítélése szerint az alperes és a rendezvény szervező társaság közötti jegypénztári megállapodásból egyértelműen megállapítható, hogy az alperes által forgalmazott jegy megvásárlásával a fogyasztó mind az alperessel, mind a rendezvény szervezővel egyszerre létesített jogviszonyt. A jegyek hátoldalán szereplő feltételek az alperes által alkalmazott általános szerződési feltételeknek minősülnek, a felperesek keresete azonban nem ezek tisztességtelenségének megállapítására, hanem az alperes honlapján közzétett tájékoztatás mint általános szerződési feltétel módosításának tisztességtelenségére irányult. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a honlap e tartalma tájékoztatásnak és nem általános szerződési feltételnek minősül, ezért azt a Ptk. 209/B. § alapján a felperesek érdemben nem támadhatták.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta. A fellebbezés indokaira tekintettel arra hivatkozott: a felperesek által előterjesztett közérdekű kereset egyrészt az alperes által alkalmazott - a jegyek visszaváltására vonatkozó - általános szerződési feltétel utólagos módosítása tisztességtelenségének megállapítására, másrészt annak megállapítására irányul, hogy az alperest helytállási kötelezettség terheli a jegyek vételárának visszatérítése vonatkozásában. A másodfokú bíróság az első kereseti kérelmet úgy ítélte meg, hogy csak a fogyasztói szerződés részévé váló általános szerződési feltételnek a tartalma lehet tisztességtelen, a módosítása érvénytelenségi jogalapra történő hivatkozással nem támadható. A Ptk. 205/B. § (1) bekezdése alapján a módosított általános szerződési feltétel csak akkor válik a szerződés részévé, ha alkalmazója lehetővé tette, hogy a másik fél annak tartalmát megismerje, és ha azt a másik fél kifejezetten, vagy ráutaló magatartással elfogadta. E jogszabályi feltételek hiányában a már megkötött szerződések tartalma nem módosulhatott, azaz a fogyasztók által megvásárolt jegyek hátoldalán szereplő visszaváltási feltételek a hatályosak.

A második kereseti kérelem a másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes helytállási kötelezettségének megállapítására irányult, mely per a Ptk. alapján a felperesek által nem indítható. A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) 39. §-a alapján lehetőségük van a felpereseknek arra, hogy pert indítsanak az alperes ellen. Az ilyen kereset törvényben megfogalmazott célja olyan ítéleti rendelkezést feltételez, amely alapján az alperest fizetési kötelezettség terhelné a fogyasztókkal szemben. Az Fgytv. nem utal arra, hogy annak alapján kérhető-e keresettel megállapítás és milyen feltételekkel, így speciális jogszabályi rendelkezés hiányában a Pp. 123. §-ának a megállapítási kereset előterjeszthetőségére vonatkozó általános feltételei ez esetben is megfelelően alkalmazandók. Az előterjeszthetőség általános konjunktív feltételei közül a perbeli esetben a fogyasztói érdekek megóvásának szükségessége fennáll, a másik feltétel viszont hiányzik, mert az Fgytv. 39. §-a alapján az alperes marasztalását nem lehet kizártnak tekinteni. A felperesek marasztalási keresetet nem terjesztettek elő, ezért a második kereseti kérelmüket is el kellett utasítani.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmükben a felperesek a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a kereseti kérelmüknek helytadó ítélet meghozatalát kérték. Hivatkoztak arra, hogy a jegyek hátoldalán, valamint az alperes honlapján található tájékoztatások a Ptk. 205/A. § (1) bekezdése alapján általános szerződési feltételnek minősülnek, melyeknek módosítása a Ptk. 209. § (1) bekezdése alapján tisztességtelen, mert a fogyasztókra nézve egyoldalúan és hátrányosan korlátozza a jegyek visszaváltásának lehetőségét. Álláspontjuk szerint a másodfokú bíróság jogszabálysértő módon utasította el második kereseti kérelmüket. Értelmezésük szerint az Fgytv. 39. § (1) bekezdése alapján csak megállapítást lehet kérni, marasztalást nem, ezért tévedett a másodfokú bíróság, amikor ezzel ellentétes jogértelmezése alapján a Pp. 123. §-ában foglaltakat is figyelembe véve elutasította ezt a keresetüket. Hivatkoztak továbbá az Fgytv. 2012. július 29-től hatályos módosított 39. §-ában foglaltakra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!