Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Zalaegerszegi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.337/2006/10. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 103. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 2. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Balogh Erzsébet, Patus Sándor, Tóth Károlyné

Kapcsolódó határozatok:

*Zalaegerszegi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.337/2006/10.*, Zalaegerszegi Törvényszék Mf.20707/2007/4., Kúria Mfv.10820/2007/4. (BH 2009.5.159)

***********

Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság

3.M.337/2006/10.sz.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A dr. Takács Gábor ügyvéd / 2400 Dunaújváros, Petőfi S. u. 63. / által képviselt felperes neve/ felperes címe /szám alatti lakos felperesnek, Török Ügyvédi Iroda / ügyintéző: dr. Török Ferenc ügyvéd 8900 Zalaegerszeg, Várkör 9. / által képviselt alperes neve / alperes címe /szám alatti alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása iránt indított perében a munkaügyi bíróság meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A munkaügyi bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Köteles a felperes az alperesnek 15 napon belül megfizetni 120.000 / Egyszázhúszezer / Ft perköltséget.

A le nem rótt illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítést követő naptól számított 15 nap alatt a Zala Megyei Bírósághoz intézett, de a Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróságnál írásban három példányban benyújtható fellebbezésnek van helye.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelemben kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását, illetve, ha a fellebbezés a Pp.256/A.§. /1/ bekezdés b-c-d/ pontjában foglaltak szerinti, a tárgyalás tartását.

I n d o k o l á s :

A munkaügyi bíróság a keresetlevél tartalma felperes és az alperes törvényes képviselőjének személyes előadása, tanú 1, tanú 2, tanú 3 vallomásai és a becsatolt iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A felperes az alperes alkalmazásában dolgozott marós munkakörben. Az alperes a munkavállalók számára 2006. március 1. napjára munkavédelmi oktatást szervezett, melyen a felperes saját kérésére nem vett részt, mivel több munkatársával együtt temetésre ment, végül is a munkavédelmi oktatás el is maradt.

A munkavédelmi oktatás pótlására 2006. március 2. napján csütörtökön 13.30-tól 14.30-ig került sor. A felperes ezen a munkavédelmi oktatáson nem vett részt. A munkavédelmi oktatás megkezdését követően átment azon a helyiségen ahol a munkavédelmi oktatás zajlott, kávét főzött és kezével jelezte azt, miszerint írják alá helyette a jelenléti ívet, majd eltávozott.

Még aznap este a felperest üzemvezető az oktatáson való távollét miatt számonkérte, másnap pénteken délután a felperes telefonon beszélt az alperesi Kft. ügyvezetőjével, aki nem fogadta el a felperes védekezését és közölte a felperessel a rendkívüli felmondást. alperesi ügyvezető 2006. március 6-8. között külföldön tartózkodott, üzemvezető 2006. március 6. napján a felperesnek átadta a rendkívüli felmondást, melyen az alperesi Kft. bélyegzője, az alperesi ügyvezető aláírás bélyegzője, valamint üzemvezető aláírása szerepelt. A rendkívüli felmondás indokolása szerint a felperes a munkáltató által kötelezően megtartott munkavédelmi oktatáson nem vett részt, az oktatás helyszínére csak kávéfőzés indokkal ment be, amint ezzel végzett ismét elhagyta a helyszínt, az oktatási jegyzőkönyvet mással íratta alá, ezzel szembe helyezkedett a cégvezetés által kötelezően kiírt elvárással, illetve 1993. évi XLIII. tv. 60.§. /1/ bekezdés e./ pontjában foglalt együttműködési kötelezettségének, ezzel az Mt. 103.§./1/ bekezdés c./ pontja szerinti munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségének nem tett eleget.

A felperes végleges kereseti kérelemben kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperes 2006. március 6. napján közölt rendkívüli felmondása jogellenes, állapítsa meg azt, miszerint a felperes munkaviszonya az alperesnél 2007. február 2. napján szűnt meg, ezidáig kérte az elmaradt munkabér, 45 nap felmondási időre járó átlagkereset, 2 havi végkielégítés és 6 havi átalánykártérítés megfizetésére kötelezni az alperest késedelmi kamattal együtt arra hivatkozva, hogy egyrészt a rendkívüli felmondást üzemvezető közölte, ő is írta alá, azonban a munkaszerződés szerint a munkáltatói jogkör gyakorlója az ügyvezető igazgató, így a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó nyilatkozatot a munkáltató részéről csak a munkáltatói jogkör gyakorlója teheti meg, ha nem ő teszi, a felmondás érvénytelen, másrészt a felperes mulasztást nem követett el mivel az oktatásról nem értesült, harmadrészt a felperes álláspontja szerint a kötelezettségszegés nem jelentős mértékű, mert a munkavédelmi oktatás pótolható lett volna a későbbiekben, továbbá szintentartó munkavédelmi oktatásról volt szó, melyet évente kell tartani és az előző munkavédelmi oktatástól az egy év nem telt el. A felperes szerint az Mvt. 55. §. /1/ bekezdés b./ pontja alapján az oktatást rendes munkaidőben kellett volna megtartani 13.30-as munkavédelmi oktatás kezdő időpont kívül esett a felperes rendes munkaidején.

Az alperes a kereset elutasítását kérte mivel álláspontja szerint üzemvezető az ügyvezető felhatalmazása alapján járt el és a felperesnek tudomása volt a munkavédelmi oktatásról, a dohányzó helyiségében ahol az automaták vannak a faliújságon szerepelt a munkavédelmi oktatás időpontja, a felperes ezen helyiségen keresztül haladva juthat el a kávéfőző géphez.

Minden munkavállaló tudott arról, hogy munkavédelmi oktatás van. A munkavédelmi oktatás a munkáltatónak, illetve a munkavállalónak kötelezettsége. A felperes tudott arról, hogy munkavédelmi oktatás folyik, bement a terembe és kávét főzött. Megtehette volna, hogy a munkavédelmi oktatáson leül, megkérdezi, hogy milyen oktatás folyik. Ettől függetlenül kávét főzött és elment, ezzel olyan magatartást tanúsított amely morális törést eredményezett.

Az alperes hivatkozott az Mt. 103.§. /1/ bekezdés c./ pontjára és álláspontja szerint ezen kötelezettség tartalma több irányú, jelenti egyrészt, hogy a munkavállaló általában olyan pozitív magatartást tanúsít amellyel elősegíti a munkáltatói feladat megoldását, ha a munkavállaló olyan magatartást tanúsít amely alkalmas a munkáltató üzleti és szolgálati tekintélyének lejáratására, ezzel súlyos kötelezettségszegést követ el. Az alperes véleménye szerint a felperes által tanúsított magatartás alkalmas volt a munkáltató üzleti és szolgálati tekintélyének lejáratására, ezzel a felperes súlyos kötelezettségszegést követett el. A felperes az Mvt. 60. §-át negligálta, a felperesnek részt kellett volna vennie a munkavédelmi oktatáson.

A felperes keresete nem megalapozott.

A Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XX.tv. /Mt. / 96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!