Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2024.11.280 A közigazgatási per indítására szolgáló határidőbe az igazgatási szünet időtartama nem számít bele, függetlenül attól, hogy a keresetlevél előterjesztésére kormányzati igazgatási szerv vagy más a jogosult [369/2022. (IX. 29.) Korm.rendelet (R.) 2. § (2) bek. c) pont; 2017. évi I. törvény (Kp.) 48. § (1) bek. i) pont, 121. § (2) bek.; 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 148. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.700918/2023/25., Kúria Kfv.37099/2024/7. (*BH 2024.11.280*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű alperesi érdekelt mint építtető a … helyrajzi számon nyilvántartott ingatlanra (a továbbiakban: társasházi ingatlan) az alperes határozatával a meglévő lakóépület tetőtérbeépítésével, 5 db lakás építésére bontási és építési engedélyt kapott.

[2] Az I. rendű és II. rendű felperesek a szomszédos ingatlanban (a továbbiakban: szomszédos ingatlan) lakás tulajdonnal rendelkeznek, a társasházi ingatlan tetőtérbeépítésének engedélyes tervtől eltérő kivitelezésére hivatkozva bejelentést tettek. Az alperes a bejelentést követően építésrendészeti eljárást indított, a 2022. november 10-én tartott helyszíni szemle alapján megállapította, hogy az építési engedélytől eltérő, szakszerűtlen kivitelezés a szomszédos ingatlan kéményeinek használatát veszélyezteti, mivel a kialakított új tűzfal magasabban épült meg, mint az ahhoz tűzfallal csatlakozó szomszédos épület meglévő szintje.

[3] Az alperes határozatával a kivitelezési tevékenységet a naplóvezetés súlyos hiányosságai miatt leállította, majd határozatával az I-II. rendű alperesi érdekelteket a szomszédos ingatlan égéstermék elvezetőinek biztonságos használata érdekében szükséges munkálatok elvégzésére kötelezte.

[4] A határozat jogorvoslati kioktatása szerint a döntés ellen fellebbezésnek nincs helye, a közléstől számított 15 napon belül közigazgatási per indítható.

A kereset és a védirat

[5] Az I. rendű és II. rendű felperesek keresetükben az alperes határozatának a megsemmisítését, új eljárásra kötelezését kérték. Előadták, hogy a határozatot 2022. december 7-én vették át, azonban a 2022. december 22-től 2023. január 6-ig tartó igazgatási szünet miatt a keresetindítási határidő 2023. január 7-én telt le.

[8] Az alperes védiratában elsődlegesen a keresetlevél visszautasítását kérte. A keresetlevél elkésett, a késedelem kimentésére vonatkozó igazolási kérelmet nem tartalmazott, így azt a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 48. § (1) bekezdés i) pontja alapján vissza kell utasítani.

[9] Az I.-II. rendű alperesi érdekeltek a kereset elutasítását kérték. Elsődlegesen a felperesek kereshetőségi jogának hiányára hivatkoztak.

Az elsőfokú ítélet

[10] Az elsőfokú bíróság az alperesi határozatot megsemmisítette és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte.

[11] Indokolásában megállapította, hogy a kormányzati igazgatási szünet elrendeléséről és a kormányzati igazgatási szünetre alkalmazandó veszélyhelyzeti szabályokról szóló 369/2022. (IX. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdése szerint a rendelet tárgyi hatálya a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Kit.) 2. § (1) és (4) bekezdéseiben rögzített területi kormányzati igazgatási szervként alperesre is kiterjed.

[12] A R. 2. § (2) bekezdés c) pontja szerint a R. 1. § (2) bekezdése alapján 2022. december 22. napjától 2023. január 6. napjáig elrendelt igazgatási szünet időtartama a közigazgatási per indítására szolgáló határidőbe nem számít bele.

[13] Az alperes határozatának 2022. december 7-ei átvétele alapján a keresetindítási határidő 2022. december 22-én járt volna le, azonban az igazgatási szünetre tekintettel a keresetindítási határidőt a R. 2. § (2) bekezdés c) pontja alapján megtartottnak minősül, ezért a keresetlevél visszautasításának, illetőleg az eljárás megszüntetésének nem volt helye.

[14] A felperesek perbeli jogképessége kétséget kizáróan megállapítható, mivel a megelőző eljárás ügyfelei voltak, részükre a támadott határozatot kézbesítették, ekként az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 114. § (1) bekezdésének megfelelően - mint a megelőző eljárás ügyfelei - a döntés ellen közigazgatási pert indíthattak.

[15] Az alperes határozata jogszerűségével összefüggésben az ügy érdemére kiható tényállástisztázási és indokolási hiányosságot tárt fel, amely megalapozta a rendelkezését.

A felülvizsgálati kérelem, ellenkérelem

[16] Az alperes felülvizsgálati kérelmében a Kp. 121. § (1) bekezdés a) pontja alapján a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására, új határozat hozatalára utasítását kérte.

[17] Álláspontja szerint a R. hatálya az 1. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint a kormányzati igazgatási szervekre terjed ki és a 2. § (2) bekezdését csak a személyi hatálya alá eső alanyok esetében lehet alkalmazni. Az I-II. rendű felperesek a határozatról 2022. december 8-án értesültek, a keresetlevelük benyújtására nyitva álló 15 napos határidő 2022. december 23-án járt le, így a 2023. január 7-én benyújtott keresetlevél elkésett, azt a Kp. 48. § (1) bekezdés i) pontja alapján vissza kell utasítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!