Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.4.110 Végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés helyett elzárás kiszabása nem ütközik a súlyosítási tilalomba [Be. 354. §].

[1] A járásbíróság a 2016. december 9-én meghozott és kihirdetett ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki tartási kötelezettség elmulasztásának vétségében [Btk. 212. § (1) bek.].

[2] Ezért őt 10 hónap - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztés-büntetésre ítélte. Rendelkezett arról, hogy a szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén annak végrehajtási fokozata fogház.

[3] Megállapította, hogy a szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontja a büntetés kétharmad részének, legkevesebb három hónapnak a kitöltését követő nap.

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletét az ügyész tudomásul vette. Ellene a védő jelentett be fellebbezést enyhítésért.

[5] A törvényszék a 2017. április 20-án tartott tanácsülésen meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: a terheltet - felfüggesztett szabadságvesztés-büntetés helyett - 50 nap elzárásra ítélte. Kimondta, hogy az elzárást büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[6] A jogerős ítélet ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a jogalap megjelölése nélkül, tartalmát tekintve azonban a Be. 416. § (1) bekezdés d) pontja alapján. Azt kifogásolta, hogy a másodfokú bíróság a súlyosítási tilalom megsértésével szabadságelvonással nem járó - végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés - büntetés helyett szabadságelvonással járó büntetést - elzárást - szabott ki. Álláspontja szerint az elzárás, mint személyi szabadság elvonásával járó büntetés, a jogalkotó szándéka szerint a rövid tartamú végrehajtandó szabadságvesztés alternatívája, s nem pedig a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztésé.

[7] A védő ezért elsődlegesen a jogerős határozat megváltoztatását, s ennek keretében a jogerős ítéletben kiszabott büntetés helyett annál enyhébb, "jogszabályszerű" büntetés kiszabását, másodlagosan a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését, és a másodfokon eljárt bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[8] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, mert álláspontja szerint a felfüggesztett szabadságvesztés helyett elzárás kiszabása nem ütközik a súlyosítási tilalomba. Erre tekintettel a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

[9] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 424. § (1) bekezdés első fordulata szerint tanácsülésen bírálta el.

[10] A Kúria a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot az abban rögzített tényállás alapulvétele mellett egyrészt a felülvizsgálati indítványban megjelölt, illetve tartalmában hivatkozott - a Be. 416. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott - okból, másrészt - a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában írt egyéb eljárásjogi felülvizsgálati okok tekintetében - hivatalból [Be. 423. § (4)-(5) bek.] bírálta felül. Ennek során a felülvizsgálati indítványt alaptalannak, a Legfőbb Ügyészség nyilatkozatát alaposnak találta.

[11] A Be. 416. § (1) bekezdés d) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a súlyosítási tilalom megsértésével került sor.

[12] Arra helyesen utalt felülvizsgálati indítványában a védő, hogy a súlyosítási tilalom a jogorvoslati eljáráshoz kapcsolódik. A Be. 416. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott felülvizsgálati ok ennek megfelelően főszabályként a másodfokú (esetleg a harmadfokú) ügydöntő határozathoz kapcsolódhat, mivel szabályainak megsértésére is (itt most nem vizsgálva a hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban érvényesülő súlyosítási tilalomra vonatkozó rendelkezéseket) csak a másodfokú vagy a harmadfokú eljárás szakaszában kerülhet sor. Ezért a Kúria a felülvizsgálati eljárásban mindenekelőtt azt vizsgálta, hogy volt-e az ügyben olyan, a terhelt terhére bejelentett fellebbezés, amely a súlyosítási tilalmat feloldotta.

[13] Az iratok tartalma alapján azt állapította meg, hogy ebben az ügyben az ügyész az elsőfokú bíróság ítéletét tudomásul vette, tehát a terhelt terhére nem jelentett be fellebbezést. Az ítélet ellen kizárólag a védő jelentett be fellebbezést a terhelt javára, a büntetés enyhítése érdekében.

[14] A Be. 354. § (1) bekezdése értelmében a másodfokú bírósági eljárásban a terhelt büntetését csak akkor lehet súlyosítani, ha a terhére fellebbezést jelentettek be.

[15] Mivel tehát az ügyész a terhelt terhére nem jelentett be fellebbezést, helyesen hivatkozott a védő arra, hogy a súlyosítási tilalom beállt és a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetésnél súlyosabb büntetést már nem szabhatott ki.

[16] A súlyosítási tilalom jogi tartalmát - az első- és a másodfokú ügydöntő határozat viszonylatában - a Be. 354-355. §-a határozza meg.

[17] A Be. 354. § (4) bekezdése az a)-g) pontban tételes jogi rendelkezéssel határozza meg azokat a büntetéseket, amelyeket a súlyosítási tilalom folytán a másodfokú bíróság a vádlott terhére bejelentett fellebbezés hiányában nem szabhat ki. Ez a felsorolás kimerítő (taxatív) jellegű, azaz a törvény a további bővítést nem engedi meg. Eszerint a súlyosítási tilalom folytán a másodfokú bíróság a terhelt terhére bejelentett fellebbezés hiányában nem szabhat ki

[18] a) büntetést azzal szemben, akinek az ügyét első fokon önállóan alkalmazott intézkedéssel bírálták el,

[19] b) elzárás, közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás, kitiltás, a sportrendezvények látogatásától való eltiltás, kiutasítás helyett szabadságvesztést annak felfüggesztése mellett sem,

[20] c) felfüggesztett szabadságvesztés helyett végrehajtandó szabadságvesztést,

[21] d) végrehajtandó szabadságvesztés helyett hosszabb tartamú szabadságvesztést, annak felfüggesztése mellett sem,

[22] g) lefokozás, szolgálati viszony megszüntetése helyett szabadságvesztést, annak felfüggesztése mellett sem.

[23] E felsorolás b) pontja alapján kétségtelenül megállapítható - és ebben az ítélkezési gyakorlat is következetes -, hogy a törvény a felfüggesztett szabadságvesztést az elzáráshoz képest súlyosabb büntetésnek tekinti.

[24] A törvényszék mint másodfokú bíróság tehát akkor, amikor az elsőfokú bíróság határozatát megváltoztatta, és a terheltet felfüggesztett szabadságvesztés-büntetés helyett elzárásra ítélte, a súlyosítási tilalmat nem sértette meg.

[25] A Kúria a büntetés enyhítésére irányuló felülvizsgálati indítványra tekintettel megállapította továbbá, hogy a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja értelmében a büntetés revíziójára a felülvizsgálat eredményeként csak akkor van lehetőség, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, vagy a büntetőjog más szabályának megsértése miatt került sor törvénysértő büntetés kiszabására. Miután az elbírált cselekmények minősítése törvényes, és más anyagi jogszabálysértés sem történt, a kiszabott büntetés mértékét a Kúria nem vizsgálhatta (EBH 2011.2387.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!