Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2011.2387 A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján - a Be. 373. §-a (1) bekezdésének III. a) pontjára figyelemmel - az indokolási kötelezettség elmulasztása csak akkor felülvizsgálati ok, ha a bíróság indokolási kötelezettségének olyan mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

Amennyiben pedig a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálattal érintett cselekmények vonatkozásában anyagi jogszabálysértést nem észlelt, a büntetés önálló vizsgálatára a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja nem biztosít lehetőséget [Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja, c) pontja, 373. § (1) bekezdés III. a) pontja].

A városi bíróság a 2009. október 13. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli, a Btk. 170. § (1) bekezdése szerinti testi sértés vétségében, amelyből 1 rendbeli folytatólagosan elkövetett; a 170. § (2) bekezdése szerinti testi sértés bűntettében; a 323. § (2) bekezdés b) pontja szerinti folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében; 5 rendbeli, a 277. § (1) bekezdés I. fordulata szerinti okirattal visszaélés vétségében; a 175. § (1) bekezdés szerinti személyi szabadság megsértésének bűntettében; a 271. § (1) bekezdés szerinti garázdaság vétségében; a 233. § (1) bekezdés szerinti hamis vád bűntettében; valamint a 242/A. § (2) bekezdése szerinti hatósági eljárás akadályozása bűntettének kísérletében. Ezért halmazati büntetésül hat évi fegyházbüntetésre és hat évi közügyektől eltiltásra ítélte; emellett rendelkezett az előzetes fogtartás beszámításáról, a lefoglalt bűnjelről és a bűnügyi költség viseléséről.

Az ítéleti tényállás lényege a következő:

A sértett a terhelttel kötött megállapodása alapján 2006 őszétől a terhelt házában lakott, aki gondoskodott élelmezéséről is, ennek fejében a sértett a havi - kb. 25 000 forint összegű - szociális juttatását átadta a terheltnek.

I. 2007 tavaszától a terhelt gyakran - napi, illetve heti rendszerességgel - bántalmazta a sértettet, őt ököllel, seprűnyéllel, kapanyéllel ütlegelve. A bántalmazás következtében a sértettnek nyolc napon belül gyógyuló sérülései keletkeztek, ezek miatt korábban orvosnál nem járt. 2008. október 7. napján azonban joghatályos magánindítványt terjesztett elő a terhelt ellen könnyű testi sértés vétsége miatt.

II. 2008. szeptember elején a terhelt a sértettet egy seprűnyéllel kétszer megütötte; az egyik ütés a szemöldökénél, a másik bal arcfelénél érte. Az ütés következtében a sértett bal oldali állkapcsának töréses sérülését szenvedte el, a sérülés gyógytartama nyolc napon túli, tényleges gyógytartama 3-4 hét.

III. A terhelt a 2007. tavasza és 2008. október 6. napja közötti időszakban a sértettet rendszeres bántalmazással megfélemlítette, tőle a megemelt összegű - havi 65 000 forintos - járulékát, illetve nyugdíját követelve, amit a többszöri bántalmazás hatására a sértett neki rendszeresen át is adott. Emellett átadta a terhelt követelésére a 2008 augusztusában nyugdíj-kiegészítésként kapott 500 000 forintot is.

IV. A terhelt 2007 tavaszán annak beleegyezése nélkül elvette a sértettől személyi igazolványát, lakcímkártyáját, adóazonosító kártyáját, társadalombiztosítási kártyáját, illetve közgyógyellátási igazolványát, és azokat magánál tartotta.

V. A sértett 2008. október 7. napján - miután a bal lábszárán a terhelt bántalmazása következtében keletkezett sérülése elfertőződött - megjelent a rendőrkapitányságon azzal a céllal, hogy ott a terhelt ellen feljelentést tegyen. Erről értesülve a terhelt feleségével együtt ugyancsak a kapitányságra ment, és a bent tartózkodó sértettet megragadva megpróbálta őt onnan kivonszolni. Ezalatt a sértettet személyi szabadságától rövid időre megfosztotta.

VI. A terhelt a sértettet azért akarta eltávolítani a rendőrségről, hogy ne tudjon feljelentést tenni; ebben a kiabálásra oda érkező két rendőr akadályozta meg. A sértett ezután a terhelt ellen feljelentést tett, ami alapján zsarolás bűntette és más bűncselekmény miatt a terhelttel szemben nyomozás indult.

VII. A kapitányság épületét elhagyva a terhelt veszekedni kezdett a feleségével, akit két alkalommal, nyitott tenyérrel arcul is ütött. A bántalmazás következtében a felesége nyolc napon belül gyógyuló, a száj sebzésével, vérzéssel járó sérülést szenvedett el, és a terhelt ellen könnyű testi sértés vétsége miatt 2008. október 7. napján joghatályos magánindítványt terjesztett elő.

A terhelt cselekménye alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást keltsen.

VIII. A terheltet az ellene zsarolás bűntette miatt indult nyomozás során - védője jelenlétében - gyanúsítottként hallgatták meg 2008. december 3-án, és arról a rendőr-főtörzsőrmester jegyzőkönyvet készített, amelyet a jelenlévők aláírtak. A városi ügyészséghez 2009. április 1-jén küldött beadványában a terhelt azt állította, hogy a jegyzőkönyvbe valótlanul és utólag került bele az, hogy ő elismerte, miszerint a feleségét egy alkalommal szájon vágta.

A megyei bíróság a bejelentett fellebbezésekre tekintettel az elsőfokú határozatot felülbírálta, és azt a 2010. április 29. napján kelt ítéletével megváltoztatva a terhelt terhére megállapított, folytatólagosan elkövetett testi sértés vétségeként, valamint testi sértés bűntetteként értékelt cselekményeket a Btk. 170. § (2) bekezdés szerinti, folytatólagosan elkövetett testi sértés bűntettének minősítette; egyebekben - a bűncselekmények megnevezését pontosítva - helybenhagyta azt.

Az elsőfokú ítéletben rögzített tényállás III. pontjában írtakat kiegészítette, illetve helyesbítette azzal, hogy a terhelt a sértettől 2008 novemberéig a havi 24 000 forint összegű járadékát, majd a havi 69 800 forint összegű nyugdíját követelte és vette el, míg a 2008 augusztusában kézhez kapott 500 000 forintot a sértett a terhelt utasítására a terhelt feleségének adta át. Emellett ugyancsak a terhelt utasítására a sértett tulajdonát képező ingatlan bérbeadásából származó 60 000 forintot is a terhelt felesége kapta kézhez.

A jogerős határozatok ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt, annak jogalapját ugyan a Be. 427. § (1) bekezdésének a) és b) pontjában jelölve meg, tartalma szerint azonban a Be. 416. § (1) bekezdés a), b) és c) pontja alapján.

Indítványában részben arra hivatkozott, hogy a terhére megállapított bűncselekményeket nem követte el, a sértett önként fizetett ellátása és lakhatása fejében, őt soha nem bántalmazta, a sértett sérüléseit ittas állapotban elszenvedett balesetei során szerezte, őt nem tartotta félelemben, szabadon közlekedett, iratait nem vette el, azokat a sértett önszántából adta át az ő feleségének, a rendőrkapitányság épületéből sem akarta eltávolítani, csupán beszélt vele, és eközben átkarolta, személyi szabadságát nem sértve meg; igazát azonban a bíróság nem hagyta bizonyítani.

Támadta a cselekmények minősítését is. Álláspontja szerint a Btk. 170. § (1) bekezdésébe ütköző testi sértés vétsége nem foglalható a folytatólagosság egységébe a (2) bekezdés szerinti testi sértés bűntettével, mivel az utóbbi nem az (1) bekezdés szerinti bűncselekmény minősített esete. Emellett a tényállás I. pontja szerinti könnyű testi sértés vétségének és a zsarolás bűntettének bűnhalmazata is kizárt, ez a testi sértés kétszeres értékelését jelenti, így bűnössége megállapítására az e tényállási pontban leírt könnyű testi sértés vétségében törvénysértően került sor.

A tényállás I-IV. pontjaiban írt cselekmények kapcsán emellett azt is sérelmezte, hogy az általa indítványozott bizonyítás elrendelésére nem került sor, és a bíróság indokolási kötelességét elmulasztva nem adott számot arról, hogy miért nem tett eleget indítványának.

Az indokolási kötelezettség elmulasztására hivatkozva sérelmezte azt is, hogy a bíróság nem fejtette ki: miért rendelte a törvényben előírtnál szigorúbb fokozatban végrehajtani a vele szemben kiszabott szabadságvesztést.

Indítványa elsősorban a megtámadott határozatok megváltoztatására, másodsorban azok hatályon kívül helyezésére és az első fokon eljárt bíróság új eljárásra utasítására irányult.

A Legfőbb Ügyészség és képviselője a nyilvános ülésen a tényállást támadó részében a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, egyebekben alaptalannak találta. Álláspontja szerint a tényállás I. pontja szerinti testi sértés vétsége nem a zsarolás eszközcselekménye volt, miután a terhelt hosszabb időn keresztül bántalmazta a sértettet, bár nem vitás, hogy felismerte: a korábbi bántalmazások hatására a sértettben a jövőbeni bántalmazásoktól való félelem alakult ki, aminek hatására követelésének eleget fog tenni. Emellett ugyan a súlyos testi sértés bűntette valóban nem a könnyű testi sértés vétségének minősített esete, így azok a folytatólagosság egységébe nem tartozhatnak, ez azonban a kiszabott büntetés törvényességét nem érinti.

Ezért a megtámadott határozatok hatályban tartását indítványozta (BF.2820/2011.).

A terhelt indítványát fenntartotta. A védő ehhez csatlakozva az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a megtámadott határozatot a Be. 423. § (4) bekezdésére tekintettel az indítványban megjelölt okok alapján vizsgálta felül; emellett e törvényhely (5) bekezdése alapján hivatalból figyelemmel volt a 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt és a terhelt által nem hivatkozott - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező - esetleges eljárási szabálysértésekre is.

A felülvizsgálati indítványt azonban részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta.

Az eljárási kifogások kapcsán a következőkre mutat rá:

A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján - a Be. 373. §-a (1) bekezdésének III. a) pontjára figyelemmel - felülvizsgálati ok, ha a bíróság indokolási kötelezettségének olyan mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

Az ennek kapcsán a terhelt által hivatkozott kifogások azonban nem foghattak helyt. A megtámadott határozatok részint akkor sem váltak volna felülbírálatra alkalmatlanná, ha a terhelt által állítottak megfelelnének a valóságnak; részint pedig az elsőfokú bíróság - eleget téve indokolási kötelezettségének - számot adott ítéletében arról, hogy miért rendelte a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztést fegyházban végrehajtani, ahogy arról is, hogy miért tartotta szükségtelennek a terhelt által felajánlott bizonyítás elrendelését (elsőfokú ítélet 12. oldalának első és utolsó bekezdése).

Nem észlelt a Legfelsőbb Bíróság a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt - a Be. 373. §-a (1) bekezdésének I. b) és c) pontjában, valamint II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott - egyéb eljárási szabályszegést sem.

A Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja alapján felülvizsgálatnak van helye az ítélet ellen, ha a terhelt bűnösségének megállapítására büntető anyagi jogi szabály megsértésével került sor, míg a b) pont alapján felülvizsgálati ok, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint azonban a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó; az indítványban a tényállás nem támadható. Ebből következően csak e tényállás alapján vizsgálható az, hogy a terhelt bűnösségének megállapítására anyagi jogi szabály megsértésével került-e sor, illetve törvénysértő-e a bűncselekmények minősítése.

Az indítványozó akkor, amikor arra hivatkozott, hogy a terhére megállapított bűncselekményeket nem követte el, az ott írt cselekmények nem az elsőfokú ítéletben rögzítettek szerint valósultak meg, az irányadó tényállást támadta, így a Legfelsőbb Bíróság az indítványnak ezen részével - miután a felülvizsgálat ez okból kizárt - érdemben nem foglalkozott.

A terhelt azon hivatkozása pedig, hogy a zsarolás bűntette és a testi sértés vétsége nem lett volna megállapítható a terhére egymással halmazatban, nem helytálló.

Az irányadó tényállás szerint a terhelt a sértettet 2007 tavaszától kezdődően rendszeresen bántalmazta, mégpedig napi, illetve heti rendszerességgel; a tényállás szerint minden előzmény és ok nélkül. Ebből pedig nem vonható le az a következtetés, hogy minden egyes alkalommal kizárólag azért bántalmazta a sértettet, hogy a jövedelme átadására kényszerítse. Emellett a tudatának kétségtelenül át kellett fognia azt, hogy a bántalmazások miatti állandó félelem a sértett akaratát legalábbis korlátozza. Így helyesen minősítették a tényállás I. és III. pontjában írt cselekményt az eljárt bíróságok testi sértésnek is a zsarolás mellett.

Az indítványozó arra is tévesen hivatkozott, hogy a Btk. 170. § (1) bekezdése szerinti testi sértés vétsége, valamint a (2) bekezdés szerinti testi sértés bűntette önálló tényállások, így e két bűncselekmény nem foglalható a folytatólagosság egységébe. Az 1978. IV. tv. (Btk.) 170. § (1) bekezdése ugyanis - ahogy arra a törvény indokolása is utalt - a korábbi szabályozással szakítva a testi sértésnek csak egy alapesetét határozza meg. Ennek megfelelően a Btk. 170. § (2) bekezdése szerinti súlyos testi sértés bűntette ennek a bűncselekménynek a minősített esete. (Ezzel egyezően foglalt állást a Legfelsőbb Bíróság a BH 1980/119. szám alatt közzétett eseti döntésében is.) Ezért a tényállás I. és II. pontjában írt cselekményeket az elsőfokú bírósággal szemben a másodfokú bíróság minősítette helyesen.

A törvénysértő minősítés egyébként is csak akkor képez felülvizsgálati okot, ha emiatt törvénysértő büntetést szabtak ki. A bűnhalmazatban álló számos bűncselekmény miatt a terhelttel szemben kiszabható halmazati büntetés a Btk. - a bűncselekmények elkövetésekor és elbírálásakor egyaránt hatályos - 85. §-ának (1) és (2) bekezdésére figyelemmel eltérő minősítés mellett is két évtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztés lett volna; így a kiszabott hat évi szabadságvesztés akkor sem lenne törvénysértő, ha az indítványban kifejtett jogi indokok helytállóak lennének.

A fentiekből következően azonban a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálattal érintett cselekmények vonatkozásában anyagi jogszabálysértést nem észlelt; a büntetés önálló vizsgálatára pedig a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja nem biztosít lehetőséget.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a Be. 426. §-a alapján a megtámadott határozatokat hatályban tartotta.

(Legf. Bír. Bfv. I. 1032/2011.)