Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 2017.12.411 Amennyiben a felek az adott jogviszonyból származó jogvitáik rendezésére a Választottbíróság eljárását kötik ki, ez a kikötés a szerződés megszűnését követően keletkezett jogvitákra is kiterjed. Az elévülési határidő kezdő időpontja meghatározásának jogszerűsége a közrendbe ütközésre hivatkozással nem vizsgálható [1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 55. § (1) bek. d) pont, (2) bek. b) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felek között 2005-től kezdődően létrejött szerződésekben az alperes vállalta, hogy a szerződésekben meghatározott szolgáltatásokat, termékeket közvetíti és ügyfélszolgálati tevékenységet végez a felperes meglévő és leendő előfizetői részére. Megállapodásuknak megfelelően az alperes több vidéki városban üzlethelyiséget tartott fenn, tevékenységéért jutalékra tarthatott igényt az ügynöki szerződésekben és a felperes jutalékrendszerében meghatározott módon. A felek a szerződésben jogvitáik rendezésére alávetették magukat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság kizárólagos eljárásának.

[2] 2011. október 28-án a felek között újabb ügynöki szerződés jött létre. A szerződés 19.7. pontja - többek között - a következőket tartalmazta: "A Felek jelen Szerződéssel létrehozott jogviszonyára a magyar jog szabályai az irányadóak. Amennyiben a felek vitás kérdéseiket rövid úton megállapodással rendezni nem tudják, jogvitáik rendezésére alávetik magukat a Magyar Kereskedelmi Kamara mellett működő Állandó Választottbíróság kizárólagos eljárásának."

[3] A szerződést a felperes rendes felmondással felmondta, a felek között a szerződés 2012. május 24-én megszűnt.

[4] Az alperes 2012. július 21-én kelt levelében az önálló kereskedelmi ügynöki szerződésről szóló 2000. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Küsztv.) 18. §-ára utalással 100 000 000 Ft összegű kiegyenlítést kért a felperestől, amelyet az elutasított.

A választottbírósági eljárás

[5] Az alperes (a továbbiakban: választottbírósági felperes) 2014. december 8-án keresetet terjesztett elő a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság előtt a felperes (a továbbiakban: választottbírósági alperes) ellen, amelyben a választottbírósági alperest kérte kötelezni kiegyenlítés címén 30 000 000 Ft megfizetésére a Küsztv. 18. §-a alapján.

Állította, hogy a határozott időre szóló ügynöki szerződésekkel folyamatos kereskedelmi ügynöki te­vékenységet végzett a választottbírósági alperes részére.

[6] A választottbírósági alperes elsődlegesen hatásköri kifogást terjesztett elő, nem ismerte el a Választottbíróság hatáskörét. Kérte, hogy a Választottbíróság állapítsa meg hatáskörének hiányát és a kifogást a Választottbíróság Eljárási Szabályzata 1. § (9) bekezdése alapján előzetes kérdésként külön bírálja el. A választottbírósági első tárgyaláson (2015. május 13.) a kifogását fenntartotta. A választottbírósági felperes kérte a hatásköri kifogás elutasítását.

A választottbírósági alperes írásbeli ellenkérelmében érdemben a kereset elutasítását kérte. Hangsúlyozta, hogy a kiegyenlítés iránti igény kizárólag az utolsó ügynöki szerződés tekintetében értelmezhető. Minden korábbi ügynöki szerződés esetében - miután azok megszűnését követően a választottbírósági felperes részéről kiegyenlítési igény 1 éven belül nem került benyújtásra - a kiegyenlítéshez való joga már elévült.

A választottbírósági felperes keresetét összegszerűségében is vitatta, s hangsúlyozta, hogy a szerződésben kikötött jutalékrendszer sajátosságaira tekintettel kiegyenlítés a választottbírósági felperes részére nem jár.

[7] Az első választottbírósági tárgyalást követően a választottbírósági felperes a keresetét módosította, a követelt összeget 100 000 000 Ft-ra felemelte. A választottbírósági alperes válasziratában fenntartotta hatásköri kifogását és érdemi védekezését. Álláspontja szerint a Küsztv. 18. §-a szerinti kiegyenlítés feltételei nem állnak fenn, a választottbírósági felperes kalkulációja téves, a kereset felemelését semmivel sem támasztotta alá, azt nem indokolta.

[8] A 2015. június 16-án tartott második választottbírósági tárgyaláson a felek kifejtették álláspontjukat, majd a Választottbíróság a bizonyítási eljárást befejezettnek nyilvánította és a tárgyalást berekesztette.

A Választottbíróság ítélete

[9] 2015. június 30-án a Választottbíróság ítéletében a választottbírósági alperes hatásköri kifogását elutasította, és kötelezte, hogy fizessen meg a választottbíró­sági felperesnek 55 000 000 Ft-ot, ezt meghaladóan a keresetet elutasította, s rendelkezett az eljárás költségeiről.

A hatásköri kifogást nem tartotta alaposnak. Kifejtette, a választottbírósági kikötés szövegének értelmezésével nem lehet arra a következtetésre jutni, hogy a választottbírósági hatáskör csak a szerződés hatálya alatt keletkezett jogvitákra terjedne ki. A kiegyenlítés az ügynöki szerződéstől elválaszthatatlan jogintézmény, ezért szabályozza azt az önálló kereskedelmi ügynöki szerződésre kiterjedő hatályú Küsztv. 18. §-a. A kiegyenlítés az egyéb törvényi feltételek fennállása esetén a szerződés megszűnése esetében követelhető. A szerződés megszűnése a szerződés szerves létszakasza. A szerződés megszűnése vagy a megszüntetése tipikusan elszámolással, a megszűnéssel összefüggő igények rendezésével jár. A jelen jogvita a felek közötti szerződéssel létrehozott jogviszonyból, annak megszűnésével összefüggésben merült fel, ezért a kifogást elutasította.

[10] A Választottbíróság a keresetet részben alaposnak találta. Úgy ítélte meg, hogy a választottbírósági felperes megalapozottan követelhet a választottbírósági alperestől kiegyenlítést, azonban az összeget eltúlzottnak találta. A felek között a jogviszony több mint 6 évig folyamatosan fennállt, közömbös, hogy egy határozatlan időre, vagy több, egymást követő határozott időre kötött szerződés jelenti-e a jogviszony alapját.

A kiegyenlítés megfizetését azért tartotta méltányosnak, mert a felek között igen hosszú folyamatos szerződéses kapcsolat állt fenn, és a felperest a korábbiaknál hosszabb, 3 évre kötött egyedi szerződés fél év eltelte utáni megszűnése hátrányosan érintette. Az alperes jogvesztő határidőre történt hivatkozását nem találta alaposnak, mivel a felek közötti ügynöki megbízási jogviszony folyamatos volt.

A választottbírósági felperes számításait azonban tévesnek találta, a felemelt követelését pedig ettől eltekintve is jelentősen eltúlzottnak.

A felperes keresete, az alperes ellenkérelme

[11] A választottbírósági alperes (a továbbiakban: felperes) a választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti keresetében az alábbiakat adta elő:

Elsődlegesen kérte, hogy a bíróság a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: Vbt.) 55. § (1) bekezdés d) pontja alapján érvénytelenítse a választottbíróság ítéletét, mert azt olyan ügyben hozták, amelyre a választottbírósági szerződés rendelkezései nem terjednek ki. Álláspontja szerint a választottbírósági szerződést csak a szerződéses jogviszonyra kell alkalmazni, az azokból eredő jogvitákra állt fenn a választottbíróság hatásköre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!