Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.8.338 Az önbíráskodás bűntette nem valósul meg, ha az erőszak vagy a fenyegetés alkalmazása az igény érvényesítésének megengedett eszköze;

ezért a bűncselekmény megállapítására nem kerülhet sor, ha a birtokos a birtok megvédéséhez szükséges mértékben, önhatalommal hárítja el a birtoka ellen irányuló támadást, illetőleg a már elvesztett birtok védelmében a birtokos önhatalommal jár el, feltéve hogy más birtokvédelmi eszközök igénybevételével járó időveszteség magát a birtokvédelmet meghiúsítaná [Btk. 273. § (1) és (2) bek., Be. 214. § (3) bek. a) pont, Ptk. 190. § (1) és (2) bek., 39/1976. (X. 30.) MT r. 1. § (2) bek., 7. § (2) bek. e) és f) pont].

A kerületi bíróság az 1998. február 17-én hozott ítéletében az I. r., a II. r., a III. r. és a IV. r. vádlottakat az ellenük társtettesként elkövetett önbíráskodás bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

1994. évben egy telek használatával kapcsolatban vita támadt az ingatlant birtokló két vállalkozó között. Ennek során a területileg illetékes polgármesteri hivatal közbejöttével az egymással vitában álló felek egyezséget kötöttek, mely szerint a telken vasáruházat üzemeltető F. Gy. kötelezte magát arra, hogy a telket 1994. április 24-ig kiüríti.

Mindkét vállalkozó biztonsági őröket alkalmazott, K. J. a B. Bt.-t, F. Gy. a V. Kft.-t bízta meg a használt terület és a rajta levő ingó vagyon őrzésével.

1994. április 1-jén K. J. megbízottai - a megállapodástól eltérően - elkezdték a F. Gy. által birtokolt terület kiürítését. Evégből a két telekrész közötti kerítést megbontották, az ajtókat lehegesztették, a kapubejárót egy autóbusszal eltorlaszolták, és megkezdték az áru elszállítását. A V. Kft. helyszínen levő biztonsági őreit túlerejükkel kényszerítették a telep elhagyására.

Az őrök az eseményeket a V. Kft. vezetőjének, az I. r. vádlottnak jelentették, aki értesítette megbízóját és a cég ügyvédjét is. Valamennyien a telepre mentek, ahol azonban a kérdés békés rendezését nem tudták megoldani. Rendőrnyomozót is hívtak a helyszínre, segítséget azonban nem kaptak. A biztonsági őrzéssel megbízott cég vezetői elhatározták, hogy a területet újólag birtokba veszik.

Az I. r. vádlott szervezte meg a biztonsági őrök fellépését. Este 7 órakor a V. Kft. tizenegy alkalmazottja érkezett a telephelyre, ahol F. Gy. megbontotta a kapu drótfonatát, ezen át a biztonsági őrök, közöttük a vádlottak bementek. Pár perc alatt visszafoglalták a telephelyet. Ennek során az I. r. vádlott szolgálati maroklőfegyveréből négy figyelmeztető lövést adott le, a II. r. vádlott az ellene vezetett kutyákat látva ugyancsak elővette szolgálati maroklőfegyverét, azt csőre töltötte, ám abból lövést nem adott le, a III. r. és a IV. r. vádlottak - miközben a III. r. vádlott egy kutyát vezetett - kivezették a telepről K. J. egyik alkalmazottját.

Az ítélet jogi indokolásában a kerületi bíróság rögzítette, hogy a vádlottakat alkalmazó vagyonvédelmi kft. egy megbízási szerződés alapján járt el, tevékenysége az őrzött telep birtokvédelmére terjedt ki. Ennek során a megbízási szerződés és a vagyonvédelem szabályai szerint járt el: a birtokháborítás tényéről a megbízót és ügyvédjét is értesítette, a telep visszafoglalása során tett intézkedések, a biztonsági őrök - közöttük a vádlottak - eljárása törvényes volt. E körben az elsőfokú bíróság a fegyveres biztonsági őrségről szóló, módosított 39/1976. (X. 30.) MT rendelet 7. §-a (2) bekezdésének f) pontjára hivatkozott, amely szerint az őr jogosult az őrzött létesítményt ért támadás elhárítására, így az eljárás jogszerűsége zárta ki az önbíráskodás bűntettének megállapíthatóságát, ezért a vádlottak felmentésére a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontja alapján - bűncselekmény hiányában - került sor.

Az ítélet ellen az ügyész valamennyi vádlott terhére fellebbezett.

A másodfokú bíróság az 1999. április 29. napján kelt, jogerős ítéletében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a vádlottak bűnösségét társtettesként elkövetett önbíráskodás bűntettében megállapította, ezért az I. r. vádlottat 200 napi, a II. r., a III. r. és a IV. r. vádlottat személyenként 150 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, a pénzbüntetés napi tételösszegét az I. r. vádlott esetében 300, míg a többi vádlott esetében 200 forintban állapította meg.

A másodfokú ítéletben foglaltak szerint a tényálláshoz tartozóként kellett rögzíteni azt, hogy a vádlottak legalább öt kutyával érkeztek a helyszínre, közülük 6 személynél fegyver volt. A helyszínt elfoglalva tartó K. J.-n kívül meg nem állapítható létszámban több személy is jelen volt.

Az e kiegészítésekkel teljessé tett tényállásból a másodfokú bíróság a vádlottak bűnösségére vont következtetést. Jogi indokolásában elsődlegesen a 39/1976. (X. 30.) MT rendelet 7. §-a (2) bekezdésének e) és f) pontjainak megsértésére utalt, kifejtve, hogy a polgári vagyonvédelmet ellátó őrök - a birtok elleni támadást elhárítva - csak addig bírnak intézkedési jogosultsággal, amíg birtokon belül vannak. Minthogy azonban K. J. megbízottainak fellépése hatására a V. Kft. alkalmazottai a telephelyet elhagyták, a birtokból kiestek, annak erőszakos visszafoglalására pedig jogalapjuk nem volt. A telephely visszafoglalásakor már nem az általuk védett birtok védelmében jártak el, hanem - a jogszabályban biztosított cselekvési lehetőségeiken túllépve - a megváltozott birtokállapotot próbálták meg erőszakkal és fenyegetéssel megváltoztatni. Ez a fellépés azonban jogszerűtlen volt, és minthogy a vádlottak vagyoni érdek védelmében jogellenesen alkalmaztak kényszert és fenyegetést, bűnösségüket a Btk. 273. §-ának (1) bekezdésébe ütköző, társtettesként megvalósított önbíráskodás bűntettében kellett megállapítani.

A védői hivatkozások cáfolata körében egyébként a másodfokú bíróság elvetette a vádlottak jogos birtokvédelmi fellépésével kapcsolatos érvelést: az ítélet indokolása szerint a vádlottak tevékenysége nem a birtok védelmére, hanem a megváltozott birtokállapot ismételt módosítására irányult. Ugyanakkor az elvesztett birtok visszavételére irányulóan sem voltak jogosultak az önhatalomra. A Ptk. 190. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint e körben elsődleges a birtokvédelem hatósági eszközeinek igénybevétele és csupán az ezzel járó időveszteség folytán beálló aránytalan következmények, károk elhárítása esetén jöhet szóba az elvesztett birtok önhatalommal történő visszaszerzése. A másodfokú ítélet szerint az áruk átrakodásával és esetleges elszállításával kapcsolatos tényeket az eljárásban kellően nem derítették fel, ezért az ennek kapcsán felmerülő kárveszély tekintetében sem lehetett megalapozott jogkövetkeztetést levonni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!