Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.7.399 A munkahelyen elszenvedett baleset esetén az előre nem látható, váratlan helyzetben a lehetséges magatartások közül nem a legelőnyösebb választása egymagában nem tekinthető olyan hibának, amely a jogszabálynak a munkavállaló vétkes magatartására vonatkozó előírását is alkalmazhatóvá tenné [1967. évi II. tv. 62. § (2) bek.].

A felperes - az alperes munkavállalója - 1989. október 17-én a munkahelyén balesetet szenvedett. Ebből eredő vagyoni és nem vagyoni kárának az alperes által történő megtérítése iránt 1991. június 26-án keresetlevelet terjesztett elő.

Az alperes a felperes vagyoni kára megtérítése iránti követelésének jogalapját a keresetlevél előterjesztése előtt, 1991. május 24-i levelében elismerte. A per során az előkészítő iratában ezt megismételte azzal, hogy a vagyoni kártérítés tekintetében a felperesre terhesebben 80-20%-os kármegosztás alkalmazását, a nem vagyoni kárpótlás iránti követelésnek pedig az elutasítását kérte. Az összegszerűséget kifogásolta.

A munkaügyi bíróság részítéletével - megállapítva, hogy a felperes 1989. október 17-i balesetéből eredő károkért az alperes felelős - az alperest mezőgazdasági ingatlan műveléséből származó elmaradt jövedelem és járadék, orvosi, illetve kórházi kezeléssel kapcsolatos költségek és 600 000 Ft nem vagyoni kár megtérítésére kötelezte. A részítélet indokolása az alperes Mt. 62. §-án alapuló, a vétkesség nélküli felelősségének fennállását a baleseti jegyzőkönyvre, a felperes személyes előadására és S. Z. tanú, a felperes munkahelyi vezetője vallomására alapította. Eszerint a vasalóprést kezelő felperes az alperes üzemi tevékenységével összefüggésben a munkahelyén rosszul lett, a szabad levegőre kívánt menni, eközben az ajtót kinyitva, a lépcsőn hanyatt esett, és súlyos egészségkárosodást szenvedett. A mezőgazdasági ingatlan műveléséből származó, 1989. október 17-től 1991. december 31-ig elmaradt jövedelem címén 27 489 Ft, 1992-től kezdődően pedig évi 9750 Ft, orvosi, illetve kórházi kezelési költségek címén pedig összesen 58 000 Ft megfizetésére kötelezte az alperest. A nem vagyoni kártérítés vonatkozásában azt emelte ki, hogy a balesetkor 40 éves felperes annak következtében rokkanttá vált, és egész életére kihatóan súlyos sérelmeket (agysérülés, jobb oldali hallásvesztés, poszttraumás ideggyengeség, posttraumás encephalopathia stb.) szenvedett el.

A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest a felperes 1989. október 17-től 1992. december 31-ig elmaradt munkabére és házastársa 1990. január 1-jétől 1991. augusztus 31-ig elmaradt jövedelme címén 214 435 és 59 500 Ft, valamint elmaradt munkabér címén 1993. január 1-jétől havi 4963 Ft járadék megfizetésére kötelezte, az ezt meghaladó keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a felperes a balesetéből kifolyólag 1991. május 31-ig táppénzes betegállományban volt, majd 1991. június 1-jétől túlnyomórészt baleseti eredetű rokkantságára tekintettel rokkantsági nyugdíjban részesül. Ebből eredő - részletes számításon alapuló - bérveszteségét az alperes megtéríteni köteles. Ezenfelül megtéríteni köteles a felperes házastársának azt az elmaradt jövedelmét is, amelyhez a baleset előtt kőfaragó kisiparosnál végzett munkái fejében jutott, de amelyet a baleset után, azzal összefüggésben elvesztett.

A részítélet és az ítélet ellen az alperes fellebbezéssel élt. Elsődlegesen kármegosztás alkalmazását és egyes tételekre vonatkozóan a kereset teljes elutasítását kérte, másodlagosan pedig új eljárás elrendelését indítványozta. A kármegosztás iránti kérelmét arra alapította, hogy a felperes vétkesen közrehatott a balesete bekövetkezésében, mert a rosszulléte észlelésekor a szabadba és nem a közelebbi, kijelölt pihenőhelyre távozott, és a munkavédelmi szabályok megszegésével a rosszullétről nem értesítette a munkatársait. Arra is hivatkozott, hogy a baleset hónapjaiban normális munkavégzés volt a munkahelyen, ezért a felperes rosszulléte nem üzemi, hanem otthoni életkörülményeiből származhatott.

A megyei bíróság ítéletével a részítéletet helybenhagyta, az ítéletet pedig azzal a változtatással hagyta helyben, hogy az elmaradt munkabér miatt megtérítendő, lejárt keresetveszteség összegét 186 894 Ft-ra csökkentette, az elmaradt jövedelem miatti marasztalást pedig mellőzte. A másodfokú ítélet indokolása szerint a felperes balesetéből eredő károkért az alperes felel, minthogy a felperes balesete a munkavégzés során, a munkavégzés adottságaival (levegőjével, annak szellőzetlenségével, páratartalmával, stb.) összefüggésben következett be. E felelősség alól csak a felperes vétkes közrehatása címén mentesülhetne az alperes részben, ilyent azonban a másodfokú bíróság nem látott megállapíthatónak a felperes hirtelen bekövetkezett rosszullétére való tekintettel. Ezért - a részítéletben foglalt összegszerű döntés részletes vizsgálata után, annak kifejtése mellett - a másodfokú bíróság a munkaügyi bíróság részítéletét helybenhagyta. Az ítélet részbeni megváltoztatását azzal indokolta a másodfokú bíróság, hogy az elmaradt jövedelem összegét a munkaügyi bíróság tévesen számította ki, különösen azáltal, hogy az elmaradt keresetre eső nyugdíjjárulékot, az alperes által elismerése alapján fizetett térítés és a felperesnek fizetett szakszervezeti segély 3500-3500 Ft összegét nem vonta le, ezért kellett a megtérítendő elmaradt munkabér összegét csökkenteni. A felperes házastársa elmaradt jövedelmének megtérítését azon az alapon mellőzte a másodfokú bíróság, hogy ez a mezőgazdasági művelésből eredő elmaradt jövedelemnek a részítélet alapján történő megtérítése mellett kétszeres kártérítés lenne.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, és elsősorban eljárási jogszabálysértést panaszolva, új eljárás elrendelését kérte. A jogszabálysértést abban jelölte meg, hogy az eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták az 1989. július 20-i Köjál-vizsgálatról készült jegyzőkönyvet, valamint az 1989. december 12-i munkavédelmi szemléről készült jegyzőkönyvet, amelyek a légcsere és a szellőztetés megfelelő voltát tanúsítják. Jogszabálysértést panaszolt amiatt is, hogy a bíróság nem hallgatta ki az általa indítványozott művezetőt a baleset körülményeire, és az egyes más bizonyítási indítványainak sem tett eleget. Végül anyagi jogszabálysértést panaszolt amiatt, hogy a bíróság figyelmen kívül hagyta a munkavédelmi jogszabálynak azt a rendelkezését, amely szerint a munkavállaló köteles a rosszullétet a felettesének azonnal jelenteni [47/1979. (XI. 30.) MT rendelet 16. §-ának (3) bekezdése], és ennek folytán törvénysértéssel mellőzte a kármegosztás alkalmazását. A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!