Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.10.549 I. Elővásárlási jog kizárólag adásvételi szerződés esetén gyakorolható, ezért a társasági törvény alapján "üzletrész átruházás"-on az üzletrésznek adásvételi szerződés útján történő eladása értendő [Ptk. 373. §., 1988. évi VI. tv. 170. §, PK 9.].

II. A mellékszolgáltatással terhelt üzletrész - a társasági szerződés előírása szerinti - eladásának érvényességéhez a társaság hozzájárulása szükséges, akár másik tag, akár kívülálló részére történik az értékesítés [1988. évi VI. tv. 170. §, 171. § (3) bek.].

A G. Vendéglátó és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság alperest 1990. október 29-én jegyezte be a cégbíróság a cégjegyzékbe. Az alperest alapító egyik tag - 1 160 000 Ft nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással - a T. Szálloda és Étterem Részvénytársaság (továbbiakban: T. Rt.). A T. Rt. mellékszolgáltatásként vállalta, hogy három üzletének üzemeltetési jogát albérleti szerződés keretében a társaság részére átengedi.

A T. Rt. képviselője 1991. június 4-én közölte az alperes ügyvezetőjével, hogy üzletrészét 8 970 000 Ft értékben át kívánja ruházni azzal, hogy a mellékszolgáltatásként biztosított üzlethelyiségek üzemeltetési jogát haszonbérleti szerződés keretében továbbra is biztosítani fogja. Közölte, amennyiben a társaság 15 napon belül elővásárlási jogának gyakorlásával kapcsolatban nem nyilatkozik, ezt úgy tekinti, hogy az üzletrész átruházásához hozzájárult. Az alperes a bejelentésre közölte, hogy az ajánlati adatok pontatlansága miatt érdemben nyilatkozni nem tud, a T. Rt. jelölje meg azokat az adatokat, amelyek alapján az üzletrész vételárát meghatározta és a vételi ajánlatot is közölje teljes terjedelmében. Miután az alperes az általa kívánt felvilágosításokat nem kapta meg, közölte a T. Rt.-vel, hogy nyilatkozni nem tud és a taggyűlés összehívása felől sem fog intézkedni. Ezt követően egy 1991. július 17-én kelt szerződéssel megalapították a felperesi korlátolt felelősségű társaságot a B.-i Vendéglátó Vállalat, a T. Rt., valamint dr. S. B. közreműködésével. A T. Rt. 422 100 000 Ft értékű nem pénzbeli betétet bocsátott a felperes rendelkezésére, és ezen belül 8 970 000 Ft értékben jelölték meg annak az üzletrésznek a nagyságát, amellyel a T. Rt. az alperesi társaságban bírt. A felperesi ügyvezetés 1991. augusztus 30-án az alperesnek bejelentette, hogy megszerezte az üzletrész tulajdonát, az alperesi társasági szerződésben foglaltakat magára nézve kötelezőnek elfogadja, és felhívta az alperesi ügyvezetőt a tulajdonosváltozás cégbírósági bejelentésére. Az alperes a T. Rt. megbízottjával azt közölte, hogy az üzletrész-átruházási szerződést nem tekinti érvényesen létrejöttnek, változatlanul a T. Rt.-t tartja a társaság tagjának. Ennek következtében a taggyűlési meghívókat továbbra is T. Rt.-nek kézbesítette ki, és így az 1992. január 30-án megtartott taggyűlésre a felperes meghívót nem kapott. A taggyűlésen a T. Rt. nem jelent meg, távollétében hoztak határozatokat.

A felperesi társaságot a Fővárosi Bíróság 1991. november 4-én jegyezte be a cégjegyzékbe. A cégiratok között szerepel a felperes és a T. Rt. képviselője által 1991. szeptember 30-án aláírt nyilatkozat, mely szerint az üzletrész átruházására a jogszabályi rendelkezések és a társasági szerződés előírásainak a betartásával került sor, elővásárlási jogával senki nem kívánt élni.

Felperes a keresetében a tagváltozás elismerése és az 1992. január 30-án hozott taggyűlési határozatok hatályon kívül helyezése iránt indított pert. Álláspontja szerint a T. Rt. az alperesi kft.-ben fennálló üzletrészét érvényesen megszerezte, mert a bejelentéstől számított 15 napon belül az elővásárlási jogra jogosultak közül vételi nyilatkozatot senki nem tett. Miután az alperes a tagváltozást nem ismeri el, akadályozza a felperest a tagsági jogainak gyakorlásában. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a tagváltozás cégbírósági bejelentésére és egyben az 1992. január 30-i taggyűlésen hozott határozatokat is helyezze hatályon kívül.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperesnek költségekben való marasztalását kérte. Előadta, hogy álláspontja szerint a felperessel nem áll jogviszonyban, továbbra is a T. Rt.-t tekinti a társaság tagjának. Ez az indoka, hogy a taggyűlésre a felperest nem hívta meg. Azzal védekezett továbbá, hogy a társasági szerződés szerint a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik az üzletrészek átruházása, a mellékszolgáltatási kötelezettség pedig csak akkor szűnik meg, ha annak bejelentését a taggyűlés egyhangú határozattal elfogadja. Mivel ezzel kapcsolatos taggyűlési határozat nem született, a felperes nem jogosult a tulajdonosi jogok gyakorlására az alperesi kft.-ben.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította és 12 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte az alperes javára. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy az alperesi társaság társasági szerződésének 10. § 6. pontja szerint a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tanozik az üzletrészek átruházása, ezért az alperesi társaság tagjainak a bejelentéstől számított 15 napon belül érdemben nyilatkozni kellett volna. A T. Rt. által tett közlés azonban nem felel meg a Ptk. 373. §-ában foglalt rendelkezéseknek, illetőleg a Legfelsőbb Bíróság PK 9. számú állásfoglalásában írtaknak sem. E jogszabályhely, illetőleg a kollégiumi állásfoglalás is akként szól, hogy a vételi ajánlatot teljes egészében közölni kell az elővásárlási jog jogosultjaival. A T. Rt. bejelentése nem tartalmazta, hogy kinek kívánja az üzletrészt eladni. Azt sem lehetett megállapítani, hogy az alperesi társaság, illetőleg az elővásárlási jog jogosultjai kívántak-e élni az elővásárlási joggal, miután a jog gyakorlása céljából további adatokat kének a T. Rt.-től. A T. Rt. ezen adatszolgáltatási kötelezettségének nem tett eleget. Az üzletrész-átruházási szerződés ebből adódóan érvénytelen, a felperes nem vált az alperesi kft. tagjává és ezért az alperes taggyűlésén tagsági jogokat sem gyakorolhat.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - részben eltérő indokokkal - helybenhagyta. A T. Rt. az üzletrész-átruházási szándékát 1991. június 4-én jelentette be az alperesnek. A Gt. ekkor hatályos 170. §-a lehetővé tette az üzletrész szabad átruházását, ha az átruházás másik tag részére történt, és az üzletrészt nem terhelte mellékszolgáltatás. Ha az üzletrész mellékszolgáltatásra is köteles volt - a Gt. 170. §-ának második mondata szerint -, az üzletrész-átruházáshoz szükség volt a társaság hozzájárulására is. Az alperesi társasági szerződés pedig külön kitért a 10. § 6. pontjában arra, hogy új tag felvétele, üzletrészek átruházása a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tanozik. A szerződés 17. §-ának 2. pontja azt is kimondta, hogy üzletrészt átruházni olyan személyre, aki a társaságnak nem tagja, csak a taggyűlés határozata alapján lehet. E két kikötés összevetéséből kell megállapítani, hogy az alperesi kft. társasági szerződése szerint az üzletrész kívülálló részére történő átruházására csak a társaság ezt megengedő taggyűlési határozata alapján kerülhet sor. A Gt. 171. §-ának (1) bekezdése kétségtelenül elővásárlási jogról szól az üzletrész kívülállóra történő átruházásakor. Mégis mindenképpen helytelen lenne az átruházásnak az adásvétellel való egy tekintet alá vonása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!