Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.7.214 I. A 2014. évi LXXVII. törvény (DH3. tv.) nem zárja ki a devizaalapú kölcsönszerződésben szereplő, az árfolyamkockázat viselésére vonatkozó kikötés tisztességtelenségének vizsgálatát és az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazását [DH3. tv. 15/A. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24409/2014/13., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21092/2018/8., Kúria Pfv.20974/2019/5. (*BH 2020.7.214*)

***********

II. Nem tisztességtelen a devizaalapú kölcsönszerződésnek az árfolyamkockázat korlátlan viselésére vonatkozó kikötése, ha a kölcsönszerződés és a szerződéskötés előtt adott tájékoztatás együttesen meghatározott tartalma biztosította az általánosan tájékozott, észszerűen figyelmes és körültekintő átlagos fogyasztó mércéjén keresztül a fogyasztók számára a jogügylethez kapcsolódó árfolyamkockázat konkrét lényegének, mibenlétének, a fizetési kötelezettségükre gyakorolt hatásának, továbbá annak felismerését, hogy kockázatviselésüknek nincs felső határa [1959. évi IV. tv. (rPtk.) 209. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperesek 2008. február 15-én devizaalapú kölcsönszerződést kötöttek az alperesi jogelőddel, részben hitelkiváltási célra 212 831 CHF kölcsön folyósítása céljából.

[2] A kölcsönszerződés I.4.7.1. pontja többek között tartalmazta, hogy az adós a kölcsön devizanemében meghatározott fizetési kötelezettségét, a forint ellenérték megfizetésével a megjelölt forinthitel elszámolási számlára köteles teljesíteni a tartozás esedékességének napján, a hitelező által az adott devizanemre meghatározott és az üzletszabályzatban rögzítettek szerint közzétett deviza eladási árfolyamon.

[3] A kölcsönszerződés 1.10. pontja a kockázatfeltáró nyilatkozat címet viselte és azt a következő tartalommal rögzítette: "A kölcsön kockázataival kapcsolatban az Adós kijelenti, hogy az erre vonatkozó, a Hitelező által részére nyújtott részletes tájékoztatást megismerte, megértette, a devizahitel igénybevételével együtt járó és kizárólagosan őt terhelő kockázatokkal tisztában van. Tudomása van különösen azon árfolyamkockázatról, hogy a futamidő alatt a forintnak a svájci frankhoz viszonyított árfolyamának kedvezőtlen változása (azaz a folyósításkor érvényes árfolyamhoz képest a forint árfolyamának gyengülése) esetén a devizában megállapított törlesztőrészletek forintban fizetendő ellenértéke akár jelentős mértékben is emelkedhet. Jelen szerződés aláírásával az Adós tudomásul veszi, hogy ezen kockázat vagyoni kihatásait teljes mértékben ő viseli. Kijelenti továbbá, hogy az árfolyamkockázatból adódó lehetséges hatásokat alapos megfontolás tárgyává tette, és a kockázatot fizetőképességének és vagyoni helyzetének megfelelően mérlegelve vállalta, a Bankkal szemben igényt az árfolyamkockázatból eredően nem érvényesít."

[4] A felperesek az alperesi jogelődhöz 2008. január 15-én benyújtott kölcsönkérelmükben nyilatkoztak arról is, hogy az Ügyféltájékoztató a devizahitelek kockázatairól szóló kiadványban foglaltakat megismerték, az abban foglaltak alapján tudomásul veszik, hogy a devizában nyilvántartott kölcsönök a forintban nyilvántartott kölcsönökhöz képest magasabb kockázatot jelentenek, tekintettel az esetleges árfolyamváltozásokra.

A felperesek keresete és az alperesek ellenkérelme

[5] A felperesek módosított keresetükben elsődlegesen a kölcsönszerződés I.4.7.1. pontjának a "tartozás esedékességének napja" fordulata, valamint a I.10. pontjának érvénytelensége megállapítását és a szerződés érvényessé nyilvánítását kérték a megjelölt tartalommal, a támadott kikötések tisztességtelensége miatt a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 209/A. § (2) bekezdése alapján. Másodlagos kereseti kérelmük a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: rHpt.) 213. § (1) bekezdés e) pontjára alapítottan a kölcsönszerződés teljes érvénytelenségének megállapítására, az érvénytelenség jogkövetkezményeként pedig a szerződés hatályossá nyilvánítására irányult.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperesek elsődleges keresetének helyt adva megállapította a perbeli kölcsönszerződés I.4.7.1. pontjának megjelölt fordulata, valamint I.10. pontja érvénytelenségét. Az elsőfokú bíróság az érvénytelenségi ok kiküszöbölésével a szerződést a megkötésének időpontjára visszamenő hatállyal érvényessé nyilvánította, és megállapította, hogy a szerződés alapján fennmaradt felperesi tőketartozás összege 23 962 462 forint, amelyet a felperesek havi egyenlő, 144 350 forintos részletekben kötelesek az alperes részére megfizetni, 2016. márciustól kezdődően az egyes hónapok 15. napjáig.

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, az alperesi jogelőd mint hitelintézet részéről elvárható, az rHpt. 203. § (6) bekezdésében foglalt előírásnak megfelelő tájékoztatás az lett volna, ha a gazdasági körülményeket részletesen bemutatja a felperesek számára a perbeli szerződés megkötését megelőzően, utalva arra, hogy közép- és hosszú távon a forint gyengülése a svájci frankkal szemben törvényszerű és az ezzel ellentétes folyamat hosszabb távon elenyésző valószínűséggel bír. Az alperesi jogelőd által csatolt 5/A/2. szám alatti iratban szereplő tájékoztatás az ilyen tartalmú elvárásnak nem felelt meg. Ebből következően a perrel támadott szerződési kikötések tisztességtelenek, az rPtk. 209/A. § (2) bekezdése alapján semmisek. A felperesek az érvénytelenségi ok kiküszöbölését az általuk csatolt elszámolással teremtették meg, amellyel összefüggésben az alperesi jogelőd nem terjesztett elő védekezést.

[9] Az alperesi jogelőd fellebbezése folytán eljárt ítélőtábla - az Európai Unió Bírósága (a továbbiakban: EUB) előtt előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezését, majd annak a C-51/17. számú ítélettel történt befejezését követően - az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperesek keresetét elutasította.

[10] A jogerős ítélet indokolása szerint a másodfokú bíróság megállapíthatónak találta ugyan a felek szerződésében a korlátlan árfolyamkockázat viselésének fogyasztóra telepítéséről szóló I.10. pont tisztességtelen jellegét amiatt, hogy nem tekinthető világos és érthető kikötésnek, ezenfelül a szerződő felek viszonyában egyensúlytalan helyzetet teremt, álláspontja szerint azonban a kereset az érvénytelenség kért jogkövetkezménye miatt nem volt teljesíthető.

[11] Kifejtette az ítélőtábla, hogy önmagában az árfolyamkockázatra vonatkozó tájékoztatás nem lehet tisztességtelen, mivel pusztán felhívja a figyelmet egy olyan kötelezettségre, ami a kölcsön folyósítására és a visszafizetésére vonatkozó szerződési feltételből már önmagában is következik. Az rPtk. 241. §-ában - a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötést követő körülményváltozásra visszavezethetően bekövetkező egyensúlytalanság esetére - biztosított beavatkozás lehetőségéből következik, hogy eltérő megállapodás nélkül az adós fizetési kötelezettsége a szerződéskötéskor belátható keretek között marad. A perbeli szerződés I.10. pontja viszont nem hagy kétséget afelől, hogy az alperesi jogelőd nemcsak a forint-svájci frank "normális" pénzpiaci keretek között kialakuló, hanem mindenféle, akár vis maior jellegű, a szerződéskötést követő okra is visszavezethető ingadozásának a törlesztőrészlet nagyságában konkretizálódó következményét is a felperesekre hárította, ami egyben azt is jelenti, hogy a 10. pont nem pusztán tájékoztat a I.4.7.1. pontban vállalt kötelezettség mibenlétéről, hanem a felperesek kötelezettségének körét, mértékét bővíti. A támadott szerződéses kikötés tehát további kötelezettséget megállapító szerződési feltétel, amelynek tisztességtelensége a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 2014. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: DH1. tv.) 3. § (2) bekezdése ellenére, a törvény hatálybalépését követően is vizsgálható volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!