Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2007.116 A BIZONYÍTÁS SORRENDJE KÓRHÁZ FELELŐSSÉGÉNEK VIZSGÁLATÁNÁL

Amíg a kórháztól kártérítést igénylő felperes nem tudja bizonyítani a károsodása és a kórház tevékenysége közötti okozati összefüggést, nem kell a bizonyításnak kiterjednie a felelősség kimentését célzó hivatkozásokra [Ptk. 339. § (1) bek.; Pp. 164. § (1) bek.; 1997. évi CLIV. tv. 77. § (3) bek.].

A felperes 2004. február 19-én otthonában elesett, az alperes traumatológiája 2004. február 19-én 16 óra 45 perckor vette fel jobb térd ficama diagnózissal. A felvételi lapon rögzítésre került, hogy a jobb térd duzzadt, deformált, rugalmasan rögzített, keringési zavar a végtagokon nincs, artéria tibialis posterior pulzálása tapintható, a láb hátirányú hajlítása nem kivitelezhető.

Az első beavatkozásra 2004. február 19-én került sor, amikor a műtéti jegyzőkönyv szerint a térdficamot reponálták, hosszú plantaris U sínt helyeztek fel, a keringést a végtagokon a repositio után épnek rögzítették. Február 23-án levették a gipszet, mert annak műanyag rögzítőre történő cserélése érdekében mintavételre került sor. Február 25-én a gipszet műanyag rögzítőre cserélték.

2004. március 5-én ismételt beavatkozásra került sor, a műtéti jegyzőkönyv szerint a felperes térdhajlatában körülbelül csecsemőtenyérnyi necrosist találtak, ezért necrectomiát végeztek.

2004. március 8-án narcosisban kötéscserére került sor, a sarktájon újabb necrosis alakult ki, azt eltávolították.

2004. március 10-én a műtéti jegyzőkönyv leírása szerint a külboka-tájékon újabb necrosis jelent meg, necrectomia után az ellenoldali combról vett félvastag bőrrel ezt fedték. A 2004. március 22-én kiállított zárójelentés szerint diagnózisként a térdkalács ficama került feltüntetésre, azonban az epikrízis tartalmazza, hogy peroneus paresisét szelektív ingerárammal, gyógytornával kezelték, de a felperes ágyban történő mobilizálása mindvégig nehézkes volt. A krónikus részlegre került áthelyezésre, mert az ágyból felkelteni tartósan nem tudták. 2004. április 9-én utólagos beírással a zárójelentésen a diagnózist kiegészítették a paresis n.peronei l.d., valamint decubitus calc. et gen. l.d. megnevezésekkel.

A krónikus osztályon 2004. március 22. és március 29. között feküdt a felperes. Zárójelentési diagnózisai között a térdficam és a felfekvés szerepel, ez a zárójelentés is 2004. április 9-én kiegészítésre került a diagnózis tekintetében az érzőideg-sérüléssel, valamint a felfekvéssel, ez utóbbi már eredeti diagnózisként is szerepelt.

2004. április 8. és 2004. április 20. között az alperes rehabilitációs osztálya kezelte mobilizálás céljából.

A felperest 2004. november 11-én a K. Gy. Kórház Traumatológiai Osztálya vizsgálta, rögzítették, hogy teljes nervus paraneus paresis észlelhető a jobb oldalon. Idegsebészeti beavatkozásnak értelmét nem látták.

2005. március 15-én a H. Kórház ellenőrzési lapján a következő bejegyzés is megtalálható: "1 éve gipsz decubitus alapján n. peronb. laesio." Műtétet ajánlottak, melyről a későbbiek során kívánt a felperes dönteni.

A felperes 1983-ban született, 170 cm magas, testsúlya 120 kg. Az Országos Orvosszakértői Intézet szakvéleménye szerint a felperes 50%-os munkaképesség-csökkenés mellett, ülő munkakörben, könnyű fizikai munka végzésére alkalmas.

A felperes keresetében arra hivatkozott, hogy 2004. február 19-étől az alperesi gyógyintézménybe történő felvételétől számítottan a gipsz levételének időpontjáig, azaz 2004. február 25-éig az alperes alkalmazottja kezelése során nem megfelelően járt el, a felperes jobb lábának idegkárosodását a gipszelés okozta, a bőrelhalás is ennek következménye, amely miatt több műtét vált szükségessé. Az idegkárosodást már a felvételkor - amennyiben fennállt - fel kellett volna tüntetni a diagnózisok között, azonban erre csak a kezelést követő 6. napon került sor. A felfekvések kialakulásának a beteg túlsúlya nem magyarázata, sőt ennek ismeretében a gipszelést még gondosabb és körültekintőbb módon kellett volna végezni. A hiányos és elégtelen dokumentáció, a nem kellő körültekintéssel végzett gipszelés, a későn megkezdett oki terápia megalapozza az alperes kártérítő felelősségét. Összegszerűen 5 000 000 Ft nem vagyoni kártérítés, 301 796 Ft vagyoni kártérítés, továbbá 2004. február 19-étől kezdődően havi 30 000 Ft járadék megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, arra hivatkozott, hogy alkalmazottai úgy jártak el a felperes ellátása során, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, a felperes együttműködési készséget kezelése során nem mutatott, az ágyból nem volt hajlandó felkelni, a felfekvések ennek következtében alakultak ki.

Az elsőfokú eljárásban lefolytatott bizonyítási eljárás eredménye alapján a bíróság a felperes keresetét elutasította. Határozatát a bizonyítási eljárás során beszerzett orvosszakértői véleményre alapította, melynek tartalma szerint a felperes szárkapocsmenti idegkárosodása nagy valószínűséggel már a baleset pillanatában bekövetkezett, de legalábbis az alperesi gyógyintézménybe történő felvételéig mindenképpen. Ezt arra alapította, hogy a baleseti sebészeti kórlap felvételi státusában a láb hátrafelé hajlításának képtelensége már szerepel. A felvételi diagnózisok között a nervus peroneus nem szerepelt, azonban erre vonatkozóan kezelése a felperesnek megtörtént, tehát az adminisztrációs vagy egyéb okból történt mulasztásnak a felperes kialakult állapotában jelentősége nem volt. Az orvos szakértő kizárta, hogy a jobb szárkapocsmenti ideg károsodása a gipszelés következtében keletkezett volna, a felperes esetében a szelektív ingeráram-kezelést elkezdték, a felperes szélsőséges elhízása miatt a gipszrögzítés fokozott veszéllyel jár ugyan, azonban a legnagyobb gondossággal felhelyezett gipsz ellenére is alakulhatnak ki bőrelhalások. A határozat indokolásában megállapította azt is, hogy a kezelőorvos és az ápolószemélyzet tájékoztatása ellenére a túlsúlyos felperes nem mozgott, a bőrelhalás nem azon a területen alakult ki, ahol technikai hiba miatt a felfekvések ki szoktak alakulni, hanem azokon a területeken, ahol a végtag fekvő testhelyzetben a gipszre támaszkodik. Összességében álláspontja az volt, hogy a felperes károsodása és az alperes kezelése között okozati összefüggés nem áll fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!