Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1991.11.441 I. A korlátolt felelősségű társaság tagjának kizárásánál irányadó szempontok [1988. évi VI. tv. (Gt.) 44. §, 45. §, 182. §, 191. § (1)-(3) bek. 193. § (1) bek.].

II. A korlátolt felelősségű társaságok feletti cégbírósági törvényességi felügyelet [Gt. 11. § (1)-(2) bek., 200. § (1) bek., 203. § (1) bek., 1989. évi 23. tvr. (Ctvr.) 19-24. §-ai].

Az E. Kft-t 1989. március 23-án kelt társasági szerződéssel hozták létre K. K., K-né K. Gy., K. J., K-né H. I. természetes személyek, valamint A. S. SAS C. olasz cég 25 200 000 Ft törzstőkével akként, hogy az olasz partner és a magyar tagok részesedési aránya 50-50 % volt. A társaság tevékenységi köre alapvetően mezőgazdasági és erdőgazdasági termelés, szolgáltatás és kereskedelem, valamint ehhez kapcsolódóan külkereskedelmi propaganda-tevékenység, piackutatás, csomagolás, anyagmozgatás. A társaság székhelye B. Széchenyi lakótelep G/4. II. em. 5., telephelye: Sz. Kereszttöltés út 25. B. VII. em. 19. A cégbejegyzéssel ellentétben a társaság cégjelzéses papírjain székhelyként: B. Mészáros u. 34. szám alatti cím szerepel. A székhely és a telephely a magyar tagok lakhelyével azonos. A társaság ügyvezetője K-né H. I. tag, valamint T. J. lett, aki a társaságnak nem tagja. Az ügyvezetők cégjegyzési joga önálló. A társaságot a cégjegyzékbe a Fővárosi Bíróság 1989. június 5-én kelt végzésével jegyezte be.

A Fővárosi Bíróság az E. Kft. cégiratait a cégeljárási szabályok módosítása következtében 1990. május 8-án a székhely szerint illetékes Komárom-Esztergom Megyei Bírósághoz tette át.

Az E. Kft. magyar tagjai 1989. április 5-én R. T. Kft. elnevezéssel újabb gazdasági társaságot alapítottak 1 000 000 Ft törzstőkével. Az új társaság tevékenységi köre teljes mértékben azonos az E. Kft. tevékenységi körével. Székhelye: Sz, Kereszttöltés út 25/b. VII. em. 19. Ügyvezetője: K. K. A céget a Csongrád Megyei Bíróság 1989. május 22-én jegyezte be a cégjegyzékbe. Utóbb 1989. október 25-én a társaság székhely-áthelyezést határozott el, melynek eredményeként új székhelyük B. Mészáros u. 34. szám lett. A bejegyzést áttétel után az új székhely szerint illetékes Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 1990. április 9-én foganatosította. Jelenleg mindkét társaság cégjegyzékét a Komárom- Esztergom Megyei Bíróság vezeti.

Az olasz partner 1989. október 16-án, október 26-i időpontra taggyűlés összehívását indítványozta a cég budapesti irodájába. A taggyűlés általa javasolt napirendje lett volna többek között a cég létrejötte óta eltelt időszakra vonatkozóan a tevékenység áttekintése, a teljes könyvelés és pénzforgalom felülvizsgálata. Az iratokból nem állapítható meg, hogy a taggyűlést a kért időpontban megtartották-e, de az olasz partner által becsatolt levelezés alapján megállapítható, hogy ezt követően több alkalommal is felszólította a társaság magyar tagját, illetve tag ügyvezetőjét a teljes adminisztrációba való betekintés lehetővé tételére, a társasági szerződés kiadására. Utalás történt egy olyan külön megállapodásra is (szindikátusi szerződés 1 %-os megállapodás), mely szerint a társasági szerződés aláírásakor a tagok arra vállaltak volna kötelezettséget, hogy a társasági szerződést a részesedési arányoknak a külföldi fél javára való megváltoztatásával módosítani fogják.

Többszöri eredménytelen kísérlet és formai okok miatt történt taggyűléshalasztás után végül a társaság 1990. március 30-án taggyűlést tartott. A taggyűlést március 5-én az olasz fél részéről történt taggyűlés összehívására irányuló felhívás előzte meg, mely tartalmazta azokat a napirendi pontokat is, amelyekben a döntést kéri, Változatlanul sérelmezte, hogy az iratok betekintésétől elzárják, hogy a magyar tagok a szindikátusi szerződésben foglaltakat nem tartják be. Olyan jelentős összegű hitelt vettek fel, amely csak a taggyűlés előzetes hozzájárulásával történhetett volna. Bejelentette, tudomást szerzett arról, hogy a magyar tagok a versenyszabályokat és a gazdasági társaságokról szóló törvényt súlyosan sértő módon alapítottak egy másik gazdasági társaságot, sőt ennek székhelyét az E. Kft. székhelyére helyezték át.

Az 1990. március 30-án megtartott taggyűlésen ismertették a felügyelő bizottság elnökének beszámolóját a mérlegről, melyet a külföldi fél ellenszavazata miatt a taggyűlés nem fogadott el. A magyar tagok nem vitatták a revízió szükségességét, és bár erre ígéretet tettek, sem a vizsgálati anyagokat, sem egyéb dokumentumokat az olasz tagnak nem adták át.

Ezen a taggyűlésen ismertették azt a magyar álláspontot is, hogy a társasági szerződés egyes kikötései - külföldi fél apportjának értékelése, szavazategyenlőség esetén követendő eljárás - jogszabályba ütköznek, és így a társasági szerződés semmis. Javaslat hangzott el arra nézve, hogy az apport értékeként 8,6 millió Ft-ot az olasz fél fizessen be a társaságnak. Határozat ebben a kérdésben nem született.

1990. április 18-án a tag ügyvezető az apport értékének megfizetésére hívta fel az olasz felet, majd április 19-én kelt levelében arról tájékoztatta, hogy az április 25-re kitűzött taggyűlés napirendjét kiegészítik akként/hogy a taggyűlés döntsön a külföldi cég kizárása felől. Ezek a levelek Olaszországban 1990. április 28-án kerültek kézbesítésre. A kizárási indítvány indokot nem tartalmazott.

Az 1990. április 25-i taggyűlés határozatképesen ült össze. Miután ismertették a kizárásra vonatkozó indítványt, az olasz fél közölte, hogy ezt a napirendi javaslatot nem fogadja el, majd a taggyűlésről a nem tag ügyvezetővel együtt eltávozott. A taggyűlés megmaradt tagjai ekkor további napirendi pontként az ügyvezető visszahívását is felvették, és határozatot hoztak az olasz tag kizárása (1. sz. határozat) és az ügyvezető visszahívása (2. sz. határozat) felől.

Az olasz tag már 1990. április 5-én kérelemmel fordult a cégjegyzéket vezető elsőfokú bírósághoz annak érdekében, hogy mind az E. Kft., mind a R. T. Kft, működését törvényességi felügyeleti jogkörben eljárva vizsgálja felül. Erről tájékoztatta a megyei főügyészséget is, amely fellépését bejelentette.

A külföldi fél 1990. április 28-án ismételten kérte az elsőfokú bíróságot a két cég működésének felfüggesztésére, az 1990. április 25-i törvénysértő határozatok megsemmisítésére és arra, hogy kötelezze az E. Kft-t az iratokba való betekintés lehetővé tételére.

Az E. Kft. és a R. T. Kft. a kérelem elutasítását kérték. Vitatták a személyi és tevékenységbeli összeférhetetlenséget, álláspontjuk szerint a székhelyek azonossága kifejezetten előnyös az E. Kft-nek is. Vitatták az olasz félnék azt a jogát, hogy indítványt terjeszthessen elő a R. T. Kft. működésére nézve, mivel annak nem tagja. .

Az elsőfokú bíróság végzésében mindkét társaságra vonatkozóan a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasította azzal, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a kérelem teljesítésére nem lát indokot.

A végzéssel szemben az E. Kft. olasz tagja és a megyei főügyészség fellebbezést nyújtott be. A fellebbezést a legfőbb ügyész kiegészítette.

A fellebbezés szerint a becsatolt iratok alapján egyértelműen megállapítható a korlátolt felelősségű társaság magyar tagjainak jogsértő magatartása. Az ügyészi fellebbezés szerint az elsőfokú bíróság nem folytatta le a szükséges eljárást, így nem is lehetett abban a helyzetben, hogy döntést hozzon. Ezen túlmenően a benyújtott kérelmeket nem tartalmuk szerint bírálta el. és így nem tett eleget a kitanítási kötelezettségének sem. A törvényességi felügyeleti jogkörben való eljárásra irányuló kérelmek között olyan is szerepel, mely tartalmilag taggyűlési határozat megtámadását jelenti. A fellebbezésben indítványozta a végzés hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság újabb eljárásra, valamint arra való utasítását, hogy az E. Kft. ügyében hozzon határozatot. A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!