Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék G.42370/2013/10. számú határozata kötbér megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 207. §, 246. §, 300. §, 319. §, 320. §, 389. §] Bíró: Gyulafalvi Edith

Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma

1027 Budapest, Varsányi Irén u. 40-44.

1535 Bp. Pf.: 887.

21.G.42.370/2013/10.

A Fővárosi Törvényszék ... vezető-jogtanácsos által képviselt felperes neve (cím) felperesnek a alperes neve (cím) alperes ellen meghiúsulási kötbér megfizetése iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t.

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 254.000.- (kettőszázötvennégyezer) Ft perköltséget.

A megelőlegezett 900.000.- (kilencszázezer) Ft eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet ennél a bíróságnál, de a Fővárosi Ítélőtáblához címezve kell benyújtani 4 példányban.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson bírálja el, de a felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívül történő elbírálását.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, továbbá ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, de a fellebbező fél a fellebbezésében kérheti tárgyalás tartását.

A jogi képviselővel eljáró felek a határozat ellen benyújtott fellebbezéshez mellékelt közös kérelemben indítványozhatják, hogy az anyagi jogszabály megsértésére alapított fellebbezést közvetlenül a Kúria bírálja el. Vagyonjogi ügyben a felek akkor indítványozhatják a Kúria eljárását, ha a fellebbezésben vitatott érték az ötszázezer forintot meghaladja. A fellebbezésben új tényre, illetve új bizonyítékra hivatkozni nem lehet. A fellebbezés elbírálása tárgyaláson kívül, a felülvizsgálati eljárásra irányadó szabályok megfelelő alkalmazásával történik.

I n d o k o l á s

A bíróság a perben irányadó, releváns tényállást a felek előadásai és a felek által benyújtott okiratok alapján az alábbiakban állapította meg.

A felperes jogelődje a ..., mint beszerző és az alperes, mint vállalkozó között 2003. július 18. napján írásban vállalkozási keretszerződés jött létre. Az alperes neve 2009. április 1-ig C.T.K. Kft. volt.

A felek a szerződés preambulumában rögzítették, hogy a beszerző a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény alapján nyílt eljárást folytatott le a felperes szervezetei személyi állományának új téli szolgálati egyenruházati alapellátásához szükséges termékek gyártására és szállítására, felek ennek eredményeként kötik ezt a szerződést.

A Definíciók címszót viselő 2. pont h) pontja szerint a megrendelés a keretszerződés alapján a vállalkozó és a megrendelő költségvetési szerv között létrejött megállapodás.

A vállalkozási keretszerződés 3. pontjában rögzítésre került, hogy az ajánlati dokumentáció előírásainak és a vállalkozó 2003. június 3-án kelt ajánlatának megfelelően a szerződés tárgya és mennyisége:

a szolgálati hosszú ujjú ing (világoskék) 32.000 db (+,- 30 %) és

a szolgálati derékszíj (fekete) 16.000 db (+,- 30 %) termékek gyártása és szállítása.

A keretszerződés teljesítése során a 2003. november 1-ig szállítandó termékmennyiségeket a megrendelők eseti megrendelésekben pontosítják. A megrendelést a vállalkozónak írásban - 8 munkanapon belül - vissza kell igazolni a megrendelő költségvetési szerveknek.

A szerződés 4. pontja szerint az alapanyagot az ajánlati dokumentáció műszaki leírásában megadott műszaki paramétereknek és a színmintának megfelelően a vállalkozó szerzi be.

A szerződés 7. pontja tartalmazta a szerződéses árat, ami szolgálati hosszú ujjú ing esetén 2.950.- Ft + Áfa/db volt, szolgálati derékszíj esetén 2.900.- Ft + Áfa/db. A szerződés összesített keretösszege így a szolgálati hosszú ujjú ing esetében 94.400.000.- Ft + 23.600.000.- Ft Áfa (+,-30 %) volt.

A keretszerződés 13. pontja A vállalkozó nem szerződésszerű teljesítése címszót viselte.

E pont szerint a vállalkozónak a termékek leszállítását a visszaigazolt megrendelésben rögzített határidő szerint kell elvégeznie.

A vállalkozó szállítási kötelezettségeinek nem szerződésszerű vagy nem teljesítése esetén (kivéve vis maior esetét) a vállalkozóval szemben az alábbi szankciók érvényesíthetők: késedelmi, meghiúsulási és hibás teljesítés esetére járó kötbérigény követelése, kártérítési igény támasztása és/vagy a vállalkozó súlyos vagy ismétlődő mulasztása miatt a szerződés azonnali hatállyal történő felmondása, valamint a szerződésszegésből eredő egyéb jogok érvényesítése.

A keretszerződés 14. pontja a Kötbér, kártérítés címszót viselte.

Ezen pont szerint amennyiben a vállalkozó elmulasztja a szerződében vállalt kötelezettségeinek teljesítését a teljesítési határidőre, úgy a megrendelő - a szerződésszegésből fakadó egyéb kárrendezésekre vonatkozó igényein túl - késedelmi kötbérre jogosult.

A keretszerződés 11. pontja a szerződés megszüntetésének eseteit tartalmazta.

Ezen rendelkezés szerint a szerződésszegéssel kapcsolatos egyéb kárrendezésre vonatkozó igényein túl a beszerzőnek jogában áll a keretszerződést írásos formában azonnali hatállyal felmondani az alábbi esetekben:

a) ha bizonyíthatóan három alkalommal, a megrendelések teljesítésére vonatkozó határidőkön belül a vállalkozó nem szállítja a termékek egészét, vagy egy részét, vagy

b) ha a vállalkozó az a) pont szerint hibásan teljesített szerződéses kötelezettségeit nem teljesíti a szerződésnek megfelelően a beszerző hibás teljesítésről szóló értesítésének kézhezvételétől számított 30 napon belül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!