Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

XXVII. számú Polgári Elvi Döntés

a perben vagy nemperes eljárásban fellépő ügyész jogkörének egyes kérdéseiről

A perben vagy nemperes eljárásban fellépő ügyész a Pp. 2/A. §-ában, valamint az 1958. évi 5. törvényerejű rendelet 17. §-ában meghatározott jogkörében a fél keresetét (viszontkeresetét) felemelheti, a nemperes eljárásban a fél kérelmét meghaladó indítványt tehet.

Amennyiben az ügyész és a fél nyilatkozatai eltérnek, azokat a bíróság a per (eljárás) egyéb adatait figyelembe véve bírálja el.

A szocialista jognak a társadalmi fejlődés elősegítése, a gazdasági és a társadalmi viszonyok szervezése terén betöltött kiemelkedő szerepéből következik, hogy nagy érdekek fűződnek a jogszabályok helyes alkalmazásához, a szocialista törvényesség maradéktalan érvényesüléséhez. Ezeknek az érdekeknek a védelme és szolgálata az alapja annak, hogy jogszabályaink fontos szerepet biztosítanak az ügyész számára a polgári peres és nemperes eljárásokban is.

A Pp. 2/A. §-ának (1) bekezdése szerint: "Az ügyész keresetet indíthat fontos állami vagy társadalmi érdekből, illetőleg ha a jogosult a jogainak védelmére bármely okból nem képes, valamint a per bármely szakában felléphet a törvényesség érdekében. Nem indíthat az ügyész keresetet olyan jog iránt, amelyet csak jogszabályban meghatározott személy vagy szerv érvényesíthet."[1]

E rendelkezésekben annak a felismerése jut kifejezésre, hogy a polgári jogviszonyok mikénti rendezése nem közömbös a társadalom számára, jelentősége általában túlnő a felek közötti jogviták keretein. Ezért szükséges az arról való hathatós gondoskodás, hogy a bírósági határozat az igazság érvényre juttatása útján helyesen fejezze ki a társadalmi és az egyéni érdek összhangját. Ennek a célnak szolgálatában áll a rendelkezési elv is, amelynek a szocialista jogban a sajátos tartalma éppen az, hogy a feleknek az anyagi és eljárási jogaikkal való szabad rendelkezése egybekapcsolódik a bíróságnak és az ügyészségnek a jogok védelmében kifejtett céltudatos tevékenységével.

Polgári eljárásjog megteremtette a biztosítékait annak, hogy az ügyésznek a polgári eljárásban való részvétele valóban eredményes lehessen. A Pp. 2/A. §-ának (3) bekezdése szerint ugyanis az ügyészt a fellépés során és az általa indított perben megilletik mindazok a jogok, amelyek a felet megilletik, egyezséget azonban nem köthet, jogról nem mondhat le, illetőleg jogokat nem ismerhet el. Abban a perben, amelynek a megindítására külön jogszabály jogosítja fel az ügyészt, vagy amelyet a törvény vagy külön jogszabály értelmében ellene indítani, az ügyész a fél jogait gyakorolja.

A nemperes eljárásokat illetően hasonlóan határozza meg a fellépő ügyész jogait az 1958. évi 5. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: törvényerejű rendelet) 17. §-a.

Az ítélkezési gyakorlatban már korábban is bizonytalanság volt észlelhető a tekintetben, hogy mi a valóságos tartalma annak a rendelkezésnek, amely szerint az ügyészt a fél jogai illetik meg akkor is, ha nem ö indítja a pert, hanem fellép a mások között folyamatban levő perben.

Ezért vált szükségessé a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának a PK 182. számú állásfoglalása, amely kimondta, hogy a felperesnek a keresettől elállása esetén nincs szükség a Pp. 2/A. §-a alapján fellépő ügyész nyilatkozatának a beszerzésére, ha az elállás a per érdemi tárgyalása [Pp. 160. § (1) bek.] előtt történt. A per érdemi tárgyalásának a megkezdése után történt elállás, valamint a bíróság előtti egyezségkötés esetén azonban szükséges a Pp. 2/A. §-a alapján fellépett ügyész nyilatkozatának a beszerzése is. Ezekben az esetekben, ha az ügyész és a felek nyilatkozatai eltérnek, a bíróság azokat a Pp. 49. §-ának (4) bekezdése értelmében a per egyéb adatait is figyelembe véve bírálja el.

Az állásfoglalás indokolása a továbbiakban azt az általános jellegű megállapítást is tette, hogy a Pp. 2/A. §-ának (3) bekezdésében említett kivételektől (egyezség, jogról való lemondás, elismerés) eltekintve mindazokban az esetekben, amikor valamely perbeli intézkedéshez a felek kölcsönös kérelmére szükség van, nem mellőzhető az ügyész nyilatkozatának a beszerzése, mert a jogszabály az ügyészi hozzájárulástól tette függővé azokat a perbeli intézkedéseket, amelyekhez a törvény a felek megegyező nyilatkozatát kívánja meg [pl. a Pp. 137. § (1) bek. a) pontja szerinti szünetelés, a Pp. 157. § f) pontja szerinti permegszüntetés].

Még ma sem tekinthető azonban egységesnek az ítélkezési gyakorlat abban a kérdésben, hogy a perben fellépő ügyészt mennyiben illeti meg a kereset felemelésének, illetőleg leszállításának a joga.

A Pp. 2/A. §-ának (3) bekezdése az ügyészt megillető jogok tekintetében nem tesz különbséget az ügyészi fellépés és az ügyészi keresetindítás között, hanem egységesen akként rendelkezik, hogy az ügyészt mind a fellépés során, mind pedig az általa indított perben - a törvényben meghatározott eseteket kivéve - mindazok a jogok megilletik, amelyek a felet megilletik. Ez pedig azt is jelenti, hogy a perben fellépő ügyészt megilleti az a jog is, hogy a fél jogai védelmében a fél keresetét (visszontkeresetét) felemelhesse, ha az adott esetben egyébként a keresetindítás joga is megilletné.

Ez összhangban áll azzal, hogy az ügyész a törvényesség biztosítása érdekében lép fel a perben. Ennek a célnak a szolgálatában tehát bármelyik fél érdekében végezhet perbeli cselekményeket. Ha a per adatai alapján arra a meggyőződésre jut, hogy a kereset (viszontkereset) indító felet jog illeti meg annál, mint amelyet az érvényesített, e jogok védelmében megfelelő indítványt tehet a bíróságnak a másik fél marasztalására. Ez következik a polgári eljárásjogban érvényesülő rendelkezési elv - előbb már kifejtett szocialista felfogásából, amely messzemenőén biztosítja a jogok védelmét, s erről való gondoskodást állami feladatnak tekinti. Mindez egyik fontos biztosítéka a vitát keletkeztető jogviszonyok igazságos és társadalmi érdeket szem előtt tartó bírósági rendezésének, s egyben megszabja a perben fellépő ügyész jogi helyzetét is.

Lényegében ilyen megfontolásokon alapult a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának a hatályát vesztett 573. számú állásfoglalása is, amely az ügyész önálló perlési jogából azt a következtetést vonta le, hogy az ügyész a tartás iránti keresetnek teljesen helyt adó ítélet ellen is nyújthat be fellebbezési óvást a tartásdíj mértékének magasabb összegben való megállapítása iránt, s a másodfokú bíróság a fellebbezést a Pp. 49. §-ának (4) bekezdése értelmében akkor is érdemben bírálhatja el, ha a tartásdíj mértékének a felemeléséhez a jogosult fél nem járul hozzá.

Ez az állásfoglalás csak a tartási pereket említi ugyan, minthogy azonban a jogszabály az ügyész fellebbezési joga tekintetében nem különböztet az egyes perfajták között, az ügyész nemcsak a tartási perben élhet fellebbezéssel a keresetnek helyt adó ítélet ellen, hanem az egyéb perekben is. De következik ebből az is, hogy ha az ügyész a fellebbezésében a kereseti összegnél nagyobb összeg megítélését kérheti, akkor megilleti az a jog is, hogy a fél keresetét felemelhesse. Ezzel a joggal azonban az ügyész a másodfokú eljárásban csak a Pp. 247. §-ában foglalt rendelkezések korlátai között élhet.

A társadalmi rendünk védelméhez, a népgazdaság erősítéséhez fűződő érdekek fokozott követelmények támasztását igénylik mind a szocialista szervezetekkel, mind pedig az állampolgárokkal szemben. A perben fellépő ügyész által történő keresetfelemelés alkalmas eszköze lehet annak, hogy hatékonyabbá tegye az említett érdekek védelmét. E tekintetben nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy pl. a társadalmi tulajdon megkárosítói ellen indított perekben a károkozók ellen érvényesített igények mértéke tekintetében nemegyszer tapasztalható indokolatlan elnézés a társadalmi tulajdon kezelői részéről.

Az ügyész perbeli jogai azonban nem korlátlanok. A Pp. 2/A. §-ának (3) bekezdése értelmében ugyanis az ügyész nem köthet egyezséget, jogról nem mondhat le és jogot nem ismerhet el. A perbeli jogoknak ez a korlátozása szükségszerű következménye annak, hogy a fél által a perben érvényesített jogok alanya nem az ügyész, s mint ahogyan az ügyész nem rendelkezhet a per tárgyával peren kívül, éppen úgy nem illeti meg ez a jog a peres eljárásban sem. De következik ebből az is, hogy az ügyész általában nem végezhet olyan percselekményeket, amelyekben - az anyagi jog hatásaikat tekintve - lényegében a per tárgyával való rendelkezés nyilvánulna meg. Éppen ezért a perben fellépő ügyészt a fél által előterjesztett kereset leszállításának a joga a fél ellenzése esetén nem illeti meg, mert ez már - a tartalmát tekintve - a per tárgyával való rendelkezést jelentene. A perben fellépő ügyész - természetesen - indítványozhatja, hogy a bíróság a fél keresetének csak részben adjon helyt, ez azonban nem azonos a fél keresetének a leszállításával, mert a bíróság továbbra is a fél keresete által meghatározott körben köteles az ügyben dönteni. A perben fellépő ügyész említett indítványa lényegében a törvényesség érdekében tett olyan indítvány, amely egyben a másik fél jogos érdekeit védi.

A perben fellépő ügyész az általa felemelt keresetet leszállíthatja. Az ügyész által felemelt és a fél által magáévá tett keresetnek a fél által ellenzett leszállítása esetén azonban a bíróságnak az igény jogosságát a fél által megjelölt keretben kell elbírálnia.

Az ügyész nem valamelyik fél, hanem a törvényesség érdekében lép fel a perben. Ennek következtében a fellépő ügyész és a perben érvényesített igény jogosultja között jogviszony nem keletkezik. Az ügyész tehát a felektől függetlenül végezhet percselekményeket, ehhez a fél hozzájárulására nincs szükség.

Ebből az is következik, hogy az ügyész és a fél perbeli cselekményei eltérhetnek egymástól. A Pp. 49. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezés szerint, ha az ügyész és a fél perbeli cselekményei (nyilatkozatai, kérelmei stb.) eltérnek, azokat a bíróság a per egyéb adatait is figyelembe véve bírálja el. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni akkor is, ha az ügyész és a fél perbeli nyilatkozatai a keresetnek az ügyész által történt felemelése tekintetében térnek el egymástól. A bíróságnak ilyen esetben a jogszabályok és a fél valóságos érdekének a szem előtt tartásával kell döntenie. A helyes jogalkalmazás megkívánja, hogy a bíróság a követelés anyagi jogosultját az ügyész keresetfelemelése tekintetében nyilatkozattételre szólítsa fel.

A fentiek megfelelően irányadók a nemperes eljárásokban is. Ha tehát az ügyész az 1958. évi 5. törvényerejű rendelet 17. §-a alapján nemperes eljárásban lép fel, megilleti az a jog, hogy az igényt érvényesítő fél kérelmét meghaladó indítványt terjesszen elő. Amennyiben az ügyész és a fél nyilatkozatai eltérnek, az említett törvényerejű rendelet 17. §-ának (3) bekezdése, illetőleg a 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 13. §-ának (3) bekezdése értelmében ebben az esetben is a Pp. 49. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezést kell megfelelően alkalmazni.

A kereset felemelésén, illetőleg a nemperes eljárásban a fél kérelmét meghaladó indítvány előterjesztésén kívül az ügyészt természetesen megilletik a jogszabályban meghatározott egyéb jogok is.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a XXXVI. számú PED.