Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

1958. évi 5. törvényerejű rendelet

a polgári perrendtartás egyes rendelkezéseinek módosításáról szóló 1957. évi VIII. törvény hatálybalépéséről és végrehajtásáról

I. A POLGÁRI PERRENDTARTÁS EGYES RENDELKEZÉSEINEK MÓDOSÍTÁSÁRÓL SZÓLÓ 1957. ÉVI VIII. TÖRVÉNY HATÁLYBALÉPÉSE

1. § A polgári perrendtartás (Pp.) egyes rendelkezéseinek módosításáról szóló 1957. évi VIII. törvény (a továbbiakban: II. Ppn.) az 1958. évi március hó 1. napján lép hatályba.

II. A II. Ppn. HATÁLYBALÉPÉSÉVEL KAPCSOLATOS ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK

2. § A II. Ppn. rendelkezéseit - amennyiben a jelen törvényerejű rendelet kivételt nem tesz - a hatálybalépésekor már megindított eljárásban is alkalmazni kell.

3. § A II. Ppn. hatálybalépésekor már folyamatban lévő eljárásban a hatálybalépés előtt a korábbi jogszabályok szerint végzett minden eljárási cselekmény akkor is megtartja érvényét, ha a cselekményt a II. Ppn. eltérően szabályozza.

4. § (1) A II. Ppn. hatálybalépésével hatályukat vesztik azok a korábbi rendelkezések, amelyek a Pp. 23. §-ának új szövegében fel nem sorolt perekre a megyei bíróság hatáskörét állapítják meg. Ez a rendelkezés nem érinti a megyei bíróságnak a nemperes eljárásokban megállapított hatáskörét.

(2) Az eljárást azokban a perekben, amelyekben a bíróság hatásköre megváltozott, az a bíróság folytatja le és fejezi be, amelyhez a fél a keresetlevelet a II. Ppn. hatálybalépése előtt benyújtotta, feltéve, hogy a per a korábbi jogszabályok szerint ennek a bíróságnak a hatáskörébe, valamint illetékessége alá tartozott és a bíróság már tárgyalást tartott. Egyéb esetekben a keresetlevelet a II. Ppn. szerint hatáskörrel bíró és illetékes bírósághoz, házassági per esetében pedig a felperes által megjelölt illetékes járásbírósághoz, ha pedig a felperes a bíróságot nem jelöli meg, a megyei bíróság székhelyén lévő járásbírósághoz kell áttenni.

(3) Ha a keresetlevelet a II. Ppn. hatálybalépése előtt nyújtották be, és a hatáskör a II. Ppn. szabályainak megfelel, azt a korábbi jogszabály alapján nem lehet kifogásolni.

5. § (1) Ha a keresetlevelet a II. Ppn. hatálybalépése előtt nyújtották be a bírósághoz, az addigi jogszabályoknak megfelelő illetékesség a per jogerős befejezéséig akkor is fennmarad, ha erre a perre az illetékességet a II. Ppn. eltérően szabályozza. Ha viszont az ilyen perben az illetékesség a II. Ppn. szabályainak megfelel, azt a korábbi jogszabály alapján nem lehet kifogásolni.

(2) Az 1956. évi 8. számú törvényerejű rendelet 8. §-ának (2) bekezdése akként módosul, hogy a Magyar Nemzeti Bank ellen peres vagy nemperes eljárás csak Budapesten folytatható, a Bank más személy ellen - a munkaviszonyból származó perek kivételével - pedig Budapesten indíthat bírói eljárást akkor is, ha egyébként a budapesti bíróság nem volna illetékes.

6. § Ha az olyan perben, amelyben a keresetlevelet a II. Ppn. hatálybalépése előtt nyújtották be, a meghatalmazotti jogosultság a II. Ppn. szabályainak megfelel, azt a korábbi jogszabály alapján nem lehet kifogásolni.

7. § A II. Ppn.-nek a részleges jogerőre és a csatlakozó fellebbezésre vonatkozó rendelkezéseit (Pp. 228. és 244. §) csak azokban a perekben lehet alkalmazni, amelyekben a bíróság az elsőfokú ítéletet a II. Ppn. hatálybalépését követően kézbesítette a feleknek.

8. § (1) Az elsőfokú bíróságnak a korábbi jogszabályok alapján hozott határozata ellen beadott fellebbezést az a bíróság bírálja el, amelyik a határozatot hozó bíróságnak másodfokú bírósága (Pp. 10. §).

(2) Ha az elsőfokú bíróság által a II. Ppn. hatálybalépése előtt vagy a 4. § (2), illetőleg az 5. § (1) bekezdése alapján elbírált ügyben beadott fellebbezést a másodfokú bíróság a II. Ppn. hatálybalépése után bírálja el, és ennek során az elsőfokú bíróság határozatát hatályon kívül helyezi, az a bíróság jár el, amelynek a II. Ppn. szerint elsőfokon hatásköre és illetékessége van, tekintet nélkül arra, hogy az elsőfokú határozatot más bíróság hozta.

(3) A (2) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni akkor is, ha a másodfokú bíróság a pert a II. Ppn, hatálybalépése előtt, illetőleg a 4. § (2) vagy az 5. § (1) bekezdése alapján hozott részítélet vagy közbenső ítélet elleni fellebbezés elbírálása, úgyszintén a közbenső ítélet hozatala után utasítja vissza további eljárás lefolytatása céljából az elsőfokú bírósághoz.

9. § (1) A perújítás szempontjából elsőfokú bíróságnak azt a bíróságot kell tekinteni, amelynek az ügyben a II. Ppn. szerint elsőfokon hatásköre és illetékessége van. A perújítási kérelmet tehát ennél a bíróságnál kell benyújtani abban az esetben is, ha a korábbi hatásköri (illetékességi) szabály szerint elsőfokon más bíróság járt el.

(2) Ha a perújítási kérelmet a II. Ppn. hatálybalépése előtt nyújtották be a korábban elsőfokon eljárt bírósághoz és a bíróság már tárgyalást tartott, a perújítás felől ugyanez a bíróság határoz. Ha azonban a bíróság tárgyalást még nem tartott, a perújítási kérelmet át kell tenni ahhoz a bírósághoz, amelynek a II. Ppn. alapján az elsőfokú eljárásra hatásköre és illetékessége van.

(3) Ha a jogerős ítéletet a II. Ppn. hatálybalépését megelőzően hozták, a II. Ppn.-nek a perújítás határidejére vonatkozó rendelkezését azokban az esetekben kell alkalmazni, amelyekben a perújításnak a korábbi jogszabályokban megállapított határideje a II. Ppn. hatálybalépésekor még nem járt le.

10. § Ha a Legfelsőbb Bíróság a II. Ppn. hatálybalépése után törvényességi óvás folytán hozott határozatával az első vagy a másodfokú bíróságot új eljárásra utasítja, az a bíróság jár el, amelynek a II. Ppn. szerint az ügy első, illetőleg másodfokon hatáskörébe és illetékessége alá tartozik, függetlenül attól, hogy a megtámadott határozatot melyik bíróság hozta.

11. § (1) A házassági bontópert megelőző előkészítő eljárás megindítása iránt beadott kérvényt a II. Ppn. értelmében benyújtott bontókeresetként kell elbírálni és a kérelmezőt felperesnek, a kérelmező ellenfelét pedig alperesnek kell tekinteni. Ha a járásbíróság a bontókereset elbírálására nem illetékes, azt a felperes által megjelölt és a 11, Ppn. szerint illetékes járásbírósághoz kell áttenni. Ugyanígy kell eljárni, ha a II. Ppn. hatálybalépésekor az előkészítő eljárás már folyamatban van.

(2) Ha a házassági bontópert megelőző élőkészítő eljárást a bíróság a II. Ppn. hatálybalépése előtt már befejezetté nyilvánította, a keresetlevelet a végzés közlésétől számított egy év alatt kell benyújtani annál a járásbíróságnál, amely az előkészítő eljárást lefolytatta. A keresetlevelet a kérelmező fél ellenfele is benyújthatja. A járásbíróság a keresetlevél alapján - ha arra hatásköre van és illetékes (Pp. 22., 277. §), - a pert elbírálja, illetőleg a keresetlevelet a fél által megjelölt járásbírósághoz teszi át. Ha az egyévi határidő alatt egyik fél sem nyújt be keresetlevelet, a kérelmező ellenfele annál a járásbíróságnál, amely az előkészítő eljárást lefolytatta, kérheti költségeinek megtérítését. A járásbíróság a kérelmező meghallgatása után (Pp. 113. §) végzéssel dönt.

12. § A gondnokság alá helyezés megszüntetését, ha a gondnokságot a II. Ppn. hatálybalépése előtt a megyei bíróság rendelte el, kizárólag a gondnokságot elrendelő megyei bíróság székhelyén lévő járásbíróságnál (a pesti központi kerületi bíróságnál), ha pedig a gondnokság alá helyezést a gyámhatóság rendelte el, az egyébként illetékes járásbíróságnál [Pp. 22. § (2) bekezdése, 29. §, 277. § (1), illetőleg (3) bekezdése] kell kérni.

13. § Ha a szülői felügyeletet a II. Ppn. hatálybalépése előtt a megyei bíróság szüntette meg, a szülői felügyeletet megszüntető határozat hatályon kívül helyezésére irányuló pert (Pp. 303. §) a megszüntető határozatot hozó megyei bíróság székhelyén lévő járásbíróságnál (a pesti központi kerületi bíróságnál) kell megindítani.

14. § Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a II. Ppn. hatálybalépésével kapcsolatban szükséges további átmeneti rendelkezéseket rendelettel megállapítsa.

III. A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG BÍRÓSÁGI SZERVEZETÉRŐL SZÓLÓ 1954. ÉVI II. TÖRVÉNY MÓDOSÍTÁSÁRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

15. § Az 1954. évi II. törvény 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § A büntető és a polgári eljárásjogi szabályok állapítják meg, milyen perek tartoznak a járásbíróságok (városi, városi kerületi bíróságok) hatáskörébe."

16. § Az 1954. évi II. törvény 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § A büntető és a polgári eljárásjogi szabályok állapítják meg, milyen perek tartoznak a megyei (fővárosi) bíróság hatáskörébe."

IV. A POLGÁRI NEMPERES ELJÁRÁSRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

Az ügyész jogai

17. § (1) Az ügyész jogosult a polgári nemperes eljárásban, annak bármely szakában a törvényesség érdekében fellépni. Ha az állam, az állami, a gazdasági és társadalmi szervezetek [Pp. 23. §-a (1) bekezdésének b) pontja] vagy a polgár jogainak védelme megkívánja - kivéve ha a jogszabály értelmében valamely jog kizárólag személyesen érvényesíthető - az ügyész is indíthat eljárást.

(2)[1] Az ügyészt a nemperes eljárásban hozott határozatok közül azokkal szemben, amelyeket vele törvény alapján bármely módon közölni kell, a féllel azonos jogorvoslati jogosultság illeti meg. Ha az ügyész az eljárásban nem vett részt, illetve, ha az ügyésszel a határozatot közölni nem kell, de az ügyészt külön jogszabály alapján fellebbezési jog illeti meg, az ügyész a határozat ellen az alatt az időtartam alatt élhet fellebbezéssel, amely a felek részére fellebbezés céljára rendelkezésre áll.

(3) Egyebekben az ügyész jogaira a nemperes eljárásban is a Pp. szabályait kell alkalmazni.

A bíróság összetétele iparjogvédelmi nemperes ügyekben

18. §[2]

Hatáskör

19. § (1) A nemperes ügyek intézése - hacsak törvény, törvényerejű rendelet vagy a Kormány rendelete kivételt nem állapít meg - a járásbíróság hatáskörébe tartozik. Ez a rendelkezés nem érinti azokat a korábbi rendelkezéseket, amelyek valamely nemperes ügy intézésére a megyei bíróság hatáskörét állapítják meg.

(2)[3]

A hagyaték leltározása

20. §[4]

Egyes nemperes eljárások szabályozása

21. §[5] Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a közjegyzők hatáskörére és eljárására, valamint a hagyatéki eljárásra vonatkozó szabályokat rendelettel megállapíthassa.

V. VEGYES RENDELKEZÉSEK

A büntető eljárás során lefoglalt dolgok őrzésével és értékesítésével kapcsolatos viták elintézése

22. §[6]

A bíráskodásban résztvevő népi ülnökök napidíjai és egyéb költségei

23. §[7]

Hatályukat vesztő jogszabályok

A II. Ppn. hatálya

24. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésével hatályukat vesztik:

az 1954. évi 18. számú törvényerejű rendelet 3. §-ának (2) bekezdése, valamint 4. §-a (1) bekezdésének a bíróság összetételére vonatkozó rendelkezése, továbbá (2) és (3) bekezdése,

a 92/1952. (X. 5.) MT számú rendelet 9. §-a,

a 46/1953. (IX. 30.) MT számú rendelet 4. §-a,

a 46/1954. (VIII. 1.) MT számú rendelettel módosított

105/1952. (XII. 28.) MT számú rendelet 1. §-a (2) bekezdésének második mondata, 7. §-ának (1) bekezdése, 12., 15. §-a, 16. §-a (1) bekezdésének a) pontja, 20-29. és 46. §-a, 53. §-a (1) bekezdésének utolsó és (2) bekezdésének második mondata, végül 55. §-ának (3) bekezdése.

(2) A II. Ppn. rendelkezései a Munka Törvénykönyve végrehajtásának egyes kérdéseiről szóló 37/1954. (VI. 30.) M. T. számú rendelet hatályát nem érintik.

A jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésével kapcsolatos átmeneti rendelkezések

25. § (1) A jelen törvényerejű rendeletet - a következő bekezdésekben foglalt kivételekkel - a már folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Ha a házastársi vagyonközösség megszüntetése iránt a házasfelek a kérelmet a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt terjesztették elő, azt a megyei bíróság bírálja el, feltéve, hogy a feleket a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt már meghallgatta. Ellenkező esetben a kérelmet át kell tenni a házassági perre hatáskörrel bíró ahhoz a járásbírósághoz, amelyet a felek a. bíróság felhívására megjelölnek.

(3) A büntető eljárás során lefoglalt, illetőleg elkobzott dolgok őrzésével és értékesítésével kapcsolatban a döntőbizottság előtt folyamatban levő és a 22. § értelmében a bíróság hatáskörébe tartozó ügyet - feltéve, hogy a döntőbizottság az ügyben a tárgyalást a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt még nem tűzte ki - át kell tenni a bírósághoz. Ha az ügyben a döntőbizottság a tárgyalást már kitűzte, az eljárás folytatása és befejezése a döntőbizottság hatáskörébe tartozik. A büntető eljárás során lefoglalt, illetőleg elkobzott dolgok őrzésével és értékesítésével kapcsolatban a bírósághoz a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt benyújtott keresetlevelet - feltéve, hogy az ügy a 22. § értelmében a bíróság hatáskörébe tartozik - a korábbi jogszabály alapján nem lehet a döntőbizottsághoz áttenni.

Hatálybalépés

26. § (1) A jelen törvényerejű rendelet - a következő bekezdésben foglalt kivétellel - az 1958. évi március hó 1. napján lép hatályba.

(2) Az igazságügyminiszter rendelettel állapítja meg, hogy a tanácsi szervek a hagyaték leltározásának a feladatát mikor veszik át.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1995. évi LX. törvény 33. § (1) bekezdése. Hatályos 1995.08.29.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1969. évi II. törvény 72. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1970.01.01.

[3] Hatályon kívül helyezte az 1987. évi 11. törvényerejű rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1987.09.01.

[4] Hatályon kívül helyezte az 1972. évi 26. törvényerejű rendelet 64. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1973.01.01.

[5] Módosította az 1987. évi 11. törvényerejű rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 1987.09.01.

[6] Hatályon kívül helyezte az 1972. évi 26. törvényerejű rendelet 64. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1973.01.01.

[7] Hatályon kívül helyezte az 1972. évi 26. törvényerejű rendelet 64. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1973.01.01.

Tartalomjegyzék