Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2002.648 Kizárólag a keretbiztosítéki jelzálogjogként bejegyzett jelzálog teszi lehetővé a tartós jogviszonyból származó követelések ún. kicserélődését a jelzálogjog azonossága mellett [Ptk. 266. § (1) és (3) bek., 267. § (1) bek.]

A II. r. felperes az 1991. július 29-én kötött kölcsönszerződés alapján 8 millió forint rövid lejáratú kölcsönt vett fel a II. r. alperes jogelődjétől (a továbbiakban: II. r. alperes). E szerződést 1991. augusztus 29-én úgy módosították, hogy a II. r. felperes a kölcsön fedezetéül a II. r. alperes részére a D., B. u. 16. szám alatt lévő ingatlanra jelzálogjogot biztosított. A II. r. alperes és a felperesek 1991. szeptember 17-én "jelzálogjog alapító" szerződést kötöttek, amely szerint az említett ingatlanra a II. r. alperes javára 60 millió forint összegre jelzálogjogot alapítottak és kikötötték, hogy az ingatlant csak a II. r. alperes hozzájárulásával lehet elidegeníteni. Az ingatlan 112-112 arányban a felperesek tulajdona. A II. r. alperes 1991. október 21-én kölcsönszerződést kötött az I. r. alperessel (amelynek a felperesek és a III. r. és IV. r. alperesek voltak a tagjai) és a II. r. felperessel, s részükre 22,5 millió forint világbanki kölcsönt folyósított. Ebben a szerződésben is a kölcsön fedezetéül a már említett ingatlanra a II. r. alperes javára jelzálogjogot, elidegenítési és terhelési tilalmat biztosítottak az adósok. A felperesek 1992. április 6-án hozzájárultak, hogy a földhivatal az ingatlanra a II. r. alperes javára 60 millió forint erejéig az elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyezze az 1991. szeptember 17-én kelt jelzálogjogot alapító szerződés alapján. A bejegyzés a földhivatal 1992. április 9-én kelt határozatával megtörtént.

A felperesek az I. r. alperesnél levő üzletrészüket a III. r. és IV. r. alpereseknek kívánták eladni, e tárgyban a II. r. alperessel történt tárgyalások alapján a II. r. alperes 1993. június 29-én úgy nyilatkozott, hogy hozzájárul az 1991. október 21-én kelt kölcsönszerződés alapján felvett világbanki hitelnek az I. r. alperes által egy személyben történő átvállalásához. Megfelelő fedezet biztosítása esetén a szerződés módosulhat és ezzel egyidejűleg a perbeli ingatlanról a jelzálogjogot törölteti. Ezt követően - 1993. június 30-án az adásvételi szerződés a felperesek és a III. r., IV. r. alperesek között létrejött. Ebben a III. r., a IV. r. alperesek mint vevők vállalták, hogy a II. r. alperes részére megfelelő fedezetet biztosítanak, amely a perbeli felperesi ingatlan tehermentesítésére szolgál. A II. r. alperes és az I. r. alperes - amelynek a III. r. és IV. r. alperesek maradtak a tagjai - között újabb kölcsönszerződés jött létre 1993. december 2-án, és az I. r. alperes a megfelelő fedezetet biztosította. A II. r. alperes a felperesek fenti ingatlanára 60 millió forint összegre bejegyzett jelzálogjogot a felperesek többszöri kérésére sem töröltette, ezt ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a felperesek a 8 millió forint rövid lejáratú hiteltartozásukat egyenlítsék ki.

A felperesek a módosított keresetükben 75 millió forint kártérítés egyetemleges megfizetésére kérték kötelezni az alpereseket. A kártérítésként elmaradt hasznukat jelölték meg, amely amiatt keletkezett, hogy a perbeli 60 millió forint összegű jelzálogjog bejegyzése miatt újabb kölcsönt nem tudtak felvenni.

Az elsőfokú bíróság a II. r. alperessel szemben hozott 25. sorszámú közbenső ítéletében megállapította, hogy a II. r. alperes kártérítési felelőssége fennáll, mert a felperesek tulajdonában lévő perbeli ingatlanra bejegyzett 60 millió forint és járulékai erejéig bejegyzett jelzálogjogot, elidegenítési és terhelési tilalmat 1993. december 2-a után nem töröltette. Döntését azzal indokolta, hogy a perben kihallgatott tanúk vallomása és a II. r. alperesnek az 1993. június 29-én kelt levele bizonyítja: a perbeli bejegyzett jelzálogjog az 1991. október 21-én kötött kölcsönszerződés alapján folyósított világbanki hitel fedezete volt. Az 1991. szeptember 17-én kelt jelzálogszerződés nem volt keretbiztosítéki jelzálogjog szerződés. Ezzel kapcsolatban utalt a Ptk. 267. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra, amelyek szerint, ha meghatározott tartós jogviszonyból keletkező követeléseket kívánnak a szerződő felek jelzálogjoggal biztosítani, az ingatlan-nyilvántartásban a jogviszonyt és azt a legmagasabb összeget kell feltüntetni, amelyen belül a jelzálogjog a követeléseket biztosítja. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet 20. §-ának (1) bekezdése szerint - amennyiben meghatározott tartós jogviszonyból keletkező követelések biztosítása céljából kérik a jelzálogjog bejegyzését - a jelzálogjogot ún. keretbiztosítéki jelzálogjogként kell bejegyezni. A keretbiztosítéki jelzálogjog nem egy meghatározott követeléshez, hanem ahhoz a jogviszonyhoz kapcsolódik, amelyből különböző követelések eredhetnek. A perbeli - a II. r. alperes javára - bejegyzett jelzálogjog nem felel meg e törvényi rendelkezéseknek. Nem volt tehát törvényes lehetősége a II. r. alperesnek arra, hogy a jelzálogjog törlését arra hivatkozással tagadja meg, miszerint az adósok a rövid lejáratú hiteltartozásukat még nem egyenlítették ki. A II. r. alperes a megfelelő cserefedezetet az I-III. r. és IV. r. alperesektől megkapta, ezért jogsértő módon járt el, amikor a felperesek ingatlanáról a jelzálogjogot nem töröltette.

A 25. sorszámú közbenső ítélet ellen a II. r. alperes fellebbezett, amely annak megváltoztatására és a felperesek keresetének az elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy a felperesek perbeli jelzálogszerződésben írt jelzálog bejegyzéséhez hozzájáruló nyilatkozatukban nem kötötték ki, hogy ez a jelzálogjog csak a világbanki kölcsöntartozás biztosítéka, s a felperesek 8 millió forint összegű tartozása jelenleg is fennáll. A fellebbezés kiegészítésében az álláspontjuk úgy módosult, hogy a 60 millió forint összegű jelzálog az 1991. július 29-én kötött szerződés alapján folyósított 8 millió forint kölcsön biztosítéka volt. Ezt bizonyítja, hogy 1991. szeptember 17-én még csak ez az egy kölcsönszerződés jött létre, más hiteljogviszony még nem állt fenn. Bizonyítja továbbá, hogy a 8 millió forint tartozás miatt végrehajtási eljárás van folyamatban, s a végrehajtási jog a 60 millió forint összegű jelzálogjoggal azonos ranghelyen van bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba. A végrehajtási jog bejegyzésének a jogalapját a felperesek azért nem támadták, mert előttük is egyértelmű, hogy a 60 millió forintra bejegyzett jelzálogjog a 8 millió forint rövid lejáratú hitel biztosítéka. Ezért a felperesek kártérítési követelésének a jogalapja hiányzik.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság 25. sorszámú közbenső ítéletét helybenhagyta. Kötelezte a II. r. alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felperesnek 7500 Ft másodfokú perköltséget.

A II. r. alperesnek a 25. sorszámú közbenső ítélet elleni fellebbezési érvelését nem fogadta el a másodfokú bíróság. Az 1991. szeptember 17-én és 1992. április 6-án kelt nyilatkozatokból egyértelműen megállapítható, hogy a felek a jelzálogjogot nem meghatározott követeléshez kapcsolták, hanem azt az összeget jelölték meg, amelynek erejéig a felpereseknek tűrniük kellett a jelzálogjogból való kielégítést. A felek között nem jött létre olyan kölcsönszerződés, amelynek tárgya 60 millió forint lett volna. Mindebből az következik, hogy a fenti összeget a felek olyan keretnek szánták, melyből a II. r. alperes a felperesekkel szembeni követeléseit kielégítheti. Ilyen formában azonban a keretbiztosítéki jelzálogjog-szerződés érvényesen nem jön létre. A perbeli időben irányadó szabályozás szerint jelzálogjogot szerződéssel csak egyedileg meghatározott pénzbeni követelés biztosítására [Ptk. 266. § (1) bekezdés] lehetett alapítani, vagy meghatározott tartós jogviszonyból keletkező követeléseket lehetett jelzálogjoggal (keretbiztosítéki jelzálogjog) biztosítani [Ptk. 267. § (1) bekezdés]. A keretbiztosítéki jelzálogjog esetében a jogviszonyt és azt a legmagasabb összeget kellett feltüntetni, amelyen belül a jelzálogjog a követeléseket biztosítja.

Az elsőfokú ítéletben részletesen kifejtett helytálló indokok alapján a másodfokú bíróság elfogadta az elsőfokú bíróságnak azt a jogi álláspontját, hogy az 1991. szeptember 17-én létrejött jelzálogszerződés a törvényben előírt feltételek hiányában [Ptk. 267. § (1) bekezdés] nem tekinthető keretbiztosítéki jelzálogszerződésnek. A keretbiztosítéki jelzálogjog ugyanis - mint arra az elsőfokú bíróság helyesen utalt - nem meghatározott követeléshez, hanem ahhoz a jogviszonyhoz kapcsolódik, amelyből a különböző követelések eredhetnek, és ezt a jogviszonyt az ingatlan-nyilvántartásba is be kell jegyezni.

A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a másodfokú bíróság - az elsőfokú bírósággal egyezően - azt állapította meg, hogy a perbeli jelzálogjog az 1991. október 21-én megkötött világbanki hitelszerződéshez kapcsolódott, a világbanki hitelt biztosította. Ez egyértelműen megállapítható a II. r. alperes 1993. június 29-én kelt leveléből és a kihallgatott tanúk vallomásából. Az említett levélben a II. r. alperes ahhoz járult hozzá, hogy az I. r. alperes átvállalja a világbanki hitelszerződést és biztosítsa hozzá a fedezetet és kijelentette, hogy a szerződésmódosítással együtt a világbanki hitel fedezetéül szolgáló jelzálogjogot törölteti. A II. r. alperes az 1991. október 21-én megkötött szerződés alapján nyújtott világbanki hiteltartozás átvállalásakor a megfelelő cserefedezetet megkapta, ezt a II. r. alperes a felperesekhez írt leveleiben is elismerte és a perben sem vitatta. Ennek ellenére nem töröltette a felperesek ingatlanáról a jelzálogjogot. Ezért alaptalanul sérelmezte a fellebbezésében a kártérítési felelősség jogalapjának a megállapítását.

A jogerős ítélet ellen a II. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. A II. r. alperes hivatkozott arra, hogy az 1991. szeptember 17-én megkötött zálogszerződés létrejöttének időpontjában felperesek és II. r. alperes között egyéb kölcsön vagy hiteljogviszony még nem állt fenn. A bíróság rendelkezésére álló iratokból megállapítható, hogy határozott követelésre - azaz a már hivatkozott 8 millió forint összegű kölcsönhöz - került alapításra a zálogjog. Nem vitásan a zálogjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére olyan időpontban került sor, amikor peres felek között további hiteljogviszony alapján további hitel folyósítására került sor. A felperesek részéről 1992. április 6. napján kelt nyilatkozat is egyértelművé teszi, hogy a zálogjog melyik követeléshez kapcsolódóan került alapításra. A nyilatkozatban felperesek hangsúlyozták, hogy az 1991. szeptember 17-én kelt jelzálogjog alapítói szerződés szerint kérik a bejegyzést 60 millió forint erejéig. Bár a 60 millió forint összegre alapított zálogjog nem tekinthető a Ptk. 267. § (1) bekezdés szerint keretbiztosítéki jelzálogjognak, annak törvényi ismérvei hiányában azonban meghatározott követeléshez kapcsolódik, ez a követelés pedig jelenleg is fennáll. Ezért az eljáró bíróság jogszabályt sértett, amikor nem vizsgálta a Ptk. 234. § (2) bekezdése alapján, figyelemmel a becsatolt iratok (jelzálog szerződés, kölcsönszerződés) tartalma és összefüggése szerint, hogy a perbeli zálogszerződés az 1991. augusztus hónapban kelt szerződésnek megfelelően elsősorban a folyósított 8 millió forint összegű, egyedi pénzkövetelés fedezetét biztosította, tekintettel arra is, hogy a II. r. alperes a per I. r., valamint III. r. és IV. r. alpereseivel szembeni végrehajtási eljárásban jelen perbeli ingatlant mint fedezetet nem érvényesítette. Kérte a perben hozott határozat "megváltoztatását" és új eljárás lefolytatását.

A felperesek ellenkérelmet terjesztettek elő, amelyben hivatkoztak arra, hogy a bíróságok a tényállást a bizonyítékok okszerű értékelésével állapították meg, s minden tekintetben helyes jogi következtetést vontak le, ennek megfelelően a felülvizsgálati kérelem "elutasítása" indokolt. A bíróságok megállapították, hogy a keretbiztosítéki jelzálogjog feltételeinek a 60 millió forint összegű jelzálogjog nem felel meg. Tényként lehet ezért megállapítani, hogy 1993. december 3-án mindenképpen töröltetni kellett volna a jelzálogjogot. Így a közbenső ítélet rendelkezései szerint a II. r. alperes kártérítési felelőssége a törlés elmulasztásával összefüggésben fennáll. Megjegyezték azt, hogy 2000. szeptember hónapban az ingatlan árverezésre került; nem csupán az eredeti jogosultnak, hanem a jogutódnak is minden követelése lényegében megtérült.

A jogerős közbenső ítélet nem jogszabálysértő.

Helytállóan állapították meg az eljárt bíróságok, hogy a felek között nem jött létre keretbiztosítéki jelzálogjog szerződés. A Ptk. 267. §-ának (1) bekezdése szerint, ha meghatározott tartós jogviszonyból keletkező követeléseket kívánnak jelzálogjoggal biztosítani, az ingatlan-nyilvántartásban a jogviszonyt és azt a legmagasabb összeget kell feltüntetni, amelyen belül a jelzálogjog a követeléseket biztosítja. A felülvizsgálati kérelmében a II. r. alperes maga sem vitatta, hogy a hivatkozott szerződésben a keretbiztosítéki jelzálogjognak törvényi ismérvei hiányoznak. Fenntartotta azonban azt az álláspontját, hogy a jelzálogjog meghatározott követeléshez kapcsolódik, ez a követelés pedig 8 millió forint értékben jelenleg is fennáll. Egy meghatározott követelés biztosítására azonban keretbiztosítéki jelzálogjog nem alapítható és nem jegyezhető be. Kizárólag a keretbiztosítéki jelzálogjogként bejegyzett jelzálogjog teszi lehetővé a tartós jogviszonyból származó követelések ún. kicserélődését a jelzálogjog azonossága mellett. Mint azt az elsőfokú bíróság megállapította, nem vitásan a felperesek 1991. július 29-én kötött rövid lejáratú kölcsönszerződését, amely a 8 millió forintra vonatkozott, a felek 1991. augusztus 29-én módosították és a 13.1. pont helyébe azt a megállapodást vették fel, hogy a követelés biztosítására jelzálogjog illeti meg a hitelezőt, az adós B. utcai ingatlanán. A módosítás után azonban a II. r. alperes nem intézkedett a jelzálogjog bejegyeztetéséről. A földhivatal az ingatlanra a II. r. alperes javára 60 millió forint és annak járulékai erejéig jegyezte be a jelzálogjogot, valamint az elidegenítési és terhelési tilalmat. A rendelkezésre álló adatok alapján pedig ez a jelzálogjog az 1991. október 21-én megkötött világbanki hitelszerződés fedezetéül szolgált. Miután pedig a II. r. alperes a világbanki hiteltartozás átvállalásakor a megfelelő cserefedezetet megkapta, a felperesek ingatlanáról töröltetnie kellett volna a jelzálogjogot. Amennyiben alapos lenne a II. r. alperesnek a felülvizsgálati kérelemben foglalt az a hivatkozása, hogy az 1991. augusztus hónapban kelt szerződés szerint folyósított 8 millió forint összegű egyedi pénzkövetelés fedezetét biztosította volna elsősorban a jelzálogjog, az akkor hatályos Ptk. 266. §-ának (3) bekezdése szerinti bejegyzésnek az ingatlan-nyilvántartásban meg kellett volna történnie. Ennek hiányában az erre történő hivatkozás alaptalan.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság közbenső ítéletét a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése szerint hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Gfv. X. 30.883/2001. sz.)