Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1982.4.140 Bírósági jogkörben okozott kárért való felelősség megállapítása szempontjából a felróhatóság megítélése körében kettős követelmény érvényesül: egyfelől elvárható a szocialista törvényességnek megfelelő lelkiismeretes bírói munka, ugyanakkor e téren is érvényre kell jutnia az ítélkezés függetlensége garanciális elvének. - Egymagában az a körülmény, hogy a bíróság határozata utóbb tévesnek (törvénysértőnek) bizonyult, nem vezethet annak megállapítására, hogy a meghozatalában közreműködő bíró vétkes magatartást tanúsított, így felróhatóság hiányában a kártérítési felelősség sem foghat helyt [Ptk. 349. §., 339. § (1) bek., PK 42. sz.].

A felperesnél a külföldi cég képviseletére létesített külön iroda vezetője L. I. volt. A külföldi cég 1980. január 1. napjával engedélyt kapott saját iroda létesítésére, ezért 1979. tavaszán - 1979. december 31-re - felmondta a felperessel kötött képviseleti szerződést. A felperes erre tekintettel a külön iroda dolgozóinak - köztük L. I-nak - a munkaviszonyát mondta fel, ugyanerre az időpontra. L. I-nak a felmondás hatálytalanítása iránti kérelmét a felperes munkaügyi döntőbizottsága elutasította.

L. I. a határozat ellen keresetet terjesztett elő a munkaügyi bíróságnál, amely a keresetnek helyt adott, a döntőbizottság határozatát megváltoztatta és a felmondást hatálytalanította. A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperesnél átszervezés következtében L. I. munkaköre megszűnt. A nevezett azonban a felmondási idő kezdetén már betöltötte 55. életévét, így munkaviszonyát az Mt. V. 27. §-ának (1) bekezdése értelmében csak különösen indokolt esetben lehet felmondani, s e § (2) bekezdése szerint egyáltalán nem, ha a vállalatnál van olyan munkakör, amelynek ellátására az ilyen dolgozó alkalmas, és e munkakört vállalja. A Legfelsőbb Bíróság Munkaügyi Kollégiumának 10. számú állásfoglalása szerint a különös indok fennállásához mindig olyan súlyos ok szükséges, amely mellett a vállalat részére tarthatatlanná válna, vagy aránytalan terhet jelentene a munkaviszony további fenntartása. A munkaügyi bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felperesnél ilyen helyzet nem állt elő, belső átcsoportosítás útján L. I-t olyan munkakörben tudná alkalmazni, amelyhez képesítése és gyakorlata megvan. Mulasztott tehát a vállalat, amikor a felmondás helyett ilyen munkakört nem ajánlott fel L. I-nak.

A munkaügyi bíróság ítéletét törvényességi óvás folytán a Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte és L. I. keresetét elutasította. A határozat indokolásában a Legfelsőbb Bíróság rámutatott, hogy a felperesnél működött külön iroda megszűnésével egyidejűleg a felügyeleti szerv kötelezte a felperest létszámának három fővel való csökkentésére, a létszámát 32,6 főben állapította meg, s ez be volt töltve. A felperes mindent elkövetett, hogy L. I. részére más vállalatnál, illetőleg a külföldi cég megalakuló önálló képviseleténél megfelelő munkakört biztosítson. Mulasztás így nem terheli. A munkaügyi bíróság az Mt. V. 27. §-a (2) bekezdésének és az MK 10. számú kollégiumi állásfoglalásnak a téves értelmezésével jutott arra az álláspontra, hogy a felperes a felmondással kapcsolatos munkáltatói jogait nem törvényesen gyakorolta. Az adott esetben a felperes bizonyította, hogy a vállalatnál betöltetlen, tehát L. I-nak felajánlható munkakör nem volt. Az említett kollégiumi állásfoglalásban kiemelt súlyos ok - amely az Mt. V. 27. §-nak (1) bekezdésében meghatározott dolgozók munkaviszonya megszüntetéséhez szükséges külön indok fennállásának megállapításához szükséges - jelentkezhet a vállalat gazdálkodási körében is. Rajta kívülálló, de reá nézve kötelező intézkedés - a külföldi cég képviseletének megszűnése - nyomán a felperestől nem várható el, hogy munkaszerződésének fenntartása érdekében esetleg más megfelelően dolgozó munkavállalóját bocsássa el. Az adott létszámhelyzetben pedig olyan megoldás, amellyel a felperes L. I.-t mástól átcsoportosítandó munkaelvégzésével bíz meg, gazdasági szempontból megengedhetetlen.

A felperes módosított keresetében 21 335 Ft kártérítés és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni a Ptk. 349. §-ának alapján. Előadta, hogy a munkaügyi bíróságnak a felmondást hatálytalanító - utóbb azonban törvénysértőnek bizonyult - ítélete nyomán L. I. részére 1980. január 1-től 1980. március 5-ig -a nevezett munkaviszonyának áthelyezéssel történt megszüntetéséig - munkabér, SZTK járulék és nyereségrészesedés címén ilyen összeget fizetett ki.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első fokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Álláspontja szerint a bírósági jogkörben okozott kár megtérítésére is alkalmazandók a Ptk.-nak a kártérítésre vonatkozó általános szabályai (339. §). A kártérítési felelősség megállapításához elsősorban jogellenesség szükséges, az alperes azonban jogellenes magatartást nem tanúsított. Eljárása során az alperes a bizonyítékok minden részletre kiterjedő összegyűjtésével a tényállást helyesen állapította meg, s ennek alapján a Pp. 206. §-ában foglalt mérlegelési jogkörében jutott arra a meggyőződésre, hogy L. I. munkaviszonyát a felperes az Mt. V. 27. §-a (1) bekezdésének megsértésével szüntette meg. A bírói mérlegelés körébe tartozó döntés a bírónak törvényben biztosított joga, ezért még akkor sem lehet jogellenes, ha a döntését felülbíráló magasabb fokú bíróság ettől eltérő más eredményre jut, megállapítva, hogy a bíróság a jogszabály tartalmának és a Legfelsőbb Bíróság kollégiumi állásfoglalásának téves értelmezésével hozta azt. A Ptk. módosított szabályai mellett is csak olyan jellegű bírói mulasztás, késedelem vagy a jogszabály és a joggyakorlat olyan mérvű figyelmen kívül hagyása, félretétele mellett állapítható meg a jogellenesség, amely a fegyelmi felelősségrevonásra is alapot adna. E jogellenes magatartásoknak a törvényben biztosított mérlegelési jogkörön kívül kell esniük. Az alperes magatartása tehát nem jogellenes, nem felróható, kártérítési felelősséggel nem tartozik.

Az első fokú ítélet ellen a felperes fellebbezett, annak megváltoztatását és az alperes kereset szerinti marasztalását kérte. Álláspontja szerint a munkaügyi bíróság ítélete - az MK 10. számú kollégiumi állásfoglalás téves alkalmazása miatt - törvénysértőnek bizonyult, ilyen körülmények között a jogellenesség hiányára nem lehet hivatkozni.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az első fokú ítélet helyben hagyására irányult.

A fellebbezés alaptalan.

Az első fokú bíróság a felek között nem vitás tényállásból arra a jogi következtetésre jutott, hogy az alperes kártérítési felelőssége nem áll fenn. Ezt a jogi álláspontot a Legfelsőbb Bíróság az alábbi indokokkal találta helyesnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!