Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3038/2023. (I. 13.) AB végzés

alkotmányjogi panasz visszautasításáról

Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 48.Pkf.637.794/2021/2. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.

Indokolás

[1] 1. A jogi képviselőivel (dr. Galambos Károly ügyvéd) eljáró indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 27. § alapján benyújtott alkotmányjogi panaszában a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 48.Pkf.637.794/2021/2. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte.

[2] Az alkotmányjogi panasz alapjául szolgáló polgári pernek a panasszal összefüggő lényege a bíróság által megállapított tényállás alapján a következő. Az indítványozó a vele szemben kibocsátott fizetési meghagyást ellentmondással támadta meg, majd a perré alakult eljárás alpereseként a felperes keresetével szemben írásbeli ellenkérelmet terjesztett elő. Ezt követően a felperes - arra hivatkozva, hogy az alperes az eljárás megindítása után a követelést teljesítette - a teljes keresetétől elállt. A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság 23.P.21.416/2021/10. számú végzésével a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 241. § (1) bekezdés a) pontja alapján a felperes keresettől való elállására tekintettel az eljárást megszüntette, és az alperest a Magyar Állam javára mérsékelt illeték, továbbá a jogi képviselővel eljáró felperes részére 173 100 Ft perköltség megfizetésére kötelezte. Végzése indokolásában kiemelte, hogy a Pp. 241. § (2)-(3) bekezdése alapján a felperes az alperes hozzájárulása nélkül elállhatott a keresetétől. A perköltség viseléséről az elsőfokú bíróság a felperes felszámítására figyelemmel, a Pp. 85. § (2) bekezdése alapján döntött. Az alperes védekezésére - miszerint a perre okot nem adott -, illetve az ügyvédi munkadíj mérséklésére irányuló kérelmére vonatkozóan az elsőfokú bíróság kifejtette: a fizetési meghagyással szemben előterjesztett ellentmondással az indítványozó a perre okot adott, megítélése szerint a felperes oldalán indokolt és szükségszerű mind a fizetési meghagyásos eljárásban felmerült, mind pedig a keresetlevél előterjesztésével kapcsolatos perköltség. Álláspontja szerint az ügyvédi munkadíj a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (6) bekezdés alapján abban az esetben mérsékelhető, ha az nem áll arányban a ténylegesen elvégzett ügyvédi tevékenységgel. A felperes csatolta az ügyvédi megbízási szerződést, amelyben rögzítésre került a költségjegyzékben feltüntetett perköltség, a munkadíj mérséklésének feltételei nem álltak fenn, az elvégzett tevékenységhez képest az nem eltúlzott.

[3] A végzés ellen az alperes élt fellebbezéssel, vitatta mind az eljárás megszüntetése, mind a perköltség összege és viselése tárgyában hozott elsőfokú határozatot Álláspontja szerint az eljárás megszüntetése tárgyában hozott végzés ellentétes a Pp. 241. § (1) bekezdés a) pontjával és (2) bekezdésével, a felperes elállásához az ellenkérelem előterjesztése után szerinte az ő beleegyezésére lett volna szükség. Álláspontja szerint a fizetési meghagyásos eljárásban vele szemben érvényesített 101 200 Ft összegű követelést mind jogalapjában, mind összegszerűségében vitatni volt kénytelen, ezáltal peres eljárásra volt kényszerítve. A felperes 40 480 Ft összegben megjelölt kereseti követelése megítélése szerint már elévülésre alapított ellentmondásához igazodott, a leszállítással érintett keresetrész tekintetében pedig a felperes nem érvényesíthetett volna vele szemben perköltségigényt. Hivatkozása szerint a Pp. 86. § (1) és (2) bekezdése alapján perköltség viselésére nem kötelezhető. Sérelmezte, hogy a felperes az őt képviselő ügyvéd munkadíjának összege alapjául hivatkozott ügyvédi megbízási szerződést nem csatolta, a részére küldött felszólítólevél megküldését nem igazolta. Kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság nem kézbesített számára a felperes által benyújtott egyes iratokat.

[4] A Fővárosi Törvényszék 48.Pkf.637.794/2021/2. számú végzésével az elsőfokú bíróság végzését - amellyel annak indokaira is kiterjedően egyetértett - helybenhagyta. A fellebbezésre figyelemmel a másodfokú bíróság kiemelte, hogy a felperes az alperesnek az eljárás megindítását követő teljesítésére tekintettel állt el a keresetétől, ezért az elsőfokú bíróság a Pp. 241. § (1) bekezdés a) pontja és (3) bekezdése alkalmazásával helytállóan rendelkezett az eljárás megszüntetése felől, az alperes hozzájárulására az eljárás megszüntetéséhez álláspontja szerint sem volt szükség. Megerősítette, hogy a bíróságnak a Pp. 85. § (2) bekezdése alapján az alperest kellett a perköltség megfizetésére kötelezni, a felperes kötelezésének a Pp. 86. § (1)-(2) bekezdésében írt feltételei a perben nem álltak fenn. A perköltség összegével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a felperes által csatolt ügyvédi megbízási szerződés szerint a felperes és jogi képviselője nem a pertárgy értékéhez igazodóan, hanem egyes tevékenységekért (fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem benyújtása, keresetlevél előterjesztése) kötöttek ki egyösszegű megbízási díjat, ezeket a tevékenységeket a felperes jogi képviselője elvégezte, az ügyvédi munkadíj mérséklésének jogszabályi alapja nem volt. A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a 7. és 9. számú felperesi beadványokat és azok mellékleteit valóban nem kézbesítette az alperesnek, ez az eljárási szabálysértés azonban megítélése szerint nem hatott ki az eljárás megszüntetésére és a perköltségről való rendelkezésre.

[5] A jogi képviselővel eljáró indítványozó az első-, és másodfokú bíróság végzése ellen benyújtott, majd az Alkotmánybíróság főtitkárának felhívására kiegészített alkotmányjogi panaszában az Alaptörvény I. cikk (1)-(4) bekezdés, II. cikk, IV. cikk (1) bekezdés, XIII. cikk (1)-(2) bekezdés, XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdés sérelmére hivatkozott. Állítása szerint bírói védelemhez való jogát sértették az eljáró bíróságok azzal, hogy hozzájárulása nélkül szüntették meg az eljárást, nem kézbesítették számára a felperes és jogi képviselője között létrejött megbízási szerződést, így arra észrevételt tenni nem tudott, továbbá uzsoraszintű, horribilis összegű perköltség megfizetésére kötelezték. Szerinte a törvény által létrehozott jogalany (ügyvédi iroda) számára is kötelező az alapvető jogok betartása. Megítélése szerint a felperesnek a lényegében eltúlzott és alaptalan keresetétől való elállása sérti emberi méltósághoz való jogát is, mert a bíróság - mivel nem jogi képviselővel járt el - "nem vette ekként számításba". Álláspontja szerint szabadsághoz és biztonsághoz biztosított jogának részét képezi peres eljárásban, hogy milyen nyilatkozatok illetik meg, mekkora összeget kell pervesztessége esetén megfizetnie. A IV. cikk (1) bekezdés sérelmét állította egyes perbeli iratok kézbesítésének elmulasztása miatt is. Tulajdonhoz való jogának sérelmét a felperest képviselő ügyvéd munkadíjának horribilis összegben történő megállapításában jelölte meg az indítványozó, utalt e körben a bíróságok társadalmi felelősségére, és arra, hogy az ügyvédi munkadíj csak a szerződő felek vonatkozásában szabad megállapodás tárgya. Tisztességes bírósági eljáráshoz való jogának állított sérelmét arra alapította, hogy a bíróságok nem "helytállóan" alkalmazták a per (eljárás) megszüntetésére vonatkozó törvényi rendelkezéseket, továbbá contra legem jogalkalmazás történt a perköltség összegének megállapításakor, mivel az az ügyvédi munkával nem állt arányban. Azzal, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság megalapozatlan és jogszabálysértő végzését helybenhagyta, hatékony jogorvoslathoz való jogának sérelmét is okozta.

[6] 2. Az Alkotmánybíróságnak az Abtv. 56. §-a alapján mindenekelőtt azt kellett megvizsgálnia, hogy az alkotmányjogi panasz a befogadhatóság törvényi feltételeinek eleget tesz-e.

[7] Az Abtv. 27. § (1) bekezdés szerint az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés d) pontja alapján alaptörvény-ellenes bírói döntéssel szemben az egyedi ügyben érintett személy vagy szervezet alkotmányjogi panasszal fordulhat az Alkotmánybírósághoz, ha az ügy érdemében hozott döntés vagy a bírósági eljárást befejező egyéb döntés a) az indítványozó Alaptörvényben biztosított jogát sérti vagy hatáskörét az Alaptörvénybe ütközően korlátozza, és b) az indítványozó a jogorvoslati lehetőségeit már kimerítette, vagy jogorvoslati lehetőség nincs számára biztosítva. Az indítványozó által támadott végzések közül csak a másodfokú végzés felel meg ennek a feltételnek, ezért az Alkotmánybíróság a befogadhatóság további feltételeinek vizsgálatát csak a másodfokú végzésre vonatkozóan folytathatta le.

[8] Az Abtv. 52. § (2) bekezdése értelmében az Alkotmánybíróság a bírói döntések alkotmányossági felülbírálatára biztosított hatáskörét kérelemre, és - néhány kivételtől eltekintve - a kérelem keretei között gyakorolja. Az Abtv. 52. § (1) bekezdése szerint az indítványnak határozott kérelmet kell tartalmaznia. Az Abtv. 52. § (1b) bekezdés alapján a kérelem akkor határozott, ha egyértelműen megjelöli az a)-f) pontokban foglaltakat, így - többek között - az Alaptörvényben biztosított jog sérelmének lényegét [b) pont], illetve indokolást arra nézve, hogy a sérelmezett bírói döntés miért ellentétes az Alaptörvény megjelölt rendelkezéseivel [e) pont]. Az Alkotmánybíróság érdemi vizsgálata csak az indítványban megjelölt alkotmányossági kérdésre vonatkozhat [Abtv. 52. § (2) bekezdés], ezért is szükséges, hogy az indítványozó bemutassa és alkotmányjogilag értékelhető érvekkel alátámassza azt a szerinte fennálló ellentétet, amely az Alaptörvény megsérteni vélt rendelkezésének alkotmányos tartalma és a támadott bírói döntés között fennáll.

[9] Az Alkotmánybíróság jelen ügyben is emlékeztet arra, hogy következetes gyakorlata szerint "[a]z Alkotmánybíróság az Alaptörvény 24. cikkének (1) bekezdése alapján az Alaptörvény védelmének legfőbb szerve. A (2) bekezdés d) pontja értelmében alkotmányjogi panasz alapján felülvizsgálja a bírói döntésnek az Alaptörvénnyel való összhangját. Az alkotmányjogi panasz jellegének megfelelően a testület hatáskörébe a bírói döntéseknek kizárólag az alkotmányossági szempontú vizsgálata tartozik. Ebből következően az alkotmányjogi panasz nem tekinthető a bírósági szervezeten belül jogorvoslattal (már) nem támadható bírói határozatok által okozott valamennyi jogsérelem orvoslása eszközének, azaz ez a jogvédelem nem jelenti a rendes bíróságok jogalkalmazási gyakorlatának általános felülvizsgálatát, aminek következtében az Alkotmánybíróság burkoltan negyedfokú bírósággá válna" (3198/2013. (X. 22.) AB végzés, Indokolás [22]). Az Alkotmánybíróság tehát a bírói döntéssel szemben benyújtott alkotmányjogi panasz intézményén keresztül is az Alaptörvényt, és az abban elismert jogokat oltalmazhatja (lásd pl. 3325/2012. (XI. 12.) AB végzés, Indokolás [13]), a bírói döntések alkotmányossági szempontú vizsgálata tartozik a hatáskörébe, a bírói döntésben megjelenő jogértelmezés Alaptörvénnyel való összhangját vizsgálhatja, és ha szükséges, döntésével a jogértelmezés alkotmányos kereteinek meghatározásával az Alaptörvényben biztosított jogokat védi (3257/2020. (VII. 3.) AB határozat, Indokolás [23]). Mindebből következik, hogy "a bírói döntés alaptörvény-ellenességének vizsgálata során az Alkotmánybíróság attól is tartózkodik, hogy a bíróságok felülbírálati jogköréhez tartozó, szakjogi vagy kizárólag törvényértelmezési kérdésekben állást foglaljon" (lásd pl. 3003/2012. (VI. 21.) AB végzés, Indokolás [4]; 3241/2020. (VII. 1.) AB végzés, Indokolás [37]).

[10] Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítvány a fenti feltételeknek, illetve következetes gyakorlatának csak részben felel meg, mert az indítványozó csupán megjelölte az Alaptörvény sérülni vélt rendelkezéseit, de ezek alkotmányos tartalmát figyelmen kívül hagyta, a támadott bírói döntéssel szemben felhozott kifogásai törvényességi, szakjogi jellegűek. Az Alkotmánybíróság következetes gyakorlata szerint "indokolás hiányában a kérelem nem felel meg a határozottság Abtv. 52. § (1b) bekezdésében írt követelményének, annak elbírálására nincs lehetőség. Az Alaptörvény egyes rendelkezéseinek puszta felsorolása ugyanis nem ad kellő alapot az alkotmányossági vizsgálat lefolytatására" (34/2014. (XI. 14.) AB határozat, Indokolás [212]). Az indítványozó nem tért ki arra, hogy az Alaptörvény megjelölt rendelkezései számára milyen jogot biztosítanak, Alaptörvényben biztosított jogai milyen sérelmet szenvedtek, e jogokkal miért ellentétes a támadott bírói döntés. A megsérteni vélt alaptörvényi rendelkezés sérelmének állítása önmagában nem alapozza meg az alkotmányossági vizsgálatot, ehhez az is szükséges, hogy az indítványozó bemutassa a támadott bírói döntés és a megjelölt alaptörvényi rendelkezés tartalma közötti ellentétet, azaz a támadott ítélet által okozott alapjogi sérelmet (lásd pl. 3053/2019. (III. 14.) AB végzés, Indokolás [12]).

[11] Az Alkotmánybíróság szerint az indítványozó alkotmányjogi panaszával az eljárás megszüntetése és a perköltségviselés tárgyában hozott döntések megváltoztatását kívánja elérni, és nem szolgál alkotmányjogilag értékelhető indokokkal, érvekkel a panasz tárgyának alkotmányossági szempontú vizsgálatához. Az Alkotmánybíróság hangsúlyozza, hogy "önmagában az a körülmény, hogy az indítványozó nem ért egyet a bíróságok döntésével és annak indokolásával, nem elégséges érv a támadott döntés alaptörvény-ellenességének alátámasztására" (3364/2017. (XII. 22.) AB végzés, Indokolás [21]).

[12] 3. Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszt - figyelemmel az Abtv. 52. § (1b) bekezdés b) és e) pontjában foglaltakra - az Alkotmánybíróság Ügyrendjének 30. § (2) bekezdés h) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2022. december 13.

Dr. Salamon László s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Hörcherné dr. Marosi Ildikó s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szabó Marcel s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szalay Péter s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: IV/1083/2022.

Tartalomjegyzék