Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.12.414 Nincs helye vagyonrendezési eljárásnak, ha nem állapítható meg egyértelműen, hogy a hitelező által megjelölt ingatlan a felszámolási eljárás során törölt cég tulajdona volt - A vagyonrendezési eljárás nem használható fel a megszűnt gazdasági társaság tulajdoni viszonyainak rendezésére [1997. évi CXLV. tv. (továbbiakban: Ctv.) 58/A. §, 58/B. §, 68/G. §].

Az elsőfokú bíróság által megállapított és a másodfokú bíróság által kiegészítéssel elfogadott tényállás szerint az elsőfokú bíróság 2003. február 4-én jogerőre emelkedett végzésével rendelkezett a D. Rt. felszámolásának befejezéséről, s a gazdasági társaság megszüntetéséről. A végzésben a bíróság a d.-i 11461., 11462., valamint 11484. helyrajzi számú (hrsz.), a Magyar Állam tulajdonában lévő ingatlanok kezelői jogát adta át a kérelmezőnek, mint az adós gazdálkodó szervezet egyik hitelezőjének. A D. Rt. gazdálkodó szervezet cégjegyzékből történő törlésére 2003. február 27-én került sor.

A B. Kft., mint a megszüntetett cég volt hitelezője 2005. február 28-án arra hivatkozással kérte vagyonrendezési eljárás lefolytatását, hogy a D. Rt. tulajdonában lévő olyan vagyonról van tudomása, amelyről a felszámolási eljárás keretében nem rendelkeztek. A törölt cég ugyanis korábban állami vállalat volt, és az átalakuláskor a tulajdonába került a teljes vállalati vagyon, így a d.-i - fentebb megjelölt - ingatlanok is. A változást az ingatlan-nyilvántartásban nem vezették át, ezért a hivatkozott ingatlanok a felszámolási vagyonban mint az adós kezelésében és a Magyar Állam tulajdonában lévő ingatlanok szerepeltek. A kérelmező álláspontja szerint az ingatlanokon kezelői jog helyett tulajdonjogot szerzett, mert azoknak már a jogelődje, a D. Rt. is a törvény erejénél fogva tulajdonosa volt, az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés nélkül is.

A Magyar Állam nevében az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV Rt.) 2004. október 27-én pert indított a jelen eljárás tárgyát adó ingatlanokon a kérelmező javára bejegyzett kezelői jog törlése és az ÁPV Rt.-nek, mint a tulajdonosi jogok gyakorlójának tulajdoni lapra történő bejegyzése iránt. A perben eljáró bíróság jogerős végzésével a per tárgyalását a jelen vagyonrendezési eljárás jogerős befejezéséig felfüggesztette.

Az elsőfokú bíróság a vagyonrendezési eljárás lefolytatása iránti kérelmet elutasította, és tájékoztatta a hitelezőt, hogy a 25 000 Ft közzétételi díjat, továbbá az általa lerótt 150 000 Ft eljárási illetéket visszaigényelheti.

Az elsőfokú bíróság megítélése szerint azért nem állnak fenn a vagyonrendezési eljárás lefolytatásának a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (továbbiakban: Ctv.) 58/A. §-ának (1) bekezdésében rögzített feltételei, mert a kérelem alapjául szolgáló ingatlanok nem olyan vagyontárgyak, amelyek a felszámolási eljárás befejezését követően kerültek elő, tekintettel arra, hogy azokról a bíróság már rendelkezett akkor, amikor az ingatlanok kezelői jogát a kérelmezőnek átadta. Másrészt nincs olyan vagyontárgy, amely a törölt adós tulajdonában állna, így vagyonrendezési eljárás lefolytatására nincs jogszabályi lehetőség.

A kérelmező fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését azzal hagyta helyben, hogy kérelmező által visszaigényelhető eljárási illeték összegét 142 750 Ft-ban állapította meg.

A jogerős határozat indokolása szerint az elsőfokú bíróság a kérelem elutasításáról jogszerűen határozott, és helyesen állapította meg, hogy a vagyonrendezési eljárás lefolytatásának nem állnak fenn a feltételei. Kiemelte azt, hogy a vagyonrendezési eljárást csak akkor lehetett volna elrendelni a Ctv. 58/A. §-ának (2) bekezdése értelmében, ha azt lehetett volna egyértelműen megállapítani, hogy a megjelölt vagyontárgyak a törölt cég tulajdonában álltak. A kérelmezőnek a felszámolási eljárásban módja lett volna arra, hogy előadja azokat a tényeket, amelyekre a törölt cég tulajdonjogának igazolása céljából hivatkozott, de nem tette meg, és kifogással nem támadta a felszámolási zárómérleget sem. Ez a mulasztása vagyonrendezési eljárással nem pótolható.

A másodfokú bíróság hangsúlyozta: a vagyonrendezési eljárás törvényi szabályaihoz fűzött miniszteri indokolás szerint a vagyonrendezési eljárás célja egyértelműen eldönthető vagyoni kérdések megoldása, ezért az ilyen eljárás nem nyújt lehetőséget vitás tulajdoni helyzetek rendezésére. A kérelmező a D. Rt.-t ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonosnak jelöli meg, és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonossal szemben a jogelődje olyan tulajdoni igényét akarja érvényesíteni, amely igényérvényesítést már a törölt cég is elmulasztotta. Erre az igényérvényesítésre a vagyonrendezési eljárás - a másodfokú bíróság álláspontja szerint - nem használható fel.

A jogerős végzéssel szemben a kérelmező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a támadott határozat hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára kötelezését kérte azzal, hogy a Legfelsőbb Bíróság utasítsa az elsőfokú bíróságot az eljárás tárgyát adó ingatlanok tekintetében a vagyonrendezési eljárás lefolytatására, illetve rendelje ki vagyonrendezőnek K. T. volt felszámolót.

Kérelme indokolásául előadta, hogy a kérelem jogalapja fennáll, mert a D. Rt. az állami vállalatból történő átalakulással a törvény erejénél fogva, a gazdálkodó szervezetek és a gazdasági társaságok átalakulásáról szóló 1989. évi XIII. törvény 8. §-ának (1) bekezdése alapján a hivatkozott ingatlanok tulajdonjogát is megszerezte, ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos lett. Álláspontja szerint a D. Rt. jogutód nélküli megszűnése nem zárja ki a tulajdonos-változás átvezetését az ingatlan-nyilvántartásban a kérelmező javára, melynek során a kezelői jogának törlése mellett megszerezhetné az érintett ingatlanok tulajdonjogát. Hivatkozott arra, hogy a jogerős döntés sérti a Ctv. 58/C-58/G. §-aiban foglaltakat, továbbá a gazdálkodó szervezetek és a gazdasági társaságok átalakulásáról szóló 1989. évi XIII. törvény 8. §-ának (1) bekezdését. Megítélése szerint a vagyonrendezési eljárásnak nem feltétele, hogy a vagyontárgy ténylegesen a vagyonrendezési eljárás kezdeményezése előtt "kerüljön elő", nem kizáró ok, ha az ingatlanok a felszámolási eljárásban nevesítve voltak. Másrészről az ingatlanok ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonosa a D. Rt. volt, így téves a bíróságoknak az a megközelítése, hogy kétséget kizáróan nem állapítható meg, az előkerült vagyonnak a törölt cég volt a tulajdonosa. A jelen esetben nem abban a kérdésben kell dönteni, hogy a D. Rt. tulajdoni igénye az említett ingatlanok vonatkozásában alapos-e, csupán azt kell megállapítani, hogy a helyzet rendezésre szorul. Alaptalannak találta a másodfokú bíróságnak azt a megállapítását is, hogy a kérelmező a felszámolási eljárásban mint hitelező kifogásolhatta volna a vagyonfelosztási javaslatot a törölt cég kezelői jogával szemben, erre laikusként, jogi képviselő nélkül eljárva nem volt lehetősége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!