Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.9.244 I. Az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás - egyebek mellett - a jogosulatlanul megszerzett készpénz-helyettesítő fizetési eszköz felhasználásával valósulhat meg, ezáltal a készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés az előbbi bűncselekménynek rendszerinti eszközcselekménye. Ennek következtében e két bűncselekmény halmazata látszólagos, csak az előbbi bűncselekmény megállapításának van helye [Btk. 393. § (1) bek., 375. § (5) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Törvényszék B.258/2013/42., Győri Ítélőtábla Bf.93/2014/7., Kúria Bhar.624/2015. (*BH 2015.9.244*)

***********

II. Nincs helye harmadfokú eljárásnak, ha az első- és másodfokú bíróság ítéletében a bűnösség köre nem változik, a másodfokú bíróság a vád tárgyává tett és az elsőfokú bíróság által maradéktalanul elbírált tényeket illetően a cselekményeket tévesen minősítve, a látszólagos halmazatban levő bűncselekmény miatt további bűnösséget állapít meg [Be. 386. § (1) bek.].

[1]A vádlottat a törvényszék a 2014. augusztus 28. napján kihirdetett ítéletében bűnösnek mondta ki a Btk. 160. § (1) bekezdésében meghatározott, de a (2) bekezdés f) pontja, részben d) pontja, részben j) pontja szerint minősülő emberölés bűntettében, 2 rendbeli, a Btk. 366. § (1) bekezdésének b) pontja szerint minősülő kifosztás bűntettében, a Btk. 393. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott, a (2) bekezdés II. fordulata szerint minősülő készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés bűntettében, a Btk. 380. § (1) bekezdése szerint minősülő jármű önkényes elvételének bűntettében és a Btk. 373. § (1) bekezdésében meghatározott, és a (2) bekezdés b) pont bc) alpontjára figyelemmel a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő csalás bűntettében; ezért őt mint különös visszaesőt halmazati büntetésül életfogytig tartó fegyházbüntetésre és tíz év közügyektől eltiltásra ítélte, emellett 166 300 forint összegű vagyonelkobzást rendelt el vele szemben. Rendelkezett arról, hogy a vádlott a szabadságvesztésből legkorábban negyven év letöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

[2]A védelmi fellebbezés alapján eljárt ítélőtábla a 2015. január 28. napján meghozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a vádlott bűnösségét további 3 rendbeli, a Btk. 375. § (1) bekezdésében meghatározott és az (5) bekezdés szerint minősülő információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettében is megállapította, ezért és a terhére még megállapított bűncselekmények miatt halmazati büntetésül, mint különös visszaesőt az elsőfokú bíróság által kiszabott fegyházban végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre ítélte, a feltételes szabadságra vonatkozó rendelkezés érintetlenül hagyásával. Pontosította a vagyonelkobzás összegét, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3]Az ítélet ellen - annak kihirdetését követően, a nyilvános ülésen - az ítélőtábla jogorvoslati lehetőséget biztosított, mellyel élve a vádlott és védője a másodfokú ítélet ellen fellebbezést jelentett be.

[4]A másodfellebbezést a törvény rendelkezése ellenére sem a vádlott, sem a védő nem indokolta írásban.

[5]A Legfőbb Ügyészség a védelmi fellebbezéseket a törvényben kizártnak tartotta.

[6]Álláspontja szerint a Be. 386. § (1) bekezdés a) és b) pontjának helyes értelmezése szerint harmadfokú eljárásra kerülhet sor, ha a másodfokú bíróság olyan cselekmény miatt is megállapította a vádlott bűnösségét, amelyet az elsőfokú bíróság elbírált. Amennyiben a bűnösség köre nem változik, csupán a cselekmény minősítése kapcsán dönt a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróságtól eltérően, nincs helye másodfellebbezésnek és így harmadfokú eljárásnak.

[7]Kifejtette, hogy ugyan az adott ügyben a másodfokú bíróság formálisan részben eltérő döntést hozott, amikor a készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés bűntette mellett a vádlott bűnösségét 3 rendbeli információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettében is megállapította, ez azonban arra vezethető vissza, hogy az ítélőtábla a büntető anyagi jogi kérdésben tévesen foglalt állást, amikor a megszerzést és a felhasználást külön törvényi tényállás alá vonta, és így a két törvényi tényállás álláspontja szerint anyagi halmazatot képez. Ez azonban a minősítés, és nem a bűnösség körébe tartozó kérdés, amely a harmadfokú eljárást nem alapozza meg.

[8]Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria az ítélőtábla másodfokú ítélete ellen bejelentett fellebbezéseket mint törvényben kizártakat tanácsülésen utasítsa el (BF.460/2015.).

[9]Tévedett az ítélőtábla, amikor jogorvoslati jogot biztosított határozata ellen.

[10]A Btk. 393. § (1) bekezdésének a) pontja szerint az, aki egy vagy több olyan készpénz-helyettesítő fizetési eszközt, amely nem vagy nem kizárólag a sajátja, vagy amelynek a használatára nem vagy nem kizárólagosan jogosult, mástól, annak beleegyezése nélkül, jogtalanul elvesz vagy megszerez, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélést követ el,

[11]míg a Btk. 375. § (5) bekezdése szerint információs rendszer felhasználásával elkövetett csalást valósít meg, aki hamis, hamisított vagy jogosulatlanul megszerzett elektronikus készpénz-helyettesítő fizetési eszköz felhasználásával vagy az ilyen eszközzel történő fizetés elfogadásával okoz kárt.

[12]Az irányadó tényállás szerint a vádlott a sértett pénztárcájában megtalálta és jogtalanul megszerezte a tényállásban rögzített három különböző (melyek közül kettő a sértetté, egy a sértett lányáé volt) bankkártyát, majd azok közül kettő felhasználásával készpénzt vett fel, a harmadikkal pedig ezt megkísérelte, de az utóbbi cselekmény fedezethiány miatt kísérleti szakban maradt.

[13]Az kétségtelen, hogy a vádlott a három bankkártya jogosulatlanul megszerzésével megvalósította a Btk. 393. § (1) bekezdése szerinti bűncselekmény tényállását, majd ezt követően, időben és térben elkülönülten használta fel a három jogosulatlanul megszerzett bankkártyát.

[14]E tényekből azonban - a tényállások logikai elemzése helyett kizárólag a Btk. eltérő fejezeteiben történt elhelyezést alapul véve - helytelenül vont le jogi következtetést az ítélőtábla.

[15]A készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés közvetlen elkövetési tárgya a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz, azaz az elektronikus készpénz-helyettesítő fizetési eszköz is, közvetett tárgya pedig a pénzforgalom, a készpénzkímélő fizetési rendszer zavartalan, biztonságos működése. Ennek a bűncselekménynek tényállása nem tartalmaz eredményt.

[16]A Btk. 375. § (5) bekezdése szerinti bűncselekmény, az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalásnak ugyancsak közvetlen elkövetési tárgya az elektronikus készpénz-helyettesítő fizetési eszköz, közvetett tárgya pedig a vagyoni viszonyok mellett szintén a pénzforgalom, a készpénzkímélő fizetési rendszer, továbbá az információs rendszerek zavartalan működése.

[17]A Btk. 393. § (1) bekezdése az elektronikus készpénz-helyettesítő fizetési eszköz jogtalan elvételét vagy megszerzését, a Btk. 375. § (5) bekezdése a jogosulatlanul megszerzett elektronikus készpénz-helyettesítő fizetési eszköz felhasználásával elkövetett bűncselekményt rendeli büntetni, azonban az utóbbi tényállás már eredményt - kárt - is tartalmaz.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!