Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.1.21 A korkedvezményre jogosító munkakör megállapításához a Tny. 8/B. § (2) bekezdésében írt jogkör a jogosultsági feltételek egyike (korkedvezmény hatálya) vonatkozásában lehetőséget biztosít a nyugdíjbiztosítási szervnek az igény kedvezőbb elbírálására alapot adó döntés meghozatalára, nem tartalmazza azonban a jogot az e kérdésben felmerült vita eldöntésére; a Tny. 8/B. § (3) bekezdése a munkaköri feltételre vonatkozó döntési hatáskört rögzíti.

A felperes korkedvezményre jogosító szolgálati idő megállapítására irányuló igénybejelentését az alperes a 2007. július 27-én kelt határozatával bírálta el. Ennek során az 1965. szeptember 1-jétől 2005. december 31. közötti munkaviszonyok alapján 40 év és 117 nap szolgálati időt állapított meg, ezen belül korkedvezményre jogosító időként az 1968. július 4-étől 1981. december 31-éig terjedő időben 13 év és 185 nap korkedvezményes szolgálati időt ismert el, amelynek alapján a felperes 2 év korkedvezményre jogosult.

A határozat indokolása szerint az alperes a korkedvezményre való jogosultságról a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban: Tny.) 8. § (1)-(3) bekezdése, 8/B. § (1) bekezdése, a Tny. végrehajtásáról szóló 168/1997. (X. 6.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) 1. számú melléklete alapján döntött, az 1982. január 1-jétől 1987. október 15-éig terjedő időt ilyenként azért nem ismerte el, mert az N. Vállalat N.-i Üzeme csak 1981. december 31-éig működtetett "korkedvezményre jogot adó kemencét".

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú szerv az elsőfokú határozatot az indokolás kiegészítésével helybenhagyta. Határozata szerint a sütőiparban foglalkoztatottak korkedvezményre való jogosultságának elbírálása során - a Tny. 8. §-a, az R. 1. § és 2. §-a alkalmazásával - az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság állásfoglalása és a Sütőipari Egyesülés kimutatása alapján döntött. A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (továbbiakban: MTr.) I. számú melléklet 8. pontja szerint a magyar, gőzös és platnis kemencénél lapátos vető és kisütő munkakörben foglalkoztatottak csak akkor jogosultak korkedvezményre, ha napi 7 tonna/16 óra feletti kapacitású üzemben végeznek munkát, a hivatkozott kimutatás szerint azonban az N.-i Üzem csak 1959-től 1981-ig működött ilyen kapacitással.

A munkaügyi bíróság ítéletével a másodfokú határozatot az alperes határozatára is kiterjedően hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasította azzal, hogy a felperes javára az 1982. január 1-jétől 1987. október 15-éig terjedő szolgálati idejét korkedvezményre jogosító szolgálati időnek kell elismerni.

Az ítélet indokolása szerint az alperes a perben nem vitatta, hogy a felperes által betöltött munkakör az R. 1. számú melléklete 8. pontjában felsorolt korkedvezményre jogosító munkakörnek megfelelt, a korkedvezmény hatályára vonatkozóan az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság 1996. augusztus 29-én kelt, az igazgatóságokhoz, kirendeltségekhez címzett levelére, és annak mellékleteként a Sütőipari Egyesülés kimutatására hivatkozott, amely szerint a perbeli üzemben 1959-től 1981-ig 2 db G2 típusú kemence üzemelt.

A munkaügyi bíróság kifejtette, hogy a Főigazgatóság levele - az alperesi állásponttal szemben - nem minősül jogszabályi erővel bíró főigazgatói döntésnek, a döntés kialakítása nem a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően történt. Az alperes határozata alapjául szolgáló levéllel és a mellékletét képező kimutatással szemben a felperes - figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság MfvK. IV. 10.276/2007/3. számú döntésére is - jogosult volt tanúbizonyítást indítványozni.

A munkaügyi bíróság - O. E. J., Z. S.-né és B. Z.-né tanúvallomása részletes ismertetésével és az írásbeli bizonyítékokkal való egybevetésével - megállapította, hogy az aggálytalan tanúvallomások cáfolták, hogy a perbeli üzem csak 1981. december 31-ig működtetett "korkedvezményre jogot adó kemencét". Az egybehangzó tanúvallomások szerint az üzemben 1981. december 31-ét követően is ugyanazok a korkedvezményre jogot adó kemencék működtek, mint 1981. december 31-ig, az üzem kapacitását befolyásoló változás nem történt, ezért a felperes jogosult a korkedvezmény elismerésére.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben az ítélet hatályon kívül helyezését, és a munkaügyi bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára való kötelezését kérte. Álláspontja szerint a bíróság az alperes által becsatolt okirati bizonyíték mellőzésével, a tanúvallomásokból téves következtetést levonva hozta meg a döntését, amely sérti a Tny. 8. §-ban, 8/B. § (3) bekezdésében, az R. 2. § (5) bekezdésében, és az 1. számú melléklet 8. pontjában foglaltakat.

Kifogásolta, hogy a bíróság ítéletében az R. 1. számú melléklet 8. pontjában írt együttes feltételek közül csak a korkedvezmény hatályát, azaz a kapacitást értékelte, nem vette figyelembe a felperes tárgyaláson tett nyilatkozata (1982-ben, illetve azt megelőzően dagasztógépen dolgozott) és a tanúk nyilatkozata (a felperes pék, kemencés, vető munkakörben dolgozott) közötti ellentmondást, valamint azt sem, hogy a tanúk - eltérő időponttal bár, de - nyilatkoztak a magyar gőzös és platnis kemence lecseréléséről.

A felperes által betöltött munkakör nem felel meg az R. melléklet 8. pontja szerinti munkakörnek, hanem - ahogyan arra a 2008. április 16-ai tárgyaláson hivatkozott - a kisütő munkakör tartozik ide. A tanúvallomások szerinti a PTC típusú kemence lengyel gyártmányú volt, amire a rendelet hatálya nem terjed ki, ezért a perben nem volt jelenősége annak, hogy 1981. december 31-ét követően volt-e változás az üzem működésében.

Végül sérelmezte, hogy a munkaügyi bíróság az ítéletében - az R. 2. § (5) bekezdésébe ütközően - kiterjesztően értelmezte a munkakörre vonatkozó jogszabályi meghatározást, a Tny. 8/B. § (3) bekezdését pedig nem alkalmazta, nem vizsgálta továbbá, hogy a felperes munkaköre megfelel-e az R. melléklete szerinti munkakörnek, illetve tevékenységnek.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!