Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.3.72 Időelőttiség miatt meg kell szüntetni azt a pert, amelyet a hitelező a részvényesekkel szemben arra alapítva indított, hogy a korlátolt felelősségükkel a hitelező rovására visszaéltek. Ez a felelősségi szabály ugyanis már nem létező társaság volt tagjának (részvényesének) a felelősségére vonatkozik [2006. évi IV. tv. 50. §, Pp. 130. § (1) bek. f) pont, 157. § a) pont].

A jogerős végzésben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás a következő:

A felperes módosított keresetében a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (új Gt.) 50. §-ában megjelölt tagi felelősség alapján kérte kötelezni az alpereseket 5 000 000 forint tőke és járulékai megfizetésére. Előadta, hogy egy korábbi perben a V. ÁFÉSZ alperes jogi képviselőjeként járt el az alperesek tulajdonában, illetve az I. r. alperes vezetése alatt álló B. Pénzügyi Rt. felperes által indított perben, melyben a B. Rt. pervesztes lett és 5 M Ft elsőfokú, 2,5 M Ft másodfokú perköltséget, valamint 2,5 M Ft felülvizsgálati eljárási költséget volt köteles fizetni az alperes V. ÁFÉSZ részére.

Jelen per felperese engedményezéssel vált a teljes követelés jogosultjává, azonban ebben az eljárásban csak az ítélőtábla által megállapított elsőfokú perköltségét (5 millió forintot) és az ehhez kapcsolódó egyéb költségeket érvényesíti.

Az alperesek kérték a kereset elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását. Álláspontjuk szerint a mögöttes felelősség alkalmazhatóságához (1/2007. PJE jogegységi határozat) a főkötelezettel szembeni behajthatatlanságot meg kell állapítani. A B. Rt. még jogilag létezik, ezért a behajthatatlanság megállapítására nem kerülhet sor. Mindezek miatt az alperesek sortartási kifogással éltek a felperes keresetével szemben.

A B. Rt. végelszámolási eljárása 2008. április 8-ával felszámolási eljárásba fordult, a felszámolási eljárás folyamatban van.

Az elsőfokú bíróság a pert megszüntette és kötelezte a felperest bruttó 36 ezer forint megfizetésére. Kifejtette, hogy miután a felperes a keresetét a Gt. 50. és 56. §-ára alapította, s a B. Rt. még felszámolás alatt áll, ezért a Pp. 130. § (1) bekezdés f) pontjára és a 157. § a) pontjára hivatkozással a pert meg kellett szüntetni, miután a Gt. 56. § (3) és (4) bekezdése szerint a tagok felelőssége akkor áll fenn, ha a társaság jogutód nélkül megszűnt. Tekintve, hogy az adós még nem szűnt meg, a felperes keresete idő előtti.

A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta és kötelezte a felperest 18 000 forint perköltség alperesek részére történő megfizetésére.

Hangsúlyozta, hogy a felperes az elsőfokú bíróság felhívására az új Gt. 50. §-át jelölte meg keresetének alapjául, mely a tag felelősségét csupán a társaság megszűnése esetére állapítja meg, az 50. § (2) bekezdése pedig a hitelezők rovására történő visszaélésben megnyilvánuló magatartást fogalmazza meg. A másodfokú bíróság álláspontja szerint mindebből következően a tag felelőssége csak a társaság megszűnése után merül fel, ezért az elsőfokú bíróság nem tévedett akkor, amikor a felperes követelését idő előttinek minősítette és a pert megszüntette.

A felperes fellebbezéséhez kapcsolódóan kifejtette, hogy bár a felperes a fellebbezésében hivatkozott az új Gt. 30. §-ára, valamint a hozzá kapcsolódó, a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 33/A. §-ára a vezető tisztségviselők felelőssége kapcsán, azonban részben azért nem vizsgálható ez a kereseti kérelem, mert csak a fellebbezésben hivatkoztak rá, részben pedig a Cstv. 6. § (1) bekezdése szerint az elsőfokú bíróság nem is rendelkezik hatáskörrel egy ilyen peres eljárás lefolytatására.

A jogerős végzéssel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését az elsőfokú végzésre is kiterjedően, az elsőfokú bíróság utasítását a kereset elbírálására, valamint perköltség megállapítását. A végzés jogsértését abban jelölte meg, hogy

- a másodfokú bíróság idő előttinek tartotta a keresetét,

- megállapította, hogy meg nem engedett módon a keresetét módosította,

- a másodrendű alperest nem tartotta vezetőnek, és

- a Cstv. 33/A. §-át ebben a perben nem tartotta alkalmazhatónak.

Hivatkozott arra, hogy a per lényegében az alpereseknek a B. Rt.-ben ellátott vezetői, választott tisztségviselői és tulajdonosi mivoltukkal előidézett fedezetelvonásból eredő és a felperessel szemben szándékosan okozott kár megtérítésére irányult. A felperes minden ezzel kapcsolatos szabályszegésre hivatkozott a keresetlevelében, és forrásként megjelölte a Gt.-t és a a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvényt (Hpt.). Hangsúlyozta, hogy a tulajdonosi felelősség csak a Gt.-hez köthető, a vezetői felelősség azonban szigorúbb a Hpt. rendelkezései szerint.

A bíróságok arra hivatkozva szüntették meg az eljárást, hogy a kereset benyújtása idő előtti, azonban ez megszűnt a B. Rt. felszámolásának elrendelésével.

Álláspontja szerint a kereset jellege, terjedelme és jogalapja lényegében menet közben nem változott, legfeljebb a követelés megjelölése nem volt teljes és pontos.

Miután az alperesek felelőssége a vezetői tevékenységükhöz kapcsolódott, s ezt kiemelten hangsúlyozták a perben is, emiatt a Cstv. 2006. július 1-jén történt módosítása - a Cstv. 33/A. § törvénybe illesztése - a vezetővel szembeni fellépés idő előttiségét feloldotta, megszüntette. Az I. r. alperes nem vitásan vezető tisztségviselője volt a B. Rt.-nek, a II. r. alperes vezetői minősége a Cstv. 33/A. §-a alapján állapítható meg.

A felperes az elsőfokú eljárás során becsatolt iratokkal bizonyította, hogy az alperesek a felperes hitelezői igényét sokszorosan megsértették, a felülvizsgálati kérelemben kifejtettek alapján a kereset érdemi tárgyalásának perjogi akadálya nincs, ezért a jogerős végzés jogszabályba ütközik.

Az alperesek nem terjesztettek elő felülvizsgálati ellenkérelmet.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős másodfokú végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján és megállapította, hogy az nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!