Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21074/2019/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 221. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 209/A. §, 237. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 51. §, 74. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 203. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 2. §] Bírók: Merőtey Anikó, Molnár Ágnes, Németh László

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23325/2018/17., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21074/2019/5.*, Kúria Gfv.30371/2020/7., 3450/2023. (X. 25.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

4.Pf. 21.074/2019/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a felperes jogi képviselője (felperes jogi képviselőjének címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a alperes jogi képviselője (alperes jogi képviselőjének címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen, szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2019. június 20. napján kelt 40.P.23.325/2018/17. számú ítélete ellen a felperes részéről 19. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság kijavított ítéletét helybenhagyja.

Leletezés terhe mellett felhívja a felperest, hogy a kereseti illetéket 8 napon belül egészítse ki, rójon le további 382.000 (háromszáznyolcvankétezer) forint illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 47.000 (negyvenhétezer) forint másodfokú perköltséget, valamint az állam javára külön felhívásra 509.364 (ötszázkilencezer-háromszázhatvannégy) forint fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] A felperes az alperessel lakásvásárlás céljából 2007. szeptember 4-én CHF alapú kölcsönszerződést, a tartozás biztosítására pedig jelzálogszerződést kötött. A szerződés alapján az alperes 9.000.000 forint összegű kölcsönt folyósított a felperesnek forintban, azonban a kölcsön CHF-ben került nyilvántartásra és elszámolásra. A felek a törlesztőrészletek számát 288 darabban, a havi törlesztőrészlet összegét 419,32 CHF-ben határozták meg.

A szerződés VII.2. pontja rögzítette a felperes nyilatkozatát: "a banki felvilágosítást, miszerint jelentős árfolyamkockázata keletkezhet abban az esetben, ha az árfolyam jelentősen változik, a kölcsön fedezete pedig nem CHF forrás, megértette, és ennek tudatában is igénybe kívánja venni a kölcsönösszeget, illetve igényli a CHF nyilvántartást".

A kölcsönszerződés aláírásával egyidejűleg a felperes átvette a szerződés mellékletét képező "Tájékoztatás a külföldi devizában történő finanszírozás általános kockázatáról" elnevezésű iratot, amely tartalmazta, hogy a forint és deviza átváltási arány (árfolyam) a piaci mozgások miatt változhat, s a kedvezőtlen árfolyamváltozás/emelkedés a felperesnek többletköltséget jelent, tehát ha a devizanem árfolyama a forinttal szemben nő, a tőke és kamatok megfizetéséhez magasabb forintösszeg szükséges. A tájékoztatás kiterjedt a kamatok gazdasági alapú változására is. Azt is tartalmazta, hogy a felperes a kölcsönszerződésben rejlő kockázatot megértette és tudomásul vette. Az alperes a kölcsönt a felperes részére folyósította, aki azt a kívánt célra fordította. A szerződés 2011. május 5. napján módosításra került, euró alapúra változtatták a kölcsön CHF alapú elszámolását. A felperes 2015. május 2-án végtörlesztett, 12.933.057 forintot fizetett meg az alperes részére.

[2] A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy a szerződés érvénytelen az árfolyamkockázatról adott tájékoztatási kötelezettség elmulasztása miatt. Kifogásolta: nem kapott tájékoztatást arról, hogy az alperesnek nincsen saját devizája, deviza-swapokon állít elő "szintetikus" devizát, ekként a világpiaci tendenciáktól függetlenül maga idéz elő költségemelkedést, melyet ő kénytelen viselni. Elsődlegesen kérte, hogy a bíróság a szerződést semmisítse meg, rendelkezzen az eredeti állapot helyreállításáról, másodlagosan pedig nyilvánítsa hatályossá a szerződést az ítélethozatalig, valamint mindkét esetben kötelezze az alperest 6.967.055 forint és kamatai megfizetésére. Kérelmét a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. § (1), a 209/A. § (2), és a 237. § (1) bekezdésére alapította, továbbá hivatkozott az Európai Unió Bírósága (a továbbiakban: Bíróság) C-483/16., C-118/17. és a C-51/17. számú döntésekben kifejtettekre.

[3] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Kiemelte, hogy a felperes nem csupán a szerződésből, hanem az annak részét képező kockázatfeltáró nyilatkozatból, valamint a szóban kapott tájékoztatásból is megismerhette a szerződés kockázatát, az általa kínált hitelkonstrukció tartalma bárki számára átlátható volt.

[4] Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott kijavított ítéletével a keresetet elutasította és döntött a perköltség viselése tárgyában is. Az ítélet indokolása szerint a szerződés fogyasztói szerződés, a felperes fogyasztónak minősül, a vitatott kikötés pedig általános szerződési feltételnek, amely a szerződés főszolgáltatását érinti. Az árfolyamkockázat fogyasztó általi viseléséről szóló tájékoztatás a szolgáltatás és ellenszolgáltatás arányát határozza meg, így vizsgálandó volt, hogy a jóhiszeműség és a tisztesség - ha a feltétel nem világos és nem érthető - mércéje érvényre jutott-e a kikötés tekintetében. Az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló teljes bizonyító erejű okiratok, a felperes személyes meghallgatása, valamint személy tanúvallomása alapján hozta meg döntését. Kiemelte, hogy a felperes tudomással bírt arról, hogy létezik forint alapú kölcsön is, azonban a fennálló kölcsöne miatt az alperes által felajánlott devizaalapú konstrukció estében fizetendő törlesztőrészletnél nagyobb részletet nem vállalhatott, azonban a forint alapú kölcsön ilyen fizetési kötelezettséget eredményezett volna. A felperes tisztában volt a devizaalapú hitel lényegével: a rendelkezésre álló információk alapján a törlesztőrészlet minden hónapban változó összeget jelent, a bank nem tudja előre meghatározni, hogy a kölcsön futamideje alatt mikor, mekkora összegű törlesztőrészletet fog fizetni forintban. A kapott információk alapján úgy gondolta, hogy törlesztőrészlete 70.000 forint felé nem fog emelkedni. A felperes az iratokhoz csatolta a devizaalapú hitelek lényegi elemeit, a konstrukció tartalmát elmagyarázó PSZÁF tájékoztatót, a 2004., 2006., és 2008. évi összefoglalót. Mindebből következik, hogy hozzáférhetőek és nyilvánosan elérhetőek voltak a konstrukció kockázatait ismertető anyagok a szerződéskötés előtt is. A bíróság álláspontja szerint a külön íven szövegezett kockázatismertetést az átlagos fogyasztók értelmezhetőnek találták, az sem nyelvtani, sem stiláris okból nem volt zavaros, pontosan érthető volt: elmagyarázta a forint CHF-fel szembeni erősödése, illetve gyengülése esetére vonatkozó következményeket. A tájékoztatás nem terjedhetett ki a jelentős vagy nagymértékű árfolyam ingadozás esetén várható törlesztőösszeg nagyságára, mivel az előre nem volt megjósolható. Azt, hogy a törlesztőrészlet összegének emelkedése, illetve csökkenése nem maximalizált, illetve minimalizált, a felperesnek nem az alperesi ügyintézőtől kellett megtudnia, hanem köztudomásúnak tekinthető ismeret, ezáltal nem volt az alperesnek olyan kötelezettsége, hogy a fogyasztót erről külön tájékoztassa. Kiemelte, hogy a szerződés megkötésekor nem volt olyan tapasztalat, hogy e változás olyan mérvű lehet, hogy akár duplájára is emelkedhet a törlesztőrészlet, így ilyen tartalmú tájékoztatás nyújtása nem volt az alperes kötelezettsége. Utalt arra, hogy elvárható volt a fogyasztótól, hogy amennyiben számára is felismerhetően nem érti a részére átadott szerződés tartalmát, úgy annak megértéséig azt ne kösse meg. A perbeli esetben azonban a felperes, valamint a tanú nyilatkozatából az következik, hogy a felperes a konstrukciót és annak őt terhelő kockázatát elfogadta, megértette, mérlegelte. Mindebből következik, hogy a támadott kikötés világos és érthető volt, az alperes azt a felperessel egyedileg megtárgyalta, azt a felperes írásban átvette, aláírásával nyugtázta. Hangsúlyozta az elsőfokú bíróság azt is, hogy a devizaalapú kölcsönök mögött meghúzódó pénzügyi műveletekről az alperesnek tájékoztatást adni nem kellett, erre nem volt szükség ahhoz, hogy a fogyasztó el tudja dönteni: kíván-e kölcsön-jogviszonyra lépni a bankkal. Az átlagos fogyasztó nem rendelkezik specifikus pénzügyi, banki ismeretekkel, így a pénzintézet teljes tevékenységének ismertetése a megkötendő kölcsönszerződésről való döntéshozatal körében hasznos információt részére nem jelentett volna. Amennyiben az alperes tájékoztatta volna a felperest a deviza-swapok gyakorlásáról, nem lett volna várható a felperestől, hogy megalapozottabb döntést hozzon.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!