Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1177/B/1997. AB határozat

a fogyasztási adóról és a fogyasztói árkiegészítés kulcsairól, tételeiről szóló 151/1989. (XII. 28.) MT rendelet módosításáról rendelkező - már hatályban nem lévő - 68/1991. (V. 30.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság bírói kezdeményezés alapján indult alkotmányossági vizsgálat ügyében meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a fogyasztási adóról és a fogyasztói árkiegészítés kulcsairól, tételeiről szóló 151/1989. (XII. 28.) MT rendelet módosításáról rendelkező - már hatályban nem lévő - 68/1991. (V. 30.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése alkotmányellenes. Az alkotmányellenes rendelkezés a Zalaegerszegi Városi Bíróságon a 7.Kp.20.659/1997. számon folyamatban lévő ügyben nem alkalmazható.

INDOKOLÁS

I.

A Zalaegerszegi Városi Bíróság Lágler Márta felperesnek az APEH Hatósági Főosztály alperes ellen indult 7.Kp.20.659/1997. sz. alatt folyamatban lévő közigazgatási perében az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. tv. 38. § alapján a fenti számon hozott végzésével az eljárást felfüggesztette, és kérte az ügyben alkalmazandó jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítását.

A bíróság álláspontja szerint a fogyasztási adóról és az árkiegészítésről szóló - már nem hatályos, de az ügyben alkalmazandó - 1989. évi LI. törvény (a továbbiakban: Fat.) 10. §-ával ellentétes rendelkezést tartalmaz a fogyasztási adó és a fogyasztói árkiegészítés kulcsairól rendelkező 151/1989. (XII. 28.) MT rendeletet módosító 68/1991. (V. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a, mert azzal - a törvény feltételei szerint már megnyílt - árkiegészítési igény érvényesítésének lehetőségét az azonnal hatálybalépő és új kikötéseket tartalmazó rendelkezéssel elvonta. Mindez szerzett jogokat is sért az indítványozó szerint.

Az árkiegészítés igénybevételi határidejét az R. ugyanis március 31-re, illetve augusztus 31-re korlátozta, holott a törvény csupán a számlában megjelölt teljesítés napját, illetve az ellenérték átvételének napját jelöli meg az igényérvényesítés időpontjaként. Mindez - álláspontja szerint - sérti az Alkotmány 35. § (2) bekezdését is.

II.

Az indítvány megalapozott.

Az Alkotmánybíróság a már hatályban nem lévő, de a folyamatban lévő bírósági eljárásban alkalmazandó rendelkezéseket az indítvány keretei között vizsgálta, és a következőket állapította meg.

A fogyasztási adóról és a fogyasztói árkiegészítésről szóló - az ügyben irányadó - Fat. 10. § (1) bekezdése a következőkről rendelkezik:

"Az árkiegészítés attól a naptól igényelhető, amelyet a termék értékesítéséről, illetve a szolgáltatás nyújtásáról kiállított számlán a teljesítés időpontjaként feltüntettek, vagy amelyen az ellenértéket készpénzben kiegyenlítik. Az az adóalany, aki a jogszabályban előírt könyvvezetési kötelezettségének pénzforgalmi szemléletben jogosult eleget tenni, az ellenérték kiegyenlítésének időpontjától igényelheti az árkiegészítést."

A törvény zárórendelkezései között, a 16. § (4) bekezdésében a Minisztertanács (a Kormány) részére a következő felhatalmazást adta:

"A Minisztertanács felhatalmazást kap, hogy rendeletben állapítsa meg a költségvetési törvényben előirányzott bevételek, illetve kiadások keretei között, az 1. és 2. számú mellékletben szereplő termékek és szolgáltatások után fizetendő fogyasztási adó, illetve igényelhető fogyasztói árkiegészítés e törvényben meghatározott mértékein belül az alkalmazandó konkrét kulcsokat vagy tételeket, s ezek hatálybalépésének időpontját."

Az R. 2. § (3) bekezdése szerint:

"Ha az adóalany az 1991. május 31. előtt kiadott és 1991. május 31-ig beváltott tüzelőanyag-utalványok ellenében legkésőbb 1991. augusztus 31-ig teljesíti a tüzelőanyag-szállítást, a fogyasztói árkiegészítést igénybe veheti."

A tüzelőanyagok után nyújtható árkiegészítést 1991. május 30-án kihirdetett R. hatálybalépésének napjával, június 1-jével lényegében megszüntette. A 2. § (3) bekezdése ehhez képest késlelteti a hatálybalépést a már beváltott tüzelőanyag-utalványok esetében.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a jogalkotónak van jogosítványa arra, hogy egy korábban bevezetett kedvezményt vagy költségvetési támogatást a jövőre nézve ne tartson fenn.

Alkotmányos jogállamban azonban az ilyen változtatás nem sérthet már megszerzett jogot, nem teremthet a gazdasági élet szereplői számára kiszámíthatatlan, váratlan helyzetet. A Kormány nyilvánvalóan ennek kívánt formálisan eleget tenni e késleltetett hatálybaléptetéssel.

Az Alkotmánybíróság azonban megállapította, hogy az R. 2. § (3) bekezdésében foglalt megoldás nem felel meg az alkotmányossági követelményeknek.

Szerzett jogot sért ugyanis azáltal, hogy figyelmen kívül hagyja a törvény által megfogalmazott feltételeket. Az igényérvényesítés megnyíltát a Fat. az "ellenérték kiegyenlítése", illetőleg a "kiállított számlán a teljesítés időpontjaként feltüntetett időpont"-hoz köti. Az R. ehhez képest új leszűkítő feltételeket állít: a Fat. idézett rendelkezése szerint a már megnyílt és érvényesített igény teljesítését is korlátozza, azt az 1991. augusztus 31-ig történő teljesítéshez köti. A bírói kezdeményezés alapjául szolgáló perben az igényérvényesítés 1991. augusztus 31-ig való "késleltetési" lehetősége a felperes helyzetét nem oldja meg megnyugtató módon, mivel a bíróság megállapítása szerint a felperes - bízva az akkor hatályos jogi szabályozásban - már 1991 januárjában szerződést kötött a szenet szállító szénbányával, és a vevők igényeit csak az e szerződés szerinti ütemezésben volt képes kielégíteni.

Az árkiegészítés költségvetési támogatás. A költségvetési támogatás alanyának - ha a törvény által számára biztosított igénnyel él - az állam (állami költségvetés) és közötte létrejött adójogviszonyból folyóan az árkiegészítésre alanyi joga keletkezik. Az ilyen jog megvonására az R.-ben írt formában nem kerülhet sor.

A 11/1991. (III. 29.) AB határozatában az Alkotmánybíróság elvi éllel mutatott rá, hogy "a szerzett jogok megvonása sérti a jogállamisághoz szervesen kapcsolódó jogbiztonság elvét (...)." (ABH 1991, 34., 35.)

A 21/1993. (IV. 2.) AB határozat, utalva e korábbi határozatra, kimondja azt is, hogy "az Alkotmánybíróság felfogásában a jogbiztonság szorosan a jogállamiság alkotmányi elvéhez kapcsolódik. A jogbiztonság pedig - az Alkotmánybíróság értelmezésében - az államtól és a jogalkotótól azt várja el, hogy a jog egésze, egyes részterületei és egyes szabályai is világosak, egyértelműek és a norma címzettjei számára is értelmezhetőek és követhetőek legyenek. A jogbiztonság e szempontjainak súlyos megsértése egyben az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében deklarált jogállamiság sérelmét is jelenti." (ABH 1993, 172., 180.)

Amikor tehát a Kormány úgy vonta meg a tüzelőutalványok alapján járó árkiegészítést, hogy a megnyílt igények kielégítését új feltételek beiktatásával megvonta, szerzett jogokat sértett meg. Az igényérvényesítés új feltételeinek megállapítására egyébként - a Fat. 16. § (4) bekezdését figyelembe véve - a Kormánynak felhatalmazása sem volt. Az R. 2. § (3) bekezdés szűkítő rendelkezése pedig a Fat. 10. § (1) bekezdésével került ellentétbe. Ez pedig sérti az Alkotmány 35. §-át, és ellentétes az Alkotmány 2. § (1) bekezdésébe foglalt jogállamiság elvével.

Mindezekre figyelemmel az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a 68/1991. (V. 30.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése alkotmányellenes, és a folyamatban lévő ügyben nem alkalmazható.

Budapest, 1998. március 31.

Dr. Bagi István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Németh János s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék