Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.11.366 Nem minősül visszaélésnek a hangfelvétel készítése, annak felhasználása, amennyiben arra már bekövetkezett jogsértés bizonyítása érdekében közérdekből vagy jogos magánérdekből kerül sor, feltéve, hogy a hangfelvétel készítése vagy felhasználása a bizonyítani kívánt jogsértéshez képest nem okoz aránytalan sérelmet [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 80. § (2) és (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az ingatlanközvetítéssel foglalkozó franchise hálózatot üzemeltető felperes és az alperes tagsága mellett működő P. Kft. 2005. október 6-tól kezdődően álltak franchise szerződéses jogviszonyban. A perbeli, 2007. február 1-jén megkötött franchise szerződésük 14.2. pontja tartalmazta, hogy a franchise átvevő a szerződés megszűnését követően egy évig sem közvetlenül, sem közvetve nem folytathat a felperesi vállalkozáshoz hasonló tevékenységet, illetve nem vesz részt vagy nem szerezhet érdekeltséget a felperesi vállalkozáshoz kapcsolódó tevékenységet folytató más vállalkozásban az adott területen. Amennyiben e kikötést megszegi, úgy 5 000 000 forint kötbért köteles fizetni a franchise átadó felperes részére. A 14.3. pont értelmében, ha a franchise átvevő a szerződés megszűnésétől számított 3 naptári éven belül ingatlanközvetítéssel is foglalkozó franchise vagy egyéb rendszerben működő hálózat részét képező társaságnál munkaviszonyban vagy bármely más jogviszonyban tevékenységet végez, vagy ilyen hálózatot hoz létre, úgy köteles átalány-kártérítésként 10 000 000 forintot megfizetni a franchise átadó felperesnek.

A szerződés megkötésekor az alperes és a P. Kft. másik tagja írásban nyilatkozott arról, hogy a szerződés rendelkezéseit áttanulmányozta és megismerte, kijelentette, hogy a szerződés 6., 7., 8., 13. és 14. pontjában foglalt és a szerződés szerint a franchise átvevőt terhelő kötelezettségek rá is kiterjednek. Vállalták, hogy amennyiben ezen kötelezettségüket megszegik, úgy a franchise átvevő jogosult velük szemben a szerződésből és/vagy a Polgári Törvénykönyvből fakadó igényeket érvényesíteni.

A franchise szerződés a felperes felmondása folytán 2008. november 24-én megszűnt.

Még a szerződés megszűnése előtt jött létre az O. Kft., amely tevékenységi köre hálózati rendszerben működő ingatlanközvetítés volt. Az O. Kft. a partnerekkel védjegyhasználati szerződést kötött, ami a lényegét illetően hasonlóan működött mint a felperesi franchise megállapodás. Az alperes 2008. augusztus 27-től 2010. május 4-ig jogosult volt az O. Kft. cégjegyzésére.

A felperes vizsgálta, hogy a franchise szerződésben foglalt tilalom megszegésére került-e sor, és ennek felderítésére megbízást adott az E. Kft. részére. Az E. Kft. munkatársai lehetséges franchise partnerként jelentkeztek az O. Kft.-nél, találkoztak az alperessel és R. M.-mel, és egy szerződéstervezetet is kaptak. Ez mind szerkezetileg, mind tartalmilag hasonlított a felperes és a P. Kft. közötti szerződésre. Az E. Kft. munkatársai fényképfelvételeket készítettek a korábban a felperes üzemeltetésében álló, de azóta az O. Kft. által átvett váci irodáról és a beszerzett adatok alapján azt állapították meg, hogy az alperes és R. M. jelentős szerepet töltött be annak az O. Kft.-nek a megalapításában és üzemeltetésében, amely a Seychelle-szigeteki bejegyzésű C. Ltd. tulajdonában állt.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperes keresetében 15 000 000 forint kötbér megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy az alperes mint a P. Kft. tagja megszegte a franchise átvevővel kötött szerződés 14.2. és 14.3. pontjaiban szereplő versenytilalmi korlátozást.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy a felperessel szerződéses jogviszonya jött volna létre, és azt is, hogy kötbérfizetési kötelezettség terhelné. Arra az esetre, ha a bíróság a szerződés létrejöttét állapítaná meg, a szerződés semmisségére, érvénytelenségére is hivatkozott. Kötbérfizetési kötelezettségének megállapítása esetére kérte a kötbér mérséklését.

Az alperes viszontkereseti kérelmében személyiségi jogai megsértése miatt kérte a levéltitokhoz, a képmáshoz és a hangfelvételhez fűződő jogának megsértése megállapítását, figyelemmel arra, hogy nem járult hozzá a bizonyítékként csatolt videofelvétel és e-mailek felhasználásához, ezen túlmenően kérte a felperes eltiltását a további jogsértéstől, a sérelmes helyzet megszüntetését, valamint a felperes kötelezését 15 000 000 forint nem vagyoni kár megtérítésére.

A felperes a viszontkereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[3] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest 15 000 000 forint kötbér megfizetésére, míg az alperesi viszontkeresetet elutasította. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet értelmében a peres felek között szerződéses jogviszony jött létre, amely alapján a franchise szerződés 6., 7., 8., 13. és 14. pontjában foglaltak teljesítésének a kötelezettsége az alperesre is kiterjedt. A bíróság rámutatott arra, hogy az alperes nem egyoldalú nyilatkozatot tett, hanem részéről a szerződési szabadság elvébe nem ütköző, kötbérrel biztosított versenytilalmi kikötés vállalására került sor. Nem találta alaposnak az alperes szerződés semmisségének, érvénytelenségének megállapítására történő hivatkozásait, és a kötbér mérséklésére sem látott lehetőséget.

A viszontkeresettel kapcsolatban a bíróság megállapította, hogy sem a titokban készített hangfelvétel, sem pedig az arról készült leirat bizonyítékként való becsatolása nem minősül olyan visszaélésnek, ami sértené az alperes személyiségi jogait. Az 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 80. § (2) bekezdése szerinti tényállás nem valósult meg, ugyanis a per iratai nem nyilvánosak, az abba való betekintés köre korlátozott. Nem sérült a levéltitok sem, ezért jogsértések megállapításának hiányában az alperes által kért objektív és szubjektív jogkövetkezmények levonására nincs lehetőség.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[4] A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és elsődlegesen a felperes keresetének elutasítását, a viszontkereseti kérelemnek történő helyt adást, másodlagosan a bíróság új eljárás lefolytatására történő utasítását kérte.

[5] A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[6] A Kúria a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból nem jogszabálysértő.

[7] Tévesen hivatkozott az alperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy az alperes - szerződéses, és a jogerős ítéletben írt jogkövetkezménnyel járó - nyilatkozatát olyan egyoldalú kötelezettségvállalásnak lehet tekinteni, amiből a felperes által a keresetben érvényesített kötbérigény nem vezethető le. A polgári jogi jogviszonyok létrejöttét eredményező jogi tények közül a legtipikusabbak az akaratnyilatkozatok. Az akaratnyilatkozatok egyik fajtája a jognyilatkozat, amely sajátossága, hogy a magatartás azért kerül kifejtésre, hogy valamely jogi hatást előidézzen. A felülvizsgálati hivatkozással szemben egyetlen jognyilatkozat is kiválthat célzott és akaratlagos joghatást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!