Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2018.3.70 I. A Be.-nek a 2017. évi XXIX. törvénnyel megállapított és 2017. április 19. napjától hatályos 21. § (3) bekezdés a) pontját a folyamatban lévő eljárásokban és a jogerős ítélettel elbírált ügyek tekintetében is alkalmazni kell azzal, hogy a törvényszék másodfokú tanácsának tagjaként a nyomozási bíró határozatának felülbírálata során eljáró bíró a 2016. november 30. napja után indult büntetőeljárásokból minősül kizártnak [Be. 21. § (3) bek. a) pont, 215. § (3) bek., 606/B. § (1) bek. b) és c) pont, az Alkotmánybíróság 21/2016. (XI. 30.) AB és a 25/2017. (X. 17.) AB számú határozata].

Kapcsolódó határozatok:

Hevesi Járásbíróság B.173/2015/92., Egri Törvényszék Bf.245/2016/10., Kúria Bfv.836/2017/6. (*BH 2018.3.70*)

***********

II. Az Emberi Jogok Európai Bírósága előtti eljárás megindítása a Be. hatályos, ekként a bíróságra kötelező szabályainak alkalmazását nem érinti, és nem ad jogalapot felülvizsgálat elrendelésére [Be. 416. § (1) bek. g) pont, 606/B. § (1) bek. b) pont].

[1] A járásbíróság a 2016. május 25. napján kihirdetett ítéletével a III. r. terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan, bűnsegédként elkövetett zsarolás bűntettében [Btk. 367. § (1) bek., (2) bek. c) pont]. Ezért két év - végrehajtásában négyévi próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte azzal, hogy a szabadságvesztést - végrehajtásának elrendelése esetén - a terheltnek börtönben kell letöltenie és abból a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött időt beszámításáról, a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

[2] A törvényszék a 2016. szeptember 30. napján meghozott ítéletével a járásbíróság ítéletét megváltoztatva a III. r. terhelt cselekményét a Btk. 367. § (2) bekezdés c) pontja helyett a Btk. 367. § (2) bekezdés d) pontja szerint minősítette, mellőzte a folytatólagos elkövetés megállapítását, valamint a büntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést, és a terheltet két év közügyektől eltiltásra is ítélte, továbbá kötelezte kártérítés címén 60 000 forint és ennek kamatai, és az ezután járó eljárási illeték megfizetésére.

[3] A jogerős másodfokú határozat ellen a III. r. terhelt védője a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára alapított felülvizsgálati indítványt terjesztett elő.

[4] Álláspontja szerint a másodfokon eljárt törvényszék határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdésének II. b) pontjában meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor, mert a jogerős ítélet meghozatalában a törvény szerint kizárt bíró vett részt.

[5] Ezt azzal indokolta, hogy a nyomozási bíró a III. r. terhelt előzetes letartóztatásának meghosszabbítása tárgyában hozott határozata elleni fellebbezés elbírálásában 2014. augusztus 11-én ugyanaz a bíró járt el, aki az ügyben a másodfokú ügydöntő határozat meghozatalában a tanács tagjaként részt vett, továbbá a terhelt előzetes letartóztatásának egy további meghosszabbítása kapcsán másodfokon 2014. október 17-én a törvényszéken eljárt tanács elnöke és annak tagjai az ügydöntő határozat elleni fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban a másodfokú határozatot meghozó tanács elnöke és tagjai voltak, ezért ők - a 21/2016. (XI. 30.) AB határozatra figyelemmel - mint kizárt bírók vettek részt az ügy elbírálásában. Emellett álláspontja szerint ez sérti a Rómában, 1950. november 4. napján megkötött, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló Egyezmény 6. cikkében foglalt tisztességes eljáráshoz való jogot, ami miatt a sérelem megállapítására irányuló eljárás van folyamatban az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt.

[6] Ezért a Be. 428. § (2) bekezdése alapján a törvényszék ítéletének hatályon kívül helyezését kérte.

[7] A Legfőbb Ügyészség a törvényszék megtámadott határozatának hatályában tartását indítványozta.

[8] Álláspontjának lényege szerint a 21/2016. (XI. 30.) AB határozatban alkotmányos követelményként megállapított kizáró ok folytán a Be. - 2017. évi XXIX. törvénnyel módosított - 21. § (3) bekezdés a) pontjának a folyamatban lévő eljárásokban történő alkalmazásáról a Be. 606/B. § (1) bekezdése ad iránymutatást, és ennek megfelelően a törvényszék másodfokú tanácsának tagjaként a Be. 215. § (3) bekezdése alapján eljáró bíró csak a 2016. november 30. után indult büntetőeljárásokban nem járhat el. Így megítélése szerint a felülvizsgálati indítványban hivatkozott eljárási szabálysértés nem valósult meg.

[9] A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

[10] A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[11] A hivatkozott törvényhely, a 373. § (2) bekezdés II. b) pontja szerint ilyen eljárási szabálysértés az, ha az ügydöntő határozat meghozatalában kizárt bíró vett részt.

[12] A III. r. terhelt előzetes letartóztatásának meghosszabbításáról döntő nyomozási bíró határozata elleni fellebbezést a törvényszék bírálta el 2014. október 17-én, és a helybenhagyó határozat meghozatalában eljáró tanács elnöke dr. R. K., illetve a tanács egyik tagja dr. K. J. bíró volt.

[13] A III. r. terhelt bűnösségét kimondó elsőfokú ítélet elleni fellebbezést a törvényszék bírálta el 2016. szeptember 30. napján, és a másodfokú határozatot meghozó tanács elnöke dr. F. J., a tanács tagjai dr. R. K. és dr. K. J. voltak.

[14] Az Alkotmánybíróság a 2016. november 26. napján kelt 21/2016. (XI. 30.) számú határozatában megállapította, hogy az Alaptörvény 28. cikk (1) bekezdéséből eredő alkotmányos követelmény a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 21. § (3) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor, hogy a büntetőügy további elintézésében ne vegyen részt olyan bíró, aki a nyomozás során bíróként járt el.

[15] Az alkotmánybírósági határozat 2016. november 30. napján történt közzétételét követően az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló 2017. évi XXIX. törvénnyel módosított és 2017. április 19. napjától hatályos 21. § (3) bekezdésének a) pontja szerint a vádemelést követően a bíróság további eljárásából ki van zárva az a bíró, aki az ügyben a vádemelés előtt nyomozási bíróként vagy a nyomozási bíró határozata elleni fellebbezés tárgyában eljárt.

[16] A Be. ugyanezen törvénnyel módosított 606/B. § (1) bekezdésének b) pontja szerint pedig a törvénynek az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló 2017. évi XXIX. törvénnyel megállapított és 2017. április 19. napjától hatályos 21. § (3) bekezdés a) pontját a folyamatban lévő eljárásokban és a jogerős ítélettel elbírált ügyek tekintetében is alkalmazni kell azzal, hogy a törvényszék másodfokú tanácsának tagjaként a 215. § (3) bekezdése alapján eljáró bíró a 2016. november 30. napja után indult büntetőeljárásokból minősül kizártnak.

[17] Ugyanakkor az Alkotmánybíróság a 25/2017. (X. 17.) AB határozatában a Be. 606/B. § (1) bekezdés b) és c) pontja kapcsán a rendelkezések alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló bírói kezdeményezéseket elutasította. E bírói kezdeményezések a Be. 606/B. § (1) bekezdésének b) illetve c) pontja szerinti átmeneti rendelkezések alaptörvény-ellenességének megállapítását indítványozták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!