Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.8.374 A feltaláló és a munkáltató kölcsönös együttműködési kötelezettsége nem terjed ki arra, hogy a munkáltató a szolgálati szabadalom értékesítése során a saját üzletpolitikai érdekeivel ellentétes megállapodást kössön [Ptk. 4. §, 339. §, 1969. évi II. tv. (Szt.) 9. § (1)-(2) és (5) bek., 11/1983. (V. 12.) MT r. 1. § (1) bek.].

A perbeli két szolgálati találmány feltalálói: A. Ö. 25%-os, N. L. 38%-os és a III. r. felperes 37%-os arányban. Mindkét találmány szabadalmasa az alperes. Mindkét találmány hasznosítására vonatkozóan a feltalálók és a szabadalmas alperes 1989-ben találmányi díjszerződést kötöttek, amelyben meghatározták a feltalálókat megillető találmányi díj mértékét és annak esedékességét, mégpedig az alpereshez befolyt licenciadíj meghatározott százalékában.

Az alperes 1988. szeptember 22-én és 1989. október 18-án az F. Kft-vel mindkét szabadalomra kiterjedő hasznosítási szerződést kötött azzal, hogy a licenciavevő jogosulttá vált allicencia adására is díjazás ellenében. A feltalálók díjazását az alperes vállalta. A feltalálók díjazásának alapjául az allicencia-díjakból az alperest megillető rész szolgált.

Ezt követően az alperes jóváhagyásával az F. Kft. az 1990. április 2-án kelt szerződéssel az S. I. nevű amerikai céggel közös fejlesztési szerződést kötött az "új talpi fúrómotor" közös tervezésére, kipróbálására, kiértékelésére és eladási stratégiák felvázolására. A szerződés alapján az amerikai cég 120.000 USD-t "belépő" összegként kifizetett, amely után a felpereseket megillető feltalálói díj megfizetésére kötelezte az alperest a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletével. A szerződés 5.3. pontja szerint az elkészített prototípus sikeres próbája esetén az amerikai cég további 100.000 USD-t fizetett volna. A szerződés feljogosította az amerikai céget arra, hogy a sikeres próbák után megfelelő ellenérték fizetése fejében hasznosítási jogot szerezzen a szabadalmakkal érintett megoldáson. A szerződés 8.5 pontja pedig lehetőséget biztosít az amerikai cégnek a fenti 100.000 USD kifizetését megelőzően is az elállásra.

Az együttműködő felek közös tevékenysége eredményeként 1 db prototípus elkészült, amelyet az amerikai cég - laboratóriumában - 1993 áprilisában megvizsgált. A vizsgálat nem igazolta az előirányzott követelményeket, ezért az amerikai cég 1993. július 1-jén közölte, hogy a sikertelen kísérlet miatt eláll a szerződéstől anélkül, hogy a második részletet (100.000 USD-t) kifizetné, azzal természetesen, hogy a szerződésben javára rögzített, a szabadalmak hasznosítására vonatkozó további jogokat sem szerzi meg. Az F. Kft. kísérletet tett a szerződés fenntartására, az amerikai cég azonban ismételten elzárkózott a szerződés fenntartása elől.

A feltalálók összesen 10.000.000 forint kártérítés megfizetésére kérték kötelezni az alperest, mert álláspontjuk szerint az alperes a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján a sikertelen és meghiúsult licenciaszerződés miatt köteles a feltalálók elmaradt vagyoni előnyként jelentkező kárát megtéríteni.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a perbeli találmányok szolgálati viszonyban keletkeztek, amelyekre az 1969. évi II. tv. (Szt.) 9. §-ának (1) és (2) bekezdése alapján a szabadalom a munkáltatót illette meg. E szolgálati feltalálói jogviszony eredményeként a feltalálók az Szt. 9. §-ának (5) bekezdése, illetve a perben még alkalmazandó 11/1983. (V. 12.) MT rendelet (R.) 1. §-ának (1) bekezdése alapján a találmány értékesítése esetén díjazásra tarthatnak igényt. E jogviszonyt a felek a találmányi díjszerződésükkel rendezték. A találmány feletti rendelkezési jog viszont a szabadalmas munkáltatót illeti, amely saját gazdasági érdekkörében hozza meg döntéseit. A szabadalmas terhére a jogszabály nem ír elő olyan kötelezettséget, hogy a feltalálók számára a találmány értékesítésével kapcsolatban jogokat biztosítson. A licenciaszerződés megkötésével kapcsolatban ezért a szabadalmasnak a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésére alapított kártérítő felelőssége nem állapítható meg.

A felperesek az elsőfokú bíróság ítélete elleni fellebbezésükben a részítélet megváltoztatását és az alperes keresetük szerinti marasztalását kérték.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet helybenhagyta. Rámutatott: a feltalálókat nem illeti meg az a jog, hogy kérjék a szabadalmasnak a találmány hasznosítására kötelezését. A szabadalmas akkor sem tartozik kártérítő felelősséggel, ha a szabadalom hasznosítását mellőzi, ha egyáltalán nem tesz lépéseket a szabadalom hasznosítása iránt. Ebből következik, hogy a szabadalmas nem kerülhet hátrányosabb helyzetbe, ha megkísérli ugyan a szabadalom hasznosítását, de az egészben vagy részben sikertelen. Az ilyen magatartás a feltalálók vonatkozásában kártérítő felelősséget akkor sem alapoz meg, ha a szabadalmas a szabadalom értékesítése során esetleg előnyösebb szerződési feltételeket is kiköthetett volna. A feltalálók és az alperes által kötött feltalálói díjszerződés azon rendelkezései, amelyek lehetővé tették a feltalálók közreműködését a szabadalom értékesítésében, nem jelentett az alperes részére olyan kötelezettségvállalást, amely e feltalálói közreműködés mellőzése esetén kártérítő felelősséget önmagában megalapozná.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!