Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1983. (V. 12.) MT rendelet

a szolgálati találmányért járó díjazásról és a találmányokkal kapcsolatos egyes intézkedésekről

A Minisztertanács a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1969. évi II. törvény (a továbbiakban: Szt.) 72. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli:

A szolgálati találmány feltalálójának díjazása

1. §

(1) A szolgálati találmány [Szt. 9. § (1) bek.] értékesítése esetén a feltalálót a hasznos eredménnyel arányos találmányi díj illeti meg, ha

a) a találmányt szabadalom védi, az értékesítés megkezdésétől a végleges szabadalmi oltalom megszűnéséig;

b) a találmány végleges szabadalmi oltalma a munkáltató [Szt. 9. § (2) bek.] lemondása vagy a fenntartási illeték megfizetésének elmulasztása miatt szűnt meg, az értékesítés megkezdésétől addig az időpontig, amikor a szabadalom lejárat miatt szűnt volna meg.

(2) A szolgálati találmány értékesítésének kell tekinteni:

a) a találmány tárgyának a gazdasági tevékenység körében való rendszeres előállítását, használatát és forgalomba hozatalát (a továbbiakban együtt: hasznosítás);

b) a szabadalom hasznosításának más részére történő engedélyezését, valamint

c) a szabadalom teljes vagy részleges átruházását.

(3) Hasznos eredménnyel jár a találmány, ha a munkáltatónak pénzben mérhető vagy pénzben nem mérhető előnyt biztosít.

2. §

(1) A feltalálót a hasznosítás, az egyes hasznosítási engedélyek és az átruházás után külön-külön, valamint a hasznosítás ellenérték nélküli engedélyezése és az ingyenes átruházás esetén is megilleti a találmányi díj.

(2) Találmányi díjat a munkáltató, közös szabadalom esetén a hasznosító szabadalmastárs köteles fizetni; a hasznosítás engedélyezése és az átruházás esetén a találmányra jogot szerző a díjfizetési kötelezettséget átvállalhatja.

(3) A feltalálót találmányi díj illeti meg a külföldi szabadalom, illetőleg az annak megfelelő tartalmú más jogi oltalom alapján történő értékesítés esetén is; a hasznosítás után azonban csak akkor, ha azért belföldi szabadalom alapján nem tarthat igényt találmányi díjra.

(4) A találmányi díj mértékét, folyósításának idejét és módját a találmányi díjszerződés, ennek hiányában a bíróság határozza meg.

3. §

A pénzben nem mérhető előnyt biztosító találmánynál, valamint a hasznosítás ellenérték nélküli engedélyezése és az ingyenes átruházás esetén a hasznos eredményt minden körülmény alapos mérlegelésével kell megállapítani.

4. §

(1) A találmányi díj mértékének a meghatározásakor a következő - növelhető, illetőleg csökkenthető - díjkulcsokból kell kiindulni:

a) a találmány hasznosítása esetén az öt évi hasznos eredmény nyolc százalékából,

b) a szabadalom hasznosításának engedélyezése és a szabadalom átruházása esetén a hasznosítási díj vagy a vételár alapján a munkáltatónál jelentkező hasznos eredmény ötven százalékából.

(2) Díjkulcsnövelő tényezők különösen: a találmány a tervidőszak tudományos kutatási és műszaki fejlesztési főirányai körébe tartozik; új növényvédőszert, gyógyszert vagy élelmiszert eredményez; exportnövelő, illetőleg importcsökkentő hatású; a találmánynak a vállalati hasznos eredményben ki nem fejeződő népgazdasági hatásai is vannak.

(3) Díjkulcscsökkentő tényezők különösen: a feltaláló a munkáltatónál jelentős költség- és időráfordítással hozta létre a találmányt; a munkáltató által korábban elért kísérleti eredmények, tapasztalatok jelentős mértékben segítették a találmány kidolgozását; öt évnél hosszabb díjazási időszakot vettek alapul.

(4) A találmányi díjba be kell számítani az adott megoldás után korábban fizetett újítási díjat, valamint a növényfajta fajtajutalékának nemesítő hányadát.

A közreműködés

5. §

(1) Szerződés köthető az arra vállalkozókkal, hogy a találmány értékesítésében díjazás ellenében, munkaköri kötelességüket meghaladó mértékben közreműködjenek.

(2) A közreműködői szerződés tartalmazza különösen a közreműködő feladatait, a munkavégzés feltételeit, valamint a munkaráfordítással arányosan megállapított közreműködői díj mértékét, kifizetési módját és idejét.

(3) Meg kell téríteni - közreműködői szerződés hiányában is - a feltaláló munkájának ellenértékét és készkiadásait, ha az általa munkaidőn kívül készített rajzot, tervet, kísérleti darabot vagy egyéb eszközt a találmány értékesítése során felhasználják. Az erkölcsi elismerés

6. §

(1) A feltalálónak nagyjelentőségű találmánya, vagy rendszeres feltalálói tevékenysége elismeréseként a miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), az Országos Találmányi Hivatal elnöke és a Szakszervezetek Országos Tanácsa - szövetkezeti tag esetén a szövetkezet országos érdekképviseleti szerve - együttesen a "Kiváló Feltaláló" kitüntetés arany, ezüst vagy bronz fokozatát adományozhatja.

(2) Azoknak, akik a találmányok értékesítésében kiemelkedő eredményt értek el, az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) kitüntető díjat adományozhat.

A díjak forrása és elszámolása

7. §

A találmányi díj, a hasznosítási díj és a vételár, valamint a közreműködői díj forrásaira és elszámolására a külön jogszabályok rendelkezései irányadók.

Az illetékmentesség

8. §

A feltaláló által a találmánnyal kapcsolatban kötött szerződés, a közreműködői szerződés, valamint a feltaláló által a találmánnyal, illetőleg a közreműködő által a közreműködői díjjal kapcsolatban folyamatba tett polgári peres és nemperes (végrehajtási) eljárás illetékmentes.

Az összeférhetetlenség

9. §

(1) Saját vagy hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont] találmánya tekintetében érdemi tevékenységet (találmányi, hasznosítási, közreműködői díj, vételár megállapítása stb.) senki sem fejthet ki.

(2) Az állami vállalat, a tröszt, az egyéb állami gazdálkodó szerv, ezek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulása, valamint az állami költségvetési szerv (a továbbiakban együtt: állami gazdálkodó szervezet) felügyeleti szervének jóváhagyása szükséges a találmányi díj, a találmány hasznosítási díj és vételár, valamint a közreműködői díj megállapításához, ha a feltaláló, a jogosult, illetőleg a közreműködő

a) az állami gazdálkodó szervezetnek a felügyeleti szerv által kinevezett vagy választott magasabb vezető beosztású dolgozója, vagy a felügyeleti szerv dolgozója;

b) az állami gazdálkodó szervezetnél rendszeres ellenőrzési, intézkedési joggal rendelkező külső személy, vagy az állami gazdálkodó szervezettel rendszeres gazdasági kapcsolatban álló szervezet magasabb vezető beosztású dolgozója.

Hatálybalépés

10. §

(1) Ez a rendelet az 1983. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a szolgálati találmányért járó díjazásról és a találmányokkal kapcsolatos egyes intézkedésekről szóló 45/1969. (XII. 29.) Korm. számú rendelet és az azt módosító 71/1981. (XII. 28.) MT számú rendelet hatályát veszti.

(2) Ha a rendelet hatálybalépése előtt a találmányi díjszerződést megkötötték, vagy a találmányt értékesítették, a szerződéskötés, illetőleg az értékesítés időpontjában hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék